Boston si poradil s Torontom 6:3, Chára skóroval

Brad Marchand, Adam McQuaid a Zdeno Chára (zľava) z Bostonu.
Brad Marchand, Adam McQuaid a Zdeno Chára (zľava) z Bostonu. (Autor: TASR/AP)
SITA|1. dec 2011 o 08:04

Víťaz Stanleyho pohára si výhru pripísal z ostatných 13 duelov až dvanásťkrát.

NEW YORK. Slovenský hokejový obranca Zdeno Chára prispel v noci na štvrtok v zámorskej NHL gólom a asistenciou k výhre Bostonu na ľade Toronta 6:3.

Bruins v novembri neokúsili prehru v riadnom hracom čase v 13 zápasoch v rade a prepracovali sa na čelo Severovýchodnej divízie. Naposledy sa medveďom podarilo absolvovať kalendárny mesiac bez prehry v januári 1969, v profilige to dokázali v marci 2008 San Jose Sharks.

Ešte v októbri to ale s úradujúcimi šampiónmi vyzeralo zle-nedobre - z desiatich vystúpení až sedem prehrali.

"Vedeli sme, že sme do nového ročníka nevstúpili najlepšie. Zapadli sme do hlbokej jamy, z ktorej sme sa museli vyhrabať. Sústredíme sa vždy iba na najbližší zápas pred nami a chceme ho vyhrať. Podarilo sa nám vytvoriť peknú šnúru a samozrejme, že keď sa tím dostane do takéhoto tempa, viac si dôveruje. No nesmieme poľaviť v koncentrácii a musíme pokračovať," vyhlásil po zápase Chára, ktorý v hlasovaní fanúšikov pred exhibíciou Allstars figuruje na štvrtom mieste medzi obrancami.

Práve slovenský kapitán Bostonu sa postaral o vedenie svojho tímu (3:2), o ktoré už potom hostia neprišli až do konca. Po ukážkovej kombinácii s Davidom Krejčím si pripísal piaty gól v sezóne a po prvý raz v novej edícii NHL sa ako strelec presadil v dvoch zápasoch po sebe.

"Dostali sme sa do prečíslenia a David to spravil naozaj dobre," pochválil českého spoluhráča Chára a dodal: "V prvom momente som ani nevedel, že som skóroval, lebo hneď po strele som sa otočil a rýchlo som sa vracal späť do obrany."

Trinástu asistenciu zaznamenal ešte pri prvom góle Milana Lucica, navyše pri "obligátnej" takmer polhodine čistého času (27:25 min) na ľade nazbieral aj dva plusové body a so šiestimi pokusmi bol aj najčastejšie strieľajúcim hráčom Bruins.

Budaj s prehrou

Montreal v bránke s Petrom Budajom prehral na ľade Anaheimu 1:4, slovenský gólman inkasoval tri góly z 26 striel, štvrtý kúsok pridali Ducks do bránky hostí v záverečnej hre Canadiens bez brankára.

V poslednej tretine pritom hostia až do 15. minúty ani raz nevystrelili na bránku a nakoniec sa za celú dvadsaťminútovku dostali len k trom strelám.

Káčeri dlhodobo bez maródujúceho Ľubomíra Višňovského sa po siedmich zápasoch bez víťazstva konečne radovali a pretrhli aj päťzápasovú šnúru prehier, no ich bilancia v uplynulých 19 zápasoch, v ktorých vyhrali len trikrát, pôsobí stále otrasne.

Habs sa predstavili po prvý raz bez druhého najproduktívnejšieho hráča Maxa Paciorettyho, ktorý si odpykáva trojzápasový dištanc a do hry nezasiahol ani Andrej Markov, ktorého návrat po zranení sa už ale blíži.

Yzerman späť v Detroite

Víťaznú šnúru predĺžil Detroit už na šesť stretnutí, keď si poradil s Tampou Bay 4:2. Na štadión Red Wings sa po vyše roku po prvý raz vrátil ich legendárny kapitán Steve Yzerman, teraz už ako generálny manažér Lightning.

Drámu v Edmontone rozhodol pre hosťujúcu Minnesotu až dvanásty samostatný nájazd. Hrdinom dňa sa stal bývalý hráč Oilers Kyle Brodziak, ktorý ešte v druhej tretine vyrovnal na 2:2 a v šiestej sérii nájazdov sa aj postaral o triumf svojho tímu (3:2).

Wild sa vďaka víťazstvu dostali až do čela celkovej tabuľky pred lídrov Západnej konferencie z Pittsburghu.

Colorado položilo základy nečakane hladkého úspechu s New Jersey (6:1) už v prvej tretine, keď hosťujúceho Martina Brodeura prekonali až trikrát. Brankár s najvyšším počtom víťazstiev v profilige musel ďalší trojgólový úlovok ťahať zo siete aj v záverečnej časti.

Súhrn výsledkov stredajších stretnutí NHL:

Toronto - Boston 3:6 (1:1, 1:2, 1:3) - Zdeno Chára (Boston) 1+1

Detroit - Tampa Bay 4:2 (2:0, 0:2, 2:0)

Colorado - New Jersey 6:1 (3:0, 0:1, 3:0)

Edmonton - Minnesota 2:3 po sam. nájazdoch (1:0, 1:2, 0:0 - 0:0, 0:1)

Anaheim - Montreal 4:1 (1:1, 1:0, 2:0) - Peter Budaj (Montreal) odchytal 59:20 min a zlikvidoval 23 z 26 striel súpera

Domov»Hokej»NHL»Boston si poradil s Torontom 6:3, Chára skóroval