Hokejisti zdolali Rakúsko 2:1, rozhodol Hossa

(Autor: TASR)
TASR|17. dec 2011 o 18:54

Slovensko skončilo po víťazstve nad domácim tímom na turnaji v Klagenfurte na 3. mieste.

Víťazom sú Švajčiari. Zbytočne sme si stretnutie skomplikovali," priznal Branko Radivojevič, s dvoma gólmi najlepší strelec slovenského tímu.

KLAGENFURT. Hokejisti Slovenska vyhrali v zápase o 3. miesto na Rakúskom pohári v Klagenfurte nad domácou reprezentáciou 2:1, ale svojím výkonom nenadchli.

S najslabším mužstvom turnaja, účastníkom B-kategórie majstrovstiev sveta, viedli v polovici stretnutia 2:0, no v závere po pasívnej hre a chybe Cibáka v rozohrávke Rakúsko znížilo a v posledných siedmich minútach sa tím trénera Vladimíra Vůjteka strachoval o víťazstvo.

"Mali sme zápas vo svojich rukách, ale namiesto strelenia tretieho gólu sme z ich brankára urobili superhviezdu. Zbytočne sme si stretnutie skomplikovali," priznal Branko Radivojevič, jeden z najlepších hráčov Slovenska na turnaji.

"V riadnom hracom čase sme na Rakúskom pohári neprehrali, ale chceli sme byť vo finále, a to sa nám nepodarilo. Každé víťazstvo sa cení, no máme ešte na čom pracovať."

Tréner Vůjtek poslal v piatkovom zápase s Bieloruskom do predĺženia štvrtú päťku, ktorá dostala rýchly gól, no v stretnutí s Rakúskom už v závere nerobil skúšky a pri power play Rakúska bez brankára išli na ľad najskúsenejší hokejisti.

"S Rakúskom sme chceli vyhrať a predviesť dobrý hokej, ale nie všetko sa nám podarilo," vravel skúsený kouč.

"Spokojný som s brankárom Jánom Lacom a obrannou činnosťou pätiek, lenže v ofenzíve nám opäť nešla koncovka. Hráčom chýbala nápaditosť, dôraz pred súperovou bránkou, neudržali sme puk."

"O všetky tri góly na turnaji sa zaslúžil prvý útok Radivojevič - Cibák - Marcel Hossa a ďalšie tri vyšli za vyše 120 minút naprázdno, čo nie je pre nich dobré vysvedčenie."

Radivojevič skóroval v každom zápase a tretí gól pridal Marcel Hossa.

Víťazom Rakúskeho pohára Švajčiari

Hokejisti Švajčiarska sa stali v Klagenfurte celkovými víťazmi Rakúskeho pohára, keď v sobotňajšom večernom finále zdolali Bielorusko 4:3 po samostatných nájazdoch.

Švajčiari mohli vyhrať už v riadnom hracom čase, ale v hre šiestich proti štyrom vyrovnal v 59. min strelou z pravého kruhu na vhadzovanie Demagin. V rozstrele rozhodla piata séria, v ktorej sa presadil Julien Sprunger a zabezpečil Švajčiarom prvenstvo na turnaji.

Rakúsko - Slovensko 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)

Góly: 53. Mairitsch (Oberkofler, Reichel) - 7. Radivojevič, 30. Hossa. Rozhodcovia: Falkner, Smetana - Mathis, Trattnig (všetci Rak.), vylúčení: 4:5 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 1650 divákov.

Rakúsko: Swette - Ulmer, Reichel, Trattnig, Mitterdorfer, Oraze, Kirisits - S. Geier, Hundertpfund, M. Geier - T. Raffl, Koch, Welser - Fischer, Oberkofler, Mairitsch - Pirmann, Heinrich, Schellander

SR: Laco - Starosta, Stehlík, Kudroč, Sersen, Mihálik, Tabaček, Ďaloga, Švarný - Radivojevič, Cibák, Hossa - Bartovič, Mikúš, Ružička - Dravecký, Miklík, Haščák - Tybor, Bližňák, Bakoš

Už úvodné kolo striedaní naznačilo, kto by mal byť na ľade pánom. Slováci začali aktívne a v druhej šichte trafil Ružička žŕdku. Následne si tlak a dve-tri veľmi dobré príležitosti vytvorila aj Miklíkova formácia. Favorit pokračoval v rytme, ktorého solídna kvalita stratila na lesku v komornej atmosfére. Keď po vtipne rozohratej akcii Radivojevič z pravej strany pohotovo zavesil, gól akoby na chvíľu pomohol k letargickým sklonom slovenských hokejistov.

Laco sa párkrát ocitol v zložitých situáciách a aj keď jeho spoluhráči mali prevahu, v závere tretiny trochu zažiarili aj Rakúšania. Lenže brankár bol proti gólovému ohňostroju, o ktorý sa pokúsili najprv Koch a potom M. Geier, pričom na druhej strane z podobne vyložnej pozície kontroval Tybor. Gól nepadol ani dve minúty pred koncom prvej časti, keď najprv Mairitsch na dvakrát neuspel sám zoči-voči Lacovi a ten potom ležiac na ľade vertikálne vysunutými betónmi fantasticky vyrazil aj Reichelovu dorážku.

Druhá časť odštartovala nádejne - Cibák mal šancu po pár sekundách a o čosi neskôr Bakoš nevyužil chybu súpera, keď nepremenil sólo. Rakúšania akoby sa zabudli v šatni a keď aj sem-tam skusmo zaútočili, opäť ich hra prepadla.

Lenže úmerne súperovmu (ne)vzdoru i nehanebnej kulise klesal aj obraz hry Slovákov. Tí sa síce dostali ešte do niekoľkých šancí, ale ináč ich snahy a dôraz upadali.

Ešteže sa Rakúšania "rozhodli" vyniknúť aspoň iným spôsobom a dvaja za sebou vyhodili puk v obrannom pásme za mantinel. Tieto vylúčenia za zdržiavanie patrili k vrcholom tretiny a okorenil ich gól Hossu.

Padol sekundu pred uplynutím prvého trestu, napriek tomu rozhodcovia v spolupráci s časomeračni poslali z "lavice hanby" späť do hry oboch Rakúšanov. V tretej časti mali šance Miklík i Švarný s Bakošom a Slováci si v závere riadne skomplikovali situáciu. Po vyrovnávajúcom góle mal jeho strelec ešte jdnu šancu a v závere bola dramatická domáca power play.

finále:

Švajčiarsko - Bielorusko 4:3 po sam. nájazdoch (1:1, 1:1, 1:1 - 0:0, 1:0)

Góly: 7. Sprunger, 23. Pestoni (M. Plüss, G. Bezina), 45. Sprunger (Hirschi), rozhodujúci sam. nájazd Sprunger - 17. Stepanov, 39. Stasenko, 59. Demagin, 975 divákov

Tréneri hodnotia:

Vladimír Vůjtek, tréner SR: "Chlapci boli dobre naladení, chceli odohrať dobrý zápas, bohužiaľ, nie všetko v ňom vyšlo. Spokojní sme s brankárom, chytal veľmi dobre a aj na konci nás podržal. Spokojní sme aj s obrannou činnosťou, mám na mysli celý systém. Ale nešla nám vôbec útočná činnosť, chýbala tam finálna prihrávka, chytrosť, dôraz pri streľbe."

Ján Laco, brankár SR: "Zbytočne sme sa v tretej tretine stiahli a skomplikovali sme si život. Ináč ale chalani hrali v obrane veľmi dobre a pomáhali mi aj pred bránkou, preto sa mi chytalo dobre."

Juraj Mikúš, útočník SR: "Nepresadili sme sa v koncovke a tým pádom sme si nevytvorili dostatočný náskok vo fázach, keď sme mali jasne navrch. Nemali sme náš deň, snažili sme sa, ale niečo tomu chýbalo."

Milan Bartovič, kapitán SR: "Opäť sme mali obrovské množstvo šancí a nejako nám to tam nepadalo. Naozaj to bolo o tých góloch, lebo tlak sme si vedeli vytvoriť."

Domov»Hokej»Ďalšie súťaže»Hokejisti zdolali Rakúsko 2:1, rozhodol Hossa