Talian Simoncelli zahynul počas Veľkej ceny Malajzie

Marco Simoncelli
Marco Simoncelli (Autor: SITA/AP)
TASR|23. okt 2011 o 11:06

Veľká tragédia predčasne ukončila preteky MotoGP v Sepangu. 24-ročný jazdec spadol pod kolesá kolegov Edwardsa a Rossiho.

SEPANG. Marco Simoncelli tragicky zahynul počas nedeľňajšej Veľkej ceny Malajzie seriálu MotoGP.

info
narodený: 20.1. 1987 v Cattolice
zomrel: 23.10. 2011 vo veku 24 rokov
národnosť: talianska
tím: Honda
kariéra: 34 štartov v MotoGP, v 2010 skončil celkovo 8., v 2008 vyhral elitnú kategóriu do 250cc, kde v 64 štartoch zvíťazil hneď 12x, v 2002 sa stal majstrom Európy v kategórii 125cc

Dvadsaťštyriročný pretekár podľahol v nemocnici zraneniam, ktoré utrpel po páde z motorky a následných kolíziách s Američanom Colinom Edwardsom a krajanom Valentinom Rossim.

Predposledné podujatie v sezóne už ďalej nepokračovalo, organizátori preteky zrušili.

Simoncelli bol po prvom kole na štvrtej priečke, no v 11. zákrute druhého kola stratil kontrolu nad svojou Hondou a spadol na trať priamo do jazdnej dráhy Edwardsa a Rossiho.

Simoncelliho prilba po náraze odletela a Talian po kolízii na trati upadol do bezvedomia.

Na svojej Yamahe sa neudržal ani Edwards, no Američan neutrpel vážne zranenia. Rossi sa so svojou Ducati dokázal dostať do boxov. Simoncellimu nepomohol ani okamžitý prevoz do nemocnice.

Smutnou iróniou je, že mladý pretekár po príchode do Sepangu ambiciózne vyhlásil. "Neexistuje dôvod, prečo by som nemohol zabojovať o pódiové umiestnenie."

"V triede 250 cc som v Sepangu nikdy nezvíťazil, ale dvakrát som sa ocitol v najlepšej trojke."

"Teraz počas testovacích jázd som však bol naozaj rýchly, takže som si istý, že v nedeľu môžem dosiahnuť dobrý výsledok," uviedol pre denník The Star pred tragickým pádom Marco Simoncelli

Titul majstra sveta v MotoGp si už pred týždňom vybojoval Austrálčan Casey Stoner. "Keď som to videl, cítil som sa hrozne," povedal Stoner. "Vždy, keď odletí prilba, neveští to nič dobré."

Simoncelliho smrť je prvou v seriáli MotoGP od 2003, keď na VC Japonska prišiel o život domáci jazdec Hondy Daidžiro Kato. Po podobnej nehode ako mal Simoncelli prišiel o život pred rokom v triede Moto2 ďalší Japonec Šoja Tomizawa.

Simoncelli odštartoval svoju kariéru v seriáli MS v roku 2002, keď súťažil v triede do 125 ccm. V roku 2006 prestúpil do kategórie "štvrťlitrov" a v roku 2008 v nej získal titul majstra sveta. V MotoGP jazdil od roku 2010.

foto ico
Fotospomienky na Marca Simoncelliho

Moto2 vyhral Lüthi, celkovo je na čele Bradl

Švajčiar Thomas Lüthi zvíťazil na nedeľňajšej Veľkej cene Malajzie v triede Moto2 pred Nemcom Stefanom Bradlom, ktorý si tak upevnil vedenie v celkovom poradí.

V triede do 125 ccm sa z triumfu tešil Španiel Maverick Viňales, na čele celkového poradia je jeho krajan Nicolás Terol.

Výsledky VC Malajzie

Moto2:

1. Thomas Lüthi (Švaj./Suter) 36:35,114 min., 2. Stefan Bradl (Nem./Kalex) 36:35,301, 3. Pol Espargaró (Šp./FTR) 36:42,579, 4. Alex de Angelis (San Maríno/Motobi) 36:44,241, 5. Dominique Aegerter (Švaj./Suter) 36:46,608, 6. Mika Kallio (Fín./Suter) 36:47,017.

Poradie MS (po 16 zo 17 pretekov): 1. Bradl 274 b., 2. Marc Márquez (Šp./Suter) 251, 3. Andrea Iannone (Tal./Suter) 172, 4. de Angelis 170, 5. Lüthi 151.

125 ccm:

1. Maverick Viňales (Šp./Aprilia) 40:34,280 min., 2. Sandro Cortese (Nem./Aprilia) 40:34,634, 3. Johann Zarco (Fr./Derbi) 40:36,735, 4. Héctor Faubel (Šp./Aprilia) 40:37,201, 5. Nicolás Terol (Šp./Aprilia) 40:44,329, 6. Jonas Folger (Nem./Aprilia) 40:52,244.

Poradie MS (po 16 zo 17 pretekov): 1. Terol 282 b., 2. Zarco 262, 3. Cortese 225, 4. Viňales 223, 5. Faubel 161.