Halák predviedol skvelý zákrok, Blues však prehrali

(Autor: SITA/AP)
TASR|3. dec 2011 o 07:57

Zo slovenských hokejistov sa v noci bodovo presadil len obranca Islanders Milan Jurčina, jeho tím však prehral po predĺžení v Chicagu.

NEW YORK. V šiestich zápasoch zámorskej NHL si zo slovenských hokejistov svoje bodové konto vylepšil v iba obranca New Yorku Islanders Milan Jurčina, ktorý asistoval v dueli Chicago - Islanders (5:4 sn). Slovenský brankár Jaroslav Halák síce v predĺžení predviedol bravúrny zákrok, no jeho St. Louis napokon prehralo na ľade Colorada 2:3 po samostatných nájazdoch.

Chicago zvíťazilo nad NY Islanders 5:4 po nájazdoch, v ktorých sa ako jediný presadil už v prvej sérii Jonathan Toews. Jeho spoluhráč Marián Hossa počas takmer 22 minút na ľade zaznamenal tri strely na bránku a neuspel ani ako druhý exekútor Blackhawks v nájazdoch proti Alovi Montoyovi.

Tretia asistencia Jurčinu

Milan Jurčina sa svojou treťou asistenciou v sezóne podieľal na prvom góle duelu z hokejky Kyle Okposa v presilovke. Slovenský obranca Islanders v zápase počas takmer 24 minút vystrelil na domácu bránku celkovo päťkrát, no pripísal si i tri mínusové body a jeho vylúčenie v záverečnej tretine potrestal Patrick Sharp gólom na 4:3. "Je vynikajúce, že sme vyhrali," cituje portál nhl.com trénera Blackhawks Joela Quenevillea.

"Pred treťou časťou sme na tom boli defenzívne vynikajúco. Súper počas 40 minút nemal veľa striel na bránku ani šancí. Všetko však vybuchlo v záverečnej tretine."

Colorado síce zdolalo St. Louis 3:2 po nájazdoch, no hrdinom záveru zápasu bol brankár Blues Jaroslav Halák. Na slovenského brankára 17 sekúnd pred záverom predĺženia vystrelil bekhendom Ryan O'Byrne, pričom puk z hokejky útočníka Colorada sa predral za Haláka, ale ten ho v poslednom momente reflexívne spoza chrbta vyhodil lapačkou priamo z bránkovej čiary.

33 zákrokov Haláka

Abriter najskôr uznal gól a hráči Avalanche sa tešili z víťazstva, ale videorozhodca jeho verdikt napokon zmenil. "Bol som si stopercentne istý, že puk neprešiel celý za čiaru," reagoval Halák, ktorý mal v dueli 33 úspešných zákrokov. "Hráči súpera síce oslavovali, ale bolo to predčasné." Halákova paráda sa okamžite dostala na titulku oficiálneho internetového portálu NHL so zaradením medzi kandidátov na zákroky roka. V nasledujúcich samostatných nájazdoch sa ako jediný presadil Ryan O'Reilly, pričom neskóroval ani jeden z troch hráčov St. Louis.

Káčeri z Anaheimu mali v polovici duelu na lopatkách letcov z Philadelphie, no ani vedenie 3:0 napokon nestačilo Ducks na plný bodový zisk. V drese Flyers sa najprv dvakrát v presilovkách presadil Jaromír Jágr, tri minúty pred koncom riadneho času vyrovnal Scott Hartnell a v 64. minúte počas štvorminútovej presilovky otočil duel Claude Giroux. "Je fajn takto sa vonku vrátiť do zápasu. Chlapci sa nevzdávali, mali sme dostatok energie a korčuľovali sme. Súper v závere urobil zopár chýb a to nám pomohlo," mieni Giroux. Jeho spoluhráč Andrej Meszároš odohral 21 minút, trikrát vystrelil na bránku a odsedel si dvojminútový trest.

Detroit rozhodol o svojom triumfe v Buffale 4:1 už v prvej tretine tromi gólmi počas necelých šiestich minút. Red Wings tak natiahli svoju víťaznú sériu na sedem duelov, čo je ich najlepší výkon od prelomu marca a apríla 2010. "Máme množstvo dobrých skúsených hráčov. Koncentrujeme sa iba na svoju hru," povedal tréner Detroitu Mike Babcock. Sabres v druhej tretine za stavu 0:3 nevyužili ani jednu z troch presiloviek za sebou.

"V druhej časti mali šance dať gól vrátiť sa do zápasu," dodal kapitán Red Wings Nicklas Lidström. "Brankár Jimmy Howard nám však veľmi pomohol." Andrej Sekera bol druhým najvyťaženejším hráčom Sabres, keď počas 21,5 minúty na ľade zaznamenal tri strely na bránku a mínusový bod.

Minnesote stačilo na výhru 16 striel

Hokejisti Minnesoty síce vyslali na bránku New Jersey iba 16 striel, no napokon sa tešili z víťazstva 4:2. Zach Parise dostal Devils do vedenia, no Wild z prvých štyroch striel dali tri góly počas troch minút. V polovici úvodnej tretiny tak vyhnali z bránky Martina Brodeura, ktorého nahradil Johan Hedberg.

"Bol to pre mňa druhý zápas za sebou so zlým začiatkom. Puk ma proste nechcel trafiť," mieni Brodeur, ktorý inkasoval trikrát v úvodnej tretine i v stredu v Colorade (1:6). "Pozrel som sa na tie góly, no brankár nemohol proti nim nič urobiť," dodal tréner Peter DeBoer. "Po druhý raz za sebou sme dostali tri góly z piatich či šiestich striel. Za to sú zodpovední všetci, vrátane mňa, pretože sme neprišli na ľad koncentrovanejší." Brankára napokon striedal domáci kouč od druhej tretiny namiesto zraneného Niklasa Bäckströma chytal Josh Harding, ktorý zneškodnil všetkých 22 streleckých pokusov.

Edmonton s Columbusom dvakrát prehrával, no po uragáne v záverečnej tretine napokon kanadský klub vyhral 6:3 a ukončil trojzápasovú šnúru prehier. Skóre pečatil strelou do prázdnej bránky Ryan Jones, ktorý tak zaznamenal prvý hetrik v kariére.

"Som šťastný, že som dával góly v čase, keď to bolo potrebné. Mimoriadne ma teší fakt, že Shawn Horcoff nebol sebecký a daroval mi gól do prázdnej bránky. To iba potvrdzuje, aký je to kapitán a líder tímu," priznal Jones. "Bola to odmena pre tvrdo pracujúceho hráča," dodal tréner Tom Renney na margo situácie, keď kapitán Oilers v útočnom pásme po prechode modrej čiary pred prázdnou bránkou prihral Jonesovi.

Výsledky - NHL:

Anaheim - Philadelphia 3:4 pp po predĺžení (2:0, 1:1, 0:2 - 0:1)

Góly: 9. Cogliano, 11. Selänne, 27. Gordon 36. a 45. Jágr, 57. Hartnell, 64. Giroux. Brankári: Hiller - Bryzgalov. Strely na bránku: 22:47. Diváci: 15.975.

Buffalo - Detroit 1:4 (0:3, 0:0, 1:1)

Góly: 54. Hecht 9. Kindl, 14. Franzen, 15. Filppula, 59. Dacjuk. Brankári: Enroth - Howard. Strely na bránku: 28:36. Diváci: 18.690.

Minnesota - New Jersey 4:2 (3:2, 0:0, 1:0)

Góly: 4. Heatley, 7. a 57. Brodziak, 9. Wellman 3. Parise, 14. Kovaľčuk. Brankári: Bäckström (21. Harding) - Brodeur (9. Hedberg). Strely na bránku: 16:31. Diváci: 17.310.

Chicago - NY Islanders 5:4 pp po predĺžení a nájazdoch (1:2, 2:0, 1:2 0:0, 1:0)

Góly: 11. Brunette, 27. Smith, 39. Toews, 46. Sharp, rozhodujúci nájazd Toews 5. Okposo (JURČINA), 15. Moulson, 41. Parenteau, 49. Niederreiter. Brankári: Crawford - Montoya. Strely na bránku: 36:41. Diváci: 21.463.

Colorado - St. Louis 3:2 po predĺžení a nájazdoch (1:1, 0:1, 1:0 0:0, 1:0)

Góly: 14. Hejduk, 50. O'Reilly, rozhodujúci nájazd O'Reilly 9. Shattenkirk, 26. Berglund. Brankári: Varlamov - HALÁK. Strely na bránku: 35:37. Diváci: 15.966.

Edmonton - Columbus 6:3 (1:1, 0:1, 5:1)

Góly: 1. Eberle, 42., 49., a 60. Jones, 47. Šmíd, 56. Hemský 19. Letestu, 31. a 51. Dorsett. Brankári: Dubnyk - Sanford. Strely na bránku: 34:39. Diváci: 16.839.