Federer pripomenul tenis, s ktorým kraľoval

Roger Federer
Roger Federer (Autor: SITA/AP)
Tomáš Prokop|23. nov 2011 o 14:07

Turnaj majstrov v Londýne zažil svoj prvý vrchol. Súboj odvekých rivalov Roger Federera a Rafaela Nadala ovládol švajčiarsky tenista, ktorý vyhral hladko 6:3 a 6:0.

Turnaj majstrov v Londýne zažil svoj prvý vrchol. Súboj odvekých rivalov Roger Federera a Rafaela Nadala ovládol švajčiarsky tenista, ktorý vyhral hladko 6:3 a 6:0.

BRATISLAVA. Fanúšikovia v londýnskej O2 aréne sa dočkali okamihu, ktorému veril v poslednom čase málokto. To, že Roger Federer zdolal na Turnaji majstrov Rafaela Nadala, by nebolo až také prekvapujúce, veď v hale s ním ešte v živote neprehral.

Federer vs. Nadal
  • V celkovej bilancii dominuje naďalej jasne Nadal, keď vyhral 17 z 26 zápasov.
  • Hala však patrí Federerovi, keď Španiela zdolal v štyroch dueloch. Všetky odohrali na Turnaji majstrov.
  • Turnaj majstrov vyhral Švajčiar za posledných osem rokov päťkrát. Ak vyhrá šiesty raz, stane sa absolútnym rekordérom.

Prekvapujúco skôr bola forma, ako to dokázal. Španielskeho ľaváka si povodil po kurte a po výsledku 6:3, 6:0 môže oslavovať predčasne víťazstvo v skupine a postup do semifinále turnaja.

Podobným výsledkom zdolal Nadala naposledy pred štyrmi rokmi na Turnaji majstrov v Šanghaji, keď vyhral 6:4 a 6:1.

Federer nerobil chyby

Švajčiar dominoval na kurte vo všetkom. Vyhral 54 z 81 možných bodov. Obdivuhodná bola najmä jeho hra z bekhendu, ktorá bola v posledných rokoch jeho najväčšou slabinou.

Nadal drel, behal, ale na jeho liftované forhendy mal Federer vždy odpoveď. Loptičku triafal rýchlo po dopade a eliminoval tak Španielove rýchle nohy.

„Skóre je pravdivé, dnes bol Roger pre mňa pridobrý,“ uznal pre oficiálnu stránku turnaja ľavoruký Malorčan.

„Keď hrá takýmto spôsobom, musíte získavať body pri vlastnom podaní, inak nemáte šancu. Mne ľahké body po servise veľmi chýbali.“

„Bol som schopný robiť to, v čo som dúfal pred zápasom, a to dominovať od základnej čiary. Rafa možno nehral najlepšie, ale taktiež musím dodať, že čím je kurt rýchlejší, tým mám väčšiu šancu ja, obzvlášť v hale,“ povedal Federer. Tridsaťročný rodák z Bazileja znížil vzájomnú bilanciu na 9:17 a svoju tohtoročnú halovú bilanciu potiahol už na trinásť víťazných zápasov.

„Niekedy sa skrátka nemôžete dostať do hry a musíte čeliť debaklu, ako som to ja zažil proti Rafovi na Roland Garros,“ uzavrel päťnásobný víťaz Turnaja majstrov pre Independent.

Nadal sa nevzdáva

Napriek na pohľad zdrvujúcej prehre a žalúdočným problémom, ktoré ho trápili v prvom zápase proti Mardymu Fishovi, sa Nadal nevzdáva a na turnaji chce ďalej zabojovať. „Nie je to moment na to, aby som povedal dovidenia. Stále pokračujem na turnaji a mám reálnu šancu na postup, a toho sa držím,“ pokračoval Nadal.

V poslednom zápase skupiny sa dnes stretne v súboji o postup do semifinále s Jo­Wilfriedom Tsongom.

Španiel takisto priznal, že trochu má problémy s ramenom, ale dodal, že sa nechce na niečo vyhovárať.

„Ráno ma pobolievalo rameno a nemohol som veľmi trénovať, ale v zápase som sa cítil výborne,“ povedal pre Daily Telegraph.