AKTUALIZOVANÉ 20:34

Žilina zdolala doma Senicu 3:1

V 15. kole Corgoň ligy vyhrala Banská Bystrica nad Prešovom 2:0, v súboji Nitry s Trenčínom góly nepadli.

Dukla s domácim víťazstvom

Prvý polčas bol v znamení obojstrannej ofenzívy a akéhosi slovenského totálneho futbalu. Keď sa útočilo, tak poriadne a keď bránilo, tak aj s deviatimi hráčmi, nikto za za to nehanbil. Účel svätil prostriedky, ako hneď na začiatku, keď Piter-Bučko videl žltú kartu po faule na Jakubka. Domáci kanonier bol najväčšou hrozbou, Prešovčania si jeho kvality uvedomovali, no napriek zvýšenej ostražitosti ho neubránili.

V 13. min Pančíkov dlhý krížny center padol Jakubkovi rovno na hlavu a keďže ju vytočil tým správnym smerom, brankár Diviš sa márne dosahoval za loptou. Prešovčanov gólový úder nezlomil, pokúšali sa niečím Duklu prekvapiť, vynútili si aj miernu prevahu, no v zhustenej obrane uviazli vždy ako muchy v pavučine.

Nedarilo sa im ani strelecky z väčšej diaľky, v 14. min Macko vyskúšal Belicov postrel, pridal sa aj Bernardo, nepresne Kolbas, no boli to strely, ktorým chýbala väčšia razancia a lepší smer. Najväčšiu šancu Prešovčanov spálil v 37. min po závare Adam, brankár Belic už bol bezmocný, a tak záchranný pás vhodil do strely svojím telom Gyömbér a zabránil takmer istému gólu. Dukla hrala mimoriadne pozorne a aj efektívne, na bránku Diviša vyslala pramálo striel, v 11. min tesne minul prvú žrď Pančík, a to bolo všetko, čo stálo za polčasovú zmienku.

Po zmene strán úsilie hostí zintenzívnelo, čo však bola aj dobrá voda na mlyn domácim. V 58. min Považancov únik skončil na nohách vybehnutého Diviša a vzápätí netrafil prázdnu bránku Uškovič. O dve minúty neskôr sa Uškovič rútil sám na bránku, dlho zameriaval strelu, až ju nakoniec poslal do ruky Diviša.

Aj spolupráca Rejdoviana s Jakubkom si pýtala v 68. min presnejšie zakončenie a mohla zlomiť odpor Prešovčanov. Od 75. min si hostia zminimalizovali šancu na vyrovnanie, 'zuby' si na Jakubkovi vylámal Petráš, vyslúžil si za ďalší faul druhú žltú a následne aj červenú kartu. Aj keď v závere pôsobila Dukla s obavami o výsledok chaoticky, chudobné víťazstvo si už ustrážila a nakoniec ho aj v nastavenom čase po akcii Faška a strele Rejdoviana aj prikrášlila.

Dukla B. Bystrica - Tatran Prešov 2:0 (1:0)

Góly: 13. Jakubko, 90+. Rejdovian. Rozhodca Valášek, ŽK: Pančík, Kupčík - Piter-Bučko, Petráš, Diviš, ČK: 75. Petráš po druhej žltej za faul na Jakubka, 860 divákov.

Dukla B. Bystrica: Belic - Pančík, Kupčík, Gyömbér, Hučko - Rejdovian, Hlinka, Považanec (78. Faško), Ľupták (90+. Brašeň) - Jakubko, Uškovič (63. Bažík)

Tatran Prešov: Diviš - Kolbas, Piter-Bučko, Petráš, Krob - Krajník - Pribula (46. Guba), Macko (83. De Oliveira), Adam (46. Katona), Papaj - Bernardo

Hodnotenie trénerov:

Štefan Zaťko, tréner B. Bystrice: "Vedeli sme, čo nás čaká, pripravili sme sa najmä na rýchly prechod súpera do útoku a eliminovali túto jeho silnú stránku. Vypracovali sme si viac gólových príležitostí, keby sme lepšie triafali, nemuseli sme sa až do konca strachovať o výsledok. Naše víťazstvo vzhľadom na viacero príležitostí je podľa mňa zaslúžené."

Štefan Tarkovič, tréner Prešova: "Prvý polčas bol z našej strany veľmi slabý, chýbal nám väčší pohyb, v obrannej fáze sme priveľa nechali súperovi priestoru, v útoku sme boli málo nebezpeční, len s náznakmi šancí. Po zmene strán a prestriedaní sa mohol divákom futbal hore dole páčiť. My sme sa aj po vylúční Petráča snažili vyrovnať, no neboli sme efektívni v koncovke, v tomto sme najviac trpeli."

V Nitre sa hralo bez gólov

Prvý vzruch nastal v 11. min, keď Nitran Sloboda napriahol z 25 metrov, lopta "zaplávala" vo vzduchu a od brvna sa odrazila na bránkovou čiaru za Volešákov chrbát. O tri minúty neskôr po faule na Hodúra minul prudkou strelou bránku Trenčína z trestného kopu Mikuš.

V 19. min domáci brankár Chudý iba s námahou vytlačil nad bránku prudkú strelu Štefánika. V 35. min Kolár pekne obišiel Holúbeka, ale jeho prihrávku pred bránku vystihol trenčiansky gólman. Päť minút pred prestávkou zahrával priamy kop Salinas, lopta skončila iba v rukách brankára Chudého.

Po prestávke sa ako prví do šance dostali hostia, keď po Horváthovej nepresnej strele tečoval loptu hlavou tesne vedľa domácej svätyne Salinas. V 56. min vysunul domáci Sloboda Kolára a ten prehodil Volešáka, ale aj jeho bránku. V 73. min sa opäť blysol Sloboda, keď prenikol až pred bránku hostí, no namiesto strely volil prihrávku, ale tá až na jeho spoluhráčov neprešla.

V ďalšom priebehu sa na ihrisku priostrilo a rozhodca Kružliak v priebehu 28 minút vytiahol deväť žltých kariet. V 77. min Rák vysunul Slobodu, ten zblízka mieril nepresne. Krátko na to skúšal šťastie strelou z 25 metrov Trenčan Malec.

Desať minút pred koncom nepríjemne vystrelil Gajdoš, no Volešák stihol loptu vytlačiť na rohový kop. Napokon si diváci gól nezakričali, pre Nitru išlo o deviaty zápas za sebou bez víťazstva. Trenčín opäť nezvíťazil na ihrisku súpera.

FC Nitra - AS Trenčín 0:0

ŽK: 62. Šimončič, 83. R. Sloboda, 87. V. Gajdoš, 90. Martin Tóth - 65. Mazan, 68. V. Horváth, 72. L. Peltier, 79. Čögley, 83. Hlohovský, rozhodovali: Kružliak - Slyško, Ádám, 1350 divákov

Nitra: M. Chudý - Kaspřák, Martin Tóth, M. Kolmokov, Harbuľák - Šimončič, Držík - Ľ. Kolár (60. V. Gajdoš), I. Hodúr (76. Šimonek), R. Sloboda - Matúš Mikuš (66. Rák)

Trenčín: Volešák - Čögley, Godál, Kleščík, Holúbek - Štefánik (74. Hlohovský), V. Horváth - L. Peltier, Jorge Salinas (83. Ďuriška), P. Mazan - Depetris (57. Malec)

Cyril Stachura, tréner Nitry: "Bol to iba priemerný zápas. Mali sme dobrý vstup do zápasu, nevedeli sme však lepšie využívať finálnu fázu a nebol tam hráč, ktorý by zobral na seba väčšiu zodpovednosť. Hráči chceli doma vyhrať, ale museli dnes dávať pozor na zadné vrátka. O ten gólik sme si zaslúžili vyhrať, ale žiaľ útočníci dávajú málo gólov."

Adrián Guľa, tréner AS: "Videli sme len bojovný zápas na veľmi nekvalitnom teréne. Nevyšiel nám vstup do zápasu, loptu sme držali len v málo nebezpečných priestoroch. Chýbala nám väčšia túžba po víťazstve a musíme ten bod akceptovať za vôľu udržať čisté konto."

Víťazstvo Zl. Moraviec aj vďaka vlastnému gólu

Domáci s vetrom v chrbte začali aktívne. Už v 3. min na Brčákovu spätnú prihrávku si nabehol Hruška, ale jeho tečovanú strelu Tofiloski kryl. Úvodný gól zápasu priniesla 11. min, keď prudký center Chrena našiel na hranici malého vápna nekrytého Brčáka, ktorý nedal košickému brankárovi šancu. V 27. min sa vo výbornej pozícii ocitol Babic, ale sám zoči-voči Tofiloskému namieril len do košického gólmana.

Skóre sa opäť menilo v 28. min, keď na Orávikov center si vyskočil Brčák a hlavou zblízka upravil na 2:0. V týchto chvíľach domáci na ihrisku dominovali. Po polhodine hry sa ocitol sám pred brankárom hostí Hruška, ale namieril len do jeho nôh.

V 38. a 41. min sa do dvoch gólových šanciach dostal Pavlovič, ale ani v jednom prípade nenamieril medzi žrde. Trest prišiel v 44. min, keď po ľavej strane unikol Viazanko, lopta sa dostala až pred striedajúceho Nurkoviča, ktorý hlavou pohodlne znížil na 2:1.

Druhé dejstvo začalo pre hostí nešťastne. V 48. min Hruška rozohral štandartnú situáciu a Orávikovu prudkú centrovanú loptu Škutka nešťastne umiestnil do vlastnej brány.

O osude zápasu mohol definitívne rozhodnúť v 57. min Hruška, ktorý si nabehol na dlhý pas Orávika, ale Tofiloski včasným vybehnutím situáciu zachránil. Hostí vrátil do zápasu v 73. min Diabi, ktorý nekompromisne poslal Čonkov center za Kuciakov chrbát. V 82. min si na Hruškov roh vyskočil Pavlovič, ale loptu z jeho hlavy zastavilo brvno košickej brány. V závere domáci ustrážili jednogólové víťazstvo, aj keď šancí mali na dva zápasy.

ViOn Zlaté Moravce - MFK Košice 3:2 (2:1)

Góly: 11., 28. Brčák, 48. Škutka (vlastný gól) - 44. Nurkovič, 73. Daiabi. Rozhodoval: ChMura, ŽK: Candrák - Kuzma, Nurkovič, Tofiloski, Hovančík. 1089 divákov.

Zlaté Moravce: Kuciak - Candrák, Janečka, Majerník, Chren - Pavlovič - Orávik (77. Pavlenda), Babic (46. Kuračka), Paur, Hruška - Brčák (71. Hodek)

MFK Košice: Tofiloski - Tóth, Kavka, Šinglár, Čonka - Karaš (39. Nurkovič), Kuzma (60. Skvašík), Hovančík, Viazanko - Diabi (81. Novák), Škutka

Juraj Jarábek (tréner Zlatých Moraviec): "S Košicami sme sa stretli na jeseň už štvrtýkrát. V I. polčase sme zahadzovali jednu šancu za druhou, čo sa nám v jeho závere vypomstilo, keď sme inkasovali kontaktný gól. Stretnutie malo dobré tempo, hoci ho občas kazil vietor. Sme však vďační za toto víťazstvo a ďalšie tri body do tabuľky."

Ladislav Šimčo (tréner Košíc): "Treba objektívne priznať, že I. polčas nás nezastihol v optimálnej pohode. Celý zápas sme doťahovali súperov náskok. Po zmene strán sme síce začali hrať aktívnejšie a vrátili sme sa do boja o body, vyrovnať sa nám však nepodarilo. "

V Ružomberku padali karty

V 4. min domáci Huber zle odhlavičkoval, lopta sa dostala k Delargemu, ktorý pomedzi stojacich zadákov MFK otvoril skóre - 0:1. Ružomberčania hrali bez dostatočného pohybu i nápadu a prvú šancu si vypracovali až v 17. min, keď Greššákovu hlavičku po Ďubekovom centri zlikvidoval Kováč v bránke hostí.

Od tohto momentu začali byť Liptáci lepším tímom a svoju prevahu korunovali v 25. min. Na Ďubekov center si nádherne vyskočil Peter Maslo a hlavičkou do rohu bránky vyrovnal - 1:1. Potom sa až do prvopolčasového hvizdu diváci gólu už nedočkali, úvodná štyridsaťpäťminútovka priniesla futbal len priemernej úrovne.

Druhé dejstvo začali lepšie domáci, ale v 53. min chýbalo len málo, aby inkasovali. Delarge podnikol excelentné sólo, v gólovej pozícii vystrelil, ružomberský gólman Hrdlička však vytiahol bravúrny zákrok. Od 66. min hrala Dunajská Streda bez vylúčeného Delargeho, ktorý po ruke uvidel druhú žltú kartu a automaticky aj červenú.

V 75. min napriahol z 25 m striedajúci Serečin a Kováč ani nestihol zareagovať - 2:1. Serečin bol dovtedy na ihrisku len šesť minút. O dve minúty neskôr pálil približne z rovnakej vzdialenosti Skalák a tiež úspešne - 3:1. V druhom polčase bol Ružomberok jasne lepším mužstvom, z tohto pohľadu je jeho víťazstvo úplne zaslúžené.

MFK Ružomberok - DAC 1904 Dunajská Streda 3:1 (1:1)

Góly: 25. P. Maslo, 75. Serečin, 77. Skalák - 4. Delarge, ŽK: 11. Struhár, 17. Delarge, 40. R. Konečný, 79. P. Kováč, ČK: 66. Delarge (všetci Dunajská Streda) po druhej ŽK, rozhodovali: Smolák - T. Somoláni, Jenčura, 1654 divákov

Ružomberok: L. Hrdlička - P. Maslo, Huber, Greššák, M. Jurkemik - Skalák (84. Š. Pekár), A. Sloboda, J. Vavrík (69. Serečin), Ďubek - Hoferica (89. J. Chovanec), Masaryk

Dunajská Streda: P. Kováč - I. Obert, Struhár, R. Konečný, Zs. Németh - Boya (83. Lénárth) - Helísek, Hílek, Čorič (87. Tomčák), Kabele (63. Matůš) - Delarge

Krisztián Németh, tréner DAC-u: "Zápas sme začali dobre, išli sme do vedenia, mali sme príležitosť aj na strelenie druhého gólu. Súper sa potom snažil vyrovnať a podarilo sa mu to po našej klasickej prvej chybe. Aj do druhého polčasu sme vstúpili aktívne, no Delargeho strelu domáci brankár výborne chytil. Opäť sme boli bližšie k vedeniu 2:1, ale loptu, ktorá smerovala do brány, Delarge tečoval rukou. Keďže už mal jednu žltú, musel ísť dole z ihriska. S desiatimi hráčmi sme sa snažili, avšak súper už nás prečíslil a dvoma krásnymi strelami zdiaľky aj porazil."

Aleš Křeček, tréner MFK: "My sme naopak do zápasu vstúpili veľmi zle. Hrubou nedisciplinovanosťou Hubera sme pustili súpera do vedenia. Predpokladali sme, že Dunajská Streda vyrukuje takýmto spôsobom, že bude dobre brániť, hlavne svoju polku, nebude sa nikde tlačiť a bude čakať na brejk cez Delargeho alebo na nejakú štandartnú situáciu. Znovu opakujem, svojou nedisciplinovanosťou sme si stretnutie skomplikovali. Potom ale trpezlivou hrou sme súpera prevýšili. Hodne dôležité bolo, že sme do polčasu vyrovnali. Potom bola otázka času, kedy dáme druhý gól. Musím však povedať, že sme si nevypracovali toľko príležitostí ako v predchádzajúcich zápasoch."

V Žiline rozhodol prvý polčas

Prezident MŠK Žilina Jozef Antošík pred zápasom zablahoželal k 50. narodeninám trénerovi hostí Stanislavovi Grigovi, ktorý odštartoval svoju úspešnú kariéru práve pod Dubňom. Už v prvom polčase videli diváci štyri pekné góly. V 8. min potiahol Pečovský loptu v strede ihriska, prihral na ľavú stranu Gergelovi, ten odcentroval, Ceesay trafil do hornej žrde a obranca hostí Šíma odrazenú loptu nešťastne usmernil do vlastnej siete - 1:0.

Gól trochu hostí zaskočil, postupne sa však púšťali do útoku. V 21. min Piroskova strela síce natiahla Krnáča, ale letela mimo bránky. O minútu neskôr už Seničania vyrovnali, Piroska prihral zľava pred bránku voľnému Valentovi, ktorý mal dostatok, aby prekonal žilinského brankára - 1:1.

Neprešli ani štyri minúty, keď hostia faulovali pred svojou šestnástkou žilinského kapitána Barčíka a z priameho kopu potom Patrik Mráz peknou strelou do ľavého horného rohu opäť získal pre domácich vedenie . V 38. min po faule na Majtána v šestnástke nariadil rozhodca pokutový kop, ktorý premenil domáci špecialista na jedenástky P. Mráz - 3:1.

Pekný, kombinačný futbal z jednej strany na druhú produkovali oba tímy aj po prestávke. Hostia sa snažili urobiť niečo s nepriaznivým skóre, museli si však dávať pozor na útočné akcie domácich, hlavne na nebezpečného Ceesaya, ktorý niekoľkokrát nebezpečne ohrozil Boleka.

V 64. min sa pekne uvoľnil na pravej strane Angelovič, jeho strelu musel senický brankár vyraziť na roh. Ten istý žilinský hráč sa dostal do brejku v 74. min, keď ho vysunul prihrávkou v prečíslení Pečovský, Angelovič však sám pred Bolekom zaváhal a vracajúci sa hostia postupne odvrátili nebezpečenstvo. V poslednej desaťminútovke sa Žilinčania snažili držať loptu na svojich kopačkách a nepustiť hostí do tlaku, čo sa im aj podarilo a ukončili desaťzápasovú sériu Seničanov bez prehry.

MŠK Žilina - FK Senica 3:1 (3:1)

Góly: 8. Šíma (vlastný), 26. a 38. (z pok. kopu) Patrik Mráz - 22. J. Valenta, ŽK: 25. Strnad, 38. P. Pavlík (obaja Senica), rozhodovali: Horváth - Balko, Bóllo, 2189 divákov

Žilina: Krnáč - Mabouka, Štrba, Kerla, Patrik Mráz - Pečovský - S. Angelovič (81. R. Pich), Barčík, Gergel - T. Majtán (43. Střihavka), M. Ceesay (86. Deza)

Senica: Bolek - Gorosito, P. Pavlík (46. Pillár), Gajdošík, Šíma - Strnad (82. Wijlaars) - J. Valenta, T. Kóňa, Piroska, M. Ďurica - Kalabiška (86. Hošek)

Ľubomír Nosický (tréner Žiliny): "Cením si náš výkon. V prvom polčase sme sa snažili hrať aktívne a donútiť súpera k chybám, čo sa nám aj podarilo. V druhej polovici sme kontrolovali výsledok, mali sme aj dostatok príležitostí. Som spokojný s výkonom mužstva aj s výsledkom."

Stanislav Griga (tréner Senice): "Zápas sme si prehrali v prvom polčase. Čo nás zdobilo v predchádzajúcich stretnutiach - herná disciplína, to dnes absentovalo. Súperovi sme dali veľa priestoru, nedisciplinovanosťou sme posadili domácich na koňa. V druhom polčase to bolo lepšie, ale nedali sme kontaktný gól. Žilina vyhrala zaslúžene. Z nášho výkonu v prvom polčase som rozčarovaný."