AKTUALIZOVANÉ 21:04

Košice otočili zápas v Nitre, v Martine rozhodli nájazdy

V 19. kole Extraligy si víťazstvo nad hokejistami Nitry 3:1 pripísali Košičania. Na domácom ľade sa darilo Žiline.

Michel Michlík z HC Košice oslavuje gól do brány Nitry.(Zdroj: SITA)

Zvolen v Žiline gól nedal

Žilinčania začali od úvodných minút náporom. Prvú dobrú streleckú príležitosť mal v 3. min kapitán Devečka, ale Škrečko bol pozorný. Zvolen mohol ísť do vedenia pri vylučení domáceho Ďurkecha, vytvoril si tlak, no gól nedal. V 8. min mal ideálnu príležitosť na vsietenie úvodného golu domáci Sivák, sám pred Škrečkom však nedal. To, čo sa nepodarilo Sivákovi, napravil v tej istej minúte Róbert Huna, ktorý pohodlne zasunul puk za chrbát zvolenského gólmana.

V druhej desaťminútovke mal ešte dve dobré strelecké príležitosti Devečka, ale stav sa nemenil. Vlci mohli viesť v úvode druhej tretiny po nezištnej spolupráci bratov Hunovcov, no gól to neprinieslo. Následne mal veľkú šancu Marek Slovák, no bez gólového efektu.

V 23. min domáci hrali oslabenie, Richard Huna unikol a Róbert Huna zvýšil vedenie Žiliny na 2:0. Následne Zvolenčania nevyužili 43-sekundovú početnú prevahu piatich proti trom. Potom to bolo o vylúčeniach na obidvoch stranách. Zaujímavý bol záver druhej tretiny, keď sa v dobrej príležitosti ocitli postupne Drevenák, Smotrila a hosťujúci Slovák, ale Škrečko a Laco ich strelecké pokusy kryli.

V úvode posledného dejstva sa hral obojstranne rýchly hokej. V 44. min mal ideálnu šancu na vsietenie kontaktného gólu Brabenec, ale sám pred Lacom nedal. Svoj prvý gól mohli Zvolenčania vsietiť pri dvoch presilových hrách, ale stav sa nemenil. Posledná desaťminútovka bola bojom o každý kúsok ľadu. Zvolenčania sa snažili, ale v domácej bránke chytal výborný Laco. Minútu tridsaťdeväť sekúnd pred koncom duelu Zvolenčania odvolali brakára Škrečka, domáci však zásluhou Siváka 12 sekúnd pred sirénou upravili k spokojnosti vyše tisícky divákov na 3:0.

MsHK DOXXbet Žilina - HKm Zvolen 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Góly: 8. Róbert Huna (D. Devečka), 23. Róbert Huna (Richard Huna), 60. Sivák (Róbert Huna)

Vylúčení: 7:2 na 2 min, navyše L. Jurík (Zvolen) 10 min nešportové správanie, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Lauff - M. Korba, P. Korba, 1259 divákov

Žilina: M. Laco - D. Devečka, Kudělka, T. Staňo, Dlouhý, Houdek, Ďurkech, Niník - Sivák, Róbert Huna, Richard Huna - Michajlov, V. Nemec, T. Sýkora - M. Drevenák, Troliga, Smotrila - Stupka, Linet, Kupis

Zvolen: Škrečko - J. Mucha, Juraško, Vantroba, Ďaloga, Korhonen, Hraško, Ťavoda, Šiška - Leskovjanský, L. Jurík, V. Baláž - Marek Slovák, Šachrajčuk, Brabenec - Čurilla, M. Jurík, Škvaridlo - Otčenáš, Síkela, Zuzin

Hodnotenie trénerov:

Milan Jančuška, tréner Žiliny: "S víťazstvom som samozrejme spokojný. Zdolali sme ťažkého súpera, ktorému sa v poslednom období darí. Takticky aj herne sme sa veľmi dobre pripravili. Hráči podali tímový výkon, mali dobrý pohyb, bolo tam aj srdiečko. Skvelý výkon podal brankár Laco, ktorý si za svoje zákroky nulu zaslúžil."

Jozef Škrak, tréner Zvolena: "My sme v prvej tretine začali hrať bezstarostný hokej. Domáci boli aktívnejší, mali lepší pohyb. Urobili sme niekoľko hrubých chýb, pričom jednu z nich súper využil. V druhom dejstve sme pri našej presilovej hre inkasovali, čo dalo domácim krídla, ale nás to utlmilo. V ďalšom priebehu sme sa snažili vyvíjať aktivitu, ale bohužiaľ nám to tam nepadlo. Domáci brankár Laco podal vynikajúci výkon. My sme si za výkon predovšetkým v prvej polovici vyhrať nezaslúžili."

Košice otočili v Nitre zápas

Domáci vstúpili do zápasu aktívne a už v úvodných minútach si vypracovali viacero šancí. Po góle volala najmä príležitosť Korhoňa, ktorý v 2. minúte osamotený pred brankárom Hylákom zaváhal. Ofenzívne naladených domácich mohol v 13. minúte poslať do vedenia Uhnák, no v dobrej pozícii medzi kruhmi zaváhal.

Nitrania sa však dočkali už o pár sekúnd. V presilovke nahodil puk na Hyláka obranca Hruška a domáci kapitán Štefanka úspešne zmenil smer puku priamo do košickej bránky - 1:0.

Snaha o rýchle vyrovnanie bola na košických hráčoch badať od prvých sekúnd prostrednej časti. Gólu sa hostia dočkali krátko po skončení presilovky. V 23. minúte využil zaváhanie domáceho brankára Miklík, ktorý pohotovo trafil odkrytú bránku. Ten istý hráč o päť minút neskôr podčiarkol aktivitu hostí. Gron strieľal z pravej strany a nekrytý Miklík nemal problém poslať hostí do vedenia - 1:2. Hostia svoje vedenie do konca druhej časti úspešne udržali, mali viac z hry, no ďalší gól do 40. minúty nepridali.

Dôležitý tretí gól pridali Košičania v presilovke v 43. minúte. Zálešák nabil spoza bránky Draveckému, ktorý prudkou strelou zvýšil na 3:1. V 48. minúte mohol znížiť Šumichrast, ale pred odkrytou bránkou nemieril presne. V 52. min sa dostal do šance Chrenko, ktorý si položil obrancu Tabačeka, no Hyláka prekonať nedokázal. Nitriansku presilovku mohol v 54. mine využiť Garip Saliji, ale zblízka prestrelil odkrytú bránku. Ani ďalšia snaha oboch tímov už góly nepriniesla a preto sa stretnutie skončilo víťazstvom Košíc 3:1.

HK Nitra - HC Košice 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)

Góly: 13. M. Štefanka (M. Hruška, J. Fojtík) - 23. Michel Miklík (S. Gron, Fabuš), 28. Michel Miklík (S. Gron), 43. Dravecký (Zálešák, P. Bartoš)

Vylúčení: 3:4, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík - Brath, Novák, 2299 divákov

Nitra: Čiliak - Árvay, M. Hruška, Rais, M. Bača, König, J. Polák - J. Fojtík, M. Štefanka, P. Barinka - S. Saliji, T. Chrenko, Korhoň - G. Saliji, Hrnka, L. Klíma - Šumichrast, Uhnák

Košice: Hylák - Homer, J. Tabaček, M. Novák, Šeda, Slimák, M. Grman, Biro, Mlynarovič - P. Bartoš, Zálešák, Dravecký - Jenčík, S. Gron, Michel Miklík - Marcel Haščák, E. Piatak, D. Pašek - Matúš Chovan, Vorel, Fabuš

Ján Jaško, tréner Nitry: "V prvej tretine sme zápas mohli rozhodnúť, ale okrem gólu sme nedokázali využiť niekoľko ďalších šancí. V druhej tretine sme inkasovali dva góly, ktoré súpera dostali na koňa. Na začiatku tretej prišlo oslabenie a tretí inkasovaný gól. Hoci sme mali šance na zníženie nedokázali sme ich úspešne realizovať. Počas reprezentačnej prestávky máme pred sebou veľa práce a verím, že do tímu prídu dve-tri posily."

Miroslav Ihnačák, tréner Košíc: "Chveli sme nadviazať na dobrý výkon z posledného stretnutia. V prvej tretine sme mali pri šanciach Nitry trošku šťastia, ale po prvej prestávke sa naša hra zlepšila. Dobrou hrou smerom dozadu sme zápas zvládli a myslím si, že sa ukázala aj naša kvalita."

O víťazstve Martina rozhodol Markovič

Raketový vstup do zápasu Skaličania bez zraneného Pálffyho v zostave nezužitkovali. V 29. sekunde otvoril skóre z prvej strely na Šimkovu bránku Hruška - 0:1. Martinčanov skorý úder nevyviedol z rytmu. Verní svojej taktike bránili stredné pásmo a hrozili z brejkov. V 8. min nezdvihol osamotený Šišovský puk ponad ležiaceho Lakosila. Hostia mali potom dobrú príležitosť na druhý gól, ale 33-sekundová presilová hra o dvoch hráčov zostala bez odozvy.

O dve minúty už bolo vyrovnané. Puk putoval po biliardovej spolupráci po osi Markovič - Výborný - Macejka do prázdnej bránky - 1:1. V 16. min upútal Škoda svojím dravým prienikom, ktorý zastavil Kloz nedovolene. V následnej presilovke prestrelil Zukal Lakosila - 2:1. Aj po prestávke držali Spišiakovci pevne opraty zápasu vo svojich rukách. Záhoráci mali dvakrát šťastie, lebo najskôr v 25. min strieľal Vartovník do pravej žŕdky Lakosilovej bránky a o dve minúty namieril Škoda do jej hornej žŕdky.

V 29. min bol na konci peknej kombinácie Thémara a Galamboša Markovič, Lakosil ešte stačil zasiahnuť, no o minútu bol proti Škodovej strele bezmocný - 3:1. V 33. min sa dostali Skaličania do hry, keď Obdržálek v presilovej hre znížil dvojgólový náskok Martina. Hostia potom prevzali iniciatívu, tlačili sa pred Šimka, ale aj on svoje mužstvo podržal.

Na začiatku tretej tretiny zastavil strelu Školiaka Šimkov semafor. V 44. min stačilo Kriškovi šesť sekúnd na to, aby využitou presilovkou poslal Martinčanov opäť do dvojgólového predĺženia. Záhoráci sa nevzdávali nádeje na dobrý výsledok a v 54. min Hruška dostal svoje mužstvo na kontakt. Skaličania hrali potom 71 sekúnd pred koncom power-play a 55 sekúnd pred záverom tretej časti hry strelecky disponovaný Hruška vyrovnal a poslal duel do predĺženia. V ňom mohli rozhodnúť Obdržálek aj Lušňák, ale Šimko ich pokusy aj so šťastím kryl. V samostatných nájazdoch mal najpevnejšie nervy Markovič, ktorý rozhodol o tretej domácej výhre Martina za sebou.

MHC Mountfield - HK 36 Skalica 5:4 po sam. nájazdoch (2:1, 1:1, 1:2 - 0:0, 1:0)

Góly: 14. Macejka (Martin Výborný, J. Markovič), 17. Zukal (Galamboš, Themár), 30. Škoda (Murček), 44. Kriška (J. Markovič, Zukal), rozhodujúci sam. nájazd premenil J. Markovič - 1. J. Hruška (Obdržálek), 33. Obdržálek (Šmach, J. Hruška), 54. J. Hruška (R. Školiak, Šmach), 60. J. Hruška (Kutálek, Šmach)

Vylúčení: 6:7 na 2 min, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner - P. Šefčík, Výleta, 2000 divákov

Martin: M. Šimko - Zukal, Martin Výborný, L. Kozák, Brcko, Matejka, Obuch - J. Markovič, Galamboš, Themár - Škoda, Murček, Šišovský - Kriška, Vartovník, Škumát - Macejka, Miroslav Ižvolt, Sobota

Skalica: Lakosil - Vyrúbalík, Šmach, I. Jankovič, Kloz, Bučka, J. Jurík - J. Hruška, R. Školiak, Obdržálek - Holovič, Lušňák, T. Višňovský - Šátek, Klejna, Kutálek - Konečný, Štepán

Ladislav Spišiak, tréner Martina: "Keby niekto pred zápasom povedal, že to takto dopadne bol by som spokojný. A tak som samozrejme rád, že sme s lídrom súťaže získali dva cenné body. Škoda, že sme v závere stratili dvojgólové vedenie. Teší ma, že nám vyšli samostatné nájazdy. Posledných päť zápasov sme odohrali veľmi dobre. Hráči si na ľade splnili svoje. Teraz čakáme, že do 15. novembra sa vedenie klubu vyjadrí k finančným restom, lebo trinásť hráčov podalo výpovede. Verím, že sa cez reprezentačnú prestávku vrátia do zostavy zranení piati hráči."

Peter Oremus, tréner Skalice: "Hrali sme veľa zápasov vonku a tak musím s bodom z Martina vysloviť spokojnosť. Ušla nám prvá tretina, spravili sme tam individuálne chyby a Martin potom získal dvojgólový náskok. V závere sme mali možno aj trochu šťastia, ale vyrovnali sme. Pred reprezentačnou prestávkou hodnotím naše doterajšie výkony i umiestnenie kladne."

V Banskej Bystrici rozhodla tretia tretina

O napínavý záver prvej tretiny sa postarala bitka v podaní Kokavca a Šťastného, ktorá aj najlepšie odrážala, čo sa na ľade dovtedy dialo. Obaja súperi s agresívnym prístupom do seba narážali, v obrane sa výraznejších chýb nedopustili, aj preto si brankári dlho predlho udržali čisté konto.

Domáci s obrovskou chuťou potvrdiť svoj prerod po nástupe trénera Milana Staša sa snažili nadviazať na predchádzajúce víťazstvo so Skalicou podobným spôsobom. Akonáhle sa puk prešmykol pred bránku, tak sa vrhli za ním a snažili sa ho dotlačiť do siete. Kombinačných akcií vznikalo málo, aj strely pôsobili dosť propagačne a čisté šance sa dali zrátať na prstoch jednej ruky.

Prvá strela na bránku sa zrodila až v 6. min po Štastného pokuse z uhla, v 15. min Kokavec trafil v nádejnej pozícii len betón Kováča a po chybe Chovana bol blízko ku gólu aj na konci tretiny. V druhej obe mužstvá nastúpili so zbožným želaním na gól, ktorý by im poskytol jasnú výhodu, no 'modlili' sa zbytočne. V 25. min mrzela Radulaya neúčinná strela, potom na opačnej strane Jokilu zbytočné váhanie.

V 31. min pritlačili Češík a Kútny, no aj s ich strelami si Kováč bez problémov poradil. Najviac vzruchu vznikalo pri presilovkách, ktoré pomáhali vytvoriť väčší tlak, a pri každom vylúčení vycítili počas tpyických kolotočov svoju chvíľu aj strelci oboch súperov.

V 45. min Tvrdoň spálil jednu z mála jasnejších príležitostí Trenčanov, až prišiel veľký moment Sýkoru v 47. min, keď po jeho pohotovom bekhende pod žŕdku sa konečne rozvlnila sieť.

Trenčanov gól natoľko otriasol, že o necelé dve minuty, prensejšie 1:25, inkasovali ďalší, Tománek sa natlačil do streleckej kolmice a trafil medzi nohy Kováča. Dvojgólová strata už bola pre hostí priveľká, a pre domácich vydretý náskok naopak, dostačujúci na ďalší cenný zisk troch bodov.

Korunu nezlomnej bojovnosti nasadil v 54. min Hričina po tom, čo mu brankár Kováč pri úspešnom zákroku narazil puk rovno na hokejku. A to ešte Kútny nepremenil tri minúty pred koncom samostatný nájazd. V samom závere sa prevalila nervozita do viacerých strkaníc a šarvátok.

HC'05 B. Bystrica - Dukla Trenčín 3:0 (0:0, 0:0, 3:0)

Góly: 47. J. Sýkora (Češík), 49. Tománek (T. Hričina), 54. T. Hričina (Tománek, Cebák)

Vylúčení: 5:7, navyše: Jokila a Krisstoffersson (obaja Banská Bystrica) za nešp, správanie na 10 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: V. Baluška - Orolin, J. Tvrdoň, 1517 divákov

Banská Bystrica: Chorošun - Cebák, Haverinen, Kolba, P. Huba, Kubka, Cuník, Paľov, Bambúch - Tománek, Jokila, T. Hričina - J. Sýkora, Češík, Kútny - Marcinek, Heizer, Krisstoffersson - F. Novák, Petro, M. Kokavec

Trenčín: V. Kováč - Bolf, Gabriš, Hlubuček, E. Bednár, Martin Chovan, Imrich, Štindl - Pardavý, M. Daňo, T. Melichárek - Tybor, Sojčík, R. Tvrdoň - O. Mikula, A. Šťastný, M. Filo - Radulay, P. Kopecký, Koložváry

Milan Staš (tréner Banskej Bystrice): "Prvé dve tretiny sa z oboch strán hral útočný a silový hokej, s množstvom osobných súbojov a tie zápas okrášlili. Tretia tretina sa líšila iba tým, že padli góly do súperovej siete a tomu som veľmi rád. Hrali sme trpezlivo, súper bol veľmi dobrý takticky, veľa nám nedovolil, ale ani my jemu. Trenčania nás stále vytláčali do rohov, ale podarilo sa nám to vôľou prelomiť a zdolať silného súpera. Vážim si posledné dve víťazstvá a verím, že nám pomôžu."

Dušan Gregor (tréner Trenčína): "Vedeli sme, čo nás v Banskej Bystrici čaká. Domácim pomohla výmena trénerov. V prvej tretine sme boli pod tlakom, ale ustáli sme to. V druhej sme hru vyrovnali a do tretieho dejstva sme išli s tým, že bude rozhodujúce, kto dá gól. Inkasovali sme lacný gól, keď inak dobre chytajúci Kováč trocha zle riešil situáciu a súperov hráč z otočky bekhendom dal gól. Bol to dôležitý moment, nemôžem tímu vytknúť, že by nebojoval, ale dnes o výsledku rozhodla obrovská snaha, vôľa a silovosť. Banská Bystrica nás v osobných súbojoch doslova utĺkla, tu sme ťahali za kratší koniec."