Čech Charouz má za sebou premiéru v F1

Jan Charouz
Sportnet|26. nov 2011 o 09:30

Zatiaľ síce len pri tréningu, český jazdec však odjazdil najviac kôl spomedzi všetkých.

Jan Charouz sa stal druhým českým pilotom (prvý bol Tomáš Enge), ktorý ukázal svoje umenie v F1. V úvodnom tréningu pred Veľkou cenou Brazílie absolvoval 37 kôl a bol najusilovnejším jazdcom na trati.

V kokpite vozidla tímu Hispania Racing skončil na poslednom mieste, takmer šesť sekúnd za Markom Webberom z Red Bullu, ktorý bol naopak najrýchlejší.

Charouz počas tréningu žiadnym spôsobom nezažiaril, ale s vozidlom najslabšej stajne seriálu F1 ani takú možnosť nemal. Čerstvý majiteľ superlicencie pre najprestížnejšiu automobilovú triedu sveta odviedol presne to, čo sa od neho očakávalo.

Spoľahlivo, bez nehody a dostatočne rýchlym tempom odjazdil maximum kôl. 37 okruhov si v piatok dopoludnia na legendárnom okruhu Interlagos nepripísal nikto ďalší. Charouz za pomoci vysielačky komunikoval s inžiniermi a otestoval všetko, čo je pred pretekmi potrebné.

Na tímového kolegu Daniela Ricciarda stratil Charouz 0,6 sekundy. Je však treba zobrať do úvahy, že o dva roky mladší Austrálčan má s vozidlom neporovnateľne viac skúseností a má tiež za sebou už tri preteky.

Dvadsaťštyriročný Čech môže byť so svojou premiérou v seriáli spokojný.

Prvý tréning: najviac sa darilo Webberovi

Výsledky úvodného tréningu potvrdili očakávané predpoklady a aj v Interlagose sa o víťazstvo pobijú stajne Red Bull a McLaren.

V prvom kole bitky bol úspešnejší Red Bull. Vyhral Mark Webber. Výsledky však boli tesné, takže o prevahe sa ani náhodou nedá hovoriť. Druhý Jenson Button stratil na austrálskeho konkurenta len 14 tisícin sekundy.

Za najlepším duom príliš nezaostali ani Lewis Hamilton a už istý majster sveta Sebastian Vettel. Duo vo fiktívnom druhom rade štartového roštu stratilo 15, resp. 21 stotín.

Na ďalších miestach skončili jazdci Ferrari. Piaty Massa, šiesty Alonso. Španiel, ktorý chce v nedeľu zaútočiť na konečné 2. miesto poradia šampionátu, tréning nedokončil. Päť minút pred koncom ho stopla porucha motora. Musel zastaviť vedľa trate.

Desiatku najlepších doplnili Michael Schumacher a Nico Rosberg z tímu Mercedes a dvojica z Force India Paul di Resta a Nico Hülkenberg. Mladý Nemec bol jedným z členov rozsiahleho kontingentu testovacích jazdcov, ktorí sa v úvodnom tréningu ukázali.

Rovnako ako Hülkenberg bol rýchly aj Francúz Grosjean. A to aj napriek tomu, že ho zradila prevodovka a musel zastaviť na výjazde z boxovej uličky. Skončil na 12. mieste a jasne porazil tímového kolegu Bruna Sennu.

Jean-Eric Vergne (Toro Rosso) prišiel na 18. priečke a Luiz Razia obsadil pri debute miesto číslo 20. Obaja za svojimi tímovými kolegami zaostali viac ako Jan Charouz.

V druhom tréningu najrýchlejší Hamilton

Druhý voľný tréning patril Lewisovi Hamiltonovi, druhý skončil Vettel, tretí potom víťaz raňajšieho prvého tréningu Webber.

Poradie na ďalších miestach je nasledovné: Alonso, Michael Schumacher, Massa, Button, Rosberg, Sutil a di Resta. Najrýchlejšou rýchlosťou sa prezentoval Buemi (Toro Rosso).

Záverečný tréning pre Vettela

Ako informuje agentúra AP, posledný tréning pred Veľkou cenou Brazílie sa stal korisťou Sebastiana Vettela.

Na okruhu Interlagos zajazdil pilot stajne Red Bull pred finále sezóny čas 1:12,460 min. Za Nemcom zaostal o 0,087 s Jenson Button z McLarenu, tretí skončil Austrálčan Mark Webber (Red Bull, +0,162 s).

Kvalifikácia je zasa na programe od 17 h.

Výsledky 1. tréningu na VC Brazílie:

1. Mark Webber (Red Bull) 1:13.811 2. Jenson Button (McLaren) + 0.014, 3. Lewis Hamilton (McLaren) + 0.150, 4. Sebastian Vettel (Red Bull) + 0.214, 5. Felipe Massa (Ferrari) + 0.696, 6. Fernando Alonso (Ferrari) + 0.730, 7. Michael Schumacher (Mercedes) + 1.351, 8. Nico Hülkenberg (Force India) + 1.367, 9. Paul di Resta (Force India) + 1.430, 10. Nico Rosberg (Mercedes) + 1.510, 11. Jaime Alguersuari (Toro Rosso) + 1.657, 12. Romain Grosjean (Renault) + 1.736, 13. Rubens Barrichello (Williams) + 1.852, 14. Bruno Senna (Renault) + 1.921, 15. Kamuj Kobajaši (Sauber) + 1.936, 16. Pastor Maldonado (Williams) + 2.025, 17. Sergio Pérez (Sauber) + 2.168, 18. Jean-Eric Vergne (Toro Rosso) + 2.241, 19. Heikki Kovalainen (Lotus) + 2.703, 20. Luiz Razia (Lotus) + 3.784, 21. Timo Glock (Virgin) + 4.329, 22. Jérôme D'Ambrosio (Virgin) + 4.842, 23. Daniel Ricciardo (Hispania) + 5.141, 24. Jan Charouz (Hispania) + 5.766