Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 23.55

Futbalové ME si zahrajú Česi aj Portugalci

Chorváti nepripustili v odvete proti Turecku prekvapenie a trojgólový náskok z prvého duelu si ustrážili. Na ME tiež postupujú českí futbalisti, ktorí vyhrali aj v Čiernej Hore a takisto Íri a Portugalci, ktorí rozdrvili Bosnu a Hercegovinu 6:2.

Čech Tomáš Pekhart (v bielom) v súboji so Stefanom Savičom.Čech Tomáš Pekhart (v bielom) v súboji so Stefanom Savičom. (Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA. Futbalisti Chorvátska a Česka postúpili v utorok z kontinentálnej baráže na finálový turnaj EURO 2012 v Poľsku a na Ukrajine.

Chorváti v záhrebskej odvete dosiahli bezgólovú remízu s Tureckom, ktoré minulý týždeň v piatok v Istanbule

info
účastníci EURO 2012:

organizátori: Poľsko, Ukrajina

víťazi skupín: Nemecko, Rusko, Taliansko, Francúzsko, Holandsko, Grécko, Anglicko, Dánsko, Španielsko

najlepší z druhého miesta: Švédsko

postupujúci z baráže: Chorvátsko, Česko, Írsko, Portugalsko

deklasovali 3:0. Zverenci českého trénera Michala Bílka po domácej výhre 2:0 uhrali v Čiernej Hore víťazstvo 1:0 a opäť postúpili na ME.

Medzi 16-člennou kontinentálnou smotánkou nebudú budúci rok chýbať ani Íri, ktorým na to stačila remíza 1:1 v Dubline s Estónskom po výhre 4:0 na pôde súpera. Rovnako tak Portugalčania, ktorí doma deklasovali Bosnu a Hercegovinu 6:2 (prvý zápas 0:0).

V Záhrebe mal ako prvý veľkú šancu hosťujúci Kazim Kazim, v 5. minúte ale trafil z päťky len tyč. Turci sa miestami dostávali do tlaku, ale nedokázali si vypracovať ďalšie dobré príležitosti. V druhom dejstve zachránil v 69. minúte spoluhráčov dobrým zákrokom turecký brankár Bolat. V závere sa už skóre nezmenilo a na ME tak bez veľkých problémov postúpilo Chorvátsko.

Česi vyhrali aj v Čiernej Hore

V Podgorici síce začali domáci proti Čechom zostra, tlačili sa dopredu, ale hostia ich snahu postupne otupili. Čiernohorci síce mali územnú prevahu, chýbali však čisté šance.

V 40. minúte nevyužil najväčšiu Damjanovič, keď si Zverotičovu prihrávku spracoval medzi stopérmi Damjanovič, nebezpečnou strelou z otočky však minul. Aj do druhého dejstva mali domáci výborný nástup, no v 51. minúte trafil bombou Damjanovič brvno po peknej kombinácii Bečiraja s Vučiničom, keď excelentne reflexívne zasiahol Čech.

O pár okamihov spálil ďalšiu čistú šancu kapitán Vučinič, keď osamotený pár krokov od Čechovej brány hlavičkoval nad. O všetkom rozhodla situácia v 81. minúte, keď si Jiráček pekne zasekol loptu medzi obrancami a spečatil postup Čechov. Tí tak nebudú chýbať ani na jednom EURO od rozdelenia spolčného štátu so Slovákmi.

Írske mužstvo talianskeho trénerského barda Giovanniho Trapattoniho dostal v dublinskej Aviva Arene do vedenia v 32. minúte Ward. K nemu sa odrazila lopta po skvelom zákroku hosťujúceho brankára Londaka po hlavičke Doyla a Ward pohodlne dorazil do estónskej siete. Ward nádejne strieľal aj v 54. minúte, udrelo ale na druhej strane. V 57. minúte sa peknou strelou prezentoval Vassiljev a Given bol na jeho projektil prikrátky.

Dobré šance mali v ďalšom priebehu aj domáci Doyle a Dunne, nevyužili ich ale a tak mohli trestať hostia. Vunk štipľavo vystrelil k tyčke v 74. minúte, Given sa ale vytiahol výborným zákrokom. Íri napokon s Estónskom remizovali 1:1.

Po výhre 4:0 v Tallinne však postúpili na prvé ME od roku 1988, posledný veľký turnaj boli pre nich MS v 2002. V kvalifikačnej B-skupine bojovalo Írsko aj so Slovenskom, s ktorým remizovali 1:1 v Žiline a 0:0 v Dubline.

V Lisabone 8 gólov a portugalská radosť

Na štadióne SL Benfica sa hral v prvom polčase vzrušujúci futbal. Domáci začali náporom a už v 8. minúte otvoril skóre hviezdny Cristiano Ronaldo, keď pre neho typicky z priameho kopu prekonal brankára Begoviča. Krásnu strelu pod hornú tyč predviedol v 24. minúte aj Nani, ktorému prihrávku na stred ihriska adresoval Meireles.

Zdalo sa, že Portugalsko má postup jasný, ale v 41. minúte po ruke Coentraa v šestnástke nariadil nemecký rozhodca Stark penaltu a tú Misimovič premenil. Zo začiatku druhého polčasu ale opäť udrel Cristiano Ronaldo, ktorý sa rútil na Begoviča, urobil mu kľučku a prakticky rozhodol o postupe.

Hostí navyše vzápätí zrazila do kolien červená karta pre Luliča za rečnenie. Bosna sa však nevzdávala a postupovú hru zdramatizoval v 65. minúte gólom Spahič po centri Misimoviča.

V 72. minúte ale tretíkrát na rozdiel dvoch gólov zvýšil Postiga, keď udrel do zle reagujúcej obrany Balkáncov. To už bolo na hostí príliš, rozpadla sa im koncepcia a inkasovali aj od Velosa a opäť Postigu na konečných 6:2.

Výsledky baráže o ME 2012, odvety:

Záhreb:

Chorvátsko - Turecko 0:0

ŽK: Vida, Mandžukič - Erkin, Balci, Korkmaz, Hamit Altintop, Inan, rozhodoval: Proenca (Port.)

/prvý zápas: 3:0, na EURO 2012 postúpilo Chorvátsko/

Chorvátsko: Pletikosa - Vida, Schildenfeld, Šimunič, Pranjič - Srna, Vukojevič (88. Eduardo), Modrič, Rakitič - Olič (62. Perišič), Mandžukič (78. Jelavič)

Turecko: Bolat - Balci, Toprak, Korkmaz, Köybasi - Hamit Altintop, Inan, Sahin - Kazim, Erkin (36. Töre) - Bulut (71. Halil Altintop)

Podgorica:

Čierna Hora - ČR 0:1 (0:0)

Gól: 81. Jiráček, ŽK: Damjanovič, Pavičevič, Vučinič, Drinčič, Savič - Baroš, Sivok, rozhodoval: Rizzoli (Tal.)

/prvý zápas: 0:2, na EURO 2012 postúpilo Česko/

ČH: M. Božovič - Pavičevič, Džudovič, Savič, V. Božovič (79. Djalovič) - Bečiraj (57. Delibašič), Zverotič, Drinčič, Damjanovič (76. Vukčevič) - Vučinič, Jovetič

ČR: Čech - GebreSelassie, Sivok, Hubník, Kadlec - Rezek (60. Pospěch), Plašil, Rosický, Jiráček, Pilař (69. Kolář) - Pekhart (84. Baroš)

Dublin:

Írsko - Estónsko 1:1 (1:0)

Góly: 32. Ward - 57. Vassiljev, ŽK: Rähn, Vunk, rozhodoval: Kuipers (Hol.)

/prvý zápas: 4:0, na EURO 2012 postúpilo Írsko/

Írsko: Given - St. Ledger, Dunne, O'Shea, Ward - Duff (79. Fahey), Whelan, Andrews, Hunt (59. McGeady) - Keane (67. Cox), Doyle

Estónsko: Londak - Jääger, Rähn, Klavan, Kruglov (18. Puri) - Teniste, Vunk, Vassiljev, Lindpere (54. Kink) - Saag, Voskobojnikov (73. Purje)

Lisabon:

Portugalsko - Bosna a Hercegovina 6:2 (2:1)

Góly: 8. a 53. Cristiano Ronaldo, 24. Nani, 72. a 82. Postiga, 80. Veloso - 41. Misimovič (z 11 m), 65. Spahič, ŽK: Postiga, Coentrao - Spahič, Rahimič, Medunjanin, Džeko, Papač, ČK: 54. Lulič (BaH) rozhodoval: Stark (Nem.)

/prvý zápas: 0:0, na EURO 2012 postúpilo Portugalsko/

Portugalsko: Patricio - Pereira, Alves, Pepe, Coentrao - Veloso - Nani (83. Quaresma), Meireles (63. Micael), Moutinho, Cristiano Ronaldo - Postiga (84. Martins)

BaH: Begovič - Zahirovič, Jahič, Spahič, Papac - Rahimič (56. Maletič), Medunjanin - Pjanič (66. Bešič), Misimovič, Lulič - Džeko