Gymnastická cesta do Londýna vedie cez Tokio

Samuel Piasecký (v strede) už v tokijskom dejisku MS v spoločnosti svojho mladšieho kolegu Slavomíra Michňáka (vľavo) a fyzioterapeuta Roberta Petrilu.
Samuel Piasecký (v strede) už v tokijskom dejisku MS v spoločnosti svojho mladšieho kolegu Slavomíra Michňáka (vľavo) a fyzioterapeuta Roberta Petrilu. (Autor: Marián Zvalo)
Sportnet|6. okt 2011 o 19:09

Na posledných štyroch olympiádach reprezentovali slovenskú gymnastiku len ženy. Prelomiť by to mal Samuel Piasecký.

BRATISLAVA. Športovú gymnastiku čaká od piatku svetový šampionát v Tokiu a na ňom prvá bitka o Londýn. Druhá sa odohrá o tri mesiace na dodatkovej svetovej kvalifikácii v dejisku budúcoročnej olympiády.

„Asi vyzniem ako snilko, ale stále verím, že na najbližšiu olympiádu pocestuje slovenská gymnastika v trojici: okrem dvoch reprezentantov v športovej aj jedna v trampolínovej,“ nádeja sa jej šéf Ján Novák.

Novák verí aj Prokešovej

V Atlante 1996 cvičila Klaudia Kinská, v Sydney 2000 Zuzana Sekerová, o štyri roky v Aténach okrem nej skákala na trampolíne Katarína Prokešová (desiata!) a naposledy v Pekingu reprezentovala Ivana Kováčová.

Z nich sa o Londýn uchádza už len v Nemecku trénujúca trampolinistka: minulý víkend na Svetovom pohári v Jablonci nad Nisou 35-ročná Prokešová skončila dvadsiata štvrtá. „Nebyť chyby v povinnej zostave, bola by sedemnásta. Ak sa jej vyvaruje na novembrových majstrovstvách sveta v Birminghame, postúpi na januárovú kvalifikáciu do Londýna,“ tvrdí Novák.

foto ico
Fotogalériu z úvodu gymnastického šampionátu si pozrite na šport.sme.sk.

Po 20 rokoch aj muž?

Poslední slovenskí gymnasti cvičili v rozlúčkovom vystúpení Československa v Barcelone 1992: Martin Modlitba a Arnold Bugár.

Tentoraz sa však najreálnejšia olympijská šanca črtá práve v mužskej kategórii.

Samuel Piasecký, skvelý bradliar a hrazdár, s ťažkým srdcom rezignoval na čiastkové úspechy a pod vedením Martina Zvalu sa posledné roky sústredil na viacboj, jedinú schodnú cestu na olympiádu.

Predvlani na MS v Rotterdame sa dostal do finále na bradlách a vo viacboji súčtom 84,931 b. obsadil 53. miesto. Na aprílovom európskom šampionáte v Berlíne získal dokonca 85,650 b. a skončil dvanásty. „Na olympiáde by som rád útočil na 87 bodov,“ vravel po návrate.

„Ak v Tokiu zopakuje výkon z Berlína, určite postúpi na svetovú kvalifikáciu. Stačiť bude 84 – 85 bodov,“ odhaduje šéf zväzu. „Pred pol rokom som si Samovým postupom bol istý, trochu ma však vyrušili jeho posledné dva viacboje v rozmedzí 81 – 82 bodov.“

Aj Homolová má na OH

Konkurencia v gymnastike je obrovská: v štartovej listine MS v Tokiu je 288 mužov a 244 žien z 81 krajín. Z nich sa priamo na OH kvalifikujú iba členovia ôsmich najlepších mužských a ženských družstiev a medailisti na náradiach.

Druhú možnosť dostane zasa iba časť: členovia tímov na 9. – 16. mieste a po 40 jednotlivcov (okrem už nominovaných).

Slovensko, ako väčšina krajín, nie je schopné zostaviť konkurencie schopný tím, preto poslalo do Tokia len jednotlivcov: okrem Pasieckého aj nádejného, ani nie 19-ročného Slavomíra Michňáka a 24-ročnú Máriu Homolovú, ktorá vlani na MS skončila vo viacboji na 79. mieste súčtom 50,115 b. „Oficiálny pódiový tréning jej okrem prostných vyšiel veľmi sľubne,“ odkázala z Tokia Detviankina trénerka Katarína Krekáňová.

„Minimálne do druhej kvalifikácie by mala postúpiť aj Homolová, na to by malo stačiť 50 a pol až 51 bodov, čo je v jej schopnostiach,“ myslí si Novák.

Ženy začnú súťaž kvalifikáciou viacboja už v piatok, mužov to isté čaká v pondelok. Tokyo Metropolitan Gymnasium, dejisko gymnastických súťaží OH 1964, má dnes futuristický zovňajšok a v jeho vnútri vzhľadom na konkurenciu možno v najbližších dňoch očakávať futuristický predobraz sveta gymnastiky olympijského roka 2012.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Gymnastická cesta do Londýna vedie cez Tokio