AKTUALIZOVANÉ 20.45

Tenisový Slovak Open čaká slovensko-lotyšské finále

Nenasadený litovský tenista Ričardas Berankis sa stal prvým finalistom dvojhry na ATP Challenger Tour Slovak Open.V druhom semifinále si potom Slovák Lacko poradil s Kanaďanom Dancevicom.

Ričardas Berankis(Zdroj: 15min.lt)


BRATISLAVA. Lukáš Lacko postúpil do finále dvojhry ATP Challenger Tour Slovak Open v Bratislave. V sobotňajšom semifinále zvíťazil nad takisto nenasadeným Kanaďanom Frankom Dancevicom za 114 minút zaslúžene 4:6, 7:5, 6:0.

O jedno kolo zlepšil svoj predvlaňajší miestny rekord, siaha po piatom titule z takejto úrovne. Naposledy sa radoval 25. septembra v tureckom Izmire.

Lacko bude v nedeľu o 14.00 h bojovať o singlový titul s Litovčanom Ričardasom Berankisom (108.). Bývalý líder juniorského poradia premohol v semifinále Čecha Lukáša Rosola 3:6, 6:0, 7:6 (2), odvrátil štyri mečbaly. Pôjde o premiérový vzájomný súboj.

Berankis cez 4 mečbaly súpera do boja o celkové víťazstvo

Dvadsaťjedenročný 108. hráč svetového rebríčka Berankis, ktorý už bol aj na 73. priečke v renkingu, si v nedeľu o 14.00 h zahrá v Sibamac aréne o titul s úspešným z nasledujúceho semifinálového zápasu medzi domácim Lukášom Lacko a takisto nenasadeným kvalifikantom Frankom Dancevicom.

Berankis vlani v bratislavskom štvrťfinále nestačil na Rakúšana Stefana Koubeka. Od septembra sa prebojoval do svojho piateho challengerového semifinále a po prehrách medzi najlepšími štyrmi v Istanbule, Monse, Orléanse a Ženev prvý raz uspel.

O päť rokov od Berankisa starší Rosol (80.) v sobotu bude mať šancu napraviť si náladu vo finále štvorhry po boku krajana Davida Škocha proti Lackovi a svojmu krajanovi Janovi Hájkovi.

Lacko si zopakoval výhru nad Dancevicom

Päťnásobný štvrťfinalista z hlavnej profesionálnej úrovne Lacko už má istotu 65 bodov do renkingu, v ktorom figuruje na 133. pozícii, a šeku na 7200 eur. Šampión si odnesie 110 bodov a 12 250 eur.

Lacko, ktorý staronovo a zároveň zatiaľ iba dočasne spolupracuje s koučom Matejom Liptákom, má po sobote proti Dancevicovi skóre 3:2. Minulý týždeň ho zdolal na challengeri v talianskom Ortisei 6:4, 7:6 (4), teraz na to dokázal nadviazať. Vlani prekonal Dancevica v bratislavskom 1. kole 4:6, 6:3, 6:4.

Niekdajší 60. hráč renkingu Lacko hrá na tomto podujatí už ôsmy raz. V prvých piatich prípadoch sa lúčil hneď v 1. kole, predvlani sa musel zmieriť so semifinálovou prehrou s Nemcom Michaelom Berrerom (v piatok sa mu revanšoval vo štvrťfinále), minulý rok medzi najlepšími šestnástimi podľahol rakúskemu veteránovi Stefanovi Koubekovi, neskoršiemu finalistovi. V tejto sezóne sa ešte predstaví na challengeri v Helsinkách.

Turnaj Slovak Open má zatiaľ štyroch domácich víťazov: postupne sa radovali Karol Kučera (2001), Dominik Hrbatý (2005), Michal Mertiňák (2006) a Martin Kližan (2011), posledný menovaný dal tento týždeň prednosť challengerovým Masters v brazílskom Sao Paule.

ico

Slovak Open, semifinále mužskej dvojhry

ATP Challenger Tour Slovak Open v Bratislave (14. - 20. novembra, dotácia 85 000 eur, tvrdý povrch Premier Latex-Ite v NTC)

Ričardas Berankis (Litva) - Lukáš Rosol (ČR-4) 3:6, 6:0, 7:6 (2)

Berankis nezachytil úvod a rýchlo prehrával 0:3 s dvojitým brejkom. Priblížil sa na 2:3 a 30:15 na príjme, za stavu 2:4 odvrátil dva brejkbaly v rade. V ôsmej hre nevyužil jednu šancu na definitívny návrat do setu (Rosolovo eso) a následne ešte raz stratil servis, ale už v tejto fáze bol pohyblivejším, úderovo istejším i tvorivejším hráčom.

Naplno sa to prejavilo v druhom dejstve. Rosol v otváracom geme za 40:0 ľahkovážne pokazil forhendový volej a napokon to viedlo k brejku. Navyše, univerzálny Čech nezužitkoval dve príležitosti na okamžitý rebrejk a vzápätí odovzdal servis na nulu - 0:3. Odvtedy bol tretí set prakticky nevyhnutnosťou.

Rosolov krížny bekhend na čiaru, ktorú potvrdilo Jastrabie oko, znamenal brejkbal na 2:0, Berankis odpovedal nechytateľným servisom a neskôr aj s pomocou zázračného forhendového halfvoleja na bočnú čiaru vyrovnal na 1:1. Potom si obaja aktéri dlho bez vážnejších ťažkostí držali podanie, Berankis stále bol o čosi odvážnejší a razantnejší v medzihre.

Rosol sa vydareným returnom v desiatej hre dotiahol na sľubných 30:30, smečom dal na zhodu a následne bol ešte raz dve loptičky od postupu. Litovčan vtedy "uprosil" pásku siete, ale nepremenil ani štvrtý gembal a poslal forhendovú inside-out reakciu na return tesne vedľa - mečbal a bod priamo z podania. Litovčan vzápätí opäť nestihol spracovať return, Čech pri druhom mečbale zbytočne prehnal bekhend na začiatku výmeny.

Následne aktívne odvrátil piatu možnosť súpera vyrovnať na 5:5 a Berankisovi povolili nervy. Zariskoval pri druhom podaní, dvojchybu však napravil kvalitným servisom, ktorým vymazal tretí mečbal a napokon si predsa len vynútil pokračovanie.

Rosol v koncovke umne začal hrať tzv. percentuálny tenis a dve chyby Berankisa mu znova dodali 30:30 na príjme. Čech sa presadil aktívnym forhendom, mal štvrtý mečbal. Litovčan ho eliminoval servisom a jasným doklepnutím z metra a bekhendom popri čiare nastolil tajbrejk.

Rovnakým úderom Berankis okamžite išiel do minibrejku, ale Rosol si vstúpil pre víťazný forhend - 1:1. Litovčan znova bol v trháku, keď pri skóre 2:2 poslal Čechovi return druhého podania pod nohy, potom sám servisom upravil na 4:2 a krížnym fothendom z dobrej pozície už na 5:2. Rosol vtedy spáchal hrubú dvojchybu a vzápätí inkasoval víťazný bekhendový return.

Lukáš Lacko (SR) - Frank Dancevic (Kan.) 4:6, 7:5, 6:0 za 114 minút

Lacko v Sibamac aréne pred približne 1500 divákmi stratil servis hneď na 0:1 a sám potom frustrujúco nezužitkoval ani jeden z dovedna desiatich brejkbalov v troch rôznych gemoch, pričom v šiestej hre so siedmimi zhodami mal šesť príležitostí preraziť servis 27-ročného Dancevica, 174. vo svetovom rebríčku (bol však už aj na 65. priečke).

V druhej časti nestačil hostiteľovi náskok 3:0 po brejku v druhej hre forhendovým obhodením, keď už sa zdalo, že Lacko sa pohrúžil do zápasu a nadýchol k obratu. Za stavu 3:1 stratil 24-ročný piešťanský rodák servis z náskoku 30:0.

V jedenástom geme Lacko takmer pochodil ešte horšie - viedol totiž 40:0, ale Dancevicov parádny lob znamenal zhodu a Slovákov prepálený bekhend v dlhej výmene brejkbal, čiže zároveň akýsi malý mečbal. Lacko však pohľadom dotlačil ďalší rivalov lob za čiaru a následne sa predsa len dostal na 6:5. Učebnicovým "prasiatkom" z returnu sa potom prebojoval k setbalu a nábehom k sieti po sérii aktívnych forhendov vyprovokoval Dancevica k chybe pri pokuse o obhodenie - 4:6, 7:5.

Lacko neochaboval, Dancevic citeľne. Už sa čoraz viac iba zúčastňoval na výmenách a reagoval, sám však tvoril minimálne. V dlhých výmenách kopil chyby. Slovák v druhom geme dosiahol brejk nádhernou kombináciou bekhendu popri čiare a forhendu do protipohybu. Za stavu 0:3 si Kanaďan nechal ošetriť chrbát, ale nevyhol sa brejku na 0:4 a bolo v podstate rozhodnuté.

"V prvom sete to bolo pre tie nevyužité brejkbaly dosť frustrujúce. Dancevic pod tlakom vždy zahral výborne, mal som z tých desiatich príležitostí možno jednu reálnu šancu, keď som však pokazil bekhend. Dva sety to bolo vyrovnané, ale na konci druhého sa mi ho aj s prispením šťastia podarilo brejknúť a potom mi pomohlo to súperovo zranenie."

"Aj po ošetrení servoval katastrofálne a už sa prakticky nehýbal. Ja som fyzicky pripravený dobre, hrám singla a k tomu do večerných hodín debla, ale zatiaľ to zvládam," povedal Lukáš Lacko a k svojmu finálovému súperovi Berankisovi uviedol:

"V ostatných týždňoch sme často spolu trénovali. Je veľmi šikovný a nevzdáva sa za žiadneho stavu, čo potvrdil aj obratmi na tomto turnaji. Na jeseň hrá vo výbornej forme, takmer na každom turnaji bol v semifinále, bude to ďalší ťažký zápas."

Zaujímavosti pred nedeľňajším finále dvojhry (14.00 h) na turnaji ATP Challenger Tour Slovak Open v Bratislave:

* Berankis je bývalou jednotkou tzv. kombinovaného juniorského svetového rebríčka pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF), v roku 2007 triumfoval v súťaži chlapcov na newyorských grandslamových US Open.

* Berankis v osemfinále, štvrťfinále aj semifinále predviedol obrat z 0:1 na sety. Lacko sa z takejto nepríjemnej situácie dostal medzi najlepšími ôsmimi aj štyrmi.

* Berankis od septembra po príchod do Bratislavy neuspel v štyroch challengerových semifinále - postupne v Istanbule, Monse, Orléanse a Ženeve.

* Berankis v každom doterajšom zápase na tomto turnaji hral jeden tajbrejk, má bilanciu 3:1.

* Obaja finalisti získali jeden set v sobotňajšom semifinále "kanárom", teda 6:0.

* Lacko aj Berankis vlani na Slovak Open prehrali s Rakúšanom Stefanom Koubekom, a to v osemfinále, resp. štvrťfinále.

* Berankis odvrátil v semifinále štyri mečbaly Čecha Lukáša Rosola. Vlani získal na tomto podujatí titul domáci Martin Kližan, ktorý v osemfinále vymazal dva mečbaly Američana Ryana Harrisona.

* Lacko sa môže stať piatym slovenským víťazom tohto podujatia po Karolovi Kučerovi (2001), Dominikovi Hrbatom (2005), Michalovi Mertiňákovi (2006) a spomenutom Kližanovi (2011).

* Na treťom ročníku v rade je vo finále domáci hráč. V roku 2009 neuspel v zápase o titul Hrbatý, vlani triumfoval Kližan.

* Lacko je po Hrbatom (edícia 2005) druhým tenistom, ktorý na jednom ročníku medzinárodných otvorených majstrovstiev SR postúpil do finále vo dvojhre aj štvorhre. Hrbatý vtedy získal titul "iba" v singli.

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 9. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 3. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 4. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 5. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 6. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 7. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 8. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 9. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 10. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 15 012
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 10 163
 3. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 9 437
 4. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 291
 5. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 6 290
 6. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 5 903
 7. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 5 528
 8. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 4 695
 9. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 4 126
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 4 071

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

DOMOV

Kaliňák nepovažuje sotenie ženy za podstatné, nová ombudsmanka to skúma

Policajný prezident Tibor Gašpar chce zlepšiť psychickú prípravu policajtov.

ŽENA

Chcete vyzerať atraktívnejšie? Mali by ste sa vyspať

Vedci oficiálne potvrdili, že dostatok spánku súvisí s tým, ako pôsobí náš výzor na ostatných.

Neprehliadnite tiež

Rančík: Ľudia nadávajú pred vlastnými deťmi. Vyrastú z nich rovnakí primitívi

Basketbalista hovorí o titule s Interom, o úrovni slovenskej ligy aj o sebavedomí, ktorému sa naučil v USA.

Kohút chcel Cígerovi po diskusii podať ruku, ten odmietol

Reprezentačný tréner najprv neprijal slovné ospravedlnenie šéfa SZĽH, potom mu odmietol podať ruku.

Mal som extrémistické názory, ale otvorili sa mi oči, tvrdí Tóth

Olympijský víťaz v chôdzi hovorí aj o manželke, ktorá pochádza z maďarského pohraničia a učí rómske deti.

Ak Šatan bude súhlasiť s pozíciou generálneho manažéra, na zväze zaňho zahlasujú

Na zväze sa budú zaoberať aj účasťou dvadsiatky v Tipsport Lige.