AKTUALIZOVANÉ 9:12

Jakeš a Zaťko odstúpili z Rely Dakar

Pre Jakeša to bol už piaty štart na Rely Dakar, čím sa stal slovenským rekordérom.

(Zdroj: ilustračné - sita/ap)

FIAMBALÁ. Štvrtková 5. etapa Rely Dakar znamenala definitívny koniec na prestížnych pretekoch pre slovenského motocyklistu Ivana Jakeša, už pred ňou odstúpil zo štartového poľa aj Ján Zaťko.

Ivan Jakeš pre technické problémy svojho stroja BMW nedokončil 423 km dlhú trať z Chilecita do Fiambaly, Zaťko na rovnakom type motocykla mal problémy už deň predtým a tie mu nakoniec ani neumožnili postaviť sa na štart štvrtkovej etapy.

Svitko skončil v 5. etape Rely Dakar na skvelom 4. mieste. Čítajte viac.

Tridsaťosemročný Jakeš figuroval na 18. priečke priebežného poradia, no v skvelých výkonoch ho zabrzdila porucha motora na jeho stroji BMW. "Mal som technické problémy a musel som odstúpiť. Nedá sa s tým nič robiť, je to pre mňa obrovské sklamanie. Neviem, čo mám povedať," povedal pre TASR.

Jakeš však aj so svojím novým tímom NAD-RESS Adventure ešte v Južnej Amerike ostáva. "Musíme ostať, keďže všetky veci musíme naložiť v Lime a na to máme určený presný čas. Takže aj tak musíme s konvojom prejsť celý Dakar," dodal.

Pre Jakeša to bol už piaty štart na prestížnom podujatí, čím sa stal slovenským rekordérom. Z predchádzajúcich štyroch štartov zvládol až do konca len podujatie v roku 2009, keď v celkovom poradí obsadil 43. miesto.

Organizátori Rely Dakar pre nepriaznivé počasie vo štvrtok zrušili šiestu etapu motoristického podujatia naplánovanú na piatok.

V šiestej etape z Fiambaly do Copiapa sa účastníci rely mali presunúť z Argentíny do Chile, do púšte Atakama. Hranicu medzi uvedenými krajinami mali prejsť cez Paso San Francisco, ktorý sa nachádza v nadmorskej výške 4700 metrov.

Pre nebezpečné snehové podmienky v Andách však organizátori napokon rozhodli, že účastníci rely napokon 4700-metrový vrch prejdú v konvoji a táto trasa sa nebude zarátavať do celkového poradia.

Organizátori zatiaľ nezverejnili, či sa šiesta etapa napokon uskutoční v neskoršom termíne, alebo rely bude pokračovať až v sobotu siedmou etapou.

Na čele priebežného poradia je po piatej etape medzi automobilmi Francúz Stéphane Peterhansel, medzi motocyklami vedie jeho krajan Cyril Despres. Po štvrtkovej piatej etape je Rely Dakar už bez dvojice slovenských motocyklistov Ivan Jakeš a Ján Zaťko. Štefan Svitko figuruje na 10. priečke, Dušan Čipka je priebežne 74.