Gréci chcú postupom potešiť smutných krajanov

SITA|12. okt 2011 o 09:28

Futbalisti Grécka si postup na majstrovstvá Európy 2012 vybojovali až v posledných 11 minútach kvalifikácie v zápase na pôde Gruzínska.

TBILISI.

V Tbilisi po góle Davida Targamadzeho z 19. min majstri Európy dlho prehrávali, ale v 79. min striedajúci Giorgos Fotakis vyrovnal a do mužstva nečakane povolaný Angelos Charisteas o šesť minút neskôr rozhodol o gréckom víťazstve i postupe na šampionát. Charisteas nastúpil za Grécko prvýkrát od majstrovstiev sveta 2010. Grécko v skupine neprehralo, nazbieralo napokon 24 bodov, o dva viac ako Chorvátsko.

Od júla 2010, keď mužstvo po Ottovi Rehhagelovi prebral Fernando Santos, tím ešte nepoznal chuť prehry a táto séria sa v utorok natiahla na šestnásť duelov.

Grékom trochu pomohlo, že Gruzínci dohrávali desiati. Tréner Temuri Kecbaja už vystriedal troch hráčov, 19 minút pred koncom sa zranil aj Targamadze a do súboja už nezasiahol.

"Tieto časy sú náročné pre Grécko a jeho ľud. Grécky človek potrebuje niečo podobné, aby sa aspoň trocha usmial," povedal Santos narážajúc na súčasnú ekonomickú situáciu v krajine. "Bol to náročný zápas, nezačali sme ho najlepšie, navyše domáci dali prvý gól. Trpezlivo sme čakali na našu šancu, vytvorili si dobré príležitosti a napokon našli cestu pre loptu do siete. Myslím si, že sme počas kvalifikácie ukázali, že si miestenku na turnaj zaslúžime," doplnil Santos, ktorého tím urobil dôležitý krok za postupom v piatok výhrou 2:0 v Aténach nad Chorvátskom.