Usain Bolt dostal tretíkrát za posledné 4 roky ocenenie Atlét roka

(Autor: TASR)
TASR|12. nov 2011 o 17:15

Jamajského šprintéra Usaina Bolta zvolili za najlepšieho atléta roka, pričom toto ocenenie získal už tretíkrát.

Cenu pre najlepšiu atlétku si odniesla austrálska šampiónka v behu cez prekážky Sally Pearsonová.

MONTE CARLO. Jamajská šprintérska hviezda Usain Bolt a Austrálčanka Sally Pearsonová sa stali svetovými atlétmi roka 2011. Ocenenia si prevzali v sobotu podvečer na tradičnom Svetovom atletickom gala v Monaku. Bolt anketu IAAF vyhral tretíkrát v kariére, Pearsonová premiérovo. Obaja 25-roční atléti okrem ceny získali aj prémiu 100-tisíc dolárov. Ďalšími ašpirantmi na ocenenie boli Yohan Blake a David Rudisha medzi mužmi a Valerie Adamsová s Vivian Cheruiyotovou medzi ženami.

Bolt v roku 2011 s výnimkou diskvalifikácie za zlý štart vo finále na majstrovstvách sveta v kórejskom Dägu neprehral ani jedny preteky. Na 100 m je držiteľom najlepšieho tohtoročného času (9,76), na dvojnásobnej je majstrom sveta a dosiahol druhý najlepší čas roka (19,40). Na svetovom šampionáte bol aj členom víťaznej štafety na 4x100 m. "V tejto sezóne som absolvoval veľa pretekov, v ktorých som vyhral len tesne. Súperi sú veľmi blízko. Táto cena pre mňa veľa znamená, pretože mám za sebou náročný rok a musel som tvrdo pracovať, aby som ukázal potrebnú výkonnosť," povedal Bolt.

Pearsonová dominovala tento rok na 100 m prekážok. Prehrala len vo finále Diamantovej ligy v Bruseli, ďalších desať štartov premenila na víťazstvo. Z jedenástich najlepších časov sezóny jej patrí sedem, vrcholom bol jej výkon 12,28 s vo finále MS. "Je skvelé už to, že som sa dostala tento rok do elitnej desiatky. Víťazstvo je pre mňa prekvapením a zároveň veľkou cťou. Kandidátky na trofej sú veľmi dobré atlétky. Pre moju krajinu i región Oceánie je to významné ocenenie a verím, že inšpirujem mladých atlétov, aby vytrvali pri tomto nádhernom športe," uviedla Pearsonová.

Ocenenie za najlepší výkon roka dostal Yohan Blake, ktorý na Memoriáli van Dammeho v Bruseli zabehol druhý najlepší čas histórie na 200 m 19,26 s. Medzi ženami vyhodnotili za najlepšie výkony Keňanky Vivian Cheruiyotovej na MS v Däge, kde získala double za prvenstvá na 5000 a 10 000 m. Cheruiyotová navyše začiatkom roka získala titul aj v krose. Vychádzajúcimi hviezdami roka sa stali majster sveta na 400 m Kirani James z Grenady a nemecká oštepárka Christin Hussongová.