AKTUALIZOVANÉ 21:1O

Svitko skončil v 5. etape Rely Dakar na skvelom 4. mieste

Slovenský pretekár Štefan Svitko obsadil vo štvrtkovej 5. etape Rely Dakar (Chilecito - Fiambalss, 423 km) výborné štvrté miesto a v priebežnom poradí figuruje už na 10. priečke.

Štefan Svitko(Zdroj: SITA)

FIAMBALSS. Slovenský pretekár Štefan Svitko obsadil vo štvrtkovej 5. etape Rely Dakar (Chilecito - Fiambala, 423 km) výborné štvrté miesto a v priebežnom poradí figuruje už na 10. priečke. Na čele stále figuruje Francúz Cyril Despres, ktorý vyhral aj štvrtkovú etapu a zvýšil tak náskok pred svojím najväčším prenasledovateľom Marcom Comom zo Španielska.

Despres prišiel do cieľa etapy za 2:28:33 hodiny, druhý Coma za ním zaostal o necelé dve minúty a tretí skončil ďalší Španiel Joan Barreda Bort (+12:42 min). Svitko preťal pomyselnú cieľovú pásku na štvrtom mieste so stratou 13:55 minút. Despres má na čele priebežného poradia takmer desaťminútový náskok pred Comom, tretí Helder Rodrigues z Portugalska stráca už 48 minút.

Pre ďalšieho slovenského pretekára Ivana Jakeša sa tohtoročná Rely Dakar predčasne skončila, keď počas 5. etapy musel pre technické problémy odstúpiť. Pred štvrtkovou etapou mu patrila 18. priečka v priebežnom poradí. Tretí Slovák Dušan Čipka skončil na 68. priečke (+1:53:33 h) a priebežne je 74.

V kategórii automobilov triumfoval Poliak Krzysztof Holowczyc, časom 2:10:51 hodiny a posunul sa na druhé miesto priebežného poradia. Na čele je stále Francúz Stephane Peterhansel, ktorý prišiel do cieľa na tretej pozícii so stratou takmer štyri minúty. Medzi štvorkolkami bol najrýchlejší Argentínčan Marcos Patronelli, na čele klasifikácie sa udržal jeho krajan Tomas Maffei.

Rely Dakar, výsledky 5. etapy (Chilecito - Fiambala, 423 km):

Motocykle: 1. Cyril Despres (Fr./KTM) 2:28:33 h, 2. Marc Coma (Šp./KTM) +1:41 min, 3. Joan Barreda Bort (Šp./Husqvarna) +12:42, 4. Štefan SVITKO (SR/KTM) +13:55, ... 68. Dušan ČIPKA (SR/BMW) +1:53:33

Priebežné poradie: 1. Despres 14:19:00 h, 2. Coma +9:51 min, 3. Helder Rodrigues (Port.) +47:56..., 10. SVITKO +1:07:26, 74. ČIPKA +6:48:37

Štvorkolky: 1. Marcos Patronelli (Arg./Yamaha) 2:58:37 h, 2. Alejandro Patronelli (Arg./Yamaha) +1:51 min, 3. Tomas Maffei (Arg./Yamaha) +4:08

Priebežné poradie: 1. Maffei 17:51:27 h, 2. Alejandro Patronelli +35 s, 3. Marcos Patronelli +2:02

Automobily: 1. Krzysztof Holowczyc (Poľ./Mini) 2:10:51 h, 2. Robby Gordon (USA/Hummer) +1:01 min, 3. Stephane Peterhansel (Fr./Mini) +3:52

Priebežné poradie: 1. Peterhansel 11:58:03 h, 2. Holowczyc +4:18 min, 3. Joan Roma (Šp./Mini) +10:39