AKTUALIZOVANÉ 20:49

Slovan doma nedostal ani gól, Skalica vyučila Zvolen

V 32. kole Tipsport Extraligy zvíťazila Banská Bystrica nad Žilinou 3:1, darilo sa aj Trenčínu, ktorý zdolal Nitru 4:2.

Marek Slovák zo Zvolena a Michal Šátek zo Skalice (sprava).(Zdroj: SITA)

Žilina dokázala skórovať až v poslednej tretine

Domáci už v prvej minúte mohli ísť do vedenia, ale ľavý krídelník Sivák netrafil prázdnu bránku. V 5. min sa vyznamenali pri nájazdoch obaja brankári, na domácej strane Marek Laco a u hostí Chorošun.

V 8. min bol vylúčený Sivák a hostia po ôsmich sekundách využili početnú prevahu na vsietenie prvého gólu. Potom sa hral obojstranne opatrný hokej, keď ani jedno mužstvo nechcelo urobiť chybu.

V úvode druhej tretiny vylúčenia Dlouhého a Jokilu nevyužil ani jeden tím. V 28. min Devečka mieril dobre, ale banskobystrický gólman jeho pokus kryl. V 33. min sa Žilinčania dopustili technickej chyby - veľa hráčov na ľadovej ploche, útočník Jokila po 33 sekundách potrestal domácich druhým gólom.

Dve minúty pred koncom druhej tretiny mal opäť dobrú príležitosť na vsietenie gólu domáci kapitán Devečka, ale Chorošun bol opäť pozorný.

Domáci nastúpili do záverečnej tretiny so snahou o zvrat výsledku. Nechali sa však zbytočne vylučovať, na čo doplatili tretím inkasovaným gólom. V 53. min bolo opäť veľa hráčov na ľadovej ploche, na trestnú lavicu išiel Michajlov a hostia potrestali zaváhanie domácich. Hvila nezištne prihral Hričinovi a ten zvýšil vedenie na 3:0.

Domáci v závere pridali, ale gól obrancu Houdeka v 57. min znamenal len kozmetickú úpravu výsledku. V záverečných sekundách v hre bez brankára sa Žilinčania nepresadili, a preto prvýkrát v tejto sezóne prehrali s Banskobystričanmi v riadnom hracom čase.

MsHK DOXXbet Žilina - HC'05 Banská Bystrica 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)

Góly: 57. Houdek (Smotrila, T. Sýkora) - 8. Heizer (M. Grman, Kristoffersson), 33. Jokila (T. Hričina, Cebák), 53. T. Hričina (Hvila, Jokila)

Vylúčení: 9:6 na 2 min, navyše Dlouhý (Žilina) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gašparík - Gavalier, V. Snášel, 1377 divákov

Žilina: Laco - D. Devečka, Kudělka, T. Staňo, Dlouhý, Ďurkech, Houdek - P. Sivák, Róbert Huna, Richard Huna - Drábek, V. Nemec, Stupka - M. Drevenák, Michajlov, Smotrila - J. Kubiš, Linet, T. Sýkora

Banská Bystrica: Chorošun - Cebák, Cunik, Kubka, M. Grman, Brňák, Bambúch, Beňa - T. Hričina, Jokila, Hvila - Kristoffersson, Heizer, M. Kokavec - Marcinek, Češík, Tománek - Lamper, Nemček, Lunter

Hodnotenie trénerov:

Milan Jančuška (tréner Žiliny): "Nie som spokojný s výsledkom ani s výkonom. Od úvodného striedania sme robili dosť chýb, nevyhrávali sme osobné súboje a slabo korčuľovali. Bystrica išla do vedenia, my sme mohli otočiť zápas pri presilových hrách, ale tie sme nevyužili, naopak, inkasovali sme. Na výkon mojich zverencov som nahnevaný, chýbalo viac bojovnosti, v dôležitom zápase sme prišli o tri body."

Milan Staš (tréner Banskej Bystrice): "Mali sme veľmi dobrý vstup do zápasu. V prvej tretine sme si vytvorili dosť šancí, ale vyhrali sme ju len 1:0. Potom sme išli trpezlivo za svojím cieľom a dvoma ďalšími gólmi sme si poistili víťazstvo. V závere to bolo trošku nervózne. Ďakujem chlapcom, ziskom troch bodov nám dali pekný vianočný darček."

Späť na začiatok článku

Trenčín uspel v Nitre

V Nitre sa hral od úvodu svižný hokej a bolo sa na čo pozerať. V 9. min sa domáci dostali do vedenia. Odrazený puk po Valčákovej prihrávke sa dostal k voľnému obrancovi Gurčíkovi, ktorý svoju tvrdú strelu namieril presne - 1:0.

Úvodný gól zápasu paradoxne naštartoval hostí. Tí boli do konca prvej časti aktívnejší, no gól sa im nepodarilo streliť. Záver prvej tretiny priniesol zaujímavé momenty na oboch stranách. Najskôr tvrdo, no neúspešne strieľal Melichárek, aby z následného protiútoku faulovala obrana hostí domáceho Valčáka. Ten istý hráč však nepremenil nariadené trestné strieľanie.

Hostia pokračovali v aktívnej hre aj počas druhej tretiny. V 22. min boli za snahu odmenení vyrovnávajúcim gólom. Tybor vybojoval puk v útočnom pásme, po jeho prihrávke si Sojčík poradil s domácim brankárom a bolo 1:1. V 29. min Mašlonka fauloval Fabuša, hostia hrali následne 5-minútovú presilovku. V 33. min ju využili zásluhou Gašparoviča, ktorý úspešne zmenil smer nahodeného puku - 1:2.

Aktívnej hry sa "vojaci" nevzdávali ani v ďalšom priebehu a po sérii viacerých šancí sa dočkali aj tretieho gólu. Rozhodcovia sa o regulárnosti Sojčíkovho zásahu museli poradiť s kolegom pri videu, no tretí gól hostí napokon uznali. V závere druhej časti zaujali ešte nevyužité príležitosti v podaní Trefného a Mikulu.

V úvode tretej časti sa domáci snažili o zdramatizovanie zápasu, no v 45. min ich Dukla schladila štvrtým gólom. Tvrdoň zužitkoval prihrávku Fabuša a bolo 1:4. Hostia v ďalšom priebehu kontrolovali vývoj zápasu. Vypracovali si viac šancí ako ich súper, horšie to už bolo s ich premieňaním. V 59. min neudržal Fojtíkovu strelu brankár Kováč a Valčák znížil na konečných 2:4.

HK Nitra - Dukla Trenčín 2:4 (1:0, 0:3, 1:1)

Góly: 9. Gurčík (Valčák, Fojtík), 59. Valčák (Fojtík) - 22. Sojčík (Tybor), 33. Gašparovič (Tybor), 36. Sojčík (M. Biro, Mikula), 45. R. Tvrdoň (Fabuš, Pardavý)

Vylúčení: 5:4 na 2 min, navyše: Mašlonka (Nitra) 5+DKZ za faul do oblasti hlavy a krku a Gašparovič (Trenčín) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: R. Lauff - V. Smerek, Smrek, 1775 divákov

Nitra: Fedor - Rais, Ďurák, Gurčík, König, Árvay, M. Bača, Kružík, Grman - Hrnka, M. Štefanka, Mašlonka - Šumichrast, Valčák, Fojtík - S. Saliji, M. Segľa, H. Ručkay - Púchovský, Piačka, Kluka

Trenčín: V. Kováč - M. Habšuda, Trefný, M. Biro, Gabriš, Vizváry, Štindl, Hlubuček, E. Bednár - Pardavý, Fabuš, R. Tvrdoň - Tybor, Sojčík, M. Filo - Mikula, Gašparovič, Melichárek - Radulay, P. Kopecký, Lelkeš

Pozápasové hodnotenie:

Ladislav Branikovič (tréner Nitry): "Začali sme dobre, ujali sme sa vedenia. V druhej tretine to bolo z našej strany zlé. Hrali sme akoby bez pohybu, bez kombinácie. V tretej akoby nám chýbali sily, zápas sme dohrávali s tromi útokmi, z toho jeden bol zložený z juniorov. Vývoj stretnutia ovplyvnilo aj nepremenené trestné strieľanie. Ak by bolo 2:0, duel by sa inak vyvíjal. Z našej strany je určite nespokojnosť s týmto zápasom."

Juraj Jakubík (asistent trénera Trenčína): "Tento zápas bol dôležitý pre obe mužstvá. Domáci nastúpili vo veľkom štýle, dohrávali súboje. Neskôr sme boli lepším tímom, dali sme góly a cieľavedome išli za svojím cieľom. Divákom chcem popriať veselé Vianoce."

Skalica vyškolila Zvolenčanov

Až v samom závere vylučoval rozhodca dvoch Skaličanov, dovtedy trestná lavica zívala prázdnotou a aj tento fakt nasvedčoval, že sa hral viacmenej bezkontaktný hokej. Úsilie na oboch strán sa síce nedalo spochybniť, no oveľa lepší nos na góly ukázali hostia.

Na úspešný výsledok mali o dôvod viac, predchádzajúci zápas doma s Nitrou pokazili na celej čiare, body stratili a na zvolenskom ľade sa snažili o nápravu. Výrazne im nechtiac pomohol brankár Sáblik. Pri úvodnom góle v 11. min strelu Obdržálka vyrazil rovno na hokejku Kloza, pri treťom v 37. min zasa Višňovského nahodený puk posunul rovno pred Mikúša.

Na góle sa podpísala aj domáca obrana, Mikúša nechala úplne osamoteného a ten si dovolil puk aj priemiešavať, kým ho vyslal pod žŕdku. Na druhom góle Skaličanov sa podpísal najmä tlak, ktorý si hostia na dlhé minúty vynútili. Schuti si pri ňom zastrieľali, v 31. min ešte Hruška netrafil sám pred bránkou tam, kam mal a až Obdržálek po strele Jankoviča od modrej uplatnil v 32. min presný teč.

Zvolenčania zopár nádejných pokusov aj vyslali na brankára Lakosila, dokonca Ďaloga ho už v 2. min trafil tak, že gólman hostí musel bolesť rozdýchať, takýchto rán však zo svojich pomalších hokejok veľa nevykúzlili.

V druhej tretine sa cenila strelecká snaha Slováka, Juraška, Ťavoda zasa v 28. min nestihol nastaviť pred bránkou správny uhol svojej hokejky, a tak po dvoch tretinách tlela Zvolenčanom aspoň nádej vymazať nulové konto v 88-sekundovej presilovke o dvoch hráčov.

V treťom dejstve im z nej zostalo ešte 61 sekúnd a dokonale ju zbabrali. V 44. min sa šikovne uvoľnil v útočnej tretine Konečný, naservíroval perfektnú nahrávku na štvrtý gól a osamotený Klejna pred bránkou tým najlepší spôsobom zvýraznil, kto bol pánom v zápase.

V 51. min sa vylialo na domácich vylialo vedro smoly na hlavy, Slovák nevyužil šancu na čestný úspech a z protiútoku po nevydarenej strele Kutálka vytrestal Višňovský z ostrého uhla Sáblika, ktorý sa nestihol premiestniť. V 55. min Kutálek nevyužil samostatný nájazd na prikrášlenie víťazstva a zabránil mu v tom už striedajúci brankár Škrečko.

HKM Zvolen - HK 36 Skalica 0:5 (0:1, 0:2, 0:2)

Góly: 11. Kloz (Obdržálek, Lušňák), 32. Obdržálek (I. Jankovič, Holovič), 37. T. Mikúš (T. Višňovský), 44. Klejna (Kloz), 51 T. Višňovský (Kutálek)

Vylúčení: 1:3 na 2 min, navyše: Juraško (Zvolen) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Grečko - Gajan, M. Grečko, 2020 divákov

Zvolen: Sáblík (51. Škrečko) - Ťavoda, Marek Ďaloga, Vantroba, Juraško, J. Mucha, Hraško, Korhonen, Lubor Pokovič - Leskovjanský, M. Jurík, V. Baláž - Marek Slovák, Brabenec, Čurilla - Zuzin, Trochta, Otčenáš - Síkela, Huňady, Méry

Skalica: Lakosil - Vyrúbalík, Šmach, Kloz, I. Jankovič, Gula, T. Magušin, Srnec - Pálffy, R. Školiak, J. Hruška - Obdržálek, T. Višňovský, Lušňák - Kutálek, Holovič, M. Šátek - Klejna, R. Konečný, T. Mikúš

Jozef Škrak, tréner Zvolena: "Skalica zvíťazila zaslúžene a úplne nás zatienila. Chýbala nám väčšia vôľa i agresivita. Museli sme improvizovať zo zostavou a zasiahli do stabilných pätiek. Citeľne nám chýbal Lukáš Jurík, rozpadol sa najproduktívnejší útok, navyše viróza zasiahla kabínu a doplatil na ňu aj Škvaridlo. Nechcem sa však vyhovárať, súper bol jasne lepší."

Svatopluk Kosík, asistent trénera Skalice: "Takticky sme veľmi dobre zahrali, domácim sme nedovolili hrať ich rýchly kombinačný hokej. Zamerali sme sa na stredné pásmo a to, čo sme stratili doma, získali sme vonku. Spokojní sme s bodmi i s hrou."

Martin v Bratislave nedal ani gól

Hostia nastúpili v Bratislave len s piatimi obrancami a desiatimi útočníkmi, napriek tomu boli Slovanu v úvodnom dejstve vyrovnaným súperom. Domáci si síce vypracovali viacero dobrých streleckých príležitostí, brankár Dzubina si však so všetkými pokusmi súpera poradil.

Miernu prevahu pretavili "belasí" vo vedúci gól až v prostrednej časti hry. V 25. minúte našiel Bartánus pred bránkou Lipianskeho, ktorý z bezprostrednej blízkosti pretlačil puk za čiaru - 1:0. O minútu neskôr prišiel Martin o zraneného Moceka a zápas tak dohrával iba so štyrmi obrancami. Preriedené mužstvo z Turca odolávalo najmä vďaka výbornému Dzubinovi, ktorý predviedol niekoľko skvelých zákrokov.

Vedenie Slovana poistil na začiatku záverečnej tretiny opäť Lipiansky, keď martinský gólman nestihol zareagovať na jeho tečovanú strelu - 2:0. Aj napriek druhému inkasovanému gólu bol Dzubina naďalej mužom zápasu, keď si na ňom postupne vylámalo zuby hneď niekoľko domácich strelcov. V 47. minúte mal na hokejke kontaktný gól Galamboš, jeho strela však len obtrela hornú žŕdku Konrádovej bránky.

Tretí gól domácich pridal v 52. minúte z trestného strieľania Bulík, ktorého fauloval Škumát. O dve minúty neskôr si rovnaký hráč nedovolene pomohol aj pri úniku Hudáčka, rozhodca nariadil ďalšie trestné strieľanie, ktoré však mladý útočník nevyužil. Do záverečnej sirény sa už stav nezmenil a Slovan si vďaka triumfu 3:0 udržal prvé miesto v tabuľke.

Slovan Bratislava - MHC Mountfield Martin 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Góly: 25. Lipiansky (M. Bartánus, Šatan), 41. Lipiansky (Švarný, Štajnoch), 52. Bulík (z trest. strieľania)

Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc - M. Novák, Bundil, 5486 divákov

Slovan: Konrád - Štajnoch, Švarný, P. Frühauf, I. Ďatelinka, Jass, L. Kozák - Šatan, Lipiansky, M. Bartánus - L. Hudáček, Bulík, M. Bakoš - D. Buc, Kukumberg, Preisinger - M. Macho, M. Sloboda

Martin: Dzubina - Matejka, J. Mocek, Zukal, Brcko, Vartovník - J. Markovič, Galamboš, Michal Važan - J. Cíger, V. Škoda, Šišovský - M. Sobota, Miroslav Ižvolt, Macejka - Škumát

Štefan Mikeš, tréner Slovana: "Zápas sme si predstavovali trošku inak, z našej strany to bolo trápenie. Sami sme si to skomplikovali, hoci treba povedať, že súper podal veľmi dobrý výkon. Upokojil nás až gól na 2:0. Celkovo sme však hrali neefektívne, individualisticky, jednoducho to nebol dobrý výkon. Najdôležitejšie sú však tri body, tie sa počítajú."

Branislav Stolárik, asistent trénera Martina: "Prišli sme v oklieštenej zostave, chýbalo nám až 8 hráčov a ledva sme dali dokopy tri kompletné päťky. V obrane hrali dvaja útočníci, museli sme preto zvoliť defenzívnu taktiku, čakať na chybu súpera a naše prečíslenia. Tie sa aj dostavili, trafili sme myslím tri žŕdky a pri troche šťastia mohol byť výsledok iný napriek tomu, že Slovan mal streleckú prevahu. Veľkú pochvalu si zaslúži brankár Dzubina, ale aj zvyšok mužstva."