19. etapa: Embrun - Salon-de-Provence | Sledujte naživo
Cyklisti sú už na treťom stúpaní, vyhrať by mohol jazdec z úniku

Martin zdolal Žilinu, Trenčín Zvolen. Nitra vyhrala v Poprade, Skalica na Slovane a Košice v Bystrici

Výsledky stretnutí 15. kola hokejovej Tipsport extraligy.

Obranca Košíc Marek Biro a krídelník Banskej Bystrice Ján Sýkora počas zápasu 15. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi HC'05 Banská Bystrica - HC Košice.(Zdroj: TASR)

O víťazovi v Martine rozhodol jediný gól - aj to vlastný

Susedské derby prinieslo pred hŕstkou divákov v prvej tretine priemerný hokej. Na ľade bolo na oboch stranách veľa nepresností, málo streľby, a tak sa obaja brankári ani nedostali do prevádzkovej teploty. Do vedenia išli v 7. min Martinčania. Zeliska iba nahadzoval puk pred bránku, a ten sa odrazil od Siváka za Lacov chrbát - 1:0.

Aj v druhej tretine chýbal pred oboma brankármi vzruch. Domáci boli síce aktívnejší, ale do patričného tempa sa nedostali ani počas presiloviek, navyše sa nedokázali presadiť ani v koncovke. V 28. min mal druhý gól "kosačiek" na hokejke Sobota, po ňom i Murček ale ani jeden neprehodil puk ponad ležiaceho Laca. Žilinskí vlci boli v útoku bezzubí, Šimka v bránke poriadne neohrozili ani počas prostrednej časti hry.

V prestávke po druhej tretine stiahol tréner Jančuška hru na tri formácie a Žilinčania prevzali v tretej tretine iniciatívu na svoje hokejky. "Vlci" dostali domácich pod tlak, ale tí hrozili protiútokmi. Záverečná 13-sekundová power-play Žilinčanom neprinieslo vyrovnanie, a preto Martin po piatich domácich prehrách zvíťazil.

MHC Mountfield Martin - MsHK DOXXbet Žilina 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)

Gól: 7. Zeliska

Vylúčení: 1:6 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodujú: Lokšík - M. Novák, Brath, 900 divákov

Martin: Šimko - L. Kozák, Hriňa, M. Výborný, Zukal, Drgoň, Brcko - Kriška, Markovič, Važan - Škoda, Murček, Sobota - Šišovský, Zeliska, Vartovník - Macejka, Themár, Škumát

Žilina: M. Laco - D. Devečka, D. Kudělka, Staňo, J. Dlouhý, T. Bokroš, Houdek, Niník, Linet - P. Sivák, Róbert Huna, Richard Huna - Drábek, Hreus, T. Sýkora - V. Nemec, Troliga, Smotrila - Kubiš, Michajlov, Stupka

Tréneri hodnotia:

Ladislav Spišiak (tréner Martina): "Z našej strany to bol boj o tri body, ktoré sme napokon získali. Naša hra nebola oku lahodiaca, ale účel svätí prostriedky, preto som spokojnejší s víťazstvom než s predvedenou hrou."

Milan Jančuška (tréner Žiliny): "Som sklamaný z výsledku i hry. Mal som inú predstavu o zápase, lebo do Martina sme prišli bodovať. Mali sme zlý úvod, naša hra bola rozkúskovaná. Pribrzdili nás aj presilovky Martina v prvej tretine. V našom mužstve chýbal hráč ktorý by mu dal impulz. Sklamaný som aj z toho, že sme počas celého stretnutia nehrali ani jednu presilovú hru."

späť na výsledky

Košice potvrdili návrat hernej formy víťazstvom v Banskej Bystrici

Obe mužstvá si za pochodu liečia traumy z výsledkovej neistoty a sérii prehier. Domáci po troch vstúpili do zápasu tak, ako si každý z nich želal. Už v 4. min Tománek po kolmici od Jokilu bekhendom trafil pod hornú žŕdku a čakalo sa, že v ďalších minútach 'barani' zveľadia náskok a tvrdohlavo donútia súpera k ďalšm chybám.

V 14. min nevyužil Marcinek samostatný nájazd a nastal zlom. Úvodná presilovka Košičanov nabúrala ponúkaný scenár, Tabačkova bomba takmer od modrej preletela v 17. min popri lapačke Chorošuna a takmer roztrhla sieť. V 27. min už hostia viedli, hneď po víťaznom buly Grona sa oprel do puku Miklík a nálady v oboch táboroch sa úplne preliali naopak.

Kedy si domáci priklonia streleckú šťastenu na svoju stranu začína byť pod Urpínou už otrepaná otázka, na ktorú je čoraz ťažšie odpovedať. Stačí len vykresliť situácie v druhej tretine, Hričinovu žŕdku v 33. min, potom Kokavcovu tutovku a onedlho ďalšiu žŕdku Sýkoru, keď v presilovke trafil z uhla len do rámu prázdnej bránky. Košičania v ofenzíve nepoľavili ani na chvíľu, občas pritlačili a taktiež si vypracovali dobré príležitosti, no nie až také okaté ako domáci.

Ak by v 37. min Dravecký s Jenčíkom lepšie mierili, tak by pred treťou tretinou vyzeralo pre Košičanov priebežné skóre ružovejšie. Chorošuna v bránke však neprekonali a dráma na ľade mohla dospieť do príťažlivej podoby. V 47. min dvakrát za sebou fauloval Bambúch a v presilovke hostí prišiel aj trest, Miklík vypadnutý puk Chorošuna vrátil v 48. min do siete prázdnej bránky a Košičanom dvojgólový náskok už úplne priblížil konečné víťazstvo.

V 50. min sa zastavil na štadióne časomer, ktorý sa podarilo oživiť až po štyroch minútach a chvíľu sa meralo ručne. V 51. min Haščák nepremenil klasický samostatný nájazd, náskok hostí nezvýraznil, čo však nebolo podstatné, pretože Bartoš v podobnej situácii pridal v 53. min štvrtý gól Košičanov a definitívne zahnal nádej domácich. V presilovke ešte Cebák v 56. min pohotovou strelou stihol znížiť a aspoň trochu zmierniť ďalšie divácke sklamanie zo šiestej domácej prehry. Presne 1:33 min pred koncom hrali 'barani' bez brankára, síce s vyhrotenými vášňami, no bez kontaktného gólu, aj keď si 36 sekúnd zahrali presilovku o dvoch hráčov.

HC'05 Banská Bystrica - HC Košice 2:4 (1:1, 0:1, 1:2)

Góly: 4. Tománek (Jokila), 56. Cebák (Bambúch, T. Hričina) - 17. J. Tabaček (Zálešák), 27. Michel Miklík (Gron), 48. Michel Miklík (Gron), 53. P. Bartoš (Zálešák)

Vylúčení: 7:8 na 2 min, navyše: 48. Chorošun (B. Bystrica) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodujú: Homola, Polák - Zvrškovec, Valach, 1510 divákov

Banská Bystrica: Chorošun - Kolba, Haverinen, Bambúch, Cuník, Cebák, Brňák, Kubka - Tománek, Jokila, Ján Sýkora - Kristoffersson, Paľov, Kútny - Češík, Kapuš, M. Kokavec - T. Hričina, Heizer, Marcinek

Košice: Hylák - J. Tabaček, Homer, Šeda, M. Biro, M. Novák, Grman - P. Fabuš, Vorel, Matúš Chovan - Dravecký, Zálešák, P. Bartoš - M. Haščák, E. Piatak, Pašek - Jenčík, Gron, Michel Miklík

Alpo Suhonen, tréner B. Bystrice: "Je to frustrujúce, zažívame ťažké časy, neveríme si, hlavne starší hráči, ktorí by mali byť ťahúnmi mužstva. Prehrávame podobnými rozdielmi, tesne, nepremieňame šance, netriafame aj prázdnu bránku, ťažko sa to hodnotí."

Antonín Stavjaňa, kouč Košíc: "Chceli sme hrať rovnako, s takou hrou, s akou sme uspeli v Poprade, najmä s pozornou defenzívou. Rýchlo sme síce prehrávali, no prvýkrát sa nám asi podarilo v sezóne otočiť výsledok aj vďaka presilovým hrám. V závere som opäť zdôrazňoval defenzívu a z nej rýchle protiútoky, že šance prídu, štvrtý gól Bartoša bol toho ukážkou. Ku koncu pracovali nervy, ale hráči víťazstvo ustrážili."

Michel Miklík, autor dvoch gólov Košíc: "Ocitli sme sa na dne, musíme bojovať, takéto víťazstvo potrebujeme, Presilovkám venujeme dosť času, som rád, že nám vyšli. Ešte nehráme tak, ako by sme mali, teraz však treba zbierať hlavne výhry, aj tvrdo vybojované. Spočiatku sme prehrávali, dosť skoro, no keď sa nám predtým nedarilo otočiť skóre, teraz áno. V závere sme si postrážili náskok a víťazstvo si už nedali zobrať. Po Poprade sme zvíťazili aj v B. Bystrici, sebavedomie trochu narástlo, hralo sa nám lepšie, dúfam, že ďalšie dva zápasy doma nezlyháme."

V Poprade bola v predĺžení šťastnejšia Nitra

Diváci sa ani nestačili poriadne usadiť a Nitrania už viedli, keď Chrenko presnou strelou nachytal Melicherčíka na hruškách. Hokej však v ďalšom priebehu hŕstku divákov nemohol nadchnúť. V komornej atmosfére hrali oba tímy vlažne a hre chýbalo tempo a presnosť kombinácií. Nitrania si vytvorili optickú prevahu, ale s ďalšími pokusmi si Melicherčík poradil. V ojedinelej šanci sa na druhej strane ocitol Novotný a po ňom aj Kraft, ale vo vyložených pozíciách mierili obaja vedľa. Popradčanom vyšla až presilová hra v 17. min, keď nahodený puk od modrej usmernil do siete Novotný.

V 22. min zabezpečil domácim vedenie Arne Kroták, ktorý nečakanou strelou z otočky zaskočil Penkera. To už oba tímy predvádzali kvalitnejší hokej, ktorému nechýbalo nasadenie a náboj.

V tretej časti sa Poprad vrhol do útoku s cieľom rozhodnúť, keď si však Šterbák, Kuľha, Kraft aj Gellerstedt vylámali zuby na pozornom Penkerovi, udrelo na druhej strane. Odrazený puk z ťažkého uhla doklepol Mašlonka za chrbát Melicherčíka, čím vyrovnal. Na domácich doľahol kŕč a herne sa trápili. Hostia, aj keď nepredvádzali hokej najvyššej úrovne, to dokázali využiť na vedúci gól. Strelu Barinku ešte gólman vyrazil, ale na delovku Hrušku už nemal nárok.

Päť minút pred koncom získali domáci výhodu presilovky o dvoch hráčov, čo dokázal Vaic využiť strelou zblízka na vyrovnanie. Rozhodnutie priniesol záver predĺženia. Presilovú hru na víťazstvo Nitry premenil 7 sekúnd pred koncom Podstavek, keď osamotený doklepol odrazený puk za bránkovú čiaru.

HK AutoFinance Poprad - HK Nitra 3:4 po predĺžení (1:1, 1:0, 1:2 - 0:1)

Góly: 17. A. Novotný (Škovira, Hult), 22. A. Kroták (Kuľha), 56. Vaic (A. Kroták, Suchý) - 2. T. Chrenko (Kluka), 46. Mašlonka (Hrnka), 52. M. Hruška (P. Barinka), 65. Podstavek (S. Saliji, T. Chrenko)

Vylúčení: 3:6 na 2 min, navyše: Melicherčík na 10 min za nešp. správanie, Vaic (obaja Poprad) na 5 min za faul lakťom, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jura - M. Korba, P. Korba, 1046 divákov

Poprad: Melicherčík - R. Suchý, A. Novotný, D. Brejčák, Fabian, Hellström, M. Šterbák, Malina, Kramár - P. Svitana, Hult, Kuľha - A. Kroták, Kmiť, Vaic - Škovira, Kraft, Rapáč - Paločko, Gellerstedt, Homa

Nitra: Penker - Árvay, M. Hruška, Rais, Ďurák, König, M. Bača, J. Polák - Fojtík, M. Štefanka, P. Barinka - S. Saliji, T. Chrenko, Podstavek - G. Saliji, T. Hrnka, Uhnák - M. Mašlonka, Piačka, Kluka

Ladislav Svozil, tréner Popradu: "Boli sme aktívnejší, mali sme viac gólových príležitostí a prestrieľali sme súpera. Keď však nedáme góly do prázdnej brány po situáciách dvoch na jedného, tak stretnutie nemôžeme vyhrať. Sme veľmi sklamaní, lebo sme mali dotiahnuť stretnutie do víťazného konca."

Ladislav Branikovič, asistent trénera Nitry: "Zápas sme mali dobre rozohraný. Dali sme gól a nastrelili sme tyčku. Škoda, že sme zbytočnými vylúčeniami dostali súpera do zápasu. V predĺžení sme boli šťastnejší. Domáci boli aktívnejší a lepšie korčuľovali, ale aj také sú zápasy."

Líder zo Zvolena prehral v Trenčíne

Líder súťaže nemusel čeliť úvodnému tlaku domácich, pretože tým chýbala herná iskra a kopili chyby, najmä v obrane. Dve z nich Zvolen za desať minút potrestal, keď sa dôslednosťou v priestore pred bránkou presadili V. Baláž a M. Jurík. Trenčín nevedel nájsť správny herný rytmus a tempo, brzdili ho nepresnosti a hosťom preto stačil aj priemerný výkon na udržiavanie náskoku i potrebnej pohody.

V polovici zápasu však po Daňovej akcii Bolf blafákom strelil kontaktný gól domácich, ale ani ten s následnou presilovkou Trenčínu nepomohol k trvalejšiemu náporu, pretože Zvolenčania hrali pozorne v defenzíve a súperove šance spoľahlivo zlikvidoval brankár Škrečko.

Do tretej tretiny vstúpili oveľa aktívnejšie domáci, ktorí hneď na jej začiatku využili presilovku Tyborovou dorážkou zblízka. Strata náskoku hostí zaskočila a to ešte nebolo z trenčianskej strany všetko. Od 49. min mali domáci k dispozícii 77-sekundovú presilovku o dvoch hráčov, z ktorej vyťažili vedúci gól, keď Hlubuček delovkou vymietol pavučinu zvolenskej bránky. V závere zápasu hral Zvolen 103 s bez brankára, navyše aj presilovku šiestich na štyroch a hoci domáci gólman Kováč mal dostatok práce, spoľahlivo svojich spoluhráčov podržal a prispel k cennému a dôležitému víťazstvu Trenčína.

Dukla Trenčín - HKm Zvolen 3:2 (0:2, 1:0, 2:0)

Góly: 28. Bolf (M. Daňo, A. Šťastný), 41. Tybor (R. Tvrdoň, Trefný), 50. Hlubuček (Tybor, R. Tvrdoň) - 5. V. Baláž (L. Jurík, Leskovjanský), 10. M. Jurík (Škvaridlo, Otčenáš)

Vylúčení: 3:5 na 2 min, navyše: Mikula (Trenčín) na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák - Návratek, J. Tvrdoň, 1845 divákov

Trenčín: V. Kováč - Martin Chovan, E. Bednár, Hlubuček, Trefný, Bolf, Gabriš, Bendík, Imrich - O. Mikula, Sojčík, Lelkeš - Tybor, A. Šťastný, R. Tvrdoň - M. Daňo, J. Gašparovič, T. Melichárek - Radulay, P. Kopecký, M. Filo

Zvolen: Škrečko - J. Mucha, Juraško, Vantroba, Ďaloga, Bronilla, Hraško, Ťavoda, Šiška - Leskovjanský, L. Jurík, V. Baláž - Marek Slovák, Brabenec, M. Čurilla - Otčenáš, M. Jurík, Škvaridlo - Zuzin, Puliš, Méry

Dušan Gregor, tréner Dukly: "Za stavu 0:0 sme dostali po nepochopiteľnej chybe v obrane gól a o päť minút druhý a vyzeralo to s nami zle-nedobre. Kontaktný gól v druhej časti nás postavil na nohy a gólmi Tybora a Hlubučeka sme dosiahli potrebné víťazstvo."

Jozef Škrak, tréner HKM: "Za stavu 2:0 pre nás sme sa uspokojili a chceli sme držať Duklu na dištanc. Uškodili nám zbytočné vylúčenia, pri ktorých sme inkasovali a z očakávaného víťazstva bola naša prehra."

V šlágri kola Skalica vyhrala na Slovane

Domácemu Slovanu sa podarilo zaskočiť Skalicu hneď v úvode duelu. Už v 3. min poslal Presinger zľava puk pred bránku na D. Skokana a ten ho popod Lakosila pretlačil do bránky - 1:0. Skalica vyslala prvú strelu na Konráda až v 9. min, keď od modrej vystrelil obranca Šmach. O dve minúty neskôr mieril Bulík spomedzi kruhov len do skalického gólmana. V 15. min predviedol pekné sólo Kutálek, ktorý sa po pravej strane vrútil do útočného pásma, obkorčuľoval domácu bránku, no puk poslal iba popred ležiaceho Konráda.

V druhej tretine sa Skaličania snažili často strieľať, no brankár "belasých" si držal čisté konto. Konrád zlikvidoval hneď niekoľko príležitostí Žigmunda Pálffyho. Dve šance skórovať mal aj Balej, no Lakosil takisto nepustil puk za svoj chrbát.

Stupňujúci sa tlak Skalice vyvrcholil v 47. min. Pálffyho nepresná strela sa od zadného mantinelu odrazila k Šmachovi a ten z uhla vyrovnal - 1:1. Hostí držal nad vodou výborný Lakosil, ktorý lapačkou vychytal Šatana a vynikajúcim sklzom aj M. Bakoša. V 55. min potešil početnú skupinu fanúšikov Skalice útočník Višňovský, keď využil prihrávku Lušňáka spoza bránky. Rozhodnúť mohol v 58. min Šátek, ale puk poslal len do betónov Konráda. Tréner Slovana pristúpil 43 sekúnd pred koncom tretej tretiny k hre bez brankára, ale skóre sa už nezmenilo.

HC Slovan Bratislava - HK 36 Skalica 1:2 (1:0, 0:0, 0:2)

Góly: 3. D. Skokan (Lipiansky, Preisinger) - 47. Šmach (Pálffy, R. Školiak). 55. T. Višňovský (Lušňák)

Vylúčení: 2:3 na 2 min, navyše: M. Hudec (Slovan) 10+DKZ za nešp. správanie, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gašparík - Bundil, Kacej, 5705 divákov

Slovan: Konrád - Dobroň, Bohunický, Jass, Švarný, P. Frühauf, I. Ďatelinka - Šatan, Kukumberg, M. Hudec - D. Skokan, Lipiansky, Preisinger - Balej, Bulík, M. Bakoš - J. Cíger, O. Janík, D. Buc

Skalica: Lakosil - Vyrúbalík, Šmach, I. Jankovič, Kloz, Jaborník, Gula, Magušin, Bučka - Pálffy, R. Školiak, J. Hruška - Lušňák, Holovič, T. Višňovský - Kutálek, Klejna, M. Šátek - Štepán, T. Mikúš, J. Jurík

Štefan Mikeš, tréner Slovana: "Prvá tretina ešte bola z našej strany v poriadku, ujali sme sa vedenia tak ako sme si predsavzali. Od druhej sme ale súpera púšťali do šancí, my sme mali tiež nejaké, ale ani najvyloženejšie sme nevyužili. Opäť sme dali len jeden gól, v defenzíve sme narobili chyby, potom je ťažko vyhrávať. Pod tlakom robíme chyby a v koncovke sme splašení. Je zaujímavé, že vonku dávame viac gólov ako doma."

Peter Oremus, tréner Skalice: "Cieľ, ktorý sme mali, pokračovať v predchádzajúcich výkonoch, sme splnili. Od druhej tretine sme boli určite lepším mužstvom a myslím si, že to víťazstvo je úplne zaslúžené. Chlapcom patrí veľká vďaka za kolektívny duch, ktorý vládne v kabíne a za to, ako spolu žijú. Potom je krása chodiť na štadión."

10. MHC Mountfield 16 4 0 1 0 1 10 33:59 15

--------------------------------------------------------------------------------------

HK Orange 20 6 0 0 1 0 0 5 10:26 2

Poznámka: (počet zápasov, výhry - 3 body, výhry po predĺžení - 2 body, výhry po samostatných nájazdoch - 2 body, prehry po predĺžení - 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch - 1 bod, prehry - 0 bodov, skóre, body)