Do semifinále Slovnaft Cupu postúpili aj Žilina a Banská Bystrica

Pohárová odveta štvrťfinále medzi Prešovom a Žilinou priniesla dramatický penaltový rozstrel, po ktorom sa z postupu tešia hráči favorizovaných hostí. Banskej Bystrici stačila na postup cez Trnavu domáca remíza.

(Zdroj: SITA)
Zájazd na trojzápas Serie A a Hamšíka aj Škriniara >>

Odveta štvrťfinále Slovenského pohára medzi Prešovom a Žilinou priniesla dramatický penaltový rozstrel, po ktorom sa z postupu tešia hráči favorizovaných hostí. Banskej Bystrici stačila na postup cez Trnavu domáca remíza.

BRATISLAVA. Do semifinále domácej pohárovej súťaže - Slovnaft Cupu, sa v utorok prebojovali MŠK Žilina a Dukla Banská Bystrica. Už predtým bol známy prvý semifinalista FC ViOn Zlaté Moravce. Posledný štvrtý vzíde zo súboja vicemajstra z uplynulého ročníka FK Senica a obhajcu prvenstva v Corgoň lige i pohárovej súťaži ŠK Slovan Bratislava.

Vzhľadom na účinkovanie "belasých" v Európskej lige UEFA sa musia v tomto prípade odohrať ešte oba štvrťfinálové súboje, zatiaľ termíny nie sú známe.

V Prešove rozhodol o postupe Žiliny penaltový rozstrel

PREŠOV. V slabom prvom polčase mal Tatran viac z hry. Obe mužstvá sa len ťažko dostávali k pokutovému územiu súpera a hralo sa prevažne medzi šestnástkami.

Sľubné šance Tatrana v prvom polčase zahodili najskôr Krajník a potom dvakrát Adam. Hostia sa v prvom polčase predviedli jedinou nepresnou strelou a to z kopačky Barčíka. Skóre otvoril hlavičkou v nadstavenom čase prvej štyridsaťpäťminútovky Krajník.

V druhom dejstve sa hral ofenzívnejší futbal, ako prví zahodili svoje šance domáci Pribula a Papaj. V 55. min to na druhej strane Barčíkovi ešte nevyšlo, ale o dve minúty sa Ceesay nemýlil a pred Pláničkom nezaváhal - 1:1.

Tatran sa po góle osmelil, keď najprv Kolbas nechal vyznamenať po svojej hlavičke Krnáča. V 72. min sa už Guba nemýlil a zoči-voči žilinskému brankárovi nezaváhal - 2:1.

Do konca zápasu sa už nič vážnejšie nestalo a o postupujúcom museli rozhodnúť pokutové kopy, v ktorých Mabouka rozhodol o postupe Žiliny do semifinále. Na domácej strane nebol v rozstrele úspešný Kolbas.

1. FC Tatran Prešov - MŠK Žilina 2:1 (1:0) - 4:5 na strely zo značky 11 m

Slovnaft Cup, štvrťfinále: prvé stretnutie 1:2, do semifinále postúpila Žilina

Góly: 45.+ Krajník, 72. Guba - 57. Ceesay, rozhodujci pok. kop premenil Mabouka, ŽK: 38. V. Macko, 53. Katona, 69. Papaj - 8. S. Angelovič, 61. Patrik Mráz, 90. Deza, rozhodovali: Ježík - R. Sluk, Mikulaj, 1451 divákov

Prešov: J. Plánička - Kolbas, Piter-Bučko, P. Petráš, Krob - Krajník, M. Adam - Papaj, V. Macko (52. Katona), Pribula (68. Guba) - Mariano Bernardo (77. Lipták)

Žilina: Krnáč - Mabouka, Piaček (65. Kerla), M. Ondráš, Patrik Mráz - Zdeno Štrba (56. Deza), Pečovský - S. Angelovič (46. Ceesay), Barčík, R. Pich - Stříhavka

Tréneri hodnotia:

Štefan Tarkovič (tréner Prešova): "Chceli sme zápas zvládnuť a potvrdiť víťazstvo v lige s Trnavou. Prvý polčas nebol z našej strany optimálny. V druhom dejstve sa hral otvorenejší futbal, išli sme do vedenia a som rád, že Guba dal víťazný gól v riadnom hracom čase. Som spokojný, že sme vyhrali, ale nespokojný s tým, že sme nepostúpili.

Ľubomír Nosický (tréner Žiliny): "Videli sme vyrovnaný dvojzápas, dnešný duel úrovňou nesklamal. Naše mužstvo chodilo málo do zakončenia, v závere sa oba tímy snažili vsietiť rozhodujúci gól.

Banskej Bystrici stačila na postup cez Trnavu domáca remíza

BANSKÁ BYSTRICA. Domáci si vybudovali nádejný odrazový mostík, no o jednogólový náskok z Trnavy prišli veľmi rýchlo. Najskôr však Ciprys po tečovanom centri vystrašil už v 3. min Belica v bránke. Výraznejšie šance si vypracovala Dukla a hneď za sebou od 5. min tri. Po trestnom kope skúšal prekvapiť Slovenčiaka strelou po zemi Hlinka, v 13. min dokonca Gross trafil hlavou ľavú žrď svojej bránke a aj Považancov pokus o minútu neskôr mal dobrý smer, len chýbalo pár centimetrov.

Sieť sa rozvlnila najskôr na domácej strane, v 22. min Karhan poslal rohový kop na nohu Petráša a lopta sa po zemi dostala za chrbát prekvapeného Belica. Oveľa väčší šok však zažil na druhej strane Slovenčiak. Od otváracieho gólu uplynula len minúta, keď sa z vyše 25 metrov odhodlal k strele Považanec. A kopol ju vynikajúco, s odrazom od vlhkej trávy prekvapila nemilo aj Slovenčiaka.

Vyrovnaný priebeh doprial ďalším šanciam, v 42. min po trestnom kope Uškoviča minul hlavou bránku Hlinka len tesne a onedlho Bicák dokonca prekonal Belica, no radosti mu zabránil odmávaný ofsajd. Po zmene strán nezostávalo hosťom iné, len viac skúšať šťastie v ofenzíve, presne ako v 49. min, keď Oravec trafil len vybehnutého Belica a následne Ciprys minul bránku.

V 54. min sa im mohla viac otvorená obrana vypomstiť, Uškovič už prekonal Slovenčiaka, lopte za čiaru a istému gólu však zabránil Procházka. Po príchode Koneho ukázali hostia viac kombinácii a jeho kopačka sa v 68. min postarala aj o tvrdú strelu. Odvtedy sa už len viac bojovalo v neškodnej vzdialensti oboch brán a Dukla si postupovú remízu bez väčších problémov ustrážila, aj keď v nastavenom čase mala pri strele Procházku namále.

Foto - TASR

Brankár Dukly Tomáš Belic a Patrik Čarnota zo Spartaka. Foto - TASR

FK Dukla Banská Bystrica - FC Spartak Trnava 1:1 (1:1)

Slovnaft Cup, štvrťfinále: prvé stretnutie 2:1, do semifinále postúpila Banská Bystrica

Góly: 23. Považanec - 22. J. Petráš, ŽK: 18. Gyömbér - 4. Habánek, 36. J. Petráš, rozhodovali: Prešinský - Slyško, Petríček, 1410 divákov

Banská Bystrica: Belic - B. Ľupták (90.+ Kupčík), Poljovka, Gyömbér, T. Hučko - Marek Hlinka - Rejdovian, Považanec (71. M. Bažík), M. Pančík - Jakubko, Uškovič (75. Brašeň)

Trnava: Slovenčiak - Habánek, Gross, Čvirik, Ľ. Hanzel (39. R. Procházka) - J. Petráš (78. P. Čarnota), M. Vyskočil, Karhan, Bicák - T. Oravec, Ciprys (58. Koro Koné)

Aktéri hodnotia:

Štefan Zaťko, tréner B. Bystrice: "Naozaj to bolo rušné stretnutie, vyhecované na hranici únosnosti, no korektné. Som rád, že sme veľmi rýchlo vyrovnali, to rozhodlo, potom sme dobrou organizáciou hry zvládli celý zápas a môžeme sa tešiť z postupu."

Pavel Hoftych, tréner Trnavy: "Nás mrzí, že sme nepostúpili. Bolo to však so cťou, nemali sme výhodnú pozíciu, navyše som postavil aj hráčov z béčka. Všetci však pôsobili živo, videli sme množstvo šancí a vysoké nasadenie. V závere sme si vytvorili šance, nepremenili ich, no hráči urobili maximum na postup."

Jakub Považanec, strelec gólu B. Bystrice: "Som šťastný, že mi to padlo, bol to môj prvý gól, vrátane ligy. Tá moja strela, no trafil som to, tréner hovoril, že treba strieľať a bol z toho nakoniec postup. Trnava bol ťažký súper, aj sa to potvrdilo, mala silné štandardky, no pripravili sme sa na ne."

Martin Poljovka, kapitán Dukly: "Snažíme sa aspoň cez pohár zachrániť pokazenú jeseň. Do pohárovej Európy vedie aj tadiaľto cesta. Zvládli sme šancu, v Trnave sme zvíťazili, výsledok zodpovedal priebehu hry, u nás doma hral súper vabank, my sme si vytvorili tiež šance, náš postup je podľa mäa spravodlivý. Bolo to síce trochu nervózne, no zápas nevybočil z rámca takýchto stretnutí."