Česko sa lúči s rozprávkovým hrdinom

Jiří Raška
Jiří Raška (Autor: archív TASR)
Peter Fukatsch|20. jan 2012 o 16:58

„Už nejde všetko tak rýchlo ako kedysi,“ hovoril takmer presne pred rokom pri oslave sedemdesiatin legendárny český skokan na lyžiach Jiří Raška. Žiaľ, boli to jeho posledné narodeniny. Včera zomrel po dlhej chorobe.

BRATISLAVA. O máloktorom športovcovi sveta napísali rozprávku. Český spisovateľ Ota Pavel stvoril takú o Jiřím Raškovi.

O skokanovi na lyžiach, ktorý na zimnej olympiáde v Grenobli 1968 získal zlato, prvé československé na ZOH vôbec. Pridal k nemu i striebro. Na majstrovstvách sveta bol v Tatrách druhý a o dva roky v Planici tretí v letoch na lyžiach.

Rozprávka je viac pravda, ako fikcia. Nádherne prifarbená skutočnosť.

Rozbitý sud

„Po otcovej smrti musel Jirka už ako malý tvrdo pracovať. Matka mu dávala sedem úloh denne. Raz si priniesol od kupca prázdny sud na ryby. Rozbil ho na dosky. Dve si vzal, orezal ich nožom a pripevnil na ne remienky a špagáty. A začal lyžovať,“ píše sa v rozprávke, a tak to bolo i v skutočnosti.

Narodil sa v zasneženom beskydskom kraji 4. februára 1941. Tam, kde každý behal a odvážnejší si robili na svahoch mostíky. Slávny tréner Zdeněk Remsa ho vybral do Liberca medzi talenty. Raška vyhral olympiádu na mostíku, na ktorom sa to čakalo menej. Bol stvorený pre veľké, zvíťazil na strednom. V prvom prípade obsadil striebornú priečku. Od Rusa Bielousova ho delilo deväť desatín, približne pol metra.

S tromi bajpasmi

Srdce mu spevňovali tri bajpasy. Mal päťdesiat, keď ho zmoril prvý infarkt. Zmysel pre humor nestratil Raška nikdy.

Ani vlani, keď sa celý rodný kraj chystal na jeho oslavy, a on sa musel zo zdravotných dôvodov šetriť. Dobré pivo ani vínko nikdy neodmietol.

„Manželka Věra mi nachystala aspoň detské šampanské,“ vtipkoval.

Na internetovej stránke Valašského kráľovstva, od roku 2006 bol Raška rytierom a ministrom športu monarchie recesistov, meditoval o svojom niekdajšom veľkom bruchu.

„Každý má dnes svoj zabehnutý kolotoč, do ktorého šport nepatrí. V lepšom prípade je to posedenie v krčme. „Všetci podnikajú, bohatnú alebo chudobnejú. Každý sa stará sám o seba. Nadšenie venovať sa cudzím deťom ochablo. Niekedy sme si organizovali preteky sami, dnes ich už nebaví ani ten futbal a hokej.“

Zarábal 1500 korún

Skokan bol mechanikom vo frenštátskom závode MEZ. Zarábal 1500 korún, dostával päťstovku kalorického. Nemal úľavy.

Pred olympiádou '68 podpísal protikomunistický dokument Dvetisíc slov. Po nej obsadili Československo vojská Varšavskej zmluvy. Najväčšími súpermi Rašku boli práve Rusi a východní Nemci. „Rusi boli načisto ohlúpnutí. Napalkov, dôstojník Červenej armády, ma na Turné štyroch mostíkov takmer držal pod krkom, aby som priznal, koľko desaťtisícov jeho kamarátov-vojakov u nás v auguste padlo,“ spomínal Raška na iDnes.cz.

Raška bol dobrák od kosti. Zo zdravotných dôvodov už dávnejšie nezvládal trénerstvo, ale pre frenštátsky klub zháňal peniaze do posledného dychu.

⋌Peter Fukatsch © SME

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Zimné športy»Česko sa lúči s rozprávkovým hrdinom