Kuľha strelil štyri góly a Šatan hetrik

Skalica prekvapila v Košiciach.
Skalica prekvapila v Košiciach. (Autor: SITA)
SITA|30. okt 2011 o 19:32

Hokejisti Košíc pokračujú v nevýrazných výkonoch, keď prehrali doma so Skalicou 4:7. Darilo sa Martinu, ktorý zdolal 5:2 Banskú Bystricu, Poprad zas prekvapujúco jasne vyhral nad Zvolenom, rozstrieľal ho 8:1.

Hokejisti Košíc pokračujú v nevýrazných výkonoch, keď prehrali doma so Skalicou 4:7. Tím zo Záhoria tak potvrdil prečo je momentálne v tabuľke prvý. Darilo sa Martinu, ktorý zdolal 5:2 Banskú Bystricu, Poprad zas prekvapujúco jasne vyhral nad Zvolenom, rozstrieľal ho 8:1. Žiaril najmä Martin Kuľha, autor štyroch gólov.

Hokejisti Trenčína zas otočili zápas so Žilinou, v ktorom prehrávali 0:2 a napokon zvíťazili 3:2 po predĺžení.

Posledný zápas sedemnásteho kola sa hral v Nitre, kde domáci privítali Slovan. Priebeh bol veľmi vyrovnaný a dramatický, keď už prvá tretina skončila 4:4. Z výhry 7:6 sa nakoniec tešili Bratislavčania, v ktorých drese sa prezentoval hetrikom Miroslav Šatan.

Skalica predviedla Košiciach skvelú druhú tretinu

Pred stretnutím dostal domáci kapitán P. Bartoš dres, na ktorom bola symbolická sedemstovka, ktorá avizovala počet štartov v extralige. Košičania však mohli inkasovať už v úvode po šanci Hrušku a skúšal to aj R. Školiak. V 8. min to Skalici predsa len vyšlo, Holovič poslal Hylákov vyrazený puk do bránky - 0:1. Druhý gól mohol pridať Pálffy, ale pri trestnom strieľaní domácu bránku netrafil. V 16. min vypálil od modrej Šeda a Haščák jeho pokus dorazil - 1:1. Vzápätí na to trafil Chovan žŕdku.

Druhá tretina bola v réžii s chuťou hrajúcej Skalice. V 22. min sa šikovným tečom prezentoval Lušňák - 1:2. O minútu neskôr viedla Skalica o dva góly po tom, ako v presilovke vypálil Vyrúbalík a Šmach jeho pokus tečoval - 1:3. Kontaktný gól Košíc mal v 25. min Pašek, ktorý vložil hokejku do tvrdej Slimákovej strely, ale potom prišli chvíle Záhorakov. V polovici stretnutia pri presilovke po asistencii Pálffyho skóroval Šátek - 2:4. V 36. min po prečíslení dvoch na jedného pridal pohodlne piaty gól Pálffy a v 37. min vyhnal Hyláka z bránky Lušňák - 2:6.

V 4. min tretej tretiny zamiešal puk Fabuš a prekonal Lakosila - 3:6. Skaličania aj napriek tomu dokázali odpovedať, v 49. min sa nádherne bekhendom prezentoval Jankovič, ktorý prekonal Halásza. Posledné slovo mal v 58. min Pašek, ktorý stanovil na konečných 4:7.

HC Košice - HK 36 Skalica 4:7 (1:1, 1:5, 2:1)

Góly: 16. Marcel Haščák (Šeda, D. Pašek), 25. D. Pašek (Slimák, Piatak), 44. Fabuš (Zálešák, Vorel), 58. Pašek (Piatak, Marcel Haščák) - 8. Holovič (Gula, T. Mikúš), 22. Lušňák (Obdržálek, I. Jankovič), 23. Šmach (Vyrúbalík, R. Školiak), 30. Šátek (Pálffy, Kutálek), 36. Pálffy (J. Hruška, R. Školiak), 37. Lušňák (T. Višňovský, Obdržálek), 49. I. Jankovič (Lušňák, Obdržálek)

Vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Grečko - Gavalier, Snášel, 6202 divákov

Košice: Hylák (37. T. Halász) - J. Tabaček, Homer, M. Novák, Šeda, Biro, M. Grman, od 25. Slimák - Fabuš, Vorel, Matúš Chovan - Dravecký, Zálešák, P. Bartoš - Michel Miklík, S. Gron, Jenčík - D. Pašek, Piatak, Marcel Haščák

Skalica: Lakosil - Vyrúbalík, Šmach, I. Jankovič, Kloz, Jaborník, Magušin, Gula, Bučka - Pálffy, R. Školiak, J. Hruška - Lušňák, Obrdžálek, T. Višňovský - Kutálek, Klejna, Šátek - Holovič, T. Mikúš, J. Jurík

Po zápase:

Antonín Stavjaňa (tréner Košíc): "Skalica nám ukázala, prečo je na prvom mieste v tabuľke, z jej strany tam bola hokejková invencia, v druhej tretine nás zmiatli z ľadu. Pri tom všetky situácie sme s hráčmi pred zápasom zmapovali, ale videli ste, ako to dopadlo. V závere som hráčom povedal, aby hrali o hokejkovú česť a zmiernili ten trápny výkon. Do kabíny musí prísť nový impulz, mužstvo treba posilniť, mala by prísť obmena ľudí."

Peter Oremus (tréner Skalice): "Víťazstvo na košickom ľade je zaslúžené. Dá sa povedať, že od začiatku sme mali hru pod kontrolou. Bol to kolektívny výkon tímu. Po tomto zápase musím vysloviť spokojnosť."

Martin zdolal Bystricu

Prvá tretina sa niesla v znamení rýchlych akcií, útoky sa striedali z jednej strany na druhú. V 4. min hrali domáci presilovku, v ktorej však paradoxne hrali prím oslabení hostia. V 18. min nebezpečne vystrelil Tománek, domáci gólman ale mužstvo podržal. Pre zmenu v 11. min sa po strele Važana vyznamenal Kostúr.

V druhej tretine martinskí mladíci zaskočili bojovnosťou a rýchlosťou Bystričanov. V 25. min martinskú šancu vyrazil Kostúr telom. O dve minúty sa situácia obrátila a Šimko dvakrát zachraňoval po strelách Bystričanov. V 29. min hrali domáci presilovku, ktorá trvala iba 10 sekúnd, keď napriahol Kozák a nechytateľne vymietol ľavý roh Kostúrovej brány - 1:0. V nasledujúcej dramatickej časti, keď domáci hrali presilovku o dvoch hráčov, ukázal veľa zo svojho brankárskeho umenia opäť Kostúr. Bystričania následne inkasovali po strele Murčeka - 2:0. V 35. min unikol Macejka, nezištne prihral Ižvoltovi, ktorý zvyšoval už na 3:0.

V tretej tretine sa hral vynikajúci hokej. Neprešla ani minúta hry a Kristoffersson mal hokejku na správnom mieste a prihrávku Češíka nasmeroval za chrbát Šimka. Keď už Tománek po vylúčení nakorčuľoval na laď, Šišovský v 49. min zasunul puk do svätyne gólmana Kostúra. V 55. min Martin zohral vynikajúcu šachovú partiu, na konci ktorej bol Kriška, ktorý zvýšil na 5:1. Keď do konca stretnutia chýbali už iba 2 sekundy, Haverinen po prihrávke Sýkoru znížil na 2:5.

MHC Martin - HC'05 Banská Bystrica 5:2 (0:0, 3:0, 2:2)

Góly: 29. L. Kozák (Brcko), 34. Murček (Macejka), 35. Miroslav Ižvolt (Macejka), 49. Šišovský (Škoda), 55. Kriška (Vartovník, Obuch) - 41. Kristoffersson (Češík, Kútny), 60. Haverinen (Sýkora, Kristoffersson)

Vylúčení: 2:6 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák - J. Tvrdoň, M. Orolin, 1334 divákov

Martin: M. Šimko - Zukal, Martin Výborný, L. Kozák, Brčko, Perniš, Obuch, M. Danko, Tupý - J. Markovič, Galamboš, Važan - Škoda, Murček, Šišovský - Kriška, Vartovník, Škumát - Macejka, Miroslav Ižvolt, Sobota

Banská Bystrica: Kostúr - Kolba, Haverinen, Bambúch, Cunik, Cebák, Huba, Paľov, Kubka - Kútny, Jokila, Tománek - J. Sýkora, Češík, Kristoffersson - T. Hričina, Heizer, Marcinek - Kokavec, Petro, B. Bendík

Kuľha strelil Zvolenu štyri góly

Hráči Popradu si po troch prehrách v rade zrejme vstúpili do svedomia a v úvode zápasu s rozbehnutým Zvolenom nenechali nič na náhodu. Hneď pri prvom striedaní Škrečka okabátil manévrom spoza brány Kuľha a domáci po 24 sekundách viedli. V tretej minúte vysunul Suchý zo stredného pásma Svitanu, puk mu prebral Kuľha a pod brvno zavesil druhý gól. Lodivod HKm J. Škrak si okamžite vyžiadal oddychový čas a snažil sa usmerniť svojich zverencov. Obraz hry sa po dvoch góloch modro-bielych trochu vyrovnal, ale Zvolenčania boli od zníženia stále na míle ďaleko.

V 11. minúte mal tretí gól domácich na hokejke Hult, v rozhodujúcej chvíli bol faulovaný. V následnej presilovke domáci vyobracali všetkých zvolenských brániacich hráčov, aby Kuľha mohol zdecimovanému Škrečkovi pridať i svoj tretí gól po efektnom príklepe. V ďalšej početnej výhode posielal Škovira cez pásmo Kuľhovi ponuku na štvrtý gól, puk sa však nešťastne odrazil popradskému strelcovi rovno do tváre - po prerušení však ostrostrelec "kamzíkov" v hre pokračoval.

Domáci pokračovali v pohodovej hre aj v druhom dejstve. HKm sa podarilo výsledok skorigovať, keď v 28. min skóroval Šachrajčuk - 3:1. Iskierku nádeje mohol Zvolenčanom vziať Hult, pred Škrečkom nepochodil. Švédsky center tretieho popradského útoku André Hult napokon premenil tretiu vyloženú šancu, keď po buly zahanbil Škrečka a zvýšil na 4:1. Poprad demonštroval svoju absolútnu pohodu, keď zamkol svojho súpera na dlhé sekundy vo vlastnej tretine a robil si s pukom, čo chcel. Osemdesiatosem sekúnd pred druhou sirénou Kmiť usmernil do brány Krotákovo nahodenie a uzavrel skóre druhej časti na 5:1.

Kuľha v zápase, ako sa ukázalo v úvode tretej časti, nepovedal posledné slovo. Striedajúci Lipnický stratil čistý štít po dvoch minútach, Kuľha ho prekonal chladnokrvným blafákom a dosiahol svoj štvrtý nedeľňajší gól. O necelú minútu dostal prihrávku do pohybu Hult a sám pred gólmanom hostí zavesil 7. gól domácich. Zaplnený štadión zdvihla zo sedačiek bitka Hellströma so Šachrajčukom - aj v tejto katégorii dominoval Poprad. Záverečný ôsmy gól ešte pridal Kmiť a dokonal skazu Zvolenčanov. Domáci prelomili šnúru nezdarov a za skandovaného potlesku zaplneného štadiona deklasovali Zvolen.

HK Poprad - HKm Zvolen 8:1 (3:0, 2:1, 3:0)

Góly: 1. Kuľha, 3. Kuľha (P. Svitana, R. Suchý), 11. Kuľha (R. Suchý, Škovira), 32. Hult, 39. Kmiť (A. Kroták, Vaic), 43. Kuľha (Škovira), 44. Hult, 59. Kmiť (A. Novotný, R. Suchý) - 28. Šachrajčuk (Marek Slovák, Brabenec)

Vylúčení: 3:7 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Lokšík - M. Korba, M. Novák, 3664 divákov

Poprad: Melicherčík - A. Novotný, R. Suchý, Fabian, D. Brejčák, M. Šterbák, Hellström, D. Kramár, Malina - P. Svitana, Škovira, Kuľha - A. Kroták, Kmiť, Vaic - Kraft, Hult, S. Takáč - Matúš Paločko, Homa

Zvolen: Škrečko (41. Lipnický) - J. Mucha, Juraško, Vantroba, Ďaloga, P. Hraško, Zošiak, Ťavoda, Šiška - Leskovjanský, L. Jurík, V. Baláž - Marek Slovák, Šachrajčuk, Brabenec - Čurilla, M. Jurík, Škvaridlo - Otčenáš, Puliš, Zuzin

Po zápase:

Róbert Spišák (asistent trénera Popradu): "Stretnutie sme naštartovali rýchlymi dvoma gólmi. Chlapci po treťom góle prekypovali kreativitou, hrali agresívne v útočnom pásme a z toho sa rodili chyby súpera a šance, ktoré sme dokázali premieňať. Sme radi, že po niekoľkých nevýrazných výkonoch sme nášho výborného fanúšika potešili kvalitnou hrou. Počas celého stretnutia sme nepoľavili a stále sme napredovali. Hralo sa od prvej až do poslednej sekundy, čo bolo nesmierne dôležité."

Vladimír Klinga (asistent trénera Zvolena): "Úvod zápasu nám vôbec nevyšiel, keď nám súper strelil gól hneď v prvom striedaní. Hneď potom išli Popradčania do dvojgólového vedenia a do zápasu sme sa už ťažko vracali. Napriek tomu, že vysoké vedenie Popradu ovplyvnilo tento zápas, od druhej tretiny sme sa snažili s výsledkom niečo urobiť. Po prvom góle sme dvíhali hlavy, ale zbytočne sme inkasovali. S dnešným Popradom, ktorý podal výborný výkon, sme takto nemohli hrať. Zápas nás nezastihol v dobrej forme."

Veterán Pardavý zachraňoval Trenčín

Mužstvá sa síce snažili o aktívnu hru, domáci mali od začiatku mierne navrch, ale zakončenie dlho nebolo silnou stránkou hráčov. V závere prvej tretiny Trenčín pozahadzoval niekoľko dobrých šancí, v 16. min Filovu tutovku žilinský brankár reflexívne vyrazil.

Do prostrednej časti však domáci vstúpili v útlme, čo trpezliví hostia dokonale využili. Už v 14. sekunde druhej tretiny premenil trestné strieľanie Richard Huna a v 28. min žilinskú presilovku zakončil nekrytý Drábek strelou spomedzi kruhov pod hornú žŕdku. Onedlho však dal Trenčín kontaktný gól, keď Tyborovu vyrazenú strelu doklepol Hlubuček a domácich to povzbudilo k náporu, avšak ich početné strelecké pokusy sa odrážali od žilinských hradieb, ktoré podopieral najmä brankár Laco.

Hra domácich sa však potom vrátila do nepresností, takže hosťom stačilo pozorne brániť a vyčkávať na brejkové príležitosti. V 48. min ale Pardavý poslal do prázdnej brány "zabudnutý" odrazený puk a vyrovnal. V ďalšom priebehu sa obe strany snažili hlavne neurobiť rozhodujúcu chybu, takže sa zápas musel predlžovať. V polovici predĺženia Pardavý naservíroval puk Bolfovi, ktorý do odkrytej bránky rozhodol o vydretom víťazstve.

Dukla Trenčín - MsHK Žilina 3:2 po predĺžení (0:0, 1:2, 1:0 - 1:0)

Góly: 30. Hlubuček (Tybor, J. Gašparovič), 48. Pardavý (T. Melichárek, M. Daňo), 63. Bolf (Pardavý, M. Daňo) - 21. Richard Huna (z tr. strieľania), 28. Drábek (V. Nemec, T. Sýkora)

Vylúčení: 2:5 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc - Výleta, Šefčík, 2120 divákov

Trenčín: V. Kováč - Bolf, Gabriš, Hlubuček, Trefný, Martin Chovan, E. Bednár, J. Bendík, Imrich - Pardavý, M. Daňo, Melichárek - Tybor, R. Tvrdoň, J. Gašparovič - O. Mikula, Sojčík, M. Filo - Radulay, P. Kopecký, Koložváry

Žilina: M. Laco - D. Devečka, Kudělka, Dlouhý, T. Staňo, Houdek, T. Bokroš, Niník - Sivák, Róbert Huna, Richard Huna - Drábek, V. Nemec, T. Sýkora - M. Drevenák, Troliga, Smotrila - Kubiš, Linet, Stupka

Po zápase

Dušan Gregor (tréner Trenčína): "Musím oceniť výkon nášho súpera, ale myslím si, že dva body sme získali zaslúžene a veľmi si ich ceníme, hoci boli vydreté. Sme momentálne v akomsi kŕči, chýba nám herná ľahkosť, ale musím pripomenúť, že za 17 dní sme odohrali 9 zápasov, navyše v tíme nám šarapatí viróza, na góly sa príliš veľa nadrieme a inkasujeme po zbytočných chybách. Toto všetko sa podpísalo pod to, že naša psychika išla dole. Potrebujeme dobre využiť nadchádzajúcu prestávku, zlepšiť kvalitu najmä v radoch neskúsenej obrany, ale ja stále verím tomuto mužstvu, pretože bojuje a snaží sa poctivo pracovať."

Milan Jančuška (tréner Žiliny): "Herne a takticky sme sa na Trenčín dobre pripravili. Podarilo sa nám viesť o dva góly, ale potom prišli zbytočné vylúčenia a po dvoch chybách sme stratili cenné body. Sme však spokojní aj s jedným získaným, pretože v Trenčíne sa neboduje ľahko. V našej hre sa striedali lepšie aj horšie fázy, domáci nám robili starosti svojou útočnou hrou, ale výrazne nás podržal brankár."

Šatan strelil v Nitre hetrik

Zaplnené tribúny Nitra arény boli v prvej tretine svedkami nevídanej gólovej prestrelky. Lepšie začali domáci, ktorých v 5. minúte poslal v presilovke do vedenia Tomáš Chrenko. Centra prvej formácie Nitry našiel ideálnou prihrávkou Podstavek a bolo 1:0. V 11. minúte hrala Nitra presilovku piatich proti trom a využila ju dokonale. Najskôr sa tvrdou a presnou strelou prezentoval Rais, aby následne Fojtík uplatnil svoj dôraz a zblízka prekonal Konráda. Hostia sa však ani za nepriaznivého stavu nezložili zbrane, ba práve naopak. Do hry ich vrátil v 16. minúte Balej, ktorý strelou zo strednej vzdialenosti prekvapil Penkera.

Hostia boli úspešní aj v nasledujúcej akcii a Skokan v skrumáži upravil na 3:2. Expresnú stíhaciu jazdu hostí zavŕšil v 18. minúte Šatan, ktorý zblízka zužitkoval dobrú Skokanovu prihrávku. V eufórii hrajúci hostia pridali v 19. minúte ďalší gól. Bakoš uspel presnou strelou nad Penkerovu lapačku a bolo 3:4. Domáci následne siahli po výmene brankára, keď Penkera nahradil Čiliak. O nerozhodný stav po 1. tretine sa zaslúžil Hruška, ktorý od modrej čiary prestrelil Konráda.

Do druhej tretiny vstúpili omnoho lepšie hostia, v ktorých bránke nahradil Konráda Galbraith. Domáci sa viackrát bránili nedovolene a jednu z presiloviek využil v 25. min Šatan. Skúsený kanonier "rusnákovský" obišiel bránku a Čiliak sa k vzdialenejšej žrdi nestihol presunúť - 4:5. Hostia boli naďalej aktívnejší a v 31. minúte pridali šiesty gól.

Šatan zavŕšil svoj hetrik ďalším gólom, tentoraz v presilovke, keď blafákom do bekhendu prekonal Čiliaka. Hostia v ďalšom priebehu druhej časti kontrolovali vývoj a svojmu súperovi veľa nedovolili. V 36. minúte mohol Bakoš v presilovke pridať ďalší gól, no zblízka Čiliaka neprehodil.

Domáci sa s nepriaznivým skóre nechceli zmieriť a v tretej tretine sa dočkali piateho gólu. Jeho autorom bol v 48. min Garip Saliji, ktorý v závere presilovej hry z ostrého uhla prekabátil Galbraitha. Domácich však v 50. min schladil Kukumberg, ktorý zužitkoval dobrú prihrávku Preisingera. V 56. min vrátil Nitranov do hry gól Tomáša Chrenka, ktorý úspešne tečoval Hruškovu strelu. Nitrianska powerplay v závere zápasu už na divokom výsledku nič nezmenila. Hostia tak vo výbornom zápase, ktorý sa dobrej diváckej kulise musel páčiť, získali tri body.

HK Nitra - HC Slovan Bratislava 6:7 (4:4, 0:2, 2:1)

Góly: 5. T. Chrenko (Podstavek, S. Saliji), 11. Rais (T. Chrenko), 12. Fojtík (M. Štefanka), 19. M. Hruška (P. Barinka, M. Štefanka), 48. G. Saliji, 56. T. Chrenko (M. Hruška) - 16. Balej (Macho), 17. Skokan (Kukumberg, M. Bakoš), 18. Šatan (D. Skokan, Švarný), 19. M. Bakoš (Balej, Bulík), 25. Šatan (Macho, D. Skokan), 31. Šatan (Dobroň, Švarný), 50. Kukumberg (Preisinger, Švarný)

Vylúčení: 6:7 na 2 min, presilovky: 4:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Višňovský, Baluška - Zvrškovec, Stano, 3389 divákov

Nitra: Penker (19. Čiliak) - Arvay, M. Hruška, Rais, M. Bača, J. Polák, Trávniček, Šumichrast - Fojtík, M. Štefanka, P. Barinka - S. Saliji, T. Chrenko, Podstavek - G. Saliji, Hrnka, Korhoň - L. Klíma, Uhnák, Mašlonka

Slovan: Konrád (21. Galbraith) - Bohunický, Dobroň, Švarný, Jass, I. Ďatelinka, P. Frühauf - Bartánus, Kukumberg, Preisinger - D. Skokan, Macho, Šatan - M. Bakoš, Bulík, Balej - J. Cíger, Janík, Buc

Po zápase:

Ján Jaško (tréner Nitry): "Viedli sme 3:0, no súper rýchlo otočil stav. Odkedy sme prehrávali, stratili sme chladnú hlavu a súper nás zrazil do kolien. Zápas sme odohrali s piatimi obrancami. Budem sa opakovať, ale znovu musím povedať, že nás čaká ešte veľa práce.

Štefan Mikeš (tréner Slovana): "Divácky to bol určite atraktívny hokej, padlo veľa gólov a k videniu bolo veľa zaujímavých scén. Vstup do zápasu sme si takto nepredstavovali, prehrávali sme 3:0, čo je už veľmi zlé. Našťastie sme sa však rýchlo ujali vedenia a to nám dodalo sebavedomie. Neskôr sme súpera držali na dištanc a som rád, že sme to dotiahli do víťazného konca. Od začiatku to bolo náročné stretnutie. V dnešnom hokeji nebýva zvykom, aby padlo 13 gólov. Pre divákov je to atraktívne, no pre nás na striedačke ťažké."

00. HK Orange 20 7 0 0 1 0 6 11:29 2

Poznámka: (počet zápasov, výhry - 3 body, výhry po predĺžení - 2 body, výhry po samostatných nájazdoch - 2 body, prehry po predĺžení - 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch - 1 bod, prehry - 0 bodov, skóre, body)