Slováci na Nemeckom pohári zdolali aj Švajčiarov

Slováci výhrou 2:1 nad Švajčiarmi potvrdili triumf na Nemeckom pohári. Hráči a realizačný tím si rozdelia prémiu 20-tisíc eur.

(Zdroj: TASR)
Zažite súboj gigantov FC Barcelona - Real na vlastnej koži >>

MNÍCHOV. Slovenská hokejová reprezentácia nedeľňajším víťazstvom nad výberom Švajčiarska 2:1 potvrdila celkový triumf na medzinárodnom turnaji o Nemecký pohár 2011 v Mníchove.

Slováci prehrávali s húževnatým súperom 0:1, ale v záverečnej tretine dokázali otočiť nepriaznivé skóre. Slovenský tím získal Nemecký pohár tretíkrát v histórii, predtým sa mu to podarilo v rokoch 1997 a 2006.

Cennú trofej prevuzal po zápase kapitán Dominik Graňák.

Foto - TASR

FOTO - TASR

Lepšie začal súper

Po "zoznamovacej“ úvodnej päťminútovke sa v 6. min Švajčiari usadili pred Hamerlíkom, ale slovenský brankár si so strelami súpera poradil. Vzápätí hrali Slováci dve presilovky, výraznejšie sa však nepresadili.

V 10. min sa opäť previedol gólman Hamerlík, ktorý zneškodnil pokus švajčiarskeho mužstva. V závere 12. min to bol opäť slovenský brankár Třinca, ktorý zlikvidoval puk z hokejky súpera prilbou.

O necelú minútu neskôr však už kapituloval po strele Pestoniho z prvého kruhu. V 15. min sa do obrovskej šance dostal Bartovič, pri zakončení ho obrana súpera faulovala a slovenský útočník v páde zranil brankára Manzata, ktorého musel nahradiť Berra.

V tej istej minúte uspel výborný Hamerlík pri rýchlej šanci Švajčiarov. Ešte v úvodnom dejstve slovenského brankára pri tlaku súpera zachránila žŕdka.

Obrat v druhej tretine

V 24. min mal vyrovnanie na hokejke Marcel Hossa, ale Berra bol proti. Švajčiarsky brankár v druhom dejstve vynikajúco zasiahol aj pri dvoch šanciach Bartoviča v 27. a 34. min, v závere II. tretiny Berra zlikvidoval aj stopercentnú šancu Marcela Haščáka.

Začiatok tretej dvadsaťminútovky začali Slováci dobre. V 44. min vnikol do útočného pásma J. Mikúš, medzi kruhmi našiel Marcela Hossu a ten tiesnený popri Berrovi vyrovnal na 1:1.

O dve minúty neskôr neuspel pred švajčiarskym brankárom Michel Miklík a vzápätí nepochodil ani "smoliar zápasu“ Milan Bartovič.

Stupňujúci tlak Slovákov korunoval v 50. min svojim premiérovým gólom v reprezentácii L. Hudáček, ktorý zakončil akciu M. Hovorku s Michelom Miklíkom.

Odmena 20-tisíc eur

V závere duelu sa Švajčiari snažili vyrovnať, ale Hamerlík vychytal B. Plüssa a po chybe v rozohrávke aj s pomocou Deja zachránil pred ďalším Švajčiarom.

Necelých sto sekúnd pred treťou sirénou tréner Sean Simpson stiahol na striedačku brankára Berru, ale švajčiarsky tím veľký tlak nevyužil.

Po zápase kapitán Dominik Graňák prevzal v mníchovskej Olympijskej hale trofej celkových víťazov turnaja.

Podľa slov generálneho manažéra Otta Sýkoru si hráči a realizačný tím rozdelia kompletnú víťaznú prémiu 20 tisíc eur.

Foto - TASR

Kapitán tímu Slovenska Dominik Graňák si prevzal od organizátorov hokejového turnaja o Nemecký pohár víťaznú trofej

FOTO - TASR

Nemecký pohár v hokeji v Mníchove - nedeľa:

Slovensko - Švajčiarsko 2:1 (0:1, 0:0, 2:0)

Góly: 44. Marcel Hossa (J. Mikúš), 50. L. Hudáček (M. Hovorka, Michel Miklík) - 12. Pestoni (Chiesa)

Vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Bauer, Jablukov - Hurtik, Iwert (všetci Nem.)

Slovensko: Hamerlík - Sersen, Graňák, Baranka, Starosta, V. Mihálik, Kudroč, P. Mikuš - Bartovič, Kukumberg, M. Bakoš - Tybor, J. Mikúš, Marcel Hossa - Michel Miklík, Bližňák, Marcel Haščák - L. Hudáček, Dej, Lušňák - M. Hovorka

Švajčiarsko: Manzato (15. Berra) - Chiesa, Von Gunten, Ramholt, Grossmann, Loeffel, Wellinger - Bodenmann, Pestoni, Monnet - B. Plüss, A. Bykov, Sprunger - Rubin, Trachsler, Wieser - Walker, Berger, Brunner - Suri, Schnyder

Tabuľka:

1. Slovensko 3 3 0 0 0 10:4 9

2. Nemecko 2 1 0 0 1 7:8 3

3. Švajčiarsko 3 0 1 0 2 6:8 2

4. USA 2 0 0 1 1 2:5 1

Hlasy po stretnutí:

Vladimír Vůjtek, tréner SR: "Vstup do zápasu nám nevyšiel, hrali sme úplne ináč, ako v tých predchádzajúcich dvoch. Bolo to pomalé, málo sme korčuľovali, bola to naša najslabšia tretina a podržal nás Hamerlík. Nebyť jeho, mohli sme prehrávať viac. Po prestávke sme však pridali, boli sme iniciatívnejší, proste iný tím. Podali sme opäť veľmi dobrý výkon."

Sean Simpson, tréner Švajčiarska: "Bol to podľa mňa výborný zápas, nám patrila prvá, súperovi druhá časť. Žiaľ, my sme naše šance nevyužili, naopak Slováci v tretej tretine trafili hneď dvakrát. My sme mohli v závere viackrát vyrovnať, nepodarilo sa, ale s turnajom sme napriek slabšiemu umiestneniu spokojní."

Dominik Graňák, kapitán SR: "Prišli sem mladí chalani a aj niektorí starší prišli prvýkrát. Je to úžasný úspech. My sme sa z neho už tešili včera a možno to bola chyba v prvej tretine, že sme k tomu nepristúpili ako k tým predchádzajúcim dvom. Našťastie sme sa potom prebrali a už to bolo opäť dobré."

Mário Bližňák, útočník SR: "Je to super. Pred turnajom nám málokto veril, že by sme mohli uspieť, ale vytvorila sa super partia. Bolo to dobre poskladané a brankári nás tiež veľmi dobre podržali. mali sme aj dosť šťastia a tak to celé klapalo."

Peter Hamerlík (brankár SR): "Chalani síce na začiatku zápasu boli trochu v útlme, ale od začiatku druhej časti sa vrátili k výkonom z predchádzajúcich duelov. Aj keď nám nevyšiel úvod, od toho som tam ja, aby som tím podržal. Som rád, že chalani v poslednej tretine otočili zápas a rozlúčili sme sa s turnajom víťazstvom."

Libor Hudáček (útočník SR, autor víťazného gólu): "Som veľmi rád, že som si dnes otvoril strelecký účet v reprezentácii. Cením si to o to viac, že môj gól bol víťazný.“

Roman Kukumberg (útočník SR): "V sobotu sme víťazstvom oslávili narodenie môjho syna, ale vyhrať sme chceli aj dnes. Triumf na záver je veľkým povzbudením pre celý tím do budúcnosti. Dosiahnuť na turnaji tri výhry je skvelé.“

Päť dôvodov prečo máme Nemecký pohár

1. S príchom trénera Vladimíra Vůjteka sa výrazne zmenila atmosféra v reprezentácii.

2. Zachytali nám výborne obaja brankári Hamerlík aj Július Hudáček.

3. Hrali sme jednoducho a priamočiaro dopredu, neodhadzovali sme zbytočne skoro puky.

4. Obrana vystužená štyrmi piliermi z KHL sa dobre dopĺňala a hlavne stačila naprávať svoje chyby.

5. Mladíci ako Tybor, Bližňák, Juraj Mikúš, Libor Hudáček, Hovorka.

6. Okolo inteligentného kapitána Dominika Graňáka sa prirodzene vytvorila súdržná a skromná partia.