AKTUALIZOVANÉ 22:52

Česi zdolali Čiernu Horu 2:0, sú blízko šampionátu

Chorvátom sa v úvodnom súboji baráže podaril revanš za smoliarske vyradenie vo štvrťfinále EURO 2008, keď s Tureckom prehrali v jedenástkovom rozstrele.

(Zdroj: TASR/AP)
Kvalifikácia Anglicko - Slovensko na legendárnom Wembley >>

BRATISLAVA. V piatkovom prvom barážovom zápase EURO 2012 zvíťazili futbalisti Chorvátska na pôde Turecka nečakane vysoko 3:0.

Od postupu na finálový turnaj, ktorý na budúci rok usporiada Ukrajina spoločne s Poľskom, ich delí ešte odveta (15. novembra), lenže tá už by mala byť len formalitou.

Chorváti suverénni, Portugalsko nedalo ani gól

Chorváti si na horúcej pôde v Istanbule veľmi rýchlo zvykli na náročné podmienky a už v 2. minúte zmrazili domácich. Po centri z ľavého krídla sa lopta po vyrazení brankárom Demirelom dostala pred Oliča, ktorému z pár krokov stačilo správne nastaviť nohu - 0:1.

Turci opäť pykali za laxný prístup v obrane v 32. minúte, keď Demirel podcenil centrovanú loptu z pravej strany a Mandžukič hlavou zvýšil na 2:0. V 51. minúte sa s chuťou hrajúci hostia presadili aj tretíkrát, keď center Srnu "upratal" hlavou do siete Čorluka.

Zverencom trénera Slavena Biliča sa v úvodnom súboji baráže podaril revanš za smoliarske vyradenie vo štvrťfinále EURO 2008, keď s Tureckom prehrali v jedenástkovom rozstrele.

Portugalci vyrukovali na zdecimovanú Bosnu útočnou hrou a domácich v prvom polčase prakticky k ničomu nepustili. Sami však gól dať nedokázali. V Zenici na Štadióne Bilino Polje to síce bola hra mačky s myšou, keď sa Bosniaci prakticky nedostali k jedinej vážnej strele na bránu, napriek tomu uhrali prijateľných 0:0.

Česi sú krok od šampionátu

Čiernohorci nastúpili na pražskej Letnej proti domácemu Česku ako papieroví outsideri, ale na ihrisku to sprvoti nebolo vidieť. Až v 63. minúte sa napokon favorit v bráne s Petrom Čechom, ktorý stál medzi žrďami s maskou po zlomenine nosa, gólovo presadil.

Pilař pre neho typicky vypálil z 20 metrov a lopta zapadla k ľavej žrdi - súperov brankár sa márne naťahoval. Pre hráča majstrovskej Plzne to bol pri jeho 5. štarte premiérový gól a hneď má punc vysokej dôležitosti. Čechom totiž môže pomôcť k postupu na európsky šampionát, na ktorom od rozdelenia ČSFR nikdy nechýbali.

V nadstavenom čase ešte pridal druhý gól hlavičkou Sivok a Česi pôjdu v stredu do Podgorice v mimoriadne pozitívnej psychickej pohode.

Íri v Estónsku suverénni

Estónci bojujúci rovnako ako Čierna Hora o premiérovú účasť na šampionáte, tiež neboli úspešní. Íri sa dostali na koňa v 13. minúte gólom Andrewsa a v 34. minúte hrali o jedného muža v poli viac, keď po druhej žltej karte putoval pod sprchy Stepanov.

Presilovku využili Walters a po ňom na hrozivo vyzerajúcich 0:3 z pohľadu pobaltského tímu zvýšil kanonier Keane. Frustrovaní Estónci nakoniec dohrávali aj bez Piiroju a v závere po faule brankára Pareika premenil penaltu Keane - 0:4. V odvete pôjde Estóncom len o napravenie si povesti.

Výsledky - 1. zápasy baráže EURO 2012:

Bosna a Hercegovina - Portugalsko 0:0

Rozhodca: Webb (Angl.), ŽK: Salihovič, Jahič - Postiga.

BaH: Begovič - Zahirovič, Jahič, Spahič, Salihovič (67. Ibiševič) - Rahimič, Medunjanin (67. Maletič) - Pjanič, Misimovič (86. Ibričič), Lulič - Džeko

Portugalsko: Rui Patricio - Pereira, Alves, Pepe, Coentrao - Veloso - Meireles (81. Ruben Micael), Moutinho - Ronaldo, Postiga (65. Almeida), Nani

Turecko - Chorvátsko 0:3 (0:2)

Góly: 2. Olič, 32. Mandžukič, 51. Čorluka. Rozhodca: Brych (Nem.), ŽK: Balta, Belözoglu, Sarioglu, Turan - Čorluka, Dujmovič, Olič.

Turecko: Demirel - Gönül (46. Töre), Kacar, Korkmaz, Balta - Inan (69. Topal) - Altintop, Sarioglu, Belözoglu, Turan - Yilmaz (81. Bulut)

Chorvátsko: Pletikosa - Čorluka, Schildenfeld, Šimunič, Vida - Srna, Dujmovič, Rakitič (83. Pranjič), Modrič - Olič (85. Jelavič), Mandžukič (90.+1 Eduardo)

Česko - Čierna Hora 2:0 (0:0)

Góly: 63. Pilař, 90.+1 Sivok. Rozhodca: Atkinson (Angl.), ŽK: Pilař, Rezek - Pavičevič, Džudovič, Jovanovič, Pekovič.

Česko: Čech - Gebre Selassie, Sivok, Kadlec, Pudil - Jiráček, Plašil - Rezek (81. Pospěch), Rosický, Pilař (90.+1 Kolář) - Pekhart (90.+2 Lafata)

ČH: M. Božovič - Pavičevič, Džudovič, Savič, Jovanovič - Vukčevič (89. Delibašič), Pekovič (80. Zverotič), Drinčič - Vučinič, Jovetič, Damjanovič (61. V. Božovič)

Prvý gól Česka proti Čiernej Hore

Estónsko - Írsko 0:4 (0:1)

Góly: 13. Andrews, 67. Walters, 71., 88. Keane (druhý z 11 m). Rozhodca: Kassai (Maď.), ŽK: Stepanov, Ahjupera, Piiroja, Pareiko, ČK: 34. Stepanov, 77. Piiroja (obaja Estónsko).

Estónsko: Pareiko - Jääger, Stepanov, Piiroja, Klavan - Kink (68. Purje), Vunk (61. Lindpere), Dmitrijev, Kruglov - Vassiljev - Ahjupera (55. Voskobojnikov)

Írsko: Given - Kelly, Dunne, St. Ledger, Ward - Duff (73. Hunt), Whelan (78. Fahey), Andrews, McGeady - Keane, Walters (83. Cox)