V šlágri extraligy zdolal Slovan Košice a je lídrom

Hokejová extraliga má nový divácky rekord. Zápas medzi Slovanom Bratislava a HC Košice sledovalo 8982 divákov.

V šlágri kola sa stretol bratislavský Slovan s Košicami.(Zdroj: TASR)

Martin si pripísal na svoje konto piate víťazstvo za sebou

MARTIN. Martin začal zápas veľmi opatrne. Prvú šancu mal v 4. min hosťujúci Barinka, ktorý sa od bočného mantinelu rútil sám na domáceho brankára, ale ten jeho strelu zneškodnil. Na opačnej strane "kosačky" vyskúšali postreh Šimbocha v 10. min, ale Škodov pokus bol pre hostí neškodný.

Onedlho na to mala Nitra možnosť na skórovanie, keď hrala 85 sekúnd presilovku o dvoch hráčov, ale Hrnka v tutovke nezasunul puk do siete. Potom domáci zvýšili aktivitu a odmenou im bol vedúci gól z hokejky Škodu v 19. min, ktorý v presilovke strelou švihom prekvapil Šimbocha - 1:0.

Na začiatku druhej tretiny Martin kontroloval vývoj a spoliehal sa na protiútoky. V 24. min Škumát v dobrej pozícii minul puk a o pár sekúnd neskôr Themárovu strelu zlikvidoval Šimboch. V 30. min sa pekne uvoľnil Šišovský, ale gólman Nitry bol znovu pozorný. Hostia postupne zvyšovali obrátky a v 31. min mohlo byť vyrovnané. Šumichrast dostal kolmicu na domácu modrú čiaru a išiel sám na Šimka. Ten v súboji zoči-voči na dvakrát zahanbil strelca.

Nitra bola naďalej iniciatívnejšia, ale hostia boli z domáceho brankára zúfalí. Nakoniec mohol vedenie Martina zvýšiť Ižvolt, ale v 39. min mu pokazil radosť strážca nitrianskej svätyne Šimboch. Pred treťou tretinou tak bolo všetko otvorené.

V 45. min sa Martin počas svojej presilovky zahrával s ohňom, po sérii chýb mal šancu Fojtík, ktorý si však v koncovke vylámal zuby na skvelom Šimkovi. Veľmi dôležitý druhý poisťovací gól strelili domáci v 47. min, keď Važan dorazil Markovičovu strelu - 2:0. O dve minúty neskôr "zasvietil" po Vartovníkovej jedovatej strele Šimbochov semafor. Nitra napokon zápas zdramatizovala.

V 54. min Hrnka zblízka strelil kontaktný gól a v 58. min nevyužil vďaka Šimkovej duchaprítomnosti obrovskú šancu Podstavek. Záver bol nervydrásajúci. Hostia sa síce nezmohli na power-play, ale v záverečných sekundách mohli predsa len vyrovnať, lenže Valčák v situácii tesne pred martinským brankárom stratil rovnováhu. Hostia sa dožadovali trestného strieľania, ale rozhodca mal iný názor, a tak si Martin pripísal na svoje konto piate víťazstvo za sebou.

MHC Mountfield Martin - HK Nitra 2:1

(1:0, 0:0, 1:1)

Gól: 19. Škoda (Kriška), 47. Važan (Markovič) - 54. Hrnka (G. Saliji, Barinka)

Vylúčení: 5:6 na 2 min, navyše Valčák (Nitra) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: R. Lauff - Smrek, M. Korba, 2131 divákov

Martin: M. Šimko - L. Kozák, Martin Výborný, Zukal, Rúfus, Matejka, Hriňa, Brcko, Drgoň - J. Markovič, Galamboš, Michal Važan - Macejka, Miroslav Ižvolt, Sobota - Kriška, Škoda, Šišovský - Themár, Vartovník, Škumát

Nitra: Šimboch - M. Hruška, Árvay, Rais, M. Bača, K. Grman, Kružík, J. Polák, König - P. Barinka, Hrnka, Korhoň - S. Saliji, T. Chrenko, Podstavek - G. Saliji, Valčák, Fojtík - Šumichrast, Uhnák, Klíma

Hlasy trénerov:

Ladislav Spišiak (tréner Martina): "Upozorňoval som hráčov, že posilnená Nitra nebude ľahkým súperom, čo sa aj potvrdilo. Spokojný som s výsledkom, nie však s hrou, lebo sme urobili veľa chýb. Aby to hráčom neuškodilo, mali by zabudnúť na sériu piatich víťazných zápasov. Dúfam, že budeme úspešní aj v nasledujúcom stretnutí."

Ján Jaško (tréner Nitry): "Chlieb sa lámal počas našej dvojnásobnej presilovky v prvej tretine. Vtedy sme mali ísť do vedenia, ale namiesto toho sme o niekoľko minút neskôr inkasovali. Snahu hráčom nemôžem vytknúť, ale strelecky sa trápili a náš gól prišiel trochu neskoro. Záver bol na smiech..."

na začiatok

V Poprade boli v predĺžení šťastnejší Žilinčania

POPRAD. Už v prvom striedaní sa hákovaním previnil žilinský Kudělka a v následnej presilovke vystrelil od modrej Kovačevič, Laco puk vyrazil len na hokejku kapitána Popradu Krotáka, ktorý bez problémov namieril do čierneho. Kudělka vzápätí fauloval znovu, no "vlci" sa vo vlastnom oslabení dostali do brejku. Po nedovolenom zákroku na Richarda Hunu arbiter nariadil trestné strieľanie, Melicherčík svoj tím podržal a nedovolil súperovi vyrovnať.

Poprad hral v tempe, jeho hráči si rýchlo menili puky, hrali kombinačne a žilinská defenzíva sa musela obracať. V 17. minúte Kmiť našiel zadovkou hokejku Ľuba Vaica, no ten nenamieril presne. Popradčania hosťom v závere prvej tretiny podarovali presilovku o dvoch hráčov, v ktorej Melicherčík nedočiahol na strelu Nemca a mužstvá odchádzali do kabín za stavu 1:1.

V úvode druhej tretiny Poprad čelil dvom oslabeniam, no vďaka pozornej hre hosťom nedovolil dostať sa do vedenia. Úroveň hry trochu poklesla, diváci sledovali sériu nepresností na oboch stranách. Šance sa rodili iba počas presiloviek, ale gólmani na oboch stranách boli pozorní a strelcom nedovolili vyniknúť.

Vhodné šance na skórovanie mal Hult po natlačení sa spoza brány, či Gellerstedt, ktorý však v koncovke volil komplikovanejší bekhend. V 37. minúte Svitana prenechal v útočnom pásme puk Kuľhovi, ktorý predviedol svoje chladnokrvné zakončenie a 15 gólom v sezóne poslal "kamzíkov" do vedenia.

Rozháraný hokej pokračoval i v tretej časti. Žilinčania hrali od 47. minúty presilovku, no puk mali na hokejke pomaly menej ako domáci Kuľha, ktorý divákom predviedol ako na to. V 53. minúte bol faulovaný unikajúci Vaic a Poprad mohol hrať ďalšiu presilovku. Popradčania si však zle prihrali a prenikajúceho Drábeka zastavil Kuľha len za cenu faulu.

Žilinčania premenili druhé nariadené trestné strieľanie a zrazu bolo vyrovnané. Poprad sa chcel znovu dostať do vedenia, no Laco v žilinskej bránke bol pohotový a nedovolil vyrovnať ani Kmiťovi, ktorý sa v posledných sekundách objavil v stopercentnej príležitosti.

Na začiatku predĺženia ohrozil Laca Vandas. Nedal a po jeho prihrávke na žilinskom brankárovi stroskotal aj Koskinen. Z ďalšej akcie Novotný z druhej vlny nastrelil tyčku a tak platilo známe hokejové: nedáš - dostaneš. V skrumáži pred Melicherčíkom sa najlepšie zorientoval Drevenák a zabezpečil Žilinčanom dva body.

HK Poprad - MsHK Žilina 2:3 po predĺžení

(1:1, 1:0, 0:1 - 0:1)

Góly: 2. A. Kroták (Kovačevič, Kmiť), 37. Kuľha (Svitana) - 20. V. Nemec (Richard Huna, Sivák), 54. Drábek, 63. M. Drevenák (Ďurkech, D. Devečka)

Vylúčení: 8:9 na 2 min, navyše Kuľha (Poprad) 10 min. nešportrové správanie, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner - P.Šefčík, Junek, 2476 divákov

Poprad: Melicherčík - D. Brejčák, R. Suchý, A. Novotný, Kovačevič, M. Šterbák, Hellström, Fabian, D. Kramár - Vandas, Svitana, Kuľha - A. Kroták, Kmiť, Vaic - Kraft, Hult, Gellerstedt - S. Takáč, Koskinen, Paločko

Žilina: M. Laco - D. Devečka, Kudělka, T. Staňo, Dlouhý, Ďurkech, Houdek, Niník, Kubiš - Sivák, Róbert Huna, Richard Huna - Drábek, V. Nemec, T. Sýkora - M. Drevenák, Troliga, Smotrila - Stupka, Linet, Michailov

Róbert Spišák, asistent trénera Popradu: "Do zápasu sme nastúpili s cieľom odčiniť posledný neúspech zo stretnutia so Skalicou, čo sa nám nepodarilo. Mali sme väčšiu túžbu a väčšie nasadenie, ale ani to nestačilo. Sme sklamaní."

Milan Jančuška, tréner Žiliny: "Získali sme dva dôležité body. Pre nás bolo dôležité ustáť prvú tretinu, v ktorej bolo na môj vkus príliš veľa vylúčených. Chalani splnili taktické pokyny. Som spokojný."

na začiatok

Trenčania boli v Skalici efektívnejší

SKALICA. Dravosť a chuť v zápase uspieť sa prejavila od začiatku u oboch celkov. Lepšie začali hostia, keď sa gólom spoza bránky v 3. min z hokejky Mikulu ujali vedenia 1:0. Odpoveď mohla prísť už o minútu, keď Školiak nepresne vystrelil. V polovici tretiny vypracoval Pálffy sľubnú akciu, ktorú však Vyrúbalík nedokázal premeniť. V 14. min prišlo pre domácich vytúžené vyrovnanie pri presilovke o dvoch hráčov. Hostia sa však ihneď vrátili do hry a Šťastný po Lakosilovom vyrazení puku opäť strhol vedenie na ich stranu - 2:1.

Druhé dejstvo pokračovalo v rýchlom tempe. Trenčania zatlačili na súpera a po rozohrávke v útočnej tretine okamžite vypálil Filo, ktorý trafil žŕdku, no Kopecký sa už postaral o úspešné dorazenie. Štvrtý gól hostí prišiel po ukážkovej spolupráci Sojčíka, Fila a Chovana, keď Sojčík strelou do prázdnej bránky zvýšil vedenie hostí už na hrozivých 4:1. V 34. min Hiadlovského v trenčianskej bránke domáci doslova zasypali spŕškou striel, no ten si dokázal s ťažkou situáciou poradiť.

Strela Hrušku pod hornú žŕdku v závere druhej časti dostala domácich späť do zápasu. Prvá polovica tretej tretiny bola bez výraznejších akcií. Na oboch stranách boli najlepšími hráčmi brankári. Napriek snahe sa hráčom Skalice nedarilo presadiť sa a Trenčín si dokázal udržať priaznivý výsledok, dokonca bol aktívnejší.

V záverečných minútach sa hostia sústredili najmä na obranu a v poslednej minúte pri zúfalej snahe domácich a ich hre bez brankára ešte zvýšili vedenie.

HK 36 Skalica - Dukla Trenčín 2:5

(1:2, 1:2, 0:1)

Góly: 14. R. Školiak (Pálffy, Šmach), 38. J. Hruška (Pálffy, R. Školiak) - 3. O. Mikula, 16. A. Šťastný (Martin Chovan, Sojčík), 27. P. Kopecký (T. Melichárek, M. Filo), 30. Sojčík (M. Filo, Martin Chovan), 60. O. Mikula (Sojčík)

Vylúčení: 3:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Jonák - Bundil, Kacej, 2814 divákov

Skalica: Lakosil - Vyrúbalík, Šmach, I. Jankovič, Kloz, Bučka, Gula, Karlíček, Magusin - Pálffy, R. Školiak, J. Hruška - Obdržálek, Lušňák, T. Višňovský - Klejna, M. Šátek, Holovič - Štepán, R. Konečný, J. Jurík

Trenčín: Hiadlovský - Martin Chovan, Trefný, Hlubuček, Gabriš, Bobček, Bednár - T. Melichárek, P. Kopecký, M. Filo - O. Mikula, A. Šťastný, Sojčík - Tybor, R. Tvrdoň, M. Daňo - Koložváry, Lalkeš

Peter Oremus (tréner Skalice): "Samozrejme, že nie sme spokojní s výsledkom. Boli sme pomalí, chýbal nám pohyb a agresívna hra. Nezvládli sme zápas najmä v defenzíve."

Dušan Gregor (tréner Trenčína): "V súčasnosti máme problémy so zostavou. Na hráčoch, ktorí nastúpili, bolo vidieť veľkú zodpovednosť. Splnili sme do bodky, čo sme si povedali. Dokázali sme veľa strieľať a presadili sme sa."

na začiatok

Pohronské derby vyhral Zvolen

Pohronské derby poznačila typická atmosféra a iskrenie na ľade, no aj atypický začiatok, keď Zvolenčania už po poldruha minúte viedli o dva góly. Z času uplynulo len 30 sekúnd a Zvolenčania sa radovali prvý raz, po strele Čurillu dorazil puk do bránky Brabenec.

O necelú minútu neskôr Zuzinova strelu brankára Chorošuna natoľko prekvapila, že kapituloval druhýkrát. Tréner Milan Staš si zobral v krízovej situácii oddychový čas, vystriedal i brankárov a jeho hráči sa mu odvďačili obrovským nasadením. V tej chvíli bolo jasné, že ak znížia, udržia sa v zápase, no ak znovu inkasujú, už zo šlamastiky ťažko vykorčuľujú.

Bilancia doterajších derby v sezóne i tabuľkové postavenie favorizovalo hostí, no na ľade sa všetky rozdiely, výhody, či nevýhody zmazali a opäť to bol boj o každú piaď ľadu. V 12. min z nátlakovej hry vyžmýkali 'barani' najskôr šancu Heizera, vzápätí gól Kristofferssona a pokropili sa živou vodou. Ani trochu si však na ľade neuľahčili, Zvolenčania s účinnými brejkami vyrážali z kompaktnej obrany vpred a len čakali, v akej podobe sa ich súper dopustí chyby, ktorú by mohli potrestať.

V druhej tretine akoby obe mužstvá naberali dych, z množstva nepresnostísa veľké príležitosti nezrodili, no taká, akú spálil Tománek po Jokilovej nahrávke, by sa mala premieňať. V 36. min mohol vyrovnať aj Petro, Škrečka však neprekabátil a gólman Zvolenčanov nepopustil ani v 40. min, keď po Bambúchovej strele mu na bránkovej čiare pomohol Brabenec.

V tretej tretine už po 77 sekundách Kokavec napálil puk od modrej presne do vinkľa nad lapačku Škrečka, vyrovnal, a prebudil oba tábory opäť do hraničného bojovného stavu. V presilovke domácich nezakončil presne prečíslenie v oslabení Brabenec, na druhej strane Paľov mal podobnú šancu skórovať, no aj on nechal vyniknúť brankára. V 51. min stratil na útočnej modrej puk Češík, z brejku na dvakrát vsietil Zuzin a domácim spôsobil 'bolenie' hláv. Nezostávalo im iné, ako vrhnúť všetko umenie do útoku a vynútiť si aspoň predĺženie.

V presilovke zavŕšili obrovský tlak vyrovnávajúcim gólom, Kolba vystrelil od modrej a Kútny puk šikovne chrbtom k bránke v 54. min tečoval. O minútu neskôr kuriózna 'žabka' spoza modrej preskočil lapačku Kostúra, a to už bolo pre domácich priveľa a zostalo im primálo času, aby vyrovnali. Poistku víťzatsvu mohol udeliť pri samostatnom nájazde Baláž, potom Škvaridlo, Kostúr ešte vykresal nádej, ktorá definitívne zhasla po minútovej power-play.

HC'05 B. Bystrica - HKM Zvolen 3:4

(1:2, 0:0, 2:2)

Góly: 12. Krisstoffersson (Heizer, M. Kokavec), 42. M. Kokavec (Paľov), 54. Kútny (Kolba) - 1. Brabenec (Čurilla, Vantroba), 2. Zuzin (Ťavoda), 51. Zuzin (M. Jurík), 55. Škvaridlo (Šachrajčuk)

Vylúčení: 5:5 na 2 min, navyše Cuník (Bystrica) 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jablukov - J. Kubuš, Orolin, 2828 divákov

Banská Bystrica: Chorošun (2. Kostúr) - Cebák, Haverinen, Kolba, Paľov, Kubka, Cuník, Bambúch, Brňák - Tománek, Jokila, T. Hričina - J. Sýkora, Češík, Kútny - Krisstoffersson, Heizer, M. Kokavec - F. Novák, Petro, Marcinek

Zvolen: Škrečko - J. Mucha, Juraško, Vantroba, Marek Ďaloga, Korhonen, Hraško, Ťavoda, Zošiak - Leskovjanský, L. Jurík, V. Baláž - Marek Slovák, Brabenec, Čurilla - Otčenáš, Šachrajčuk, Škvaridlo - Síkela, M. Jurík, Zuzin

Milan Staš (tréner Banskej Bystrice): "Zaskočili nás rýchle dva góly súpera. Na nohy nás postavil až kontaktný gól. Celý zápas sme súpera museli doťahovať a keď sme napokon vyrovnali na 3:3 a všetko nasvedčovalo predĺženiu, prišiel žiaľ nešťastný gól, po ktorom sme znovu prehrávali. Nepomohla nám už ani power-play. Dali sme všetky sily do útoku, no nevyšlo to. Chlapcom nemôžem vyčítať snahu, bojovnosť ani nasadenie. Zápas sa mohol divákom páčiť, no záver bol nešťastnejší pre nás."

Jozef Škrak (tréner Zvolena): "Tak, ako sme predpokladali, derby malo svoj náboj. Rovnako ako v predchádzajúcich vzájomných zápasoch to bol od prvej do poslednej minúty dramatický hokej. Obe mužstvá sa snažili o útočnú, otvorenú hru a diváci si prišli na svoje. Dnes padali aj góly z kategórie náhodných, ale i to patrí k športu. Sme radi, že sme dokázali zvíťaziť a získali potrebné tri body."

na začiatok

V šlágri kola vyhral Slovan a dostal sa na čelo tabuľky

Hokejisti Slovana Bratislava zvíťazili v piatkovom zápase 21. kola Slovnaft extraligy nad HC Košice 5:3. "Belasí" pred rekordnou diváckou návštevou 8982 divákov rozhodli o svojom triumfe troma gólmi v záverečnej tretine a prepracovali sa na prvé miesto tabuľky, odkiaľ zosadili práve Košice. Úradujúci majster zaznamenal vôbec prvú prehru pod trénerskou taktovkou Miroslava Ihnačáka.

Domáci začali proti tabuľkovému lídrovi aktívne, prvú veľkú šancu však mali v 4. minúte Košice, keď Zálešák tiesnený Ďatelinkom nedokázal zakončiť popri ležiacom brankárovi Konrádovi. Slovan zatlačil svojho súpera pri vylúčení Nováka a tesne po jeho naskočení na ľad mal gól na hokejke Bakoš a po ňom aj Frühauf, no Hylák podržal svoj tím.

V 13. minúte potiahol akciu po ľavej strane Bartoš a Dravecký sa dostal k nebezpečnej strele z medzikružia, s ktorou si ale Konrád poradil. Na opačnej strane vyskúšal pozornosť košického gólmana Kukumberg, do prvej prestávky však gól nepadol.

V prostrednej časti sa zvýšilo tempo hry a šance sa striedali na oboch stranách. V 23. minúte našiel Šatan ukážkovou prihrávkou Dobroňa, robustný obranca Slovana však ponúknutú príležitosť zahodil. Skóre stretnutia otvoril v 29. minúte domáci kapitán Šatan, ktorý v početnej výhode poslal puk pomedzi Hylákove betóny - 1:0.

Radosť Slovana však trvala len necelú minútu, keďže v polovici duelu strelil vyrovnávajúci gól aj hosťujúci kapitán Bartoš - 1:1. Hostia sa o necelé štyri minúty ujali vedenia, keď Pašek predviedol krásnu individuálnu akciu - 2:1. Gólostroj sa nezastavil, v 36. minúte sa delovkou od modrej čiary presadil Dobroň - 2:2.

Hneď v úvode tretej dvadsaťminútovky netrafil odkrytú bránu Zálešák, keď jeho spoluhráči už dvíhali ruky nad hlavu. Hosťom vrátil vedenie až Jenčík v 49. minúte, keď jeho prvú strelu zastavila žŕdka, no súperova obrana mu umožnila pohodlnú dorážku - 2:3. Odpoveď domácich prišla o 52 sekúnd, úspešným strelcom bol Frühauf - 3:3. Zápas plný zvratov podčiarkol Kukumberg, ktorý v 52. minúte strhol vedenie na domácu stranu - 4:3. Hostia sa ešte snažili o vyrovnanie, do kolien ich však zrazil svojim druhým gólom v stretnutí Kukumberg - 5:3.

Slovan víťazstvom pripravil trénerovi Ihnačákovi vôbec prvú prehru na košickej striedačke.

Slovan Bratislava - HC Košice 5:3

(0:0, 2:2, 3:1)

Góly: 29. Šatan (Kukumberg, Bulík), 36. Dobroň (Hudáček, Šatan), 50. Frühauf (Buc, Skokan), 52. Kukumberg (Buc, Frühauf), 57. Kukumberg (Skokan, Buc) - 30. Bartoš (Zálešák), 34. Pašek (Tabaček), 49. Jenčík (Gron). Rozhodovali: D. Konc - Brath, M. Novák, vylúčení: 3:3, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 8982 divákov

Slovan Bratislava: Konrád - Bohunický, Dobroň, Švarný, Jass, Ďatelinka, Frühauf, Janík - Skokan, Kukumberg, Preisinger - Hudáček, Bulík, Šatan - Bakoš, Macho, Bartánus - Cíger, Buc, Sloboda

HC Košice: Hylák - Tabaček, Homer, Novák, Šeda, Grman, Slimák, Chovan, Biro - Dravecký, Zálešák, Bartoš - Miklík, Gron, Jenčík - Pašek, Piatak, Mlynarovič - Fabuš, Vorel

Štefan Mikeš (tréner Slovana): „Pre divákov to bol určite atraktívny zápas, v ktorom sme viackrát viedli aj prehrávali. Som veľmi rád, že sme napokon zvíťazili. Niektoré góly sme doslova vydreli. Celý tím bojoval od začiatku až do konca a zaslúži si poďakovanie za výkon.“

Miroslav Ihnačák (tréner Košíc): „V Bratislave sme chceli nadviazať na dobré výkony z predchádzajúcich duelov, čo nám do 50. min vychádzalo. Potom sme urobili tri individuálne chyby, ktoré rozhodli o osude zápasu.“

Extraliga má nový divácky rekord

Hokejová Tipsport extraliga má nový divácky rekord. Piatkový duel 21. kola medzi Slovanom Bratislava a HC Košice sledovalo na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu 8982 divákov.

Bratislavská Slovnaft aréna je s desaťtisícovým hľadiskom najväčším slovenským štadiónom a po jej odovzdaní do užívania bolo len otázkou času, kedy sa budú prepisovať extraligové divácke rekordy.

Najvyššie návštevy v Bratislave na extraligovom hokeji v ére samostatnosti po roku 1993 registrovali pred rekonštrukciou ZŠ Ondreja Nepelu, keď na viaceré zápasy bolo vypredané hľadisko pre 8025 divákov.

Extraligový divácky rekord držala doteraz rovnako bratislavská Slovnaft aréna, októbrový duel medzi Slovanom a Košicami sledovalo 8814 divákov.