Ruská maratónkyňa opäť vyhrala pol milióna

Rýchlejšie ako Šobuchovová v Chicagu zabehla maratón len Radcliffová.

Lilija Šobuchovová.(Zdroj: SITA/AP)

Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom SME o 19:16.

BRATISLAVA. Ruska Lilija Šobuchovová v nedeľu zavŕšila víťazný hetrik na maratóne v Chicagu a okrem 100-tisíc dolárov za prvenstvo druhý raz zinkasuje prémiu pol milióna amerických dolárov za triumf v prestížnom seriáli World Marathon Major, ktorý zahŕňa päť najväčších behov sveta (New York, Boston, Chicago, Londýn, Berlín).

Tridsaťtriročnej Ruske, matke sedemročnej dcérky, ktorá na ňu čakala v cieli aj s otcom-trénerom, namerali čas 2:18:20 h. Taký rýchly maratón pred ňou bežala (trikrát, naposledy však v r. 2005) len Britka Paula Radcliffová, držiteľka svetového rekordu 2:15:25 (Londýn 2003).

Šobuchovová v tomto dvojročníku seriálu (2010 – 2011) dvakrát vyhrala v Chicagu a raz (vlani) v Londýne, kde tohto roku skončila druhá za Keňankou Mary Keitanyovou.

Mužský maratón v Chicagu vyhral Keňan Moses Mosop, ktorý aj s boľavou achilovkou časom 2:05:37 o 4 sekundy zlepšil lanský traťový rekord krajana Samueala Wanjiru (dostal 150-tisíc USD). Prvý kenský olympijský šampión v maratóne sa v máji zabil, keď v opilosti skočil z terasy svojho domu.

Kto z mužov získa miliónový maratónsky jackpot, sa ukáže až 6. novembra v New Yorku. V celkovej klasifikácii zatiaľ vedie Keňan Patrick Makau, od nedávneho triumfu v Berlíne aj svetový rekordér, ale len o 5 bodov pred krajanom Emmanuelom Mutaiom, tohtoročným londýnskym víťazom.

Maratón v Chicagu - výsledky:

Muži: 1. Moses Cheruiyot Mosop 2:05:37 h, 2. Wesley Korir 2:06:15, 3. Bernard Kiprop Kipyego (všetci Keňa) 2:06:29

Ženy: 1. Lilija Šobuchovová (Rus.) 2:18:20 h, 2. Ejagayehu Diababová (Keňa) 2:22:09, 3. Kajoko Fukušiová (Jap.) 2:24:38