Skalica stále lídrom, na Slovane padol divácky rekord

(Autor: SITA)
SITA|6. dec 2011 o 19:43

V utorok sa v hokejovej extralige z víťazstiev tešili hokejisti Skalice, Žiliny, Trenčína, Košíc a Slovana.

Tipsport extraliga, 28. kolo:

Dohrávané stretnutie 19. kola:

Slovan - Poprad 7:2 - viac >>

Skalica zdolala Martin 5:3

Skóre stretnutia otvoril v 4. min hosťujúci Zeliska po samostatnej akcii, keď sa v strednom pásme dostal k puku a spomedzi kruhov prekonal Lakosila ponad vyrážačku - 0:1. Skaličania si počkali na odpoveď až do presilovej hry. Pálffyho strelu od modrej čiary tečoval do bránky Lušňák - 1:1.

V 13. min sa domáci takmer dostali do vedenia po kombinačnej akcii Šáteka s Kutálkom. Tri minúty pred koncom prvého dejstva mal Ižvolt viac príležitostí na skórovanie, ale Lakosila neprekonal. Domáci sa tešili z vedenia po góle Kloza len dve minúty, pretože Martinčania vyrovnali zásluhou Sobotu tesne pred odchodom do kabín.

Do druhej tretiny vstúpili šťastnejšie hostia rýchlym gólom Galamboša zblízka - 2:3. Šátekova odpoveď prišla po presnej nahrávke Kutálka len o necelú minútu po vedúcom martinskom góle - 3:3.

Hokejisti MHC Mountfield si potom vynútili tlak počas presilovej hry, štvrtý gól však nepridali. Naopak, v 40. min unikol Kutálek a hoci bol atakovaný hosťujúcim obrancom, dokázal sa presadiť - 4:3. Gól však musel potvrdiť až videorozhodca pre posunutú bránku.

V záverečnom treťom dejstve mysleli oba tímy na ofenzívu, šance boli najmä pri viacerých vylúčeniach. Po nevyužitej presilovke Skalice a Martina využili domáci svoju druhú výhodu v početnej prevahe v 50. min strelou Tibora Višňovského pomedzi nohy Šimka - 5:3. Skaličania si už víťazstvo ustrážili.

HK 36 Skalica - MHC Mountfield Martin 5:3

(2:2, 2:1, 1:0)

Góly: 12. Lušňák (Pálffy, Kloz), 18. Kloz (Pálffy, Obdržálek), 23. M. Šátek (Kutálek, Holovič), 40. Kutálek, 50. T. Višňovský (Kloz) - 4. Zeliska, 20. Sobota (Miroslav Ižvolt, Tupý), 22. Galamboš

Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 3:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík - J. Tvrdoň, Návratek, 1618 divákov

Skalica: Lakosil - Vyrúbalík, Šmach, I. Jankovič, Kloz, Karlíček, Gula, T. Magušin, Jaborník - Pálffy, R. Školiak, J. Hruška - Obdržálek, Lušňák, T. Višňovský - Kutálek, Holovič, M. Šátek - J. Jurík, Klejna, Konečný

Martin: M. Šimko - Brcko, Martin Výborný, Matejka, Drgoň, Zukal, Tupý, J. Perniš, Vartovník - Kriška, V. Škoda, Murček - J. Markovič, Galamboš, Michal Važan - Macejka, Miroslav Ižvolt, Sobota - J. Cíger, Zeliska, Škumát

Tréneri hodnotia:

Peter Oremus, tréner Skalice: "Zhodnotím to komplexne. Odohrať za päť dní tri zápasy doma a zvládnuť ich, je naozaj veľmi ťažké, chlapci to zvládli, takže im za tie výkony patrí veľká vďaka. To, čo sme si predsavzali, to sme aj spnili. Teraz si treba dobre oddýchnuť na piatočný zápas."

Ladislav Spišiak, tréner MHC: "Prišli sme s oklieštenou zostavou, nastúpili obrancovia, ktorí hrali pomerne málo. Chceli sme hrať otvorený hokej, aj sme ho hrali. Snažili sme sa Skalicu napádať už v jej tretine. Ukázala sa však skúsenosť Skalice v presilovkách, tam je naša slabina, máme problém dať gól. Skalica dala tri a myslím si, že tam sa zápas rozhodol."

začiatok článku

Žilina vyhrala vo Zvolene

Žilinčania prišli do Zvolena povzbudení vysokým víťazstvom v Nitre a už vo 4. minúte Houdek využil prvú presilovku - 0:1. Zvolenčania sa dostali v oslabení do vyloženej šance v 9. minúte, ale Baláž ju nevyužil. V 12. minúte prešiel celým klziskom Michailov, neprihral voľnému hráčovi pred bránkou, ale sám poslal puk do siete - 0:2.

Vzápätí vyloženú šancu nepremenil Richard Huna. Na druhej strane prudkú Slovákovu strelu chytil Laco bezpečne do lapačky. Druhá tretina priniesla množstvo nepresných prihrávok a veľmi málo sa oba tímy dostávali do šancí.

Až v 35. mninúte nahral Sýkora pred bránkou Nemcovi a ten poslal puk do siete - 0:3. O štyri minúty znížil kurióznym gólom Otčenáš, keď sa puk od jeho korčule odrazil do siete - 1:3. V poslednej tretine využili hostia presilovku o dvoch hráčov, keď skóroval Róbert Huna.

Najskôr síce gól hlavný rozhodca Lauff neuznal, ale po porade s videorozhodcom nakoniec platil. Žilinskí "vlci" naďalej hrýzli, opäť mali výhodu presilovky 5:3 a Michailov poslal puk do odkrytého rohu bránky. V záverečných sekundách domáci ešte znížili, keď odrazený puk od Baláža poslal do siete Otčenáš.

HKm Zvolen - MsHK DOXXbet Žilina 2:5

(0:2, 1:1, 1:2)

Góly: 39. Otčenáš (L. Jurík, V. Baláž), 60. Otčenáš (V. Baláž, L. Jurík) - 4. Houdek (M. Drevenák, Smotrila), 12. Michajlov (Smotrila, Ďurkech), 35. V. Nemec (T. Sýkora, T. Staňo), 45. Róbert Huna (M. Drevenák, Richard Huna), 54. Michajlov (Houdek, M. Drevenák)

Vylúčení: 8:7 na 2 min, navyše: Brabenec (Zvolen) 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0, rozhodovali: R. Lauff - Korba, Smerek, 1307 divákov

Zvolen: Škrečko - Ťavoda, Marek Ďaloga, Vantroba, Juraško, J. Mucha, Hraško, Korhonen, Zošiak - Otčenáš, L. Jurík, V. Baláž - Marek Slovák, Brabenec, Čurilla - Zuzin, Trochta, Škvaridlo - Síkela, M. Jurík, Puliš

Žilina: M. Laco - D. Devečka, Kudělka, T. Staňo, Dlouhý, Houdek, Ďurkech - Sivák, Róbert Huna, Richard Huna - Drábek, V. Nemec, T. Sýkora - M. Drevenák, Michajlov, Smotrila - Stupka, Linet, Kubiš - od 41. Krčula

Jozef Škrak, tréner Zvolena: "Naša forma nie je ideálna. Zo série oslabení sme dostali gól, potom druhý z kategórie lacných. V hernom kŕči sa nám nepodarilo skórovať a prekonať brankára Laca ani z vyložených šancí. Musíme sa z tejto situácie dostať a podarí sa nám to len tvrdou drinou.

Milan Jančuška, tréner Žiliny: "Som rád, že sme sa napojili na víťaznú vlnu z Nitry. Dobre sme korčuľovali a každú šancu sme využívali. Domácich sme držali od bránky a tak sme zaslúžene vyhrali."

Trenčín si poradil s Banskou Bystricou

V 3. min hostia síce dosiahli gól, rozhodca ho však po konzultácii s videom neuznal a namiesto toho Bystričania hrali presilovku. Mužstvá síce svižne korčuľovali, hernej krásy a vzruchu pred bránkami však bolo pomenej. O niečo aktívnejší boli Trenčania, v 15. min Fabuš opakovanou strelou bekhendom do odkrytej bránky otvoril skóre, v 19. min navyše Tybor trafil do žŕdky.

Rozháranú a nesúrodú hru v prostrednej časti ozvláštnili aspoň góly. Najskôr v 28. min Biro vysunul do brejku Gašparoviča a ten nezaváhal - 2:0. Potom v 33. min kontroval kontaktným gólom Grman, ktorému sa podarilo s pukom obísť okolo celej bránky a z otočky vsietiť. Už o necelú minútu sa priebojný Tybor predral až ku bránke a prestrelil gólmana - 3:1.

V tretej tretine bola vyššia iniciatíva na strane hostí, ktorí zatlačili protivníka a v 52. min Kristoffersson strelou spoza protihráča znížil. Trenčín hral v tejto časti pasívne a do útoku sa dostal len sporadicky. Domáci však ustáli niekoľko skrumáží vo vlastnom obrannom pásme.

V 59. min sa náhle dostal do brejku Fabuš, ktorý obišiel aj brankára a do odkrytej bránky rozhodol o víťazovi. Štyri sekundy pred koncom duelu ešte počas banskobystrickej power-play Tybor do prázdnej bránky podčiarkol výsledok - 5:2.

Dukla Trenčín - HC'05 Banská Bystrica 5:2

(1:0, 2:1, 2:1)

Góly: 15. P. Fabuš (Sojčík, Melichárek), 28. J. Gašparovič (M. Biro), 34. Tybor (J. Gašparovič), 59. P. Fabuš (Trefný), 60. Tybor (Biro) - 33. M. Grman, 52. Kristoffersson (Heizer, M. Kokavec)

Vylúčení: 2:1 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc - Junek, Výleta, 1030 divákov

Trenčín: V. Kováč - Bobček, Trefný, M. Biro, Gabriš, Štindl, E. Bednár, Habšuda - P. Fabuš, Sojčík, Melichárek - Tybor, J. Gašparovič, R. Tvrdoň - O. Mikula, A. Šťastný, M. Filo - Radulay, P. Kopecký, Lelkeš

Banská Bystrica: Chorošun - Cebák, Brňák, Paľov, M. Grman, Kubka, Bambúch - Tománek, Jabrocký, T. Hričina - Kristoffersson, Heizer, M. Kokavec - Jokila, Češík, V. Kútny - Marcinek, Petro, Bendík

Dušan Gregor, tréner Trenčína: "Hrali sme zle. Mali sme slabý pohyb a len so šťastím sme vyhrali. Aj taký je hokej."

Milan Staš, tréner Banskej Bystrice: "Súpera sme začali atakovať neskoro. Nevyšla nám posledná tretina, v ktorej sme mohli stretnutie zvrátiť, ale nestalo sa tak."

Košice rozhodli o svojom víťazstve v druhej tretine

Domáci hokejisti začali v Steel aréne ako vždy aktívne a vo vysokom tempe. Neustále sa tlačili pred súperovu bránku, ale šance si vypracovali až v druhej časti prvého dejstva. V 10. minúte sa Gmitter dostal až pred brankára Čiliaka, no zoči-voči nemu neuspel. O dve minúty neskôr sa v čistej gólovej šanci ocitol Gron, takisto trafil iba dobre postaveného gólmana hostí.

V 14. minúte sa prezentoval dvoma výbornými brejkmi Spilar, ale ani jeden z nich nedokázal pretaviť vo vedúci gól. Ten prišiel až v závere tej istej minúty, kedy prenikajúceho Piataka fauloval obranca hostí Fojtík a hlavný arbiter nariadil trestné strieľanie. Sám postihnutý Piatak ho premenil a otvoril skóre duelu - 1:0.

O dve minúty neskôr došlo ku kurióznej situácii. Hlavný rozhodca avizoval vylúčenie hráča hostí, domáci hrali bez brankára so šiestimi hráčmi a práve v tej chvíli po strele Šedu sa puk odrazil od brankára Čiliaka na mantinel a odtiaľ smeroval do prázdnej bránky Košíc - 1:1.

Aj v druhej dvadsaťminútovke hrali domáci rýchly kombinačný hokej a neustále zamestnávali brániacich sa hostí. V 26. minúte využili početnú výhodu o dvoch hráčov, keď po prihrávke Kolbu dostal Gron svoj tím do vedenia - 2:1. Po tomto góle "oceliari" zvýšili svoj tlak a v 31. minúte pri presilovke zvýšil na rozdiel dvoch gólov Piatak - 3:1. Neubehla ani minúta a na druhej strane sa pred Hylákom ocitol Garip Saliji a pomedzi betóny pohodlne znížil na 2:3 z pohľadu hostí.

Napriek inkasovanému gólu pokračovali Košičania v ofenzívnej hre a v závere druhého dejstva nepustili Nitranov do vyloženej šance. Naopak po obrovských príležitostiach Bartoša a Draveckého počas presilovej hry mohli zvýšiť svoj náskok. To sa podarilo až v poslednej minúte Pašekovi, ktorý šikovne tečoval strelu obrancu Kolbu a brankár Čiliak neudržal puk, kotrý mu skĺzol pomedzi betóny do bránky.

V záverečnej tretine ubehlo iba 30 sekúnd, keď strelu Homera od modrej čiary tečoval za Čiliakov chrbát Zálešák a zaznamenal piaty gól Košíc - 5:2. Hostia odpovedali o dve minúty neskôr, kedy bol vylúčený Šeda a v presilovke Štefanka znížil - 5:3. Nitrania povzbudení tretím prsným zásahom dvakrát atakovali Hyláka v bránke Košíc, ten sa však nedal prekvapiť.

V 45. minúte mohli "oceliari" zvýšiť svoj náskok, no Jenčík z ideálnej pozície nedokázal prekonať brankára hostí. Nitra v závere zvýšila iniciatívu, často sa hralo pred košickou bránkou, ale Hylák zmaril niekoľko dobrých šancí súpera. Bodku za stretním však dali domáci, ktorí v 59. minúte využili presilovku vďaka obrancovi Tabačkovi - 6:3.

HC Košice - HK Nitra 6:3

(1:1, 3:1, 2:1)

Góly: 14. E. Piatak (z tr. strieľania), 26. S. Gron (Kolba, Michel Miklík), 31. E. Piatak (D. Pašek, M. Novák), 40. D. Pašek (Kolba), 41. Zálešák (Dravecký, Homer), 59. J. Tabaček (Homer, Zálešák) - 16. Čiliak, 32. G. Saliji (Ďurák), 43. M. Štefanka (G. Saliji, T. Hrnka)

Vylúčení: 6:11 na 2 min, presilovky: 3:1, oslabenia: 0:0 , rozhodovali: P. Grečko - Rovenský, Snášel, 4790 divákov

Košice: Hylák - J. Tabaček, Homer, Kolba, Šeda, M. Novák, Martin Chovan, M. Takáč - Dravecký, Zálešák, Jenčík - Michel Miklík, S. Gron, Mlynarovič - Spilar, O. Gmitter, P. Bartoš - Marcel Haščák, D. Pašek, E. Piatak

Nitra: Čiliak - Pavol Gurčík, M. Hruška, Rais, Ďurák, Kružík, M. Bača, Hrudík, König - S. Saliji, Valčák, H. Ručkay - M. Segľa, M. Štefanka, G. Saliji - P. Barinka, Hrnka, Fojtík - Púchovský, Piačka, Grošaft

Miroslav Ihnačák, tréner Košíc: "Nechcem sa opakovať, ale aj v tomto zápase sme si vytvorili veľa gólových šancí, no žiaľ nedokázali sme ich premeniť. Už v prvej tretine sme mohli streliť štyri góly, ale chýbal nám v rozhodujúcich okamihoch pokoj a rozvaha. Teší ma, že sme sa v závere dokázali strelecky presadiť."

Ján Jaško, tréner Nitry: "Sme v ťažkej situácii. Zápas sa nevyvíjal podľa našich predstáv, škoda, že sme dostali gól z trestného strieľania. Priebeh mohol mať iný vývoj. V závere sme sa snažili, znížili na 3:5, ale domáci si už výsledok postrážili."

Dohrávka 19. kola priniesla divácky rekord a víťazstvo Slovana

Vypredané hľadisko sledovalo od úvodných sekúnd rýchly hokej s veľkým nasadením z oboch strán. Prvú vážnejšiu príležitosť si vypracovali hostia, Svitanova prudká strela z 12. minúty však tesne minula hornú žŕdku Konrádovej brány. Slovan mohol poslať do vedenia o tri minúty neskôr Bulík, pri jeho zakončení sa ale vyznamenal Melicherčík. "Kamzíci" sa dočkali zaslúženého vedúceho gólu v závere tretiny, keď Koskinen v presilovej hre dorazil puk do odkrytej brány - 0:1.

Domácim sa podarilo vyrovnať na začiatku druhej tretiny, keď Šatan zužitkoval nezištnú prihrávku Lipianskeho - 1:1. Od tohto momentu sa hra vyrovnala a "belasí" postupne prebrali iniciatívu na svoje hokejky. Výsledkom bol druhý gól v sieti Melicherčíka, o ktorý sa postaral v 28. minúte Bartánus - 2:1. V 35. minúte sa na trestnej lavici ocitli hneď dvaja hráči Popradu a hoci Slovan dvojnásobnú početnú výhodu ešte nevyužil, v pokračujúcej presilovke zvýšil na 3:1 Skokan a v 36. minúte sa gólovo presadil aj Lipiansky, ktorý prekonal súperovho gólmana strelou pomedzi betóny - 4:1.

Gólostroj domácich sa nezastavil ani v záverečnej dvadsaťminútovke. V 48. minúte najprv Frühauf v početnej výhode tvrdou ranou prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste, následne pridal ďalší gól Švarný a v 53. minúte odovzdaná obrana Popradu otvorila Bulíkovi cestu prakticky až do brány - 7:1. Hosťom sa v úplnom závere podarilo už len skorigovať na konečných 7:2 pri presilovke o dvoch hráčov, keď bol úspešným strelcom Rapáč.

Slovan Bratislava - HK AutoFinance Poprad 7:2

(0:1, 4:0, 3:1)

Góly: 22. Šatan (Lipiansky, Hudáček), 28. Bartánus (Bakoš), 36. Skokan (Šatan, Bartánus), 36. Lipiansky (Bakoš, Bartánus), 48. Frühauf, 49. Švarný (Lipiansky, Hudáček), 53. Bulík (Buc, Ďatelinka) - 20. Koskinen (Vandas, Rapáč), 60. Rapáč (Svitana, Fabian). Rozhodovali: D. Konc - M. Novák, Brath, vylúčení: 9:7, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, 10.046 divákov (vypredané).

Slovan: Konrád - Dobroň, Bohunický, Štajnoch, Švarný, Ďatelinka, Frühauf, Kozák - Skokan, Preisinger, Buc - Hudáček, Lipiansky, Šatan - Bartánus, Bulík, Bakoš - Sloboda, Lichanec, Kudrna

Poprad: Melicherčík - Brejčák, Suchý, Novotný, Kovačevič, Šterbák, Fabian, Kramár, Takáč - Vandas, Koskinen, Kuľha - Kroták, Kmiť, Vaic - Svitana, Hult, Rapáč - Škovira, Kraft, Gellerstedt

Štefan Mikeš, tréner Slovana: "Na skóre podľa jednotlivých tretín je vidieť, ako to prebiehalo. Začali sme kŕčovito, akoby sme mali zviazané ruky aj nohy. Málo sme korčuľovali, súper dominoval, viac strieľal a po prvej tretine zaslúžene viedol. Chalani to neflákali, ale išlo o mimoriadny zápas a naše mladé mužstvo sa s tým spočiatku nedokázalo vyrovnať. Od druhej tretiny sme ale ukázali, čo vieme a myslím si, že sme zaslúžene zvíťazili."

Ladislav Svozil, tréner Popradu: "Začali sme tu až nezvykle dobre, boli sme aktívnejší a Slovan sme v prvej tretine prakticky do ničoho nepustili. Hráčov sme varovali, že súper to len tak nenechá, že zvýši agresivitu a začne korčuľovať. My sme sa ale uspokojili a narobili chyby na dva zápasy. Výsledok bol pre nás nakoniec ešte milosrdný, lebo minimálne na štyri góly sme súperovi sami nahrali, alebo mali puk jasne na našich hokejkách. Zaspali sme začiatok druhej tretiny a to nás stálo lepší výsledok."

Divácky rekord

Zápas medzi Slovanom a Popradom podľa očakávania prekonal rekord v počte divákov. Na dohrávku 19. kola bolo na Štadióne Ondreja Nepelu zvedavé vypredané hľadisko v počte 10.046 návštevníkov.

K prekonaniu doterajšieho rekordu, ktorý taktiež držala Bratislava (8.952), prispelo výraznou mierou vedenie "belasých" stanovením jednotného vstupného na zápas v cene 3 eur.

Komisári z organizácie Slovenské rekordy v prestávke po druhej tretine odovzdali zástupcovi klubu certifikát potvrdzujúci ustanovenie oficiálneho rekordu v kategórii "Najvyšší počet divákov na zápase slovenskej hokejovej extraligy".

Miroslav Šatan, kapitán Slovana: "Atmosféra bola výborná a na konci sme sa divákom poďakovali, že vytvorili rekord. Sme naozaj radi, že takto vyzeral ligový zápas."