Výsledky stretnutí 31. kola hokejovej Tipsport extraligy.

Trenčín - Poprad 0:2 - viac
Košice - Žilina 6:1 - viac
Banská Bystrica - Slovan 1:2 - viac

Martinčanom "snežné" dresy šťastie nepriniesli

Martinčania nastúpili v špeciálnych "snežných" dresoch, ktoré išli po zápase do dražby. V I. tretine im však veľa šťastia nepriniesli. Zvolenčania boli hokejovejší aj efektívnejší. Hostia sa ujali vedenia v 12. min, keď L. Jurík nahodil puk pred Šimka a Otčenášova dorážka otvorila skóre - 0:1. V 16. min zvonila po strele Baláža žŕdka Šimkovej bránky. Záver prvej časti patril domácim, ktorí však úplne prepadli v koncovke. V 17. min sa ocitol Matejka sám pred Sáblíkom, ale neprekonal zvolenského gólmana. O minútu potom zahodil Kriška nemožné, keď netrafil prázdnu bránku.

Začiatok druhej tretiny mali lepší hostia. V 24. min Leskovjanský využil zaváhanie Šimka a posunul Zvolen do dvojgólového vedenia. Martinské "kosačky" sa však ani za tohto stavu "nezadreli", naopak, snažili sa o návrat do boja o víťazstvo. Zahodené príležitosti Galamboša a Šišovského ich mohli mrzieť. V 31. min v závare pred Sáblíkom predsa len znížil Markovič. Gól si dal ešte rozhodca Kubuš "odobriť" videorozhodcom. V závere tejto časti mal vyrovnanie na hokejke Macejka.

Zvolenčania naklonili misky váh na svoju strán v 44. min, keď Vantroba za 17 s potrestal vylúčenie Macejku. Martinský útočník o 77 s odčinil svoju chybu a strelil kontaktný gól. O tri minúty už viedli hostia znova o dva góly po Balážovom zakončení do prázdnej bránky. Záver bol dramatický, Martinčania v presilovke o dvoch hráčov 84 s pred treťou sirénou vykresali Drgoňom ešte iskričku nádeje. Domácim sa napokon nepodarilo vyrovnať, a tak natiahli negatívnu sériu na 8 zápasov bez víťazstva.

MHC Mountfield Martin - HKm Zvolen 3:4 (0:1, 1:1, 2:2)

Góly: 31. J. Markovič, 45. Macejka (Miroslav Ižvolt, Martin Výborný), 59. Drgoň (Martin Výborný, J. Markovič) - 12. Otčenáš (L. Jurík, V. Baláž), 24. Leskovjanský, 44. Vantroba (Čurilla, Brabenec), 48. V. Baláž (L. Jurík, M. Jurík)

Vylúčení: 5:7 na 2 min, navyše Kriška a Macejka (obaja Martin) 10 + DKZ za údery a zhodenie rukavíc - V. Baláž a Ťavoda (obaja Zvolen) 10 + DKZ za údery a zhodenie rukavíc, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš - Bogdaň, R. Gavalier, 1300 divákov

Martin: M. Šimko - Matejka, Martin Výborný, Drgoň, J. Mocek, Zukal, Brcko - J. Markovič, Galamboš, Michal Važan - Kriška, V. Škoda, Šišovský - Macejka, Miroslav Ižvolt, Sobota - J. Cíger, Zeliska, Škumát - Vartovník

Zvolen: Sáblík - Ťavoda, Marek Ďaloga, Vantroba, Juraško, J. Mucha, Hraško, Korhonen, Lubor Pokovič - Otčenáš, L. Jurík, V. Baláž - Marek Slovák, Brabenec, Čurilla - Zuzin, Trochta, Škvaridlo - Leskovjanský, M. Jurík, Síkela

Hlasy trénerov:

Ladislav Spišiak (tréner Martina): "Zápas bol od začiatku nervózny, ale nesúhlasím s tvrdením kolegu, že sme hrali nefér. Zvolen mal optickú prevahu, ale aj my sme mali šance a v posledných minútach nám chýbalo šťastie. K tomu záveru dodám, že emócie treba ovládať, ale tréneri Zvolena ich nezvládli."

Jozef Škrak (tréner Zvolena): "Celý zápas sme boli hokejovejším, lepším mužstvom. Súpera sme prestrieľali a zaslúžene sme vyhrali. Mrzí ma posledných päť minúť, keď sa domáci nefér zákrokmi burcovaní striedačkou a trénermi snažili zvrátiť vývoj zápasu."

Posledná Nitra dokázala bodovať na ľade lídra zo Skalice

Hneď v prvých dvoch minútach ukázal skalický prvý útok svoju silu. Nitrania sa zapotili, keď sa bránili rýchlemu útoku a veľkému množstvu striel. Rozohrávka hostí bola plná chýb, najmä v presnosti prihrávok. Skóre otvorili hráči Skalice gólom Konečného do prázdnej bránky. Hostia v ďalšom priebehu hry zlepšili najmä obrannú hru, ale nedostali sa do výraznejšej šance v útoku. V poslednej minúte mohol zvýšiť na 2:0 Pálffy, no neprekonal Fedora.

Skaličania v II. tretine začali na ľade dominovať, čo v 27. minúte potvrdil Kutálek gólom, pri ktorom si poradil s obrancami a po ľade strelou medzi betóny prekonal Fedora. Nasledovalo niekoľko sľubných gólových šancí domácich a Obdžálkovo efektné zakončenie po obkorčuľovaní bránky. Gól Nitry prišiel nečakane z hokejky Baču ponad vyrážačku Lakosila hneď po vhadzovaní. Ďalší tlak Skaličanov sa zvýšil najmä počas presilovky, ktorú využil Pálffy v zmätku pred bránkou.

V tretej minúte III. tretiny sa do hry o body vrátili hostia, keď Fojtík z uhla prekonal vymeneného brankára Skalice Tomeka. Lušňák už o tri minúty neskôr mohol zvýšiť, ale trestuhodne netrafil úplne prázdnu bránu. Hráčom Nitry svitla nádej na výhru po góle Mašlonku ponad Tomekovu lapačku, čo sa odrazilo v oveľa aktívnejšej hre hostí. Hráči Skalice začali hrať nervóznejšie a Árvay sa postaral o drámu vyrovnávajúcim gólom k žŕdke. O zvrate a dvoch bodov pre Nitru rozhodol v 64. min skúsený Miroslav Štefanka.

HK 36 Skalica - HK Nitra 4:5 po predĺžení (1:0, 3:1, 0:3 - 0:1)

Góly: 7. R. Konečný (Kutálek, Gula), 27. Kutálek (Šmach, Šátek), 31. Obdržálek (Višňovský), 38. Pálffy (Kutálek, Šmach) - 34. M. Bača (Hrnka, Mašlonka), 43. Fojtík (Valčák, Šumichrast), 48. Mašlonka (Hrnka), 53. Árvay (H. Ručkay), 64. M. Štefanka (König, H. Ručkay)

Vylúčení: 5:2 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák - J. Tvrdoň, Šefčík, 1966 divákov

Skalica: Lakosil (41. Tomek) - Vyrúbalík, Šmach, Kloz, M. Srnec, I. Jankovič, Gula, T. Magušin - Pálffy, R. Školiak, J. Hruška - Obdržálek, T. Višňovský, Lušňák - Kutálek, Holovič, M. Šátek - J. Jurík, Klejna, R. Konečný

Nitra: Fedor - Rais, Ďurák, Árvay, M. Bača, Pavol Gurčík, König - G. Saliji, T. Hrnka, M. Štefanka - S. Saliji, Martin Segľa, H. Ručkay - Valčák, Mašlonka, Fojtík - Šumichrast, Piačka, Kluka

Svatopluk Kosík (asistent trénera Skalice): "Dobre rozohraný zápas sme si sami prehrali. Vypracovali sme si mnoho šancí, ale premenili sme len polovicu z nich. Chyby vidím v nevyužití presilovky 5:3 a Lušňákovo zahodenie šance do prázdnej bránky. Súper sa už len chytil šance. Chcem dodať, že tím na prvom mieste tabuľky si nemôže dovoliť dostať štyri góly v priebehu jednej tretiny a predĺženia."

Ladislav Branikovič (tréner Nitry): "Sme veľmi radi, že sme vyhrali. Bol to z našej strany dobrý zápas, keď sme hrali disciplinovane. Skalica mala viac šancí, ktoré keby premenila, výsledok by mohol byť opačný a oveľa vyšší. Zápas by sa vyvíjal inak, keby Lušňák trafil bránku a zvýšil by na 5:2. Konečne sa aj k nám priklonilo šťastie."

O víťazstve Popradu v Trenčíne rozhodli presilovky

V prvej tretine sa zápas nedostal do potrebného tempa, o niečo viac z hry mali domáci, ktorí však doplácali na vychýlenú mušku. V 7. min Melichárek prestrelil brankára, puk sa zastavil na žŕdke. Hosťujúci gólman Melicherčík v 18. min skvelým reflexívnym zákrokom zneškodnil Tyborov volej po bleskovej kombinácii. Kvalita hry nedosiahla zaujímavejšie parametre ani v druhej dvadsaťminútovke.

V polovici zápasu mali hostia výhodu 109-sekundovej presilovky o dvoch hráčov a zúžitkovali ju na otvorenie skóre. Najskôr síce Vandas i Suchý krátko po sebe trafili do hornej žŕdky, ale v 32. min Škovira zblízka ponad ležiaceho brankára už rozvlnil sieť - 0:1. Domácim stále chýbal dôraz v koncovke, nedarili sa im presilovky, takže čoraz viac na ich herný prejav vplýval nepriaznivý vývoj zápasu. Podtatranci kládli dôraz na dobrú defenzívu a svoj náskok spoľahlivo udržiavali.

Na začiatku tretej časti ho aj zvýšili, keď Škovirov presilovkový gól po teči pred bránkou odobril až videorozhodca - 0:2. To hralo Popradu do karát, aj priemerný "udržiavací" výkon mu stačil pohodlné ustráženie víťazstva. Trenčín do konca zápasu už neprekročil svoj tieň a nevymanil sa zo psychického tlaku, z ktorého vyplynulo mnoho nepresností.

Dukla Trenčín - HK AutoFinance Poprad 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Góly: 32. Škovira (Vaic, Š. Fabian), 42. Škovira (Kmiť, Vaic)

Vylúčení: 5:8 na 2 min, navyše R. Rapáč 10 min za nešportové správanie, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Polák, Minář (obaja ČR) - Stano, Zvrškovec, 1420 divákov

Trenčín: V. Kováč - Habšuda, Trefný, M. Biro, Gabriš, Hlubuček, Štindl - Pardavý, P. Fabuš, Melichárek - Tybor, J. Gašparovič, R. Tvrdoň - O. Mikula, Sojčík, Lelkeš

Poprad: Melicherčík - D. Brejčák, R. Suchý, Kovačevič, Š. Fabian, M. Šterbák, Jáchym, A. Novotný, D. Kramár - Vandas, Koskinen, Kuľha - Škovira, Vaic, Kmiť - P. Svitana, A. Kroták, R. Rapáč - Gellerstedt, Kraft, S. Takáč

Dušan Gregor (tréner Trenčína): "V priemernom extraligovom stretnutí sme z našej strany nepredviedli prakticky nič. V pohode hrajúci Poprad zvíťazil bez väčšej námahy. My hráme veľmi komplikovane, zo šancí nedávame góly, a potom nasledujú hrubé obranné chyby, po ktorých sami inkasujeme. Na naše hokejky padne kŕč, a keď k tomu prirátame to, že niektorí hráči nehrajú na 100 percent, výsledkom toho je naša zlá hra. Napriek tomu ďakujem divákom, ktorí prišli do hľadiska - a želám im pekné sviatky."

Ladislav Svozil (tréner Popradu): "Prišli sme do Trenčína s obrannou taktikou, pričom sme nechceli pustiť súpera do tlaku. V prvej tretine nás pribrzdili oslabenia, ale nedostali sme žiadny gól, a potom sme hru vyrovnali. Vychádzali sme z dobrej obrany a neumožňovali sme domácim útočné prečíslenia. Na rozdiel od nich sme dokázali využiť presilovky, v závere sme už naše víťazstvo s 'rutinou' udržali."

Košice si zdvihli sebavedomie na úkor Žiliny

Prvú možnosť v zápase mal už v 20. sekunde Richard Huna, ale jeho bekhend minul košickú bránku. V 40. s sa príležitosť domácich skončila gólom, keď sa presadil Bartoš. Ten istý hráč sa ocitol pred žilinským brankárom aj v 4. min, ale nepochodil. V 11. min pohotovo vypálil Miklík k pravej žŕdke a bolo 2:0.

V úvode druhej tretiny boli aktívnejší hostia, ale Kudělka a po ňom ani Nemec neprekonali Hyláka. V polovici stretnutia hrali domáci presilovku, tá trvala len 12 s, od modrej čiary vystrelil Novák a prekvapil Johanesa - 3:0. O 18 s neskôr to bolo už 4:0, Baláž po nájazde vyhnal Johanesa z bránky, nahradil ho Murín. Jeho lapačka bola v akcii v 31. min po zakončení Draveckého. Róbert Huna mal šancu v 32. min, neskôr trafil Bartoš na opačnej strane žŕdku.

V III. tretine Košičania kontrolovali vývoj stretnutia. V 44. min pripravil Pašek ideálnu pozíciu Haščákovi a ten zakončil do prázdnej bránky - 5:0. Hosťujúci Sivák potom nepremenil samostatný únik a Zálešák trafil žŕdku. Šiesty gól pridal Mlynarovič, 35 s pred koncom duelu strelil čestný gól Žiliny Drevenák.

HC Košice - MsHK DOXXbet Žilina 6:1 (2:0, 2:0, 2:1)

Góly: 1. P. Bartoš (Zálešák, Dravecký), 11. Michel Miklík (Mlynarovič), 30. M. Novák (Šeda, Spilar), 30. M. Baláž, 44. Haščák (Pašek), 45. Mlynarovič - 60. M. Drevenák (Michajlov, Ďurkech)

Vylúčení: 4:5, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc - M. Orolin, Smrek, 4419 divákov

Košice: Hylák - J. Tabaček, M. Takáč, Kolba, Šeda, M. Novák, Martin Chovan, Slimák - Dravecký, Zálešák, P. Bartoš - Michel Miklík, S. Gron, Mlynarovič - Spilar, Marcel Haščák, D. Pašek - Gmitter, M. Baláž, Petruška

Žilina: Johanes (30. Murín) - D. Devečka, Kudělka, T. Staňo, Dlouhý, Ďurkech, Houdek, Bajaník, Krčula - P. Sivák, Róbert Huna, Richard Huna - Drábek, V. Nemec, Stupka - M. Drevenák, Michajlov, Smotrila - J. Kubiš, Linet, T. Sýkora

Miroslav Ihnačák, tréner Košíc: "Konečne nám vyšla prvá tretina. Po druhom góle chlapci hrali uvoľnene a myslím si, že nám to pomohlo aj v ďalšom priebehu zápasu. Vyhrali sme jednoznačne a zaslúžene."

Milan Jančuška, tréner Žiliny: "Favorit pred zápasom bol jasný. Škrt cez rozpočet nám urobilo vyradenie brankára Mareka Laca. Dali sme priestor obom náhradným gólmanom. Priebeh zápasu poznačil vedúci gól už v prvej minúte. Je to pre nás krutá prehra, pretože naši hráči zle riešili situácie pred domácou bránkou."

Vo vyrovnanom súboji v Bystrici mal viac šťastia Slovan

Úvod zápasu patril domácim hokejistom, ktorí si utvorili tlak i šance, ale Jokila, Heizer ani Kubka nedokázali prekonať Konráda. V 7. minúte zahádzali diváci plochu plyšákmi pre deti z onkológie, charitatívna akcia si vyslúžila potlesk a pauza pomohla hosťom.

Tí potom prevzali iniciatívu a výsledkom bol gól v presilovke, keď Frühauf vystrelil od modrej a tečovaný puk skončil za Chorošunom - 0:1. Aktivita Slovana trvala zhruba do 15. minúty, počas nej mali šance Sloboda i Preisinger. V 16. min to skúšal na dvakrát z ľavej strany Buc, no nepochodil a rýchlym prechodom do útoku kontroval Hvila - ten prestrelil Konráda, ale "vysoký" puk išiel nad hornú žŕdku.

V druhej tretine hrozili Bratislavčania najmä v presilovke, šancu mal Šatan a po ňom aj Bakoš po Bulíkovej prihrávke, ale domáca bránka akoby bola pre útočníkov Slovana zakliata. Banskobystričanom hra v početnej výhode absolútne nešla, a tak mohli trestať hostia, no to by museli mať Šatan s Bulíkom presnejšiu mušku.

Najzaujímavejšie okamihy sa udiali v závere druhej časti hry, keď Buc poslal do tutovky Lipianskeho, ale ani on Chorošuna neprekonal a následne Buc neprepasíroval za ruského gólmana puk v bránkovisku. "Baranom" sa naskytlo prečíslenie dvoch na jedného, zodpovednosť zobral na seba Kokavec; neprihral, ale vystrelil, no Konráda neprekvapil.

V tretej tretine sa hral tiež zaujímavý hokej. K bojovnosti a nasadeniu sa pridala rýchlosť a prišli šance. V 43. min mohla sláviť úspech spolupráca Bakoša s Bulíkom, ale Chorošun nekapituloval. Na opačnej strane to domácim vyšlo, keď prihrávku Cebáka z pravej strany šikovne tečoval Marcinek - 1:1. Slovan sa mohol ujať vedenia už minútu po inkasovanom góle, ale voľný Buc zblízka neprekonal ani sediaceho gólmana baranov.

Keď sa schyľovalo k remízovému koncu, hosťom vyšla akcia. Po Skokanovej prihrávke sa švihom presadil Švarný, ktorý z troch metrov poslal puk pod hornú žŕdku - 1:2. Záver bol dramatický, domáci mali možnosti na vyrovnanie, najmä Marcinek a Hričina, ktorý z uhla netrafil odkrytý priestor Konrádovej svätyne a v power-play sa nepresadili ani Grman s Češíkom.

HC'05 Banská Bystrica - HC Slovan Bratislava 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)

Góly: 43. Marcinek (Cebák) - 11. P. Frühauf (M. Bartánus, Švarný), 57. Švarný (D. Skokan, Lipiansky)

Vylúčení: 5:7 na 2 min, navyše Hvila (B. Bystrica) a D. Skokan (Slovan) 10 min + DKZ za nešportové správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: R. Lauff - Korba, Smerek, 1789 divákov

Banská Bystrica: Chorošun - Cebák, Cunik, Brňák, M. Grman, Kubka, Bambúch - Tománek, Jokila, Hvila - Kristoffersson, Heizer, M. Kokavec - Marcinek, Češík, T. Hričina - Lamper, Paľov, Nemček

Slovan: Konrád - Jass, L. Bohunický, Štajnoch, Švarný, P. Frühauf, I. Ďatelinka, L. Kozák - D. Buc, Macho, D. Skokan - Šatan, Lipiansky, M. Bartánus - L. Hudáček, Bulík, M. Bakoš - Preisinger, M. Sloboda

Vladimír Országh, asistent trénera B. Bystrice: "Upracované, narobené, s trestuhodne zahodenými šancami, takto sme zvládli tento zápas. Akoby hráči zatvárali oči, keď strieľali. Neustále nám chýba kreativita, ľahkosť, opantáva nás kŕč. V závere sme pykali za hrubú chybu hráča, ktorý mal puk vyhodiť, to by sa nemalo stávať."

Miroslav Mosnár, aistent trénera Slovana: "Začali sme vlažne, súper sa lepšie namotivoval a my akoby sme mali tempo z prestávkovej atmosféry. Potom sme pridali, hlavne na bojovnosti a v tretej tretine sme silou vôle rozhodli, našťastie s víťazným gólom."

10. HK Nitra 32 5 4 1 0 2 20 80:119 27

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

HK Orange 20 10 0 0 1 0 0 9 15:41 2

Poznámka: (počet zápasov, výhry - 3 body, výhry po predĺžení - 2 body, výhry po samostatných nájazdoch - 2 body, prehry po predĺžení - 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch - 1 bod, prehry - 0 bodov, skóre, body)