Za úspechom najchudobnejšieho klubu je vraj pivo

Tridsaťšesťročný kapitán Ballesteros (vľavo) má dôvod oslavovať.
Tridsaťšesťročný kapitán Ballesteros (vľavo) má dôvod oslavovať. (Autor: SITA/AP)
Pavol Spál|27. okt 2011 o 19:58

Španielsku ligu vedie najstarší tím zložený z tridsiatnikov, ktorých už nik iný nechcel. Pred sezónou minuli na posily menej ako Slovan Bratislava. Celkové náklady klubu sú dvakrát nižšie ako plat Messiho. Aj napriek tomu Levante šéfuje španielskej lige

Španielsku ligu vedie najstarší tím zložený z tridsiatnikov, ktorých už nik iný nechcel. Pred sezónou minuli na posily menej ako Slovan Bratislava. Celkové náklady klubu sú dvakrát nižšie ako plat Messiho. Aj napriek tomu Levante šéfuje španielskej lige pred gigantmi, ako sú FC Barcelona či Real Madrid.

BRATISLAVA. Po zápase futbalisti schuti konzumujú pizzu, pivo či víno – priamo v autobuse. „Práve toto je tajomstvo nášho úspechu,“ vyhlásil s úsmevom klubový lekár Levante. Vo väčšine klubov zakázané pochutiny fungujú zatiaľ perfektne.

Tím z maličkého klubu z Valencie vedie po deviatich kolách senzačne španielsku ligu. O bod pred Realom Madrid a o dva pred Barcelonou. V prvých dvoch kolách Levante iba remizovalo, v treťom zdolalo chýrny Real Madrid a odvtedy iba vyhráva. V stredu triumfovalo doma nad San Sebastianom 3:2. Zvíťazilo už po siedmykrát za sebou.

Cieľom je záchrana

Fanúšikovia klubu sú v ošiali, jeden z nich pred dvoma týždňami položil do hrobu svojej babičky výstrižok ligovej tabuľky. A to jeho tím figuroval vtedy iba na treťom mieste. „Som nadšený, že sme si mohli vyskúšať niečo také senzačné. Užívame si to, ale musíme zostať pri zemi.

Naším hlavným cieľom je záchrana,“ citujú španielske médiá trénera Levante Juana Ignacio Martíneza, ktorého tím sa pýši i druhou najlepšou defenzívou v lige (inkasovali päťkrát). Lepšia je iba Barcelona, ktorá dostala o gól menej.

Levante je pritom najchudobnejším klubom v lige, s rozpočtom asi dvadsať miliónov eur. To je asi dvadsaťpäťkrát menej ako má Barcelona. Klub ročne minie na výplaty všetkých hráčov zhruba 6,5 milióna eur - čo je dvakrát menej ako plat Lionela Messiho či Cristiana Ronada.

Levante je mančaft zložený prevažne z tridsiatnikov, zväčša neperspektívnych hráčov, ktorých už nikto nechcel. V minulom kole na trávnik poslali najstaršiu jedenástku v histórii španielskej ligy (346 rokov) s priemerom 31,5 roka. Iba dvaja hráči nemali tridsať.

Prestarnutá obrana

Vekový priemer obrany bol tesne pod 35 rokov. „Nano patrí medzi holubov, ktorých posielame po pivo,“ vtipkoval tridsaťšesťročný kapitán Sergio Ballesteros. Mimochodom Nano má tridsaťjeden. Klub počíta každé euro. Pred sezónou minul na posily iba 210­-tisíc eur, čo je menej ako trebárs Slovan Bratislava.

Tím z Valencie pritom zdolal rozdielom triedy (3:0) rozšafnú Malagu, ktorá utratili za letné posily 60 miliónov eur. Klub existuje už 102 rokov, no v španielskej najvyššej súťaži strávil iba šesť sezón. Najlepšie skončili desiati. Vlani sa zachránili kolo pred koncom na úkor La Corune.

Pred troma rokmi bol klub na pokraji krachu. Hráči nedostávali výplaty, hrozili stávkou. Niektorí vraj prežívali zo dňa na deň, predali autá či prišli o bývanie.

„Naše tajomstvo je v skromnosti. Momentálne nie sme na mieste, kde by sme sa mali pohybovať, nebudeme bojovať o predné pozície. Všetko ide skvelo, ale nemáme čo oslavovať,“ tvrdil Juan López, ktorý je s piatimi gólmi najlepším strelcom tímu.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Španielsko»Za úspechom najchudobnejšieho klubu je vraj pivo