Newyorský maratón vyhrali Mutai a Dadová

Súťaž žien vyhrala Etiópčanka Firehiwot Dadová, ktorá štartovala v roku 2008 aj na Medzinárodnom maratóne mieru v Košiciach.

Firehiwot Dadová.(Zdroj: TASR/AP)

NEW YORK . Víťazom 42. ročníka Newyorského maratónu sa stal Geoffrey Mutai z Kene, ktorý časom 2:05:06 h o úctyhodných 2:35 min zlepšil traťový rekord Etiópčana Tesayeho Jifara z roku 2001.

Dvadsaťdeväťročný držiteľ najlepšieho svetového výkonu histórie (2:03:02 na jar v Bostone, IAAF ho však za svetový rekord neuznala) zinkasoval spolu 200 000 dolárov - 130 000 za prvenstvo a 70 000 za čas pod 2:07:30 h.

Pre svoju krajinu vybojoval Mutai jubilejné desiate víťazstvo v kategórii mužov.

Druhý skončil ďalší Keňan Emmanuel Mutai (2:06:28) a aj tretí v cieli Tsegaye Kebede z Etiópe dosiahol lepší čas (2:07:13) ako doterajší rekordér pretekov Jifar. Obhajca triumfu Gebre Gebremariam finišoval štvrtý (2:07:59).

Súťaž žien vyhrala Etiópčanka Firehiwot Dadová časom 2:23:15 h a zinkasovala dovedna 170 000 dolárov - 130 000 za víťazstvo a 40 000 ako bonus za čas pod 2:23:30 h. Dvadsaťsedemročná Dadová štartovala v roku 2008 aj na Medzinárodnom maratóne mieru v Košiciach, kde vtedy skončila druhá časom 2:37:34 za Keňankou Selinou Chelimovou (2:34:23).

Kľúčový okamih pretekov sa odohral na 39. kilometri, keď Dadová s krajankou Debovou dobehli dovtedy vedúci Keňanku Mary Keitanyovú.

Víťazka Londýnskeho maratónu 2011 a svetová rekordérka v polmaratóne začala v New Yorku veľmi rýchlo (polmaratón za 1:07:56), no postupne jej dochádzali sily a skončila až tretia. Firehiwot Dadová, ktorá si o 58 sekúnd zlepšila osobný rekord, je po Derartu Tuluovej (2009) len druhá etiópska víťazka Newyorského maratónu.

Výsledky:

Ženy: 1. Firehiwot Dadová 2:23:15 h, 2. Bezuneš Dabová (obe Et.) 2:23:19, 3. Mary Keitanyová (Keňa) 2:23:38, 4. Ana Dulce Felixová (Portug.) 2:25:40, 5. Kim Smithová (N. Zél.) 2:25:46, 6. Caroline Kilelová (Keňa) 2:25:57.

Muži: 1. Geoffrey Mutai 2:05:06 h - traťový rekord, 2. Emmanuel Mutai (obaja Keňa) 2:06:28, 3. Tsegaye Kebede 2:07:13, 4. Gebre Gebremariam (obaja Et.) 2:07:59, 5. Jaouad Gharib (Mar.) 2:08:26, 6. Meb Keflzighi (USA) 2:09:13.