AKTUALIZOVANÉ 22:59

Sagan sa stal po druhýkrát v kariére Cyklistom roka

Sagan má za sebou úspešnú sezónu, počas ktorej dosiahol úspechy na pretekoch Okolo Sardínie, Okolo Kalifornie, Okolo Švajčiarska, Okolo Poľska i na Vuelte.

Peter Sagan.(Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Cyklistom roka 2011 sa na Slovensku stal Peter Sagan. Dvadsaťjedenročný Žilinčan vystriedal na tróne kráľa slovenskej cyklistiky Petra Velitsa a vo výročnej ankete Slovenského zväzu cyklistiky, ktorá sa premiérovo volala Zlatý pedál, triumfoval druhýkrát v kariére.

Predtým získal ocenenie v roku 2008, keď sa stal rovnako ako rok predtým aj talentom sezóny. V tohtoročnej ankete triumfoval Sagan suverénne pred bratmi Petrom a Martinom Velitsovcami. Talentom roka sa stal Dávid Zverko, ktorý získal bronzovú medailu na mládežníckom Európskom olympijskom festivale mládeže (EYOF) v tureckom Trabzone.

Na galavečere v bratislavskom hoteli Holiday Inn vyhlásili aj Miss slovenskej cyklistiky, ktorou sa stala 21-ročná Karin Bäumlová z CK Falange Bratislava, ktorá jazdí cestné preteky i maratóny na horských bicykloch. Prvou vicemiss sa stala horská cyklistka a cyklokrosárka Lívia Hanesová z CK Banská Bystrica, druhou krasojazdkyňa Alica Vinczeová z ŠKC Kolárovo.

Sagan má za sebou úspešnú sezónu, počas ktorej dosiahol úspechy na pretekoch Okolo Sardínie (celkové prvenstvo, 3 etapové víťazstvá, víťaz súťaže aktivity), Okolo Kalifornie (víťaz súťaže aktivity, víťaz 1 etapy), Okolo Švajčiarska (2 etapové víťazstvá, víťaz súťaže aktivity), Okolo Poľska (celkové prvenstvo, 2-krát víťaz etapy, najlepší v súťaži aktivity) i na Vuelte a Espaňa (3 etapové víťazstvá). Na majstrovstvách sveta v Kodani finišoval na 12. mieste.

Na slávnostnom galavečere v bratislavskom hoteli Holiday Inn vyhlásili aj najlepších pretekárov v jednotlivých odvetviach.

Ceny si prevzali aj najlepší v jednotlivých odvetviach: Peter Sagan (cesta), Alžbeta Pavlendová (dráha), František Lami (cross country MTB), Marek Peško (zjazd MTB), Milan Krebs (bikros), Ján Kočiš (cyklotrial), Róbert Gavenda (cyklokros), Viktória Csenteová, Alica Vinceová, Korina Vasová, Dóra Szabóová (sálová cyklistika) a Vladislav Janovjak (telesne postihnutí).

SZC ocenil za pozoruhodný čin Ivana Pašeka a za celoživotný prínos pre cyklistiku Kamila Haťapku, Juraja Farbiaka a Karola Pátka. Cenu fair-play dostali Ladislav Longauer a Natálie Bírová.

"Teší ma, že som vyhral. Bolo to trošku prekvapenie, ale očakával som to. Som poctený, že som mohol vyhrať a chcel by som sa poďakovať fanúšikom. Budem sa snažiť, aby sme sa tu takto mohli zísť aj ďalší rok a aby bolo čo oslavovať. Naozaj som nečakal, že sezóna vyjde tak nad moje očakávania. Musím však povedať, že jeden jej úsek by som rád vymazal. Na začiatku som mal tri pády po sebe a nevyzeralo to ružovo, ale nakoniec to dobre dopadlo," povedal Sagan, ktorý mal našliapnuté na medailu aj na MS v Kodani, no nakoniec mu to nevyšlo a skončil na 12. mieste. "Musím však povedať, že aj tá Kodaň bola nadpriemerná a na môj nízky vek je to veľmi dobrý výsledok," dodal.

"Cena je v správnych rukách, Peter mal fantastickú sezónu a potvrdil tú minuloročnú, kedy sa mu začalo dariť. Aj ja som spokojný so sezónou. Tie výsledky neboli zlé, aj keď som očakával viac. Myslel som, že celkové umiestnenie na Tour bude lepšie," povedal Peter Velits, ktorý na tohtoročnej Tour de France obsadil 19. priečku.