AKTUALIZOVANÉ 18.40

Víkend šampiónov 2012 sa definitívne neuskutoční

Predstavitelia spoločnosti UFA Sports Slovakia s.r.o. vo štvrtok na tlačovej konferencii prezentovali svoj postoj k zrušeniu futbalového turnaja Fortuna Víkend šampiónov.

BRATISLAVA. Predstavitelia spoločnosti UFA Sports Slovakia s.r.o. vo štvrtok na tlačovej konferencii prezentovali svoj postoj k zrušeniu futbalového turnaja Fortuna Víkend šampiónov, ktorý sa mal v nedeľu 8. januára uskutočniť v Bratislave.

O zrušení podujatia rozhodol v stredu starosta mestskej časti Bratislava - Nové Mesto Rudolf Kusý na základe žiadosti polície.

"Sme veľmi sklamaní z rozhodnutia starostu a policajného zboru, pretože tento turnaj mohol byť veľkou príležitosťou pre slovenský futbal a Bratislavu usporiadať kvalitné medzinárodné podujatie. Iniciovali sme ďalšie rokovania, pretože prvé stretnutie o bezpečnosti sme mali ešte v novembri a o predmetnom rozhodnutí sme sa v podstate dozvedeli z médí, resp. v tesnej nadväznosti. Mesto však naše návrhy neprijalo," povedal generálny riaditeľ organizujúcej spoločnosti UFA Sports Slovakia Arndt Jaworski a pokračoval:

"V utorok sa na štadióne konalo stretnutie so všetkými stranami, vrátane zdravotníkov, hasičov a zástupcov mesta. Jedinou podmienkou bolo, aby sme do štvrtka predložili organizačný plán. Mrzí nás to aj preto, že podujatie sa päťkrát konalo v Prahe za účasti väčšieho počtu fanúšikov a menej bezpečnostných pracovníkov, nikdy sa nič vážneho nestalo."

"Spolupracovali sme s políciou, snažili sme sa vychádzať v ústrety jej požiadavkám a navrhovali sme dostatočné opatrenia, ktoré boli na vyššej úrovni ako futbalové a hokejové ligové zápasy a dovolím si povedať, že aj ako reprezentačné stretnutia. Myslíme si, že toto rozhodnutie bolo vydané na základe minoritnej skupiny fanúšikov. Veľká väčšina divákov sú totiž slušní ľudia. Pre nás a našich partnerov ide o veľké sklamanie."

Na tradičnom zimnom halovom turnaji sa mali v Slovnaft aréne Zimného štadióna Ondreja Nepelu v Bratislave predstaviť Slovan Bratislava, MŠK Žilina, Spartak Trnava, Sparta Praha, Slavia Praha a Bohemians 1905.

"Mojou absolútnou prioritou je ochrana zdravia a majetku ľudí. Aj na základe osobných skúseností so zabezpečením zápasov hokejového šampionátu som presvedčený, že organizátori futbalového turnaja podcenili či odignorovali pripomienky, ktoré im boli dané na zabezpečenie hladkého priebehu podujatia," uviedol starosta Rudolf Kusý s tým, že organizátor napriek opakovaným upozorneniam nesplnil zákonné podmienky pre zabezpečenie takéhoto podujatia.

Aj preto polícia vo svojej žiadosti upozornila na vážne bezpečnostné riziká spojené s organizáciou tohto podujatia. Hrozilo by bezprostredné nebezpečenstvo narušenia verejného poriadku, ako aj ohrozenie životu a zdravia účastníkov a obyvateľov Bratislavy.

Riaditeľ krajskej polície v Bratislave Csaba Faragó upozornil, že organizátor napriek predchádzajúcemu upozorneniu nezvýšil počet členov usporiadateľskej služby a pracovníkov súkromnej bezpečnostnej služby. "Organizátor nedeklaroval konkrétne opatrenia na zabezpečenie verejného poriadku, bezpečnosti, života a zdravia účastníkov," zdôraznil v žiadosti o zákaz turnaja bratislavský policajný šéf Faragó.

"Dlhodobo sme komunikovali s mestom a políciou a verím, že sme urobili maximum. Štadión je taký aký je, my ho nevlastníme a ak sú spomenuté problémy naozaj natoľko vážne, pýtam sa kto povolil konania športových podujatí v priestore, ktorý nespĺňa bezpečnostné štandardy."

"Verili sme, že táto hala má dostatočné predpoklady na usporiadanie bezpečného podujatia, navyše sme využili všetky dostupné technické podmienky v maximálnej miere, ale aj tak ťaháme za kratší koniec," kontroval Boris Šimonič z UFA Sports Slovakia.

Verejnosti mali byť na štadióne sprístupnené aj miesta na státie, čo zákon v takých rizikových prípadoch vyslovene zakazuje. Pri organizovaní podujatí na štadiónoch s kapacitou nad 5000 účastníkov, na ktorých je možné odôvodnene predpokladať rušenie verejného poriadku, nie sú povolené pre účastníkov podujatia miesta na státie.

"Budeme komunikovať s našimi partnermi a sme odhodlaní odškodniť fanúšikov. Zároveň chcem povedať, že sme nemali záujem na preložení turnaja do iného mesta. Chceli sme totiž priniesť kvalitný futbal do Bratislavy, toto mesto má na to všetky predpoklady. Nebolo jednoduché priviesť Víkend šampiónov na Slovensko," nechal sa počuť Jaworski.

Podľa policajných odhadov sa na turnaj chystalo okolo 1200 fanúšikov Spartaka Trnava vrátane zhruba dvoch stoviek rizikových chuligánov.

"Títo fanúšikovia sa často prezentujú extrémistickými symbolmi a ich správanie aj proti bezpečnostným zložkám je agresívne a smeruje k páchaniu trestnej činnosti," upozornil riaditeľ krajskej polície v Bratislave Csaba Faragó. Polícia predpokladá, že bolo vysoké riziko ich fyzického konfliktu s podobne agresívnymi fanúšikmi Slovana Bratislava, ktorých polícia očakávala v porovnateľnom zastúpení.

"Počas presunu fanúšikov na štadión je predpoklad narušenia plynulosti cestnej premávky, čo by sa ešte dalo akceptovať. V žiadnom prípade však nemôžeme pripustiť ohrozenie bezpečnosti, zdravia a života občanov Bratislavy," vyhlásil starosta Rudolf Kusý.

ico

Stanovisko Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave

KR PZ v Bratislave nie je v žiadnom prípade proti konaniu sa rôznych športových podujatí a aj doteraz vykonávalo všetky opatrenia, ktorými sa snažilo vytvoriť vhodné podmienky pre konanie sa športových podujatí tak, aby bol zabezpečený verejný poriadok, ochrana života, zdravia a majetku občanov.

Vychádzajúc však zo skutočnosti, že organizátor medzinárodného futbalového podujatia "Fortuna Víkend šampiónov" dostatočne nedeklaroval opatrenia na zabezpečenie ochrany života a zdravia fanúšikov na štadióne, čiže atribúty, ktoré považuje KR PZ v Bratislave za prioritné, bolo nutné z našej strany požiadať MÚ Bratislava – Nové Mesto, aby vydali rozhodnutie o zákaze športového podujatia.

Organizátor športového podujatia totiž nesplnil niektoré konkrétne povinnosti vyplývajúce zo zákona č. 479/2008 o organizovaní verejných telovýchovných podujatí, športových podujatí a turistických podujatí a niektoré z povinností vedome porušil.

Zvlášť chceme poukázať, že organizátor podujatia nemal zákonom stanovenej lehote spracované ustanovené opatrenia, ktoré vykoná, aby nedošlo k narušeniu verejného poriadku, ohrozenia bezpečnosti, života a zdravia účastníkov.

Vzhľadom k tomu, že podujatie bolo označené za rizikové, organizátor mal doručiť aj vypracované organizačné poriadky, bezpečnostné opatrenia na ochranu života a zdravia občanov a zabezpečiť ich zverenie.

Organizátor podujatia nezabezpečil dostatočný počet usporiadateľskej služby a pracovníkov súkromnej bezpečnostnej služby. taktiež nevykonal opatrenia na oddelenie skupiny priaznivcov súťažiacich mužstiev a taktiež pre organizovaných priaznivcov hosťujúceho súpera nevyčlenil dostatočné priestory tak, ako im ukladá zákon.

Takisto nesplnil svoje povinnosti vyplývajúce zo zákona, ktorý nedovoľuje pre účastníkov podujatia miesta na státie na štadiónoch s kapacitou nad 5.000 účastníkov, na ktorých možno odôvodnene predpokladať rušenie verejného poriadku. Organizátor neriešil zabránenie stretu nevraživých fanúšikov na spoločných priestoroch objektu ( vstup, chodby, priestory na občerstvenie, toalety).

Treba poukázať, že samotným organizátorom bolo podujatie označené ako rizikové. V porovnaní s ostatnými športovými podujatiami treba poukázať na enormnú koncentráciu rizikových fanúšikov v malom uzavretom priestore a v prípade narušenia verejného poriadku, výtržníctva a následnej potreby vykonať služobný zákrok, v prípade následnej možnej paniky, by zákonite došlo k tlačenici spôsobenej ustupujúcimi osobami, voči ktorým by bol zákrok vedený a tým by mohlo dôjsť k tragickým následkom – napr. pošliapaniu ďalších osôb, ktoré by neboli zúčastnené konfliktu.

Dňa 3.1.2012 bola vykonaná rekognoskácia uvedeného objektu, pri ktorej bol organizátor upozornený na potrebu vykonania konkrétnych opatrení za účelom zvýšenia bezpečnosti života a zdravia občanov aj s prihliadnutím na stavebno-technické riešenie objektu, ktoré nevykonal. Napriek upozorneniu o obmedzení počtu fanúšikov z dôvodu ponechania dostatočného priestoru pre vykonanie prípadných služobných zákrokov a prípadnej evakuácie návštevníkov, všetky miesta organizátor vypredal.

Požiadavke organizátora o zabránenie pricestovania rizikových fanúšikov na športové podujatie, prípadne zadržanie takýchto fanúšikov nebolo možné vyhovieť, nakoľko PZ môže konať len na základe a v súlade so zákonom a také oprávnenie PZ zákon nedáva.

Na základe rokovania organizátorov, predstaviteľov KR PZ v Bratislave a predstaviteľov mestského úradu Bratislava- časť Nové Mesto v zastúpení starostom Mgr. Rudolfom Kusým dňa 5.1.2012 bolo rozhodnuté, že organizátor môže odstrániť všetky nedostatky.

V prípade, že organizátor všetky nedostatky odstráni a príjme opatrenia, ktoré zabezpečia ochranu života, zdravia a majetku občanov, k čomu mu bola zo strany KR PZ v Bratislave ponúknuté poskytnutie metodickej pomoci, KR PZ v Bratislave svoju žiadosť o zákaze uvedeného podujatia stiahne a starosta mestskej časti Nové Mesto prehodnotí svoje rozhodnutie.

KR PZ v Bratislave sa týmto ospravedlňuje všetkým slušným fanúšikom, ktorým bol následkom týchto opatrení znemožnený očakávaný športový zážitok, avšak prijaté opatrenia boli nevyhnutné z dôvodu ochrany ich životov a zdravia.

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 3. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 4. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 7. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 8. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 9. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 10. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 1. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 2. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 3. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 4. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 5. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 6. Univerzita vyTVORená nápadmi študentov!
 7. Slovenské mestá môžu využiť eurofondy na zelené strechy
 8. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 9. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 10. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 15 395
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 4 398
 3. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 4 075
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 3 056
 5. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 2 236
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí? 2 098
 7. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 988
 8. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 1 910
 9. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 351
 10. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 133

Téma: Futbal


Článok je zaradený aj do ďalších tém Futbal v Trenčíne, Liga majstrov 2017/2018, Futbal

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník hovorí, že oligarchovia médiá skupujú kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.

Neprehliadnite tiež

Sagan už ukázal, že takéto preteky dokáže vyhrať. Bude pripravený, vraví Valach

Dva roky za sebou priviedol Ján Valach ako tréner mužskej reprezentácie Petra Sagana k titulu majstra sveta.

Svetová cyklistika má nového šéfa

Novým prezidentom Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) sa stal Francúz David Lappartient.

Nestalo sa to takmer 30 rokov. Neapol v novej sezóne iba vyhráva

Futbalisti Neapola dokázali za päť minút otočiť zápas proti Laziu.