AKTUALIZOVANÉ 16.50

Dvadsaťjednotka nadeľovala v Lotyšsku. Vyhrala 6:0

Poltucet gólov v sieti lotyšského gólmana a spokojní Slováci, ktorí skórovali už v 2. minúte kvalifikačného duelu.

(Zdroj: SITA)
Finále populárneho Audi cupu za skvelých 115 € >>

JELGAVA. Slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov zvíťazila vo svojom treťom vystúpení v 9. skupine kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2013 tejto vekovej kategórie nad rovesníkmi z Lotyšska na ich pôde vysoko 6:0 (2:0).

Počas celého duelu v Jelgave mali mladí Slováci prevahu, technicky súpera jednoznačne prevýšili. Skóre otvoril už v 1. min obranca Kolmokov a tesne pred prestávkou zvýšil na 2:0 stredopoliar J. Greguš. Krátko po zmene strán sa do streleckej listiny zapísali Čonka a Vavrík a v 65. min na 5:0 upravil Šimonek.

Definitívnu podobu výsledku dal v 85. min svojim druhým presným zásahom v tomto stretnutí Vavrík. Mladí slovenskí futbalisti poltuctom gólov v lotyšskej bránke potešili skupinku fanúšikov, ktorí ich počas celého duelu hnali dopredu.

V tabuľke 9. kvalifikačnej skupiny sa Slováci posunuli na líderskú pozíciu pred Francúzsko, ktoré o 18.00 h nastúpi proti Rumunsku.

Práve mladí Francúzi budú najbližšími súpermi slovenského výberu, duel sa uskutoční 14. novembra 2011 v Angers. Doma sa slovenská reprezentácia do 21 rokov predstaví 1. júna 2012 proti Rumunom.

Lotyšsko "21" - Slovensko "21" 0:6 (0:2)

Góly: 2. Kolmokov, 42. J. Greguš, 49. Čonka, 51. a 85. Vavrík, 65. Šimonek, ŽK: 7. Višnakovs, 15. Sinelnikovs, 57. Jagodinskis, 90. Karašausks - 53. Štetina, 80. Lalkovič, rozhodoval: Valjič (Bos. a Herc.)

Lotyšsko "21": Dzelme - Kurakins, Dubra, Jagodinskis, Maksimenko - Petersons (86. Seinicins), Zotovs, Zjuzins, Sinelnikovs (68. Bogdaškins) - Višnakovs (73. Rakeljs), Karašausks

Slovensko "21": Bajza - Kolčák, Štetina (69. Košút), Kolmokov, Čonka - F. Kiss (82. Paur), J. Greguš - Vavrík, Mak (79. Štefánik), Lalkovič - Šimonek

Tabuľka 9. skupiny:

1. SLOVENSKO 3 3 0 0 9:0 9
2. Francúzsko 2 2 0 0 5:0 6
3. Rumunsko 3 1 2 0 3:1 5
4. Kazachstan 4 0 2 2 1:4 2
5. Lotyšsko 4 0 0 4 0:13 0

Slováci začali veľmi dobre a hneď v 1. min otvoril skóre duelu Kolmokov. Počas celého prvého dejstva mali zverenci trénera Ivana Galáda prevahu, no Lalkovič, F. Kiss a ani Mak nepridali gólovú poistku. Podarilo sa to až v 42. min J. Gregušovi.

Po zmene strán mali mladí Slováci veľkú prevahu, ktorú v 49. min korunoval gólom Čonka, keď jeho delovka spoza pokutového územia sa od pravej žrde odrazila do lotyšskej bránky. Vzápätí sa Lalkovič vyhol ofsajdovej pozícii, loptu naservíroval Vavríkovi a ten poľahky zvýšil už na 4:0.

V 60. min vysunul Exžilinčan Zjuzins útočníka Karašausksa, ten však sólovú akciu zakončil vysoko nad Bajzovu bránku. O päť minút neskôr slovenský tím v ofenzíve nastrelil dvakrát žrď, lopta sa dostala k Šimonekovi a ten z jedenástich metrov prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste - 5:0.

Skorigovať mohol Višnakovs, ale v ojedinelej príležitosti netrafil slovenskú bránku. Nepodarilo sa to ani striedajúcemu Rakeljsovi, ktorý trafil iba Bajzu. Z následného protiútoku sa k strele odhodlal Lalkovič, ale rovnako poslal loptu iba do brankára.

Na konečných 6:0 upravil v 85. min svojim druhým presným zásahom Juraj Vavrík.

Tréner hodnotí:

Ivan Galád, tréner SR21: "Samotný zápas ukázal, že model prípravy bol správny. Chlapci podali bez ohľadu na silu súpera veľmi dobrý výkon, pracovali celých 90 minút a zaslúžene vyhrali. Tešíme sa z ďalších troch bodov, teraz sa pre nás začína kvalifikácia. Musíme zostať skromní, pracovití a zodpovedne sa pripraviť na zápas vo Francúzsku. Dôležitý v súboji s Lotyšskom bol prvý gól Kolmokova, túto situáciu sme s hráčmi denne nacvičovali a dnes nám vyšla. Som rád, že hráči ukázali svoju kvalitu a dali sme aj pekné góly. Chceme všetci robiť svoju prácu najlepšie ako vieme, zatiaľ sa nám to darí."