Hantuchová v Linzi skončila, Cibulková je v semifinále

Daniela Hantuchová
Daniela Hantuchová (Autor: TASR)
TASR|14. okt 2011 o 19:14

Daniela Hantuchová na rozdiel od krajanky Dominiky Cibulkovej neuspela vo štvrťfinále dvojhry na turnaji WTA v rakúskom Linzi.

Hantuchová ani v treťom tohtoročnom vzájomnom zápase nenašla účinnú protizbraň na svetovú štvorku Kvitovú.

LINZ. Slovenská tenistka Daniela Hantuchová na rozdiel od krajanky Dominiky Cibulkovej neuspela vo štvrťfinále dvojhry na turnaji WTA v rakúskom Linzi (dotácia 220.000 dolárov). Víťazka podujatia Generali Ladies z roku 2007 prehrala ako nasadená osmička s favorizovanou jednotkou "pavúka" Češkou Petrou Kvitovou za 58 minút hladko v dvoch setoch 2:6 a 2:6.

Hantuchová ani v treťom tohtoročnom vzájomnom zápase nenašla účinnú protizbraň na svetovú štvorku, ktorá skvele podávala i returnovala. Z Linzu si slovenská dvojka odnáša prémiu 5340 dolárov. Svoje bodové konto si nevylepší, keďže aj vlani skončila v Rakúsku vo štvrťfinále, vtedy na rakete Švajčiarky Patty Schnyderovej.

Hantuchová priznala, že Kvitová zvíťazila zaslúžene. "Bol to pre mňa ťažký zápas najmä z toho hľadiska, že včera som hrala skoro do polnoci duel proti Pervakovej a mala som veľmi krátky čas ne regeneráciu. Bolo to na kurte cítiť. Pri loptičkách som bola neskoro, ani servis nelietal. Proti takej hráčke akou je Peťa musíte byť pripravená na sto percent, ak nie ste, zdemoluje vás. Pokiaľ ide o celkové hodnotenie turnaja v Linzi, trojsetové víťazstvá nad Martičovou a Pervakovou ma potešili, aj keď tenisovo to nebolo úplne ono. Oba zápasy som vyhrala najmä vďaka bojovnosti. Dnes to bola úplne iná káva. Peťa potvrdila, prečo je momentálne na štvrtom mieste svetového rebríčka," povedala pre TASR Hantuchová.

Cibulková v semifinále

Dominika Cibulková sa prebojovala do semifinále dvojhry v Linzi. Vo štvrťfinále si ako nasadená sedmička poradila s Austrálčankou ruského pôvodu Anastasiou Rodionovovou za 2:08 h v troch setoch 6:7 (5), 6:2 a 6:1.

Zverenka chorvátskeho trénera Željka Krajana má v Linzi už teraz istú prémiu 10.200 dolárov a 130 bodov do svetového rebríčka WTA.

O finále so Šafářovou

Cibulkovej semifinálovou súperkou bude v sobotu Češka Lucie Šafářová, s ktorou má slovenská jednotka priaznivú bilanciu 2:0. V roku 2008 ju zdolala na harde v katarskej Dauhe a vlani na wimbledonskej tráve.

Cibulková postúpila medzi elitné singlové kvarteto tretíkrát v tejto sezóne. V semifinále bola aj v holandskom Hertogenboschi a kalifornskom Stanforde, kde však na zápas proti Francúzke Marion Bartoliovej nenastúpila pre zranenie brušného svalstva.

Proti Šafářovej bude Cibulková bojovať o tretie finále na okruhu WTA. V roku 2008 bojovala o titul v Amelia Island a v Montreale, v oboch prípadoch však ťahala za kratší koniec.

Cibulková bola po postupe do semifinále spokojná. "Teší ma, že som v Linzi tretíkrát za sebou otočila zápas, v ktorom som prehrala prvý set. Dnes to bol veľmi podobný duel ako včera proti Erraniovej, ako cez kopirák. V prvom sete som sa dostala do ťažkosti, no dokázala som sa z toho vyhrabať a postupne som našla svoj herný rytmus. Dostala som sa do tempa, hrala som agresívnejšie, pristupovala som bližšie k loptám, čo bol veľký rozdiel. Rodionovovej herecké vložky ma nevyviedli z miery. Počítala som s tým, že bude hrať divadielko. Dnes to bolo z jej strany ešte veľmi krotké," povedala pre TASR Cibulková, ktorá v semifinále proti Šafářovej čaká ťažký zápas.

"Lucka je nepríjemná hráčka, navyše je to ľaváčka. Dvakrát som s ňou hrala, takže sa dobre navzájom poznáme. Verím, že ak podám taký dobrý výkon, ako v druhom a treťom sete proti Erraniovej a Rodionovovej, mám šancu uspieť," dodala Slovenka.

Dvojhra - štvrťfinále:

Petra Kvitová (1-ČR) - Daniela HANTUCHOVÁ (8-SR) 6:2, 6:2

Hantuchovej vôbec nevyšiel úvod zápasu s Kvitovou, keď dvakrát stratila vlastné podanie a česká jednotka si vybudovala náskok 4:0.

Wimledonská šampiónka hrala agresívne, od úvodnej výmeny tlačila súperku do defenzívy. Hantuchová, ktorá mala v nohách náročný trojsetový súboj s Ruskou Kseniou Pervakovou, síce v ďalších minútach znížila na 2:4, no koncovka patrila Kvitovej.

V ôsmom geme premenila Češka po kvalitnom podaní v poradí tretí setbal. V druhom dejstve Hantuchová v tretej hre odvrátila tri brejkbaly, no od stavu 2:2 už neuhrala ani jediný gem. Kvitová nadviazala na víťazstva nad Hantuchovou z 1. kola svetovej skupiny Pohára federácie v bratislavskom NTC a z turnaja v anglickom Eastbourne, kde Slovenka v druhom sete zápas skrečovala pre zranenie.

Dominika CIBULKOVÁ (7-SR) - Anastasia Rodionovová (Austr.) 6:7 (5), 6:2, 6:1

Cibulkovej nevyšiel úvod zápasu s Rodionovovou, keď v piatom geme stratila vlastné podanie a Austrálčanka sa po potvrdení brejku ujala vedenia 4:2. V ďalších minútach Rodionovová frustrovaná z nových loptičiek stratila koncentráciu a Cibulkovej sa podarilo otočiť na 5:4. O osude prvého setu napokon rozhodol tajbrejk. V skrátenej hre viedla Cibulková 3:1, no Rodionovová otočila na 6:4 a po 61 minútach premenila v poradí druhý setbal.

V druhom sete Cibulková po radách od trénera Krajana pritvrdila na podaní i na returne, začala viac bodováť z obľúbeného forhendu a dejstvo získala jasne vo svoj prospech. V treťom sete aktívne hrajúca Cibulková úplne ovládla dvorec, po troch brejkoch si vybudovala náskok 5:0 a zápas dotiahla do úspešného konca. V siedmom geme premenila pri podaní súperky hneď prvý mečbal.