Veľkú cenu Indie vyhral Vettel

Sebastian Vettel
Sebastian Vettel (Autor: SITA/AP)
TASR|30. okt 2011 o 12:16

V efjednotke nič nové. Aj pri premiére v Indii vyhral už istý majster sveta Vettel.

GREATER NOIDA. Nemec Sebastian Vettel na monoposte Red Bull zvíťazil v nedeľu na premiérovej Veľkej cene Indie seriálu MS F1. Druhú priečku obsadil Brit Jenson Button na McLarene, tretí skončil Španiel Fernando Alonso na Ferrari.

Vettel si po štarte z pole position udržal vedenie pred tímovým kolegom Markom Webberom z Austrálie, na tretiu priečku sa posunul Button, ktorý predbehol Alonsa.

Britský pilot sa ešte v prvom kole dostal aj pred Austrálčana na druhú priečku. Poradie Vettel, Button, Webber, Alonso ostalo aj po prvej výmene pneumatík.

Tradičný incident Hamilton - Massa

V 24. kole sa na trati stretli v súboji tradiční rivali Lewis Hamilton na McLarene a Felipe Massa na Ferrari.

Brazílčan Brita "zavrel" v zákrute, za čo dostal trest prejazdu boxovou uličkou, no Hamilton si po kolízii musel ísť do boxov vymeniť predné krídlo. "Felipe do mňa vrazil, nedal mi ani kúsok miesta," hneval sa jazdec McLarenu.

V 38. kole odišiel po druhý raz prezúvať Webber, Alonso vydržal na trati o dve kolá dlhšie, a tak sa dostal na tretiu priečku pred jazdca Red Bullu. "Trochu ma prekvapilo, že išiel do boxov," priznal Alonso. "Odjazdil som o dve kolá viac a podarilo sa mi ho predbehnúť."

Výmeny pneumatík u Vettela a Buttona zmenu poradia nepriniesli, a tak 24-ročný nemecký pilot zaznamenal v 17. tohtoročných pretekoch svoje 11. víťazstvo. Vo zvyšných dvoch podujatiach tejto sezóny

Vettel má na dosah Schumacherov rekord

Vettel môže vyrovnať rekordný zápis Michaela Schumachera, ktorý v roku 2004 vyhral 13 Veľkých cien.

"Super, chlapci, dokázali sme to," tešil sa Vettel po dojazde do cieľa. "Boli to pokojné preteky, auto bolo veľmi dobre nastavené. Mám zmiešané pocity. Som veľmi, veľmi šťastný. Bola to prvá Veľká cena v Indii a som veľmi hrdý, že som jej prvý víťaz. Keď sa však pozriem na posledné týždne, prišli sme o dvoch kolegov. V myšlienkach sme stále s nimi."

Po druhej výmene pneumatík síce Button skresal náskok svojho súpera na 2,7 sekundy, no viac sa k Vettelovi nedokázal priblížiť. "Keď sa Seb dostal do rytmu, mohol som zabudnúť na predbehnutie," povedal Button. "Tím odviedol vynikajúcu prácu. Nič iné sme nemohli robiť."

Piatu priečku obsadil Michael Schumacher na Mercedese pred tímovým kolegom Nicom Rosbergom. Hamilton napokon skončil na siedmej pozícii. Bodované priečky si vybojovali aj Jaime Alguersuari na Toro Rosso, Adrian Sutil s Force India a Sergio Perez so Sauberom. Mexičan získal bod napriek tomu, že na štartovom rošte figuroval na 20. pozícii. "Tieto body bol dôležité, môžeme byť spokojní," mieni Sutil.

Veľká cena Indie:

60 kôl po 5, 125 km, celkovo 307,249 km, výsledky:

1. Sebastian Vettel(Nem./Red Bull) 1:30:35,002 hod. (204,157 km/h), 2. Jenson Button (Brit./McLaren Mercedes +8,433 s., 3. Fernando Alonso (Šp./Ferrari) +24,301, 4. Mark Webber (Aus./Red Bull) +25,529, 5. Michael Schumacher (Nem./Mercedes) +1:05,421 min., 6. Nico Rosberg (Nem./Mercedes) +1:06,857, 7. Lewis Hamilton (Brit./McLaren Mercedes) +1:24,183, 8. Jaime Alguersuari (Šp./Toro Rosso) +1 kolo, 9. Adrian Sutil (Nem./Force India) +1 kolo, 10. Sergio Perez (Mex./Sauber) +1 kolo, 11. Vitalij Petrov (Rus./Lotus Renault) +1 kolo, 12. Bruno Senna (Braz./Lotus Renault) +1 kolo, 13. Paul di Resta (Brit./Force India) +1 kolo, 14. Heikki Kovalainen (Fín./Lotus) +2 kolá, 15. Rubens Barrichello (Braz./Williams) +2 kolá, 16. Jérôme d Ambrosio (Bel./Virgin) +3 kolá, 17. Narain Karthikeyan (India/Hispania) +3 kolá, 18. Daniel Ricciardo (Aus./Hispania) +3 kolá, 19. Jarno Trulli (Tal./Lotus) +5 kôl.

Nedokončili: Kamui Kobajaši (Jap./Sauber) 2. kolo, Timo Glock (Nem./Virgin) 3. kolo, Pastor Maldonado (Ven./Williams) 13. kolo, Sébastien Buemi (Švaj./Toro Rosso) 25. kolo, Felipe Massa (Braz./Ferrari) 33. kolo.

Najrýchlejšie kolo: Vettel 1:27,249 min.

Pole Position: Vettel 1:24,178 min.