AKTUALIZOVANÉ 18.40

Víkend šampiónov 2012 sa definitívne neuskutoční

Predstavitelia spoločnosti UFA Sports Slovakia s.r.o. vo štvrtok na tlačovej konferencii prezentovali svoj postoj k zrušeniu futbalového turnaja Fortuna Víkend šampiónov.

BRATISLAVA. Predstavitelia spoločnosti UFA Sports Slovakia s.r.o. vo štvrtok na tlačovej konferencii prezentovali svoj postoj k zrušeniu futbalového turnaja Fortuna Víkend šampiónov, ktorý sa mal v nedeľu 8. januára uskutočniť v Bratislave.

O zrušení podujatia rozhodol v stredu starosta mestskej časti Bratislava - Nové Mesto Rudolf Kusý na základe žiadosti polície.

"Sme veľmi sklamaní z rozhodnutia starostu a policajného zboru, pretože tento turnaj mohol byť veľkou príležitosťou pre slovenský futbal a Bratislavu usporiadať kvalitné medzinárodné podujatie. Iniciovali sme ďalšie rokovania, pretože prvé stretnutie o bezpečnosti sme mali ešte v novembri a o predmetnom rozhodnutí sme sa v podstate dozvedeli z médí, resp. v tesnej nadväznosti. Mesto však naše návrhy neprijalo," povedal generálny riaditeľ organizujúcej spoločnosti UFA Sports Slovakia Arndt Jaworski a pokračoval:

"V utorok sa na štadióne konalo stretnutie so všetkými stranami, vrátane zdravotníkov, hasičov a zástupcov mesta. Jedinou podmienkou bolo, aby sme do štvrtka predložili organizačný plán. Mrzí nás to aj preto, že podujatie sa päťkrát konalo v Prahe za účasti väčšieho počtu fanúšikov a menej bezpečnostných pracovníkov, nikdy sa nič vážneho nestalo."

"Spolupracovali sme s políciou, snažili sme sa vychádzať v ústrety jej požiadavkám a navrhovali sme dostatočné opatrenia, ktoré boli na vyššej úrovni ako futbalové a hokejové ligové zápasy a dovolím si povedať, že aj ako reprezentačné stretnutia. Myslíme si, že toto rozhodnutie bolo vydané na základe minoritnej skupiny fanúšikov. Veľká väčšina divákov sú totiž slušní ľudia. Pre nás a našich partnerov ide o veľké sklamanie."

Na tradičnom zimnom halovom turnaji sa mali v Slovnaft aréne Zimného štadióna Ondreja Nepelu v Bratislave predstaviť Slovan Bratislava, MŠK Žilina, Spartak Trnava, Sparta Praha, Slavia Praha a Bohemians 1905.

"Mojou absolútnou prioritou je ochrana zdravia a majetku ľudí. Aj na základe osobných skúseností so zabezpečením zápasov hokejového šampionátu som presvedčený, že organizátori futbalového turnaja podcenili či odignorovali pripomienky, ktoré im boli dané na zabezpečenie hladkého priebehu podujatia," uviedol starosta Rudolf Kusý s tým, že organizátor napriek opakovaným upozorneniam nesplnil zákonné podmienky pre zabezpečenie takéhoto podujatia.

Aj preto polícia vo svojej žiadosti upozornila na vážne bezpečnostné riziká spojené s organizáciou tohto podujatia. Hrozilo by bezprostredné nebezpečenstvo narušenia verejného poriadku, ako aj ohrozenie životu a zdravia účastníkov a obyvateľov Bratislavy.

Riaditeľ krajskej polície v Bratislave Csaba Faragó upozornil, že organizátor napriek predchádzajúcemu upozorneniu nezvýšil počet členov usporiadateľskej služby a pracovníkov súkromnej bezpečnostnej služby. "Organizátor nedeklaroval konkrétne opatrenia na zabezpečenie verejného poriadku, bezpečnosti, života a zdravia účastníkov," zdôraznil v žiadosti o zákaz turnaja bratislavský policajný šéf Faragó.

"Dlhodobo sme komunikovali s mestom a políciou a verím, že sme urobili maximum. Štadión je taký aký je, my ho nevlastníme a ak sú spomenuté problémy naozaj natoľko vážne, pýtam sa kto povolil konania športových podujatí v priestore, ktorý nespĺňa bezpečnostné štandardy."

"Verili sme, že táto hala má dostatočné predpoklady na usporiadanie bezpečného podujatia, navyše sme využili všetky dostupné technické podmienky v maximálnej miere, ale aj tak ťaháme za kratší koniec," kontroval Boris Šimonič z UFA Sports Slovakia.

Verejnosti mali byť na štadióne sprístupnené aj miesta na státie, čo zákon v takých rizikových prípadoch vyslovene zakazuje. Pri organizovaní podujatí na štadiónoch s kapacitou nad 5000 účastníkov, na ktorých je možné odôvodnene predpokladať rušenie verejného poriadku, nie sú povolené pre účastníkov podujatia miesta na státie.

"Budeme komunikovať s našimi partnermi a sme odhodlaní odškodniť fanúšikov. Zároveň chcem povedať, že sme nemali záujem na preložení turnaja do iného mesta. Chceli sme totiž priniesť kvalitný futbal do Bratislavy, toto mesto má na to všetky predpoklady. Nebolo jednoduché priviesť Víkend šampiónov na Slovensko," nechal sa počuť Jaworski.

Podľa policajných odhadov sa na turnaj chystalo okolo 1200 fanúšikov Spartaka Trnava vrátane zhruba dvoch stoviek rizikových chuligánov.

"Títo fanúšikovia sa často prezentujú extrémistickými symbolmi a ich správanie aj proti bezpečnostným zložkám je agresívne a smeruje k páchaniu trestnej činnosti," upozornil riaditeľ krajskej polície v Bratislave Csaba Faragó. Polícia predpokladá, že bolo vysoké riziko ich fyzického konfliktu s podobne agresívnymi fanúšikmi Slovana Bratislava, ktorých polícia očakávala v porovnateľnom zastúpení.

"Počas presunu fanúšikov na štadión je predpoklad narušenia plynulosti cestnej premávky, čo by sa ešte dalo akceptovať. V žiadnom prípade však nemôžeme pripustiť ohrozenie bezpečnosti, zdravia a života občanov Bratislavy," vyhlásil starosta Rudolf Kusý.

ico

Stanovisko Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave

KR PZ v Bratislave nie je v žiadnom prípade proti konaniu sa rôznych športových podujatí a aj doteraz vykonávalo všetky opatrenia, ktorými sa snažilo vytvoriť vhodné podmienky pre konanie sa športových podujatí tak, aby bol zabezpečený verejný poriadok, ochrana života, zdravia a majetku občanov.

Vychádzajúc však zo skutočnosti, že organizátor medzinárodného futbalového podujatia "Fortuna Víkend šampiónov" dostatočne nedeklaroval opatrenia na zabezpečenie ochrany života a zdravia fanúšikov na štadióne, čiže atribúty, ktoré považuje KR PZ v Bratislave za prioritné, bolo nutné z našej strany požiadať MÚ Bratislava – Nové Mesto, aby vydali rozhodnutie o zákaze športového podujatia.

Organizátor športového podujatia totiž nesplnil niektoré konkrétne povinnosti vyplývajúce zo zákona č. 479/2008 o organizovaní verejných telovýchovných podujatí, športových podujatí a turistických podujatí a niektoré z povinností vedome porušil.

Zvlášť chceme poukázať, že organizátor podujatia nemal zákonom stanovenej lehote spracované ustanovené opatrenia, ktoré vykoná, aby nedošlo k narušeniu verejného poriadku, ohrozenia bezpečnosti, života a zdravia účastníkov.

Vzhľadom k tomu, že podujatie bolo označené za rizikové, organizátor mal doručiť aj vypracované organizačné poriadky, bezpečnostné opatrenia na ochranu života a zdravia občanov a zabezpečiť ich zverenie.

Organizátor podujatia nezabezpečil dostatočný počet usporiadateľskej služby a pracovníkov súkromnej bezpečnostnej služby. taktiež nevykonal opatrenia na oddelenie skupiny priaznivcov súťažiacich mužstiev a taktiež pre organizovaných priaznivcov hosťujúceho súpera nevyčlenil dostatočné priestory tak, ako im ukladá zákon.

Takisto nesplnil svoje povinnosti vyplývajúce zo zákona, ktorý nedovoľuje pre účastníkov podujatia miesta na státie na štadiónoch s kapacitou nad 5.000 účastníkov, na ktorých možno odôvodnene predpokladať rušenie verejného poriadku. Organizátor neriešil zabránenie stretu nevraživých fanúšikov na spoločných priestoroch objektu ( vstup, chodby, priestory na občerstvenie, toalety).

Treba poukázať, že samotným organizátorom bolo podujatie označené ako rizikové. V porovnaní s ostatnými športovými podujatiami treba poukázať na enormnú koncentráciu rizikových fanúšikov v malom uzavretom priestore a v prípade narušenia verejného poriadku, výtržníctva a následnej potreby vykonať služobný zákrok, v prípade následnej možnej paniky, by zákonite došlo k tlačenici spôsobenej ustupujúcimi osobami, voči ktorým by bol zákrok vedený a tým by mohlo dôjsť k tragickým následkom – napr. pošliapaniu ďalších osôb, ktoré by neboli zúčastnené konfliktu.

Dňa 3.1.2012 bola vykonaná rekognoskácia uvedeného objektu, pri ktorej bol organizátor upozornený na potrebu vykonania konkrétnych opatrení za účelom zvýšenia bezpečnosti života a zdravia občanov aj s prihliadnutím na stavebno-technické riešenie objektu, ktoré nevykonal. Napriek upozorneniu o obmedzení počtu fanúšikov z dôvodu ponechania dostatočného priestoru pre vykonanie prípadných služobných zákrokov a prípadnej evakuácie návštevníkov, všetky miesta organizátor vypredal.

Požiadavke organizátora o zabránenie pricestovania rizikových fanúšikov na športové podujatie, prípadne zadržanie takýchto fanúšikov nebolo možné vyhovieť, nakoľko PZ môže konať len na základe a v súlade so zákonom a také oprávnenie PZ zákon nedáva.

Na základe rokovania organizátorov, predstaviteľov KR PZ v Bratislave a predstaviteľov mestského úradu Bratislava- časť Nové Mesto v zastúpení starostom Mgr. Rudolfom Kusým dňa 5.1.2012 bolo rozhodnuté, že organizátor môže odstrániť všetky nedostatky.

V prípade, že organizátor všetky nedostatky odstráni a príjme opatrenia, ktoré zabezpečia ochranu života, zdravia a majetku občanov, k čomu mu bola zo strany KR PZ v Bratislave ponúknuté poskytnutie metodickej pomoci, KR PZ v Bratislave svoju žiadosť o zákaze uvedeného podujatia stiahne a starosta mestskej časti Nové Mesto prehodnotí svoje rozhodnutie.

KR PZ v Bratislave sa týmto ospravedlňuje všetkým slušným fanúšikom, ktorým bol následkom týchto opatrení znemožnený očakávaný športový zážitok, avšak prijaté opatrenia boli nevyhnutné z dôvodu ochrany ich životov a zdravia.

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 4. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 6. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 9. Jarné prázdniny pri mori?
 10. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta
 1. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 2. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 3. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 4. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 5. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 6. Svadba v kraji lietajúceho mnícha Cypriána
 7. Vecný dar pre Detské kardiocentrum v Bratislave
 8. VZN o hazarde sa dá zachrániť
 9. Prieskum: Ako si Slováci požičiavajú? Hlavne rýchlo
 10. Čo prinieslo tohtoročné Záhradnícke fórum?
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 10 282
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 10 171
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 8 233
 4. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 7 192
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 954
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 5 232
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 029
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 3 599
 9. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 852
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 569

Hlavné správy zo Sme.sk

KULTÚRA

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.

TECH

Akadémia vied má päť slabých ústavov, dva špičkové

Päť ústavov nestojí na pevných základoch.

EKONOMIKA

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Sieť už začala s prestavbou niektorých pobočiek.

Neprehliadnite tiež

Klub doviedol k senzačnému titulu. Tréner Ranieri v Leicestri skončil

Taliansky kouč doviedol v minulej sezóne Leicester City k titulu v anglickej Premier League.

Škrtel bol nútený urobiť chybu, nik mu nepomohol, tvrdí turecký novinár

Slovák Martin Škrtel je najvyťaženejším hráčom Fenerbahce Istanbul.

Gombos v Marseille zdolal ďalšieho súpera a vo štvrťfinále vyzve Kyrgiosa

Slovenský tenista si v druhom kole poradil s Nicolasom Mahutom.

Štartujú jarné klasiky. Pozrite si, kedy jazdí Sagan

Už v sobotu sa začína sezóna klasík. Peter Sagan sa na nich bude môcť spoľahnúť aj na pomoc slovenských kolegov.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop