Základnú časť extraligy hádzanárov vyhrali Nové Zámky

Základná časť najvyššej slovenskej súťaže v hádzanej mužov 2011/2012 vyvrcholila počas víkendu stretnutiami záverečného 14. kola.

Základnú časť extraligy hádzanárov vyhrali Nové Zámky, v nadstavbe domácej súťaže nastúpi už aj Prešov.

BRATISLAVA. Základná časť najvyššej slovenskej súťaže v hádzanej mužov vyvrcholila počas víkendu stretnutiami záverečného 14. kola.

O kvartete postupujúcich k Tatranu Prešov do skupiny o 1. - 5. miesto nadstavbovej časti extraligy už bolo rozhodnuté, takisto aj o víťazovi základnej časti, ktorým sa stali hráči HC Štart Nové Zámky. Tí v sobotňajšom šlágri podľahli na pôde HC SPORTA Hlohovec tesne 32:33. Hlohovčania vďaka dvojbodovému zisku preskočili v tabuľke HC winLand Michalovce a posunuli sa na 2. miesto. Michalovský nováčik doplatil na piatkové zaváhanie na palubovke bratislavského ŠKP (25:36).

Štvoricu postupujúcich dopĺňa 1. MHK Košice, ktorý mal v 14. kole voľno po odstúpení MHC Bardejov zo súťaže. HK Topoľčany síce zdolal MŠK Považská Bystrica 27:26 a dotiahol sa na svojho súpera bodovo, ale v tabuľke ho nepreskočil. Oba tímy spolu s ŠKP Bratislava budú hrať v nadstavbe v skupine o 6. - 8. priečku.

V nadstavbovej časti, do ktorej sa zapojí už aj Tatran Prešov (štartujúci v SEHA League), sa súťaž rozdelí na dve časti. Prvé štyri družstvá po základnej časti spoločne s úradujúcim majstrom odohrajú proti sebe po dva zápasy (doma - vonku), tímy z 5. - 7. miesta po základnej časti sa v nadstavbe stretnú medzi sebou štyrikrát (dvakrát doma - dvakrát vonku).

Kluby získajú za umiestnenie v základnej časti bonifikačné body (4-3-2-1-0, resp. 3-2-1-0), pričom Tatran vstúpi do súťaže s nulou na konte. Potom nasleduje play-off, do ktorého postúpi osem mužstiev (1. - 8., 2. - 7., 3. - 6., 4. - 5.).

Výsledky stretnutí záverečného 14. kola základnej časti extraligy v hádzanej mužov:

PIATOK

ŠKP Bratislava - HC winLand Michalovce 36:25 (22:13)

Najviac gólov: Pupík, Slaninka a Kucharík po 6 - Orlovský 8, Kučer 6, T. Urban 3

Pok. hody: 1/1 - 1/1, vylúčení: 3 - 5, rozhodovali: Cipov a Pastierik, 350 divákov

Domáci podali sústredený výkon a zápas mali od začiatku pod kontrolou. Na polčasovú prestávku odchádzali za priaznivého stavu 22:13 a nový tréner ŠKP Trandžík dal v druhom dejstve šancu aj mladým hráčom. Bratislavčania napokon zvíťazili nad Michalovcami o 11 gólov (36:25).

SOBOTA

HK Topoľčany - MŠK Považská Bystrica 27:26 (9:16)

Najviac gólov: Klačanský 8, Mokriš 5, Kováčech 4 - Vallo 6, Firit a Adamčík po 5

Pok. hody: 6/2 - 1/1 , vylúčení: 3 - 2, ČK: Mokriš, Bačík, Klačanský (všetci Topoľčany), rozhodovali: Brunovský a Čanda, 420 divákov

Diváci videli zápas dvoch rozdielnych polčasov. V prvom dejstve sa domácim nedarilo a prehrali ho o sedem gólov (9:16), avšak po zmene strán po výborných zákrokoch brankára Rafaela začali Topoľčanci doťahovať náskok hostí a v poslednej minúte strelili víťazný gól.

HC SPORTA Hlohovec - HC Štart Nové Zámky 33:32 (18:14)

Najviac gólov: Mazúr 8/2, F. Zaťko 6/6, T. Szücs 5 - Rábek 11/1, Sivák 5, Mikéci a Bakos 4

Pok. hody: 9/8 - 3/2, vylúčení: 9 - 7, ČK: Laho (Hlohovec) za 3 vylúčenia, rozhodovali: Karlubík a Struhár, 1200 divákov

Zápas bol pravým vyvrcholením základnej časti extraligy svojou úrovňou, nasadením a kvalitou. Domáci neustále viedli, vypracovali si päťgólový náskok - v 27. min 16:11 a v 33. min 20:15. Nové Zámky sa však nevzdávali a strelecky ich ťahal reprezentant Rábek (11 gólov).

Hoci štvrťhodinu pred koncom vyhrávali Hlohovčania ešte 26:22, o osem minút neskôr sa hostia ujali vedenia 28:27. Záver bol dramatický, hráči Štartu neustále doťahovali jednogólový náskok Sporty. O víťazstve domáceho tímu rozhodol 10 sekúnd pred koncom Exnovozámčan T. Szücs.

7. ŠKP Bratislava 12 3 1 8 329:383 7

Pozn.: MHC Bardejov odstúpil zo súťaže a Tatran Prešov neúčinkoval v základnej časti.