Slovenky a Sabadka sa v Londýne dočkali víťazstva

TASR|26. nov 2011 o 15:26

Slovenské hádzanárky sa v záverečnom vystúpení na testovacom turnaji v dejisku budúcoročných OH v Londýne dočkali víťazstva.

LONDÝN.

Po dvoch prehrách v základnej A-skupine s Čínou (26:28) a Poľskom (19:25) zdolali v sobotňajšom dueli o konečné 5. miesto domácu Veľkú Britániu 22:17.

Triumfom nad hostiteľom budúcoročných hier sa Slovenky nielen revanšovali za vlaňajšiu nelichotivú kvalifikačnú prehru s Britkami (26:27) v poľskom Lubline, ale aj pretrhli sedemzápasovú šnúru prehier, ktorá sa ešte v júni začala za éry bývalého trénera Štefana Katušáka. Jeho nástupca Peter Sabadka sa v šiestom vystúpení dočkal premiérového víťazstva.

Testovací turnaj OH 2012:

A-skupina:

Slovensko - Veľká Británia 22:17 (16:9)

Zostava a góly SR: Z. Školková, Gubiková, Vargova - Trochtová 1, Kovaličková, Stuparičová 3 Súkenníková, Pileková 4, P. Popluhárová, A. Tóthová 11/3, Dubajová 3, Drotárová, Rajnohová, Košíková 1. Najviac gólov V. Británie: Lamová-Mooresová 5/1, Lythjeová, Christiansenová (Dán.), vylúčenia: 3:3, 7m hody: 4/3 - 5/4, 2000 divákov.

Slovenky do rozlúčky s olympijskou palubovkou v Londýne vstúpili veľmi dobre, rýchlo vyhrávali 4:0 a neskôr 10:5. V prvom dejstve dobre pracovala obrana a efektívny bol aj útok, no po prestávke sa Sabadkov tím začal v ofenzíve výrazne trápiť a za druhých tridsať minút skóroval len šesťkrát. O všetky góly po prestávke sa pritom postarali len dve hráčky - Alžbeta Tóthová a Katarína Dubajová, ktorá sa však tiež strelecky trápila a z dvanástich striel v dueli zaznamenala len tri góly.

Hlasy po zápase:

Tréner SR Peter Sabadka: "Vo formovaní nášho tímu mal tento turnaj veľký význam, podujatie malo vysokú hernú úroveň. Budujeme nový kolektív a preto naša účasť v Londýne mala prínos nielen z hľadiska kvalifikácie na ME 2012. Verím, že ideme správnym smerom."

krdelníčka SR Simona Pileková: "Najmä mladšie hráčky dostali možnosť na tomto turnaji vyskúšať si úroveň hádzanej, ktorú z domova nepoznajú."

spojka SR Alžbeta Tóthová: "Myslím si, že náš tím postupne získava fazónu a môže sa v budúcnosti kvalifikovať na veľké podujatie. Aj napriek dvom prehrám mám z turnaja dobrý pocit. Potrebujeme ešte nejaký čas na ďalší rast, no v tíme vládne pozitívny duch."

semifinále:

Poľsko - Angola 26:25 po predĺžení (22:22, 12:10)

Čína - Rakúsko 26:29 (14:17)

Zostávajúci program predolympijského turnaja hádzanárok v Londýne (23. - 27. 11. 2011):