AKTUALIZOVANÉ 18.40

Víkend šampiónov 2012 sa definitívne neuskutoční

Predstavitelia spoločnosti UFA Sports Slovakia s.r.o. vo štvrtok na tlačovej konferencii prezentovali svoj postoj k zrušeniu futbalového turnaja Fortuna Víkend šampiónov.

BRATISLAVA. Predstavitelia spoločnosti UFA Sports Slovakia s.r.o. vo štvrtok na tlačovej konferencii prezentovali svoj postoj k zrušeniu futbalového turnaja Fortuna Víkend šampiónov, ktorý sa mal v nedeľu 8. januára uskutočniť v Bratislave.

O zrušení podujatia rozhodol v stredu starosta mestskej časti Bratislava - Nové Mesto Rudolf Kusý na základe žiadosti polície.

"Sme veľmi sklamaní z rozhodnutia starostu a policajného zboru, pretože tento turnaj mohol byť veľkou príležitosťou pre slovenský futbal a Bratislavu usporiadať kvalitné medzinárodné podujatie. Iniciovali sme ďalšie rokovania, pretože prvé stretnutie o bezpečnosti sme mali ešte v novembri a o predmetnom rozhodnutí sme sa v podstate dozvedeli z médí, resp. v tesnej nadväznosti. Mesto však naše návrhy neprijalo," povedal generálny riaditeľ organizujúcej spoločnosti UFA Sports Slovakia Arndt Jaworski a pokračoval:

"V utorok sa na štadióne konalo stretnutie so všetkými stranami, vrátane zdravotníkov, hasičov a zástupcov mesta. Jedinou podmienkou bolo, aby sme do štvrtka predložili organizačný plán. Mrzí nás to aj preto, že podujatie sa päťkrát konalo v Prahe za účasti väčšieho počtu fanúšikov a menej bezpečnostných pracovníkov, nikdy sa nič vážneho nestalo."

"Spolupracovali sme s políciou, snažili sme sa vychádzať v ústrety jej požiadavkám a navrhovali sme dostatočné opatrenia, ktoré boli na vyššej úrovni ako futbalové a hokejové ligové zápasy a dovolím si povedať, že aj ako reprezentačné stretnutia. Myslíme si, že toto rozhodnutie bolo vydané na základe minoritnej skupiny fanúšikov. Veľká väčšina divákov sú totiž slušní ľudia. Pre nás a našich partnerov ide o veľké sklamanie."

Na tradičnom zimnom halovom turnaji sa mali v Slovnaft aréne Zimného štadióna Ondreja Nepelu v Bratislave predstaviť Slovan Bratislava, MŠK Žilina, Spartak Trnava, Sparta Praha, Slavia Praha a Bohemians 1905.

"Mojou absolútnou prioritou je ochrana zdravia a majetku ľudí. Aj na základe osobných skúseností so zabezpečením zápasov hokejového šampionátu som presvedčený, že organizátori futbalového turnaja podcenili či odignorovali pripomienky, ktoré im boli dané na zabezpečenie hladkého priebehu podujatia," uviedol starosta Rudolf Kusý s tým, že organizátor napriek opakovaným upozorneniam nesplnil zákonné podmienky pre zabezpečenie takéhoto podujatia.

Aj preto polícia vo svojej žiadosti upozornila na vážne bezpečnostné riziká spojené s organizáciou tohto podujatia. Hrozilo by bezprostredné nebezpečenstvo narušenia verejného poriadku, ako aj ohrozenie životu a zdravia účastníkov a obyvateľov Bratislavy.

Riaditeľ krajskej polície v Bratislave Csaba Faragó upozornil, že organizátor napriek predchádzajúcemu upozorneniu nezvýšil počet členov usporiadateľskej služby a pracovníkov súkromnej bezpečnostnej služby. "Organizátor nedeklaroval konkrétne opatrenia na zabezpečenie verejného poriadku, bezpečnosti, života a zdravia účastníkov," zdôraznil v žiadosti o zákaz turnaja bratislavský policajný šéf Faragó.

"Dlhodobo sme komunikovali s mestom a políciou a verím, že sme urobili maximum. Štadión je taký aký je, my ho nevlastníme a ak sú spomenuté problémy naozaj natoľko vážne, pýtam sa kto povolil konania športových podujatí v priestore, ktorý nespĺňa bezpečnostné štandardy."

"Verili sme, že táto hala má dostatočné predpoklady na usporiadanie bezpečného podujatia, navyše sme využili všetky dostupné technické podmienky v maximálnej miere, ale aj tak ťaháme za kratší koniec," kontroval Boris Šimonič z UFA Sports Slovakia.

Verejnosti mali byť na štadióne sprístupnené aj miesta na státie, čo zákon v takých rizikových prípadoch vyslovene zakazuje. Pri organizovaní podujatí na štadiónoch s kapacitou nad 5000 účastníkov, na ktorých je možné odôvodnene predpokladať rušenie verejného poriadku, nie sú povolené pre účastníkov podujatia miesta na státie.

"Budeme komunikovať s našimi partnermi a sme odhodlaní odškodniť fanúšikov. Zároveň chcem povedať, že sme nemali záujem na preložení turnaja do iného mesta. Chceli sme totiž priniesť kvalitný futbal do Bratislavy, toto mesto má na to všetky predpoklady. Nebolo jednoduché priviesť Víkend šampiónov na Slovensko," nechal sa počuť Jaworski.

Podľa policajných odhadov sa na turnaj chystalo okolo 1200 fanúšikov Spartaka Trnava vrátane zhruba dvoch stoviek rizikových chuligánov.

"Títo fanúšikovia sa často prezentujú extrémistickými symbolmi a ich správanie aj proti bezpečnostným zložkám je agresívne a smeruje k páchaniu trestnej činnosti," upozornil riaditeľ krajskej polície v Bratislave Csaba Faragó. Polícia predpokladá, že bolo vysoké riziko ich fyzického konfliktu s podobne agresívnymi fanúšikmi Slovana Bratislava, ktorých polícia očakávala v porovnateľnom zastúpení.

"Počas presunu fanúšikov na štadión je predpoklad narušenia plynulosti cestnej premávky, čo by sa ešte dalo akceptovať. V žiadnom prípade však nemôžeme pripustiť ohrozenie bezpečnosti, zdravia a života občanov Bratislavy," vyhlásil starosta Rudolf Kusý.

ico

Stanovisko Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave

KR PZ v Bratislave nie je v žiadnom prípade proti konaniu sa rôznych športových podujatí a aj doteraz vykonávalo všetky opatrenia, ktorými sa snažilo vytvoriť vhodné podmienky pre konanie sa športových podujatí tak, aby bol zabezpečený verejný poriadok, ochrana života, zdravia a majetku občanov.

Vychádzajúc však zo skutočnosti, že organizátor medzinárodného futbalového podujatia "Fortuna Víkend šampiónov" dostatočne nedeklaroval opatrenia na zabezpečenie ochrany života a zdravia fanúšikov na štadióne, čiže atribúty, ktoré považuje KR PZ v Bratislave za prioritné, bolo nutné z našej strany požiadať MÚ Bratislava – Nové Mesto, aby vydali rozhodnutie o zákaze športového podujatia.

Organizátor športového podujatia totiž nesplnil niektoré konkrétne povinnosti vyplývajúce zo zákona č. 479/2008 o organizovaní verejných telovýchovných podujatí, športových podujatí a turistických podujatí a niektoré z povinností vedome porušil.

Zvlášť chceme poukázať, že organizátor podujatia nemal zákonom stanovenej lehote spracované ustanovené opatrenia, ktoré vykoná, aby nedošlo k narušeniu verejného poriadku, ohrozenia bezpečnosti, života a zdravia účastníkov.

Vzhľadom k tomu, že podujatie bolo označené za rizikové, organizátor mal doručiť aj vypracované organizačné poriadky, bezpečnostné opatrenia na ochranu života a zdravia občanov a zabezpečiť ich zverenie.

Organizátor podujatia nezabezpečil dostatočný počet usporiadateľskej služby a pracovníkov súkromnej bezpečnostnej služby. taktiež nevykonal opatrenia na oddelenie skupiny priaznivcov súťažiacich mužstiev a taktiež pre organizovaných priaznivcov hosťujúceho súpera nevyčlenil dostatočné priestory tak, ako im ukladá zákon.

Takisto nesplnil svoje povinnosti vyplývajúce zo zákona, ktorý nedovoľuje pre účastníkov podujatia miesta na státie na štadiónoch s kapacitou nad 5.000 účastníkov, na ktorých možno odôvodnene predpokladať rušenie verejného poriadku. Organizátor neriešil zabránenie stretu nevraživých fanúšikov na spoločných priestoroch objektu ( vstup, chodby, priestory na občerstvenie, toalety).

Treba poukázať, že samotným organizátorom bolo podujatie označené ako rizikové. V porovnaní s ostatnými športovými podujatiami treba poukázať na enormnú koncentráciu rizikových fanúšikov v malom uzavretom priestore a v prípade narušenia verejného poriadku, výtržníctva a následnej potreby vykonať služobný zákrok, v prípade následnej možnej paniky, by zákonite došlo k tlačenici spôsobenej ustupujúcimi osobami, voči ktorým by bol zákrok vedený a tým by mohlo dôjsť k tragickým následkom – napr. pošliapaniu ďalších osôb, ktoré by neboli zúčastnené konfliktu.

Dňa 3.1.2012 bola vykonaná rekognoskácia uvedeného objektu, pri ktorej bol organizátor upozornený na potrebu vykonania konkrétnych opatrení za účelom zvýšenia bezpečnosti života a zdravia občanov aj s prihliadnutím na stavebno-technické riešenie objektu, ktoré nevykonal. Napriek upozorneniu o obmedzení počtu fanúšikov z dôvodu ponechania dostatočného priestoru pre vykonanie prípadných služobných zákrokov a prípadnej evakuácie návštevníkov, všetky miesta organizátor vypredal.

Požiadavke organizátora o zabránenie pricestovania rizikových fanúšikov na športové podujatie, prípadne zadržanie takýchto fanúšikov nebolo možné vyhovieť, nakoľko PZ môže konať len na základe a v súlade so zákonom a také oprávnenie PZ zákon nedáva.

Na základe rokovania organizátorov, predstaviteľov KR PZ v Bratislave a predstaviteľov mestského úradu Bratislava- časť Nové Mesto v zastúpení starostom Mgr. Rudolfom Kusým dňa 5.1.2012 bolo rozhodnuté, že organizátor môže odstrániť všetky nedostatky.

V prípade, že organizátor všetky nedostatky odstráni a príjme opatrenia, ktoré zabezpečia ochranu života, zdravia a majetku občanov, k čomu mu bola zo strany KR PZ v Bratislave ponúknuté poskytnutie metodickej pomoci, KR PZ v Bratislave svoju žiadosť o zákaze uvedeného podujatia stiahne a starosta mestskej časti Nové Mesto prehodnotí svoje rozhodnutie.

KR PZ v Bratislave sa týmto ospravedlňuje všetkým slušným fanúšikom, ktorým bol následkom týchto opatrení znemožnený očakávaný športový zážitok, avšak prijaté opatrenia boli nevyhnutné z dôvodu ochrany ich životov a zdravia.

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 3. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 7. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 8. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 3. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 6. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 7. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 8. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 9. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 10. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 16 404
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 11 359
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 10 042
 4. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 9 153
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 081
 6. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 381
 7. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 366
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 5 281
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 4 997
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 4 285

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Najskôr partneri, potom nepriatelia na život a na smrť. Príbeh Sýkorovej vraždy

Zlikvidovať mafiána Miroslava Sýkoru mala podľa kľúčového svedka záujem aj Slovenská informačná služba.

PLUS

Zločin po slovensky: Ako zomrela Mária?

Temný zločin zo 60. rokov ožíva vďaka novinárovi Jánovi Čomajovi.

Neprehliadnite tiež

Slováci majú obavy. Prvou obeťou má byť zlatá disciplína

Medzinárodný olympijský výbor kladie vodnému slalomu dlhodobo podmienky.

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Zlá skúsenosť s Cígerom a Švehlom mohla odradiť hráčov z NHL od štartu na šampionáte, hovorí skúsený obranca.

Rekordérky čaká obmena kádra, istý si nie je ani tréner

Tréner Michaloviec František Urban si myslí, že tento ročník bol najvydarenejším za uplynulé obdobie.

Aubameyang chce opustiť Dortmund, jeho náhradou má byť český útočník

Záujemca o Aubameyangove služby by mal nemeckému klubu zaplatiť 80 miliónov eur.