Hantuchová dostala od Kvitovej v Sydney kanára

Daniela Hantuchová.
Daniela Hantuchová. (Autor: TASR/AP)
TASR|11. jan 2012 o 11:17

Hantuchová mala pri podaní veľké problémy s nahadzovaním loptičiek a na rozdiel od Kvitovej sa nedokázala vyrovnať ani s nepríjemným vetrom.

SYDNEY. Slovenská tenistka Daniela Hantuchová neuspela vo štvrťfinále dvojhry na turnaji WTA v austrálskom Sydney (dotácia 637.000 USD). Finalistka minulotýždňového podujatia v Brisbane prehrala s favorizovanou svetovou dvojkou Češkou Petrou Kvitovou za 63 minút hladko v dvoch setoch 0:6 a 4:6.

"Hrala som dnes veľmi zle, Peťa naopak neskutočne. Už dlho som ju nevidela hrať takto dobre, v prvom sete mi tam súkala jeden winner za druhým. Ťažko sa mi hľadal správny rytmus. Podmienky boli dnes náročné, fúkal silný vietor, no boli rovnaké pre obe hráčky, takže na nič sa nemôžem vyhovárať. Peťa sa s vetrom vyrovnala oveľa lepšie ako ja, lepšie sa prispôsobila. Peťa mi dala lekciu a potvrdila, že herne je svetovou jednotkou a momentálne zaslúžene dominuje ženskému tenisu. Je to iba otázka pár dní či týždňov, keď sa dostane na vrchol svetového rebríčka a vôbec ma neprekvapí, keď sa tak stane už po turnaji v Sydney," povedala Hantuchová v konferenčnom hovore so slovenskými novinármi.S úvodom sezóny vyslovila Hantuchová spokojnosť.

"Finále v Brisbane i štvrťfinále v Sydney si veľmi cením, hladká prehra s Kvitovou ma však poriadne škrie. Musím na túto prehru čím skôr zabudnúť, lebo Melbourne je predo dverami. Dôležité bude teraz dobre zregenerovať, za pár dní sa dostať do správneho rytmu a dobre sa pripraviť na 1. kolo v Melbourne. Dobre výsledky v úvode sezóny nič neznamenajú, grandslam je niečo úplne iné ako bežný turnaj," dodala semifinalistka Australian Open z roku 2008.

S Kvitovou prehrala štvrtýkrát

Hantuchová ani vo štvrtom vzájomnom zápase nezdolala wimbledonskú šampiónku, ktorá sa v prípade zisku titulu v Sydney stane novou svetovou jednotkou. Zverenka talianskeho trénera Claudia Pistolesiho si z generálky na grandslamový Australian Open v Melbourne odnáša prémiu 16.375 USD a 120 bodov do svetového rebríčka WTA.

Kvitová, ktorá sa v semifinále stretne s vlaňajšou víťazkou Číňankou Na Li, po triumfe nad Hantuchovou žiarila spokojnosťou. "Proti Daniele som podala veľmi dobrý výkon, čo je pozitívny signál pred blížiacim sa Australian Open v Melbourne. Podmienky boli dnes náročné, fúkal silný vietor, no dokázala som sa s tým vyrovnať. V druhom sete som si trochu skomplikovala situáciu, keď za stavu 2:3 som po dvoch dvojchybách stratila podanie. Naštastie to však bol iba chvíľkový výpadok. Dôležité bolo, že za stavu 4:4 som Danielu opäť brejkla a potom som to už odservovala do víťazného konca," povedala Kvitová v prvom interview priamo na kurte.

Dvojhra - štvrťfinále:

Petra Kvitová (2-ČR) - Daniela HANTUCHOVÁ (SR) 6:0, 6:4

Kvitová nepustila v prvom sete Hantuchovú prakticky k ničomu, skvele podávala i returnovala a za 22 minút uštedrila Slovenke "kanára". Česká fedcupová reprezentantka neustále tlačila súperku do defenzívy, pripravovala si výhodne pozície na zakončenie výmeny a na jej konto pribúdal jeden víťazný úder za druhým.

Hantuchová mala pri podaní veľké problémy s nahadzovaním loptičiek a na rozdiel od Kvitovej sa nedokázala vyrovnať ani s nepríjemným vetrom, ktorý pred začiatkom česko-slovenského derby spôsobil v Sydney výpadok elektrickej energie. Hantuchovej nepomohli ani rady trénera Pistolesiho. Ten ju nabádal, aby častejšie menila rytmus a namiesto priamych úderov občas skúsila zahrať "kopce".

Aj úvod druhého dejstva bol v réžii Kvitovej, ktorá sa po rýchlom brejku ujala vedenia 2:0. Hantuchová následne za potlesku divákov uhrala pri vlastnom podaní prvý gem a na jej tvári sa prvýkrát v zápase objavil úsmev. Slovenka v ďalších minútach pridala na agresivite, v šiestom geme súperku brejkla a podarilo sa jej otočiť na 4:3.

Kvitová však potom získala tri gemy v rade a zabezpečila si postup medzi elitné kvarteto. Za stavu 5:4 premenila po víťaznom forhende hneď prvý mečbal a nadviazala na tri vlaňajšie víťazstvá nad Hantuchovou z fedcupového duelu v bratislavskom NTC i z turnajov v Eastbourne a Linzi.