Nadal na Turnaji majstrov skončil

Jo-Wilfried Tsonga
Jo-Wilfried Tsonga (Autor: SITA/AP)
Sportnet|24. nov 2011 o 16:57

Francúz Tsonga zdolal v záverečnom dueli B-skupiny v troch setoch Rafaela Nadala a na Turnaji majstrov si zahrá aj semifinále. V prvom štvrtkovom zápase si Federer poradil s Fishom.

BRATISLAVA. Švajčiar Roger Federer vyhral aj tretí zápas Turnaja majstrov v Londýne a stal sa jednoznačným víťazom B-skupiny. Mardyho Fisha zdolal 6:1, 3:6, 6:3.

Svetová štvorka vstúpila do zápasu rovnako, ako ako skončila ten s Nadalom (6:3, 6:0) a prvý set súboja s osmičkou výberového turnaja vyhrala jednoznačne 6:1. Švajčiarsky tenista výborne servoval a keď prišli aj brejky, nemala súčasná jednotka USA Fish šancu.

V druhom sete sa však situácia otočila, Američanovi začalo vychádzať podanie, naopak jeho súper sa prestal koncentrovať na duel tak, ako tomu bolo dovtedy, čoho výsledkom bolo skóre 3:6 z pohľadu Federera a zdvihnuté sebavedomie Fisha.

Favorit stretnutia začal rozhodujúci set výborne, rýchlo viedol 3:0. Fishova hra síce bola porovnateľná s tou, ktorú predvádzal v prostrednej časti, skúsený Švajčiar, ktorý je zároveň aj najstarším hráčom ATP World Tour Finals, si už ale víťazstvo postrážil.

"Je super vyhrať všetky tri zápasy v skupine. Po US Open som sa dostal do skvelej formy a je potešiteľné, že som si ju dokázal udržať aj na poslednom turnaji sezóny. Teraz sa plne koncentrujem na sobotňajšie semifinále," povedal Federer pre akreditované médiá.

Roger Federer. Foto - SITA/AP

Nadal skončil

Dvojka renkingu a zároveň vlaňajší finalista Rafael Nadal po druhýkrát v kariére okúsil, čo je to nepostúpiť na Turnaji majstrov do bojov o celkové prvenstvo.

V dueli s Jo-Wilfriedom Tsongom síce podal výrazne lepší výkon ako predtým proti Federerovi, na postup mu však nestačila ani vysoká úspešnosť prvého podania.

Francúz zvládol prvý set v tajbrejku hladko 7:2, v druhej časti sa potom jeho španielsky súper dostal k vôbec prvému brejkbalu zápasu, ktorý aj premenil a set vyhral 6:4.

V tom rozhodujúcom potom stratil svoje podanie hneď v jeho úvode a keď sa mu to stalo ešte raz, podával Tsonga za stavu 5:2 na víťazstvo v zápase a postup do semifinále. Psychicky ho však nezvládol a tromi dvojchybami ešte ponúkol Nadalovi šancu.

Držiteľ desiatich grandslamov ale požičané Francúzovi vrátil hneď v nasledujúcom geme, čo aj znamená, že vyrovnaný duel lepšie zvládla svetová šestka.

Turnaj majstrov, dvojhra, štvrtok:

ATP World Tour Finals v Londýne(20. - 27. novembra, dotácia 5,07 milióna libier, tvrdý povrch v hale O2 Arena)

4. Fish 3 0 3 2:6 31:44 0

Legenda: poradie, hráč, zápasy, víťazstvá, prehry, sety, gemy, body.

Predchádzajúce výsledky: Rafael Nadal (Šp.-2) - Mardy Fish (USA-8) 6:2, 3:6, 7:6 (3), Roger Federer (Švaj.-4) - Jo-Wilfried Tsonga (Fr.-6) 6:2, 2:6, 6:4, Roger Federer (Švaj.-4) - Rafael Nadal (Šp.-2) 6:3, 6:0, Jo-Wilfried Tsonga (Fr.-6) - Mardy Fish (USA-8) 7:6 (4), 6:1

Tabuľka A-skupiny dvojhry:

1. Ferrer 2 2 0 4:0 25:13 4
2. Berdych 2 1 1 3:3 30:31 2
3. Djokovič 2 1 1 2:3 20:27 2
*4. Tipsarevič 1 0 1 1:2 15:15 0
*5. Murray 1 0 1 0:2 9:13 0

Andy Murray odstúpil po úvodnom zápase pre zranenie slabín, nahradil ho Tipsarevič

Doterajšie výsledky: Novak Djokovič (Srb.-1) - Tomáš Berdych (ČR-7) 3:6, 6:3, 7:6 (3), David Ferrer (Šp.-5) - Andy Murray (V. Brit.-3) 6:4, 7:5, David Ferrer (Šp.-5) - Novak Djokovič (Srb.-1) 6:3, 6:1, Tomáš Berdych (ČR-7) - Janko Tipsarevič (Srb.) 2:6, 6:3, 7:6 (6) za 147 minút