Kvitová nastúpi vo finále dvojhry tenisových MS proti Azarenkovej

(Autor: TASR)
TASR|29. okt 2011 o 16:20

Česká tenistka Petra Kvitová sa stala prvou finalistkou dvojhry na MS WTA Tour v tureckom Istanbule.

Petra Kvitová svoju víťaznú sériu v hale natiahla už na 18 zápasov a keď v Istanbule uspeje aj v nedeľu, zinkasuje prémiu 1,55 milióna dolárov.

ISTANBUL. Česká tenistka Petra Kvitová sa stala prvou finalistkou dvojhry na MS WTA Tour v tureckom Istanbule (dotácia 4,9 milióna dolárov). Wimbledonská šampiónka si v úvodnom semifinále v hale Sinan Erdem poradila s víťazkou US Open Austrálčankou Samanthou Stosurovou v troch setoch 5:7, 6:3 a 6:3.

Kvitová sa môže stať treťou hráčkou v histórii, ktorá získa titul hneď pri svojom debute na Masters. V minulosti sa podobný kúsok podaril Američanke Serene Williamsovej a Ruske Marii Šarapovovej. Kvitová je po Martine Navrátilovej a Jana Novotnej treťou českou finalistkou MS WTA Tour.

Svoju víťaznú sériu v hale natiahla už na 18 zápasov a keď v Istanbule uspeje aj v nedeľu, zinkasuje prémiu 1,55 milióna dolárov. Češka má po semifinálovom triumfe blízko k postu svetovej dvojky. O ten ju môže pripraviť iba Bieloruska Victoria Azarenková v prípade, ak v semifinále zdola Rusku Veru Zvonariovovú a vo finále potom i Kvitovú.

Kvitovej vyšiel úvod zápasu so Stosurovou, keď v úvodnom geme po skvelom returne prelomila podanie súperky a po potvrdení brejku sa ujala vedenia 2:0. Austrálčanka však v ďalších minútach zvýšila agresivitu a vyrovnala na 4:4. Kvitová robila v týchto fázach zápasu priveľa nevynútených chýb, čo bolo vodou na mlyn Stosurovej, ktorá za stavu 6:5 Češku opäť brejka a prvý set sa stal jej korisťou.

Kvitová sa však rýchlo zmobilizovala a od začiatku druhého dejstva opäť chytila opraty zápasu do svojich rúk. V treťom sete skvele returnujúca Češka ovládla dvorec a po dvoch brejkoch si vybudovala rozhodujúci náskok 5:0. Stosurová ešte znížila na 3:5, no Kvitová pri vlastnom podaní už dotiahla duel do úspešného konca.

Kvitová po postupe do finále žiarila spokojnosťou. "Je skvelé, že hneď pri svojej premiére na MS WTA Tour budem bojovať o titul Ďakujem všetkým fanúšikom, ktorí dnes vytvorili skvelú atmosféru. Dúfam, že aj v nedeľu ma budete takto povzbudzovať, Semifinále proti Stosurovej nebolo ľahké. Sam výborne podáva a je veľmi ťažké ju brejknúť. Musela som sa sústrediť na každú loptičku. V treťom sete dokázala Sam znížiť z 0:5 na 3:5 a nebolo mi všetko jedno. Bolo ťažké skoncentrovať sa na vlastný servis, no našťastie sa mi to podarilo a napokon som koncovku zvládla," povedala po zápase Kvitová do kamier televíznej stanice Eurosport.

Súboj osvetovú jednotku

Finálovou súperkou Petry Kvitovej bude Bieloruska Victoria Azarenková. "Vika" si v druhom semifinále poradila s Ruskou Verou Zvonariovovou v dvoch setoch 6:2 a 6:3. Nedeľňajšie finále medzi Kvitovou a Azarenkovou bude zároveň priamym súbojom o post svetovej dvojky.

Bieloruska v prvom sete semifinálového duelu so Zvonariovovou na dvorci dominovala, keď trikrát prelomila súperkino podanie. V druhom dejstve Ruska zvýšila agresivitu, v dlhých výmenách dokázala dostať súperku pod tlak, no robila príliš veľa nevynútených chýb, čo rozhodlo o jej prehre. Za stavu 5:3 premenila Azarenková pri vlastnom podaní hneď prvý mečbal.

Bieloruska bola po postupe do finále spokojná. "Som rada, že sa mi po piatkovom katastrofálnom výkone proti Marion Bartoliovej dokázala zmobilizovať. Chcela by som sa poďakovať fanúšikom za podporu. MS WTA Tour sú veľmi dôležitým turnajom. V nedeľu vo finále to bude kto z koho. Obe dáme do toho určite všetko a predvedieme náš najlepší tenis," povedala Azarenková do kamier televíznej stanice Eurosport.