AKTUALIZOVANÉ 20.45

Tenisový Slovak Open čaká slovensko-lotyšské finále

Nenasadený litovský tenista Ričardas Berankis sa stal prvým finalistom dvojhry na ATP Challenger Tour Slovak Open.V druhom semifinále si potom Slovák Lacko poradil s Kanaďanom Dancevicom.

Ričardas Berankis(Zdroj: 15min.lt)


BRATISLAVA. Lukáš Lacko postúpil do finále dvojhry ATP Challenger Tour Slovak Open v Bratislave. V sobotňajšom semifinále zvíťazil nad takisto nenasadeným Kanaďanom Frankom Dancevicom za 114 minút zaslúžene 4:6, 7:5, 6:0.

O jedno kolo zlepšil svoj predvlaňajší miestny rekord, siaha po piatom titule z takejto úrovne. Naposledy sa radoval 25. septembra v tureckom Izmire.

Lacko bude v nedeľu o 14.00 h bojovať o singlový titul s Litovčanom Ričardasom Berankisom (108.). Bývalý líder juniorského poradia premohol v semifinále Čecha Lukáša Rosola 3:6, 6:0, 7:6 (2), odvrátil štyri mečbaly. Pôjde o premiérový vzájomný súboj.

Berankis cez 4 mečbaly súpera do boja o celkové víťazstvo

Dvadsaťjedenročný 108. hráč svetového rebríčka Berankis, ktorý už bol aj na 73. priečke v renkingu, si v nedeľu o 14.00 h zahrá v Sibamac aréne o titul s úspešným z nasledujúceho semifinálového zápasu medzi domácim Lukášom Lacko a takisto nenasadeným kvalifikantom Frankom Dancevicom.

Berankis vlani v bratislavskom štvrťfinále nestačil na Rakúšana Stefana Koubeka. Od septembra sa prebojoval do svojho piateho challengerového semifinále a po prehrách medzi najlepšími štyrmi v Istanbule, Monse, Orléanse a Ženev prvý raz uspel.

O päť rokov od Berankisa starší Rosol (80.) v sobotu bude mať šancu napraviť si náladu vo finále štvorhry po boku krajana Davida Škocha proti Lackovi a svojmu krajanovi Janovi Hájkovi.

Lacko si zopakoval výhru nad Dancevicom

Päťnásobný štvrťfinalista z hlavnej profesionálnej úrovne Lacko už má istotu 65 bodov do renkingu, v ktorom figuruje na 133. pozícii, a šeku na 7200 eur. Šampión si odnesie 110 bodov a 12 250 eur.

Lacko, ktorý staronovo a zároveň zatiaľ iba dočasne spolupracuje s koučom Matejom Liptákom, má po sobote proti Dancevicovi skóre 3:2. Minulý týždeň ho zdolal na challengeri v talianskom Ortisei 6:4, 7:6 (4), teraz na to dokázal nadviazať. Vlani prekonal Dancevica v bratislavskom 1. kole 4:6, 6:3, 6:4.

Niekdajší 60. hráč renkingu Lacko hrá na tomto podujatí už ôsmy raz. V prvých piatich prípadoch sa lúčil hneď v 1. kole, predvlani sa musel zmieriť so semifinálovou prehrou s Nemcom Michaelom Berrerom (v piatok sa mu revanšoval vo štvrťfinále), minulý rok medzi najlepšími šestnástimi podľahol rakúskemu veteránovi Stefanovi Koubekovi, neskoršiemu finalistovi. V tejto sezóne sa ešte predstaví na challengeri v Helsinkách.

Turnaj Slovak Open má zatiaľ štyroch domácich víťazov: postupne sa radovali Karol Kučera (2001), Dominik Hrbatý (2005), Michal Mertiňák (2006) a Martin Kližan (2011), posledný menovaný dal tento týždeň prednosť challengerovým Masters v brazílskom Sao Paule.

ico

Slovak Open, semifinále mužskej dvojhry

ATP Challenger Tour Slovak Open v Bratislave (14. - 20. novembra, dotácia 85 000 eur, tvrdý povrch Premier Latex-Ite v NTC)

Ričardas Berankis (Litva) - Lukáš Rosol (ČR-4) 3:6, 6:0, 7:6 (2)

Berankis nezachytil úvod a rýchlo prehrával 0:3 s dvojitým brejkom. Priblížil sa na 2:3 a 30:15 na príjme, za stavu 2:4 odvrátil dva brejkbaly v rade. V ôsmej hre nevyužil jednu šancu na definitívny návrat do setu (Rosolovo eso) a následne ešte raz stratil servis, ale už v tejto fáze bol pohyblivejším, úderovo istejším i tvorivejším hráčom.

Naplno sa to prejavilo v druhom dejstve. Rosol v otváracom geme za 40:0 ľahkovážne pokazil forhendový volej a napokon to viedlo k brejku. Navyše, univerzálny Čech nezužitkoval dve príležitosti na okamžitý rebrejk a vzápätí odovzdal servis na nulu - 0:3. Odvtedy bol tretí set prakticky nevyhnutnosťou.

Rosolov krížny bekhend na čiaru, ktorú potvrdilo Jastrabie oko, znamenal brejkbal na 2:0, Berankis odpovedal nechytateľným servisom a neskôr aj s pomocou zázračného forhendového halfvoleja na bočnú čiaru vyrovnal na 1:1. Potom si obaja aktéri dlho bez vážnejších ťažkostí držali podanie, Berankis stále bol o čosi odvážnejší a razantnejší v medzihre.

Rosol sa vydareným returnom v desiatej hre dotiahol na sľubných 30:30, smečom dal na zhodu a následne bol ešte raz dve loptičky od postupu. Litovčan vtedy "uprosil" pásku siete, ale nepremenil ani štvrtý gembal a poslal forhendovú inside-out reakciu na return tesne vedľa - mečbal a bod priamo z podania. Litovčan vzápätí opäť nestihol spracovať return, Čech pri druhom mečbale zbytočne prehnal bekhend na začiatku výmeny.

Následne aktívne odvrátil piatu možnosť súpera vyrovnať na 5:5 a Berankisovi povolili nervy. Zariskoval pri druhom podaní, dvojchybu však napravil kvalitným servisom, ktorým vymazal tretí mečbal a napokon si predsa len vynútil pokračovanie.

Rosol v koncovke umne začal hrať tzv. percentuálny tenis a dve chyby Berankisa mu znova dodali 30:30 na príjme. Čech sa presadil aktívnym forhendom, mal štvrtý mečbal. Litovčan ho eliminoval servisom a jasným doklepnutím z metra a bekhendom popri čiare nastolil tajbrejk.

Rovnakým úderom Berankis okamžite išiel do minibrejku, ale Rosol si vstúpil pre víťazný forhend - 1:1. Litovčan znova bol v trháku, keď pri skóre 2:2 poslal Čechovi return druhého podania pod nohy, potom sám servisom upravil na 4:2 a krížnym fothendom z dobrej pozície už na 5:2. Rosol vtedy spáchal hrubú dvojchybu a vzápätí inkasoval víťazný bekhendový return.

Lukáš Lacko (SR) - Frank Dancevic (Kan.) 4:6, 7:5, 6:0 za 114 minút

Lacko v Sibamac aréne pred približne 1500 divákmi stratil servis hneď na 0:1 a sám potom frustrujúco nezužitkoval ani jeden z dovedna desiatich brejkbalov v troch rôznych gemoch, pričom v šiestej hre so siedmimi zhodami mal šesť príležitostí preraziť servis 27-ročného Dancevica, 174. vo svetovom rebríčku (bol však už aj na 65. priečke).

V druhej časti nestačil hostiteľovi náskok 3:0 po brejku v druhej hre forhendovým obhodením, keď už sa zdalo, že Lacko sa pohrúžil do zápasu a nadýchol k obratu. Za stavu 3:1 stratil 24-ročný piešťanský rodák servis z náskoku 30:0.

V jedenástom geme Lacko takmer pochodil ešte horšie - viedol totiž 40:0, ale Dancevicov parádny lob znamenal zhodu a Slovákov prepálený bekhend v dlhej výmene brejkbal, čiže zároveň akýsi malý mečbal. Lacko však pohľadom dotlačil ďalší rivalov lob za čiaru a následne sa predsa len dostal na 6:5. Učebnicovým "prasiatkom" z returnu sa potom prebojoval k setbalu a nábehom k sieti po sérii aktívnych forhendov vyprovokoval Dancevica k chybe pri pokuse o obhodenie - 4:6, 7:5.

Lacko neochaboval, Dancevic citeľne. Už sa čoraz viac iba zúčastňoval na výmenách a reagoval, sám však tvoril minimálne. V dlhých výmenách kopil chyby. Slovák v druhom geme dosiahol brejk nádhernou kombináciou bekhendu popri čiare a forhendu do protipohybu. Za stavu 0:3 si Kanaďan nechal ošetriť chrbát, ale nevyhol sa brejku na 0:4 a bolo v podstate rozhodnuté.

"V prvom sete to bolo pre tie nevyužité brejkbaly dosť frustrujúce. Dancevic pod tlakom vždy zahral výborne, mal som z tých desiatich príležitostí možno jednu reálnu šancu, keď som však pokazil bekhend. Dva sety to bolo vyrovnané, ale na konci druhého sa mi ho aj s prispením šťastia podarilo brejknúť a potom mi pomohlo to súperovo zranenie."

"Aj po ošetrení servoval katastrofálne a už sa prakticky nehýbal. Ja som fyzicky pripravený dobre, hrám singla a k tomu do večerných hodín debla, ale zatiaľ to zvládam," povedal Lukáš Lacko a k svojmu finálovému súperovi Berankisovi uviedol:

"V ostatných týždňoch sme často spolu trénovali. Je veľmi šikovný a nevzdáva sa za žiadneho stavu, čo potvrdil aj obratmi na tomto turnaji. Na jeseň hrá vo výbornej forme, takmer na každom turnaji bol v semifinále, bude to ďalší ťažký zápas."

Zaujímavosti pred nedeľňajším finále dvojhry (14.00 h) na turnaji ATP Challenger Tour Slovak Open v Bratislave:

* Berankis je bývalou jednotkou tzv. kombinovaného juniorského svetového rebríčka pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF), v roku 2007 triumfoval v súťaži chlapcov na newyorských grandslamových US Open.

* Berankis v osemfinále, štvrťfinále aj semifinále predviedol obrat z 0:1 na sety. Lacko sa z takejto nepríjemnej situácie dostal medzi najlepšími ôsmimi aj štyrmi.

* Berankis od septembra po príchod do Bratislavy neuspel v štyroch challengerových semifinále - postupne v Istanbule, Monse, Orléanse a Ženeve.

* Berankis v každom doterajšom zápase na tomto turnaji hral jeden tajbrejk, má bilanciu 3:1.

* Obaja finalisti získali jeden set v sobotňajšom semifinále "kanárom", teda 6:0.

* Lacko aj Berankis vlani na Slovak Open prehrali s Rakúšanom Stefanom Koubekom, a to v osemfinále, resp. štvrťfinále.

* Berankis odvrátil v semifinále štyri mečbaly Čecha Lukáša Rosola. Vlani získal na tomto podujatí titul domáci Martin Kližan, ktorý v osemfinále vymazal dva mečbaly Američana Ryana Harrisona.

* Lacko sa môže stať piatym slovenským víťazom tohto podujatia po Karolovi Kučerovi (2001), Dominikovi Hrbatom (2005), Michalovi Mertiňákovi (2006) a spomenutom Kližanovi (2011).

* Na treťom ročníku v rade je vo finále domáci hráč. V roku 2009 neuspel v zápase o titul Hrbatý, vlani triumfoval Kližan.

* Lacko je po Hrbatom (edícia 2005) druhým tenistom, ktorý na jednom ročníku medzinárodných otvorených majstrovstiev SR postúpil do finále vo dvojhre aj štvorhre. Hrbatý vtedy získal titul "iba" v singli.

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár
 3. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 5. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 6. Žilina Voce Magna 2017 – Medzinárodná súťaž zborového umenia
 7. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 8. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 9. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 10. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 1. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 2. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 3. Príďte na Deň otvorených dverí v Novom Ružinove
 4. Študenti sa rozhodli zmeniť svoju školu
 5. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 7. Samsung Galaxy Note8 umožňuje tvoriť veľké veci
 8. IMMOFINANZ spúšťa medzinárodnú reklamnú kampaň retailovej značky
 9. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 10. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 1. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 8 732
 2. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 8 685
 3. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 2 221
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 827
 5. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 1 814
 6. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 795
 7. Päť mýtov, ktoré ste počuli. A možno aj uverili 1 776
 8. Všetko, čo by ste mali vedieť o umelom oplodnení 985
 9. Ušetrite až 60 % nákladov na elektrinu využitím slnečnej energie 970
 10. Obchodné centrum Galéria Shopping Košice 684

Téma: Tenis


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.

Neprehliadnite tiež

Adam Nemec sa hnevá: Mohol som ísť do Premier League, ale klub ma nepustil

Slovenský futbalista mal ponuky aj z Nemecka či zo Spojených arabských emirátov.

Stocha v Česku chvália, považujú ho za najlepšiu posilu majstra

Slovenský futbalista prežíva v drese pražskej Slavie skvelý úvod sezóny.

Barcelone bude chýbať tri až štyri mesiace. Dembelé absolvoval operáciu

Francúzsky reprezentant sa zranil v sobotňajšom víťaznom zápase 4. kola La Ligy na trávniku Getafe.

Podarilo sa to druhému brankárovi. Hroššo sa stal víťazom ankety Hráč mesiaca

V elitnej pätici sa objavili traja hráči nováčika z Nitry.