V extralige až štyri výhry o gól. Košice i Slovan prehrali

Žigmund Pálffy (v zelenom) zariadil víťazstvo Skalice.
Žigmund Pálffy (v zelenom) zariadil víťazstvo Skalice. (Autor: SITA)
TASR|7. okt 2011 o 19:20

9. kolo Tipsport extraligy: Popradu, Skalici aj Zvolenu stačili na víťazstvo dva góly, Nitre v dueli so Žilinou dokonca len jeden.

Navrátilec Kmiť zariadil Popradu tri body

Súboj outsidera s favoritom sa odohrával v úvodnej 10-minútovke väčinou v strednom pásme. Podtatranci boli síce rýchlejší i kombinačne lepší, ale na príkladne bojujúcich Martinčanov našli recept až v 11. minúte, kedy sa individuálne presadil Vandas a otvoril gólový účet stretnutia.

Domácich podržal v 15. minúte brankár Volentier pri dvoch strelách autora gólu Vandasa. Ani domáci v útoku veľmi neohrozili Melicherčíka a tak sa prvá tretina skončila chudobným jednogólovým vedením hsotí. Aj v druhej tretine mali chvíľami viac z hry hostia, ale hokej to bol neslaný-nemastný.

Najväčšiu šancu Popradu mal v 32. minúte Kroták, keď prestrelil, proti Melicherčíkovi sa postupne nepresadili Škumát, Važan a Šišovský. Hostia akoby podceňovali domácich a nadšene bojujúci martinskí hokejisti v 40. minúte zaslúžene vyrovnali Sobotom zblízka.

Domáci potom dokázali korčuľovať so súperom, a keď obe mužstvá výrazne pridali videli diváci v tretej tretine zaujímavý hokej. V 41. minúte Galamboš zblízka neprekonal Melicherčíka, za to Kmiť v 45. minúte po buly Krotáka nechytateľne trafil. Vzápätí stálo pri hosťoch šťastie, keď strelu Vartovníka zastavila žŕďka.

Veľkými oporami boli obaja gólmani. Domáci ani napriek enormnej snahe už nedokázali vyrovnať, keď Markovič a Škoda v závere nevyžili veľké príležitosti. A tak sa z tesného víťazstva tešili hostia.

MHC Mountfield Martin - HK AutoFinance Poprad 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)

Góly: 40. Sobota (Vartovník) - 11. Vandas (Kuľha, Hult), 45. Kmiť (A. Kroták)

Vylúčení: 4:5, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc - Valach, M. Junek, 770 divákov

Martin: Volentier - Drgoň, I. Rúfus, Zukal, Brcko, Tupý, Obuch, Vartovník, Drotár - J. Markovič, Galamboš, Važan - Škoda, Murček, Šišovský - Macejka, Zeliska, Kriška - Sobota, Ižvolt, Škumát

Poprad: Melicherčík - A. Novotný, D. Brejčak, Fabian, Malina, M. Šterbák, Helström, Kramár, Velebný - Vandas, Hult, Kuľha - A. Kroták, Kmiť, Vaic - Škovira, Kraft, Rapáč - Paločko, Gellerstedt, Achmetov

Tréneri hodnotia:

Ladislav Spišiak, tréner Mountfieldu: "V Martine nezostal kameň na kameni. Máme veľmi mladé mužstvo. Svojich hráčov však chválim, bojovali zo všetkých síl, chýbalo nám trošku šťastia a tak súperovi gratulujem k víťazstvu."

Ladislav Svozil, tréner Popradu: "V dnešnom stretnutí sme boli favoritom, ale opäť sa potvrdilo, že žiadny zápas nie je jednoduchý. Domáci dobre korčuľovali, mali dobre organizovanú obranu, boli nebezpeční v útoku. Opticky sme boli dve tretiny lepší, ale bez efektu a tak sme radi, že sme tu získali tri body, ktoré sa počítajú do tabuľky."

začiatok článku

Jediný gól stačil Nitre na víťazstvo

Obom tímom išlo v zápase o dôležité body. Posledná Nitra nastúpila aj s troma novými útočníkmi. Petrom Barinkom, Josefom Fojtíkom a Martinom Uhnákom.

Úroveň zápasu však v úvodnom dejstve zodpovedala tabuľkovému postaveniu oboch tímov. Len priemerný hokej priniesol veľa osobných súbojov, no pomenej pekných momentov. Ako prví mohli ísť od vedenie hostia, prečíslenie bratskej dvojice Hunovcov zakončoval nepresne Richard Huna.

Potom sa k slovu dostali aj domáci. Po Chrenkovej prihrávke bol v dobrej pozícii Bača, ale bránku tesne minul. Skóre 0:0 sa menilo v poslednej minúte úvodného dejstva. Drzý prienik Samira Salijiho ešte úspech Nitre nepriniesol, ale na svoju šancu číhajúci Chrenko napokon poslal puk za Lacov chrbát 1:0.

Druhá tretina už mala rýchlejší spád i šancí bolo o niečo viac. Aktívnejší boli hostia. Krátko po návrate z kabín mohol vyrovnať hosťujúci Drábek. Dobré boli aj žilinské pokusy z hokejok Róberta Hunu a neskôr Devečku, avšak domáci brankár Penker bol mužom na svojom mieste. Pred odchodom do kabín ešte hrozil aj Stupka, ale ani jeho zásluhou sa na tesnom vedení Nitry nič nezmenilo.

Tretia tretina sa úrovňou vrátila do slabého ligového priemeru. Nitra sa zamerala na pozornú defenzívu a hostí držala ďaleko od svojej bránky. V 52.minúte sa o zmenu skóre pokúšal hosťujúci Houdek, ale Penker bol pripravený.

O tri minúty neskôr mohol streliť druhý gól Nitry Samir Saliji, no dobrý Lacov zákrok mu v tom zabránil. Nitra mohla pykať v 56.minúte, keď obrovskú šancu na vyrovnanie nevyužil Sivák. Skvelý zákrokom mu v tom zabránil Penker. Ten bol mužom zápasu, ktorý mal inak len slabú extraligovú úroveň.

Žilina nedokázala vyrovnať ani v záverečnej hre bez brankára a tri body tak zostali pod Zoborom.

HK Nitra - MsHK Doxxbet Žilina 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)

Gól: 20. T. Chrenko (S. Saliji)

Vylúčení: 7:4, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Ru.Lauff - Bogdaň, P.Korba, 1646 divákov

Nitra: Penker - Hruška, König, Ďurák, Rais, Arvay, J. Polák, M. Bača - H. Ručkay, M. Štefanka, Barinka - L. Mašlonka, T. Chrenko, Podstavek - G. Saliji, Marek Haščák, S. Saliji - Fojtík, Hrnka, Uhnák

Žilina: M. Laco - D. Devečka, Ďurkech, Houdek, J. Dlouhý, Staňo, D. Kudělka, Krčula, Niník - Sivák, Róbert Huna, Richard Huna - Nemec, Hreus, Smotrila - Drábek, Troliga, Stupka - Kubiš, Linet, T. Sýkora

Branislav Okuliar (tréner Nitry): "Nebol to pekný zápas ani z jednej strany. Mužstvá predviedli upracovaný hokej. My sme radi, že sme dokázali vyhrať. Ideme ďalej, v nedeľu nás čaká ďalší zápas."

Július Pénzeš (tréner Žiliny): "Prespali sme prvú tretinu, čo sa nám napokon vypomstilo. V ďalšom priebehu sme museli doťahovať náskok súpera. Druhá a tretia tretina boli z našej tretiny lepšie. Vytvorili sme si aj niekoľko šancí, mali sme aj niekoľko presiloviek. Gól sme však napokon nedali ani do prázdnej bránky. Za ospalý úvod a za to, že sme prvú tretinu len odkorčuľovali, sme zaplatili krutú daň."

Pálffy rozhodol o výhre Skalice

Domáci boli v úvode aktívnejší, pomohli im k tomu aj vylúčenia hostí. V 9. min pri početnej výhode otvoril skóre Višňovský, ktorý vrátil brankárom Chorošunom vyrazenú Lušnákovu strelu späť do siete. Hostia vyrovnali už dve minúty, po chybe Školiaka ostal pred Lakosilom nepokrytý Kristoffersson (1:1).

V 12. min sa zoči-voči domácemu gólmanovi ocitol Kapuš, ale úspešný nebol. V ďalšom priebebu hry dominovali obrany nad útokmi, brankári Lakosil i Chorošun svoje tímy niekoľkokrát podržali.

Ruský gólman v službách B. Bystrice musel najmä v tretej tretine riešiť viacero nebezpečných situácií. Domáci si museli dávať pozor na rýchle protiútoky hostí, po jednom z nich sa pred Lakosilom v 44. min nepresadil Hričina.

O víťazstve Skalice rozhodla 59. min, keď sa vo vlastnom oslabení dostal do brejku Pálffy a prekonal Chorošuna.

Tréner hostí odvolal 60 sekúnd pred koncom tretieho dejstva brankára, v tlaku dostali Banskobystričania puk za Lakosila, ale rozhodcovia gól pre už skôr posunutú bránku neuznali. Skóre sa už potom nezmenilo.

HK 36 Skalica - HC'05 Banská Bystrica 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)

Góly: 9. T. Višňovský (Lušnák, Pálffy), 59. Pálffy (R. Školiak) - 11. Kristoffersson

Vylúčení: 2:8 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Lokšík - M. Novák, Návratek, 1758 divákov.

Skalica: Lakosil - Guláš, Mach, Kloz, I. Jankovič, Jaborník, Magušin, Srnec, Bučka - Pálffy, R.Školiak, J. Hruška - Lušňák, Obdržálek, T. Višňovský - Kutálek, Holovič, M. Šátek - Klejna, T. Mikúš, J.Jurík

Banská Bystrica: Chorošun - Cebák, Cuník, Haverinen, Kolba, Bambúch, Brňák, Huba, Kubka - Kristoffersson, Jokila, Kútny - Paľov, Kapuš, M. Kokavec - T. Hričina, Heizer, Nemček - Themár, Petro, Bendík

Svatopluk Kosík, asistent trénera Skalice: "Išli sme jednoznačne za víťazstvom. Tri získané body tešia, aj keď víťazný gól padol až v závere. Celý zápas sme boli aktívnejší, súpera sme prestrieľali takmer dvojnásobným počtom striel, no húževnato sa bránil. Ťažko sme sa presadzovali najmä v priestore pred gólmanom, no o to sú tie tri body cennejšie."

Alpo Suhonen, tréner Banskej Bystrice: "Je to frustrujúce prehrať takýmto spôsobom v poslednej minúte. Hrali sme proti Pálffymu, takmer celých 59 minút sme ho eliminovali. Ani rozhodca nám však veľmi nepomohol, tiež to bol jeden zo súperov, ale Pálffyho sme neustrážili a to rozhodlo."

Úradujúci majster prehral v Trenčíne

Na štadióne Pavla Demitru domáci od úvodného buly ´vybehli´ na východniarov s vervou a v prvej tretine ich poriadne vyzvŕtali. Už po 77. sekundách nekrytý Lelkeš spomedzi kruhov otvoril skóre, v 10. min Martin Chovan od modrej čiary ľahko tečovanou strelou vo výške využil presilovku na zvýšenie náskoku.

Hosťom trvalo viac ako desať minút kým sa dostali k poriadnej strele na bránku. Trenčín si však stále udržiaval prevahu a v 18. min si dvojica Melichárek - Pardavý peknou kombinačnou akciou vychutnala protivníkovu obranu - 3:0.

Po prestávke sa konečne aj Košičania už viac nasťahovali do svojho útočného pásma, aj s prispením presilových hier. V 28. min tesného skončení jednej z nich Fabuš zblízka strelou z uhla gólovo zakončil obliehanie bránky a znížil. Diváci v tejto časti videli ich vyrovnanú hru, obojstranne bojovnú a dynamickú.

V 45. min hostia nechali pred svojou bránkou individuálne manévrovať Šťastného a ten spomedzi kruhov vsietil štvrtý trenčiansky gól. Prakticky vzal Košiciam reálnu nádej na zvrat. Trenčín totiž opäť pritlačil súpera a prevzal kontrolu nad vývojom, v 52. min Tvrdoň po blafáku trafil žŕdku a preťažená obrana východniarov nemala núdzu o prácu.

Na záver sa ešte hostia vymanili spod tlaku a pokúsili sa o nemožné, ale Trenčín si už víťazstvo v kvalitnom stretnutí nenechal vziať.

Dukla Trenčín - HC Košice 4:1 (3:0, 0:1, 1:0)

Góly: 2. Lelkeš (Mikula, Sojčík), 10. Martin Chovan (Pardavý, A. Šťastný), 18. Pardavý (T. Melichárek, A. Šťastný), 45. A. Šťastný (T. Melichárek, Pardavý - 28. P. Fabuš (P. Bartoš, Zálešák)

Vylúčení: 4:5, navyše: Tvrdoň na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák - Bundil, J. Tvrdoň, 3620 divákov

Trenčín: V. Kováč - Martin Chovan, Hlubuček, Bolf, Trefný, E. Bednár, Gabriš, Štindl, Bendík - Pardavý, A. Šťastný, T. Melichárek - Tybor, J. Gašparovič, R. Tvrdoň - Mikula, Lelkeš, Sojčík - Radulay, M. Daňo, M. Filo

Košice: Hylák - M. Novák, Deyl, M. Grman, Šeda, M. Biro, Homer, Slimák - P. Bartoš, Zálešák, P. Fabuš - Pašek, Vorel, M. Miklík - E. Piatak, Jenčík, Dravecký - Matúš Chovan, Mlynarovič, Marcel Haščák - od. 41. M. Nagy

Dušan Gregor, tréner Trenčína: "Chlapcom som pred zápasom zdôraznil, že na Košice bude platiť dôrazné nasadenie. Vyšlo nám to už v prvej tretine a obavy zo súpera sme v ďalšej časti hry zlikvidovali."

Antonín Stavjaňa, tréner Košíc: "Rozhodla prvá tretina. Nechali sme sa zaskočiť s veľkým nasadením domácich, ktoré bolo zúročené aj gólmi. V druhej časti na zníženie manka sme začali hrať vabank, ale proti bol brankár Kováč, ktorý podal dobrý výkon."

Zvolen naplno bodoval na Slovane

Od prvých minút sa hral hokej, ktorý príliš veľa krásy nepriniesol. Slovan dostal v 7. min možnosť presilovky o dvoch hráčov a už po deviatich sekundách po jej začiatku otvoril skóre od modrej Švarný. Domáci boli smerom dopredu o trochu aktívnejší, Zvolen sa pred Konráda veľmi nedostával a šancí bolo minimum.

Hostia v druhom dejstve pridali a v 24. min skončila Juríkova strela z uhla za Konrádom - 1:1. Na opačnej strane sa takmer presadil individuálne Skokan, ale v rozhodujúcom momente netrafil bránku. V 29. min unikol vo vlastnom oslabení Šatan, ale ani jeho zakončenie nebolo úspešné.

Slovan postupne opäť prebral iniciatívu. Brankár Trenčan pôsobil istým dojmom a domáci kombinačne smerom dopredu nedokázali nič vymyslieť. V 46. min pri presilovke vyšachovali Zvolenčania obranu Slovana a pre Leskovjanského už nebolo problémom zblízka skórovať - 1:2.

Na opačnej strane pri tutovke Kukumberga vytiahol skvelý zákrok Trenčan a výborne zasiahol aj pri dorážkach Hudeca v 52. min. Zvolen hral umne v defenzíve, cez ktorú Slovan nedokázal nič vymyslieť. Bratislavčania sa až v posledných sekundách dostali k power-play, ale tá im nevyšla a napokon utrpeli tretiu prehru v sezóne, druhú na domácom ľade.

Slovan Bratislava - HKm Zvolen 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)

Góly: 7. Švarný (Dobroň, M. Hudec) - 24. L. Jurík (V. Baláž), 45. Leskovjanský (L. Jurík, V. Baláž)

Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Grečko - M. Grečko, Smrek, 3568 divákov

Slovan: Konrád - Štajnoch, Švarný, P. Frühauf, I. Ďatelinka, Dobroň, Bohunický, Jass - Šatan, Kukumberg, M. Hudec - Bulík, Lipiansky, L. Hudáček - Balej, M. Macho, D. Skokan - Kudrna, Preisinger, M. Bakoš

Zvolen: Trenčan - J. Mucha, Juraško, Vantroba, Ďaloga, Bronilla, Hraško, Ťavoda, Šiška - Leskovjanský, L. Jurík, V. Baláž - Marek Slovák, Šachrajčuk, Brabenec - M. Čurilla, Trochta, Škvaridlo - Zuzin, M. Jurík, Otčenáš

Štefan Mikeš, tréner Slovana: "Samozrejme, sme veľmi sklamaní, lebo sme chceli vyhrať. Disponujeme dostatočne silným kádrom na to, aby sme dali viac než jeden gól. Nedokázali sme sa presadiť v ofenzíve, hoci sme mali dostatok šancí. Chýbal nám dôraz v koncovke a hoci sme v závere vsadili všetko na útok, už to jednoducho nešlo a nesplnili sme úlohu."

Jozef Škrak, tréner Zvolena: "Posledné výkony a výsledky nášho mužstva nám dodali sebadôveru. Do Bratislavy sme išli s tým, že nemáme čo stratiť. Prvá tretina nebola ideálna, boli sme ustráchaní, ale v druhej a tretej časti hráči podali veľmi dobrý výkon . Hrali sme to, čo sme si predsavzali, hráči splnili všetky taktické pokyny. Víťazstvo nás teší, lebo Slovan je veľmi silný tím. Čo sa týka brankára Trenčana, opäť podal vynikajúci výkon. Dostal priestor a zatiaľ ani raz nesklamal, naopak nás v zápasoch podržal. V tréningu ide na doraz a prejavuje sa to aj v zápasoch. Dúfam, že mu táto forma vydrží čo najdlhšie."

- HKOrange 20 4 0 0 1 0 0 3 8:18 2

Poznámka: (počet zápasov, výhry - 3 body, výhry po predĺžení - 2 body, výhry po samostatných nájazdoch - 2 body, prehry po predĺžení - 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch - 1 bod, prehry - 0 bodov, skóre, body)

Domov»Hokej»Slovensko»V extralige až štyri výhry o gól. Košice i Slovan prehrali