Na video-technológiu vo futbale je ešte skoro

(Autor: AP)
Peter Klimko|6. okt 2011 o 12:25

Sekretár anglickej Futbalovej asociácie (FA) Alex Horne potvrdil, že bránková technológia, ktorá by zjednodušila posudzovanie niektorých situácií, sa v nasledujúcej sezóne Premier League neobjaví.

LONDÝN. "Myslím, že sa tak stane v 2013/14," hovorí pričom azda najdôležitejšiu úlohu samozrejme zohrávajú financie.

Okrem nich brzdí zavedenie tejto dlhšiu dobu žiadanej novinky aj nariadenie IFAB-u, čo je medzinárodná organizácia, ktorá pred skončením finálového duelu ME 2012 neodobrí používanie žiadnej technológie.

"Pre sezónu 2012/13 je teda na niečo také skoro," poukazuje Horne na fakt, že pred začiatkom novej sezóny by nebol čas na vyriešenie všetkých náležitostí, ktoré so zavedením video-technológie súvisia. Navyše nikde nie je napísané, že IFAB svoj terajší odmietavý postoj zmení.

Do marca budúceho roka je tak na rade skúšobná fáza, počas ktorej sa zistí "či bude technológia dostatočne presná, či dosiahne 90, 99, či dokonca až 100% úspešnosť," vysvetľuje.

Len posudzovanie gólov. Nie všetkých sporných momentov

Ide však len o systém, ktorý umožní posúdiť, či tím dosiahol gól, alebo nie. Teda niečo, ako tenisové jastrabie oko, ktoré je už dnes neodmysliteľnou súčasťou veľkých turnajov.

"Nechce sa mi veriť, že v 21. storočí najrôznejších technologických vymožeností ešte v tak populárnom športe, akým je futbal, musíme trpieť takéto rozhodnutia," vyjadril sa pred pár týždňami manažér Arsenalu FC Arséne Wenger.

"Futbal týmto rozhodnutím veľmi trpí, trpia priaznivci," dopĺňa Wengerov krajan a aktuálne tréner Paris St. Germain Vincent Guérin.

Francúzove slová otvorene podporuje celý rad osobností, medzi ktoré však nepatria prezident FIFA Blatter a tiež šéf UEFA Platini.

Prvý menovaný svoj postoj rád obhajuje slovami, že by to "narušilo zápasový rytmus, vyviedlo hráčov z koncentrácie, dokonca mohlo zamedziť tímu zápas vyhrať."

"Čo sa týka bránkovej technológie, tak tá by mohla prísť na rad najskôr o rok," doplnil ešte na jar po tom ako konečne pristal na realizáciu tejto myšlienky.

Sporné ofsajdy, fauly, resp. situácie, ktorým predchádza nesprávne posúdenie rozhodcami budú teda futbal trápiť aj naďalej. Z tohto pohľadu je potom zavedenie tzv. bránkovej video-technológie len malým krokom vpred.

ico

Plusy a mínusy zavedenia video-technológie

PLUSY:

  • vyriešenie sporných situácií
  • obmedzenie platnosti chybných verdiktov rozhodcov, ktoré často hrajú dôležitú úlohu pri konečnom skóre
  • následné zjednodušené trestania faulov hráčov, či práve chybných verdiktov rozhodcov
  • skresanie podozrenia z ovplyvňovania zápasov
  • uplatňovanie pojmu spravodlivosť v praxi
  • zvýšený príjem pre klubové pokladnice (napr. z väčšieho priestoru pre reklamu)

MÍNUSY:

  • prerušovania hry, ktorá by stratila na plynulosti
  • strata koncentrácie
  • nestanovenie zápasového limitu využitia video-technológie (v tenise sa môže hráč v každom sete obrátiť na pomoc jastrabieho oka maximálne trikrát)
  • predĺženie dĺžky čistého času trvania zápasov
  • prítomnosť technológie len vo vybraných súťažiach

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Anglicko»Na video-technológiu vo futbale je ešte skoro