AKTUALIZOVANÉ 21:38

Košice vyhrali v Žiline 4:1, Slovan prehral s Bystricou 3:4

Popradský HK si na domácom ľade poradil s Duklou, Košice vyhrali v Žiline. Martin bol vo Zvolene v súboji s HKM úspešnejší v nájazdoch.

(Zdroj: SITA/AP)

V piatkovom programe 40. kola extraligy pútal pozornosť najmä duel Nitry so Skalicou, keďže v drese domácich sa po 21 rokoch predstavil dlhoročný reprezentant a majster sveta Jozef Stümpel. Skúsený útočník pri návrate na slovenské klziská pomohol svojmu tímu k prekvapivému triumfu nad Záhorákmi 4:2 jednou asistenciou.

Úradujúci majstri a lídri tabuľky z Košíc zvíťazili v Žiline presvedčivo 4:1, keď o osude duelu rozhodli tromi gólmi už v úvodnej tretine. Druhý Slovan zaváhal na domácom ľade, Bratislavčania v dramatickom zápase podľahli Banskej Bystrici po samostatných nájazdoch.

Popradu pomohli dva góly Svitanu

Kým pozornosť V. Kováča skúšali domáci skôr zo stredných vzdialeností, Dukla vyrážala do rýchlych protiútokov. V nádejnom prečíslení sa objavil Gašparovič, ale nepochopiteľne nezakončil.

Z popradského tímu sa peknými pokusmi prezentovali Chovan a Pentikäinen. V 8. min Kuľha nahodil puk pred Kováča, kde si v zložitej pozícii našiel Vandas a otvoril skóre.

Trenčín naďalej útočil do priepustnej obrany Popradu, Pardavý z dorážky nezužitkoval ďalšie prečíslenie a Melicherčík poľahky kryl i ďalšie šance.

V prostrednej časti sa roztrhlo vrece s vylúčeniami a oba tímy si v presilovkách vytvárali zaujímavé príležitostí. Najskôr mali šance Škovira a Chovan, druhý gól Popradu však po peknej spolupráci strelil spomedzi kruhov Svitana - 2:0. Pridali aj hostia, no v koncovke si stále nevedeli dať rady.

Snáď najväčšiu šancu premárnil Tybor, Melicherčík sa viackrát zaskvel. Hostia boli bezradní a robili chyby aj vo vlastnej tretine. V 37. min nikým nebránený Rapáč zvýšil z bezprostrednej blízkosti už na 3:0 a pár sekúnd pred druhou sirénou Svitana pridal svoj druhý gól.

Tretiu časť otvorila štvorminútová presilovka Trenčína, no hokejisti Dukly boli v útoku bezradní a nedokázali Melicherčíkovi zavariť. Popradčania si naopak vytvárali jednu šancu za druhou, no v 49. min korigoval Pardavý - 4:1. Domáci hrali v hernej pohode profesorský hokej a získaný náskok si už bez problémov ustrážili.

HK AutoFinance Poprad - Dukla Trenčín 4:1 (1:0, 3:0, 0:1)

Góly: 8. Vandas (Kuľha), 25. P. Svitana (Vaic, Fabian), 37. R. Rapáč (Michal Chovan, R. Suchý), 40. P. Svitana (Vaic) - 49. Pardavý (P. Fabuš, A. Šťastný)

Vylúčení: 7:5 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gašparík - M. Valach, Zvrškovec, 1568 divákov

Poprad: Melicherčík - Pentikäinen, R. Suchý, D. Kramár, Kovačevič, Fabian, Jáchym, Malina - Vandas, M. Chovan, Kuľha - P. Svitana, Balán, Vaic - Škovira, R. Rapáč, S. Takáč - Homa, Miroslav Hlinka, Wesselényi

Trenčín: V. Kováč - Hlubuček, E. Bednár, Biro, Gabriš, Habšuda, Štindl, Nechala, Vizváry - P. Fabuš, A. Šťastný, Pardavý - Tybor, Gašparovič, R. Tvrdoň - Sojčík, Lelkeš, O. Mikula - Radulay, Filo, P. Kopecký

Hodnotenie trénerov:

Ladislav Svozil, tréner Popradu: "V úvode sme si vytvorili optický tlak. Rozhodol prvý gól, ktorý bol nesmierne dôležitý a presilovky, ktoré sme na rozdiel od Trenčína premenili. Chlapcov musím pochváliť za bojovnosť, zvládli to i pri absenciách našich kľúčových hráčov."

Róbert Kaláber, tréner Trenčína: "Dnešný zápas sa vyvíjal z našej strany celkom priaznivo, hra bola vyrovnaná. Dostali sme nešťastný gól pri striedaní. Za stavu 0:1 sme mali viacero presiloviek a tam sa zápas lámal, keďže sme nedokázali skórovať. Za predvedenú hru sa hráči nemusia hanbiť. Videl som snahu, nasadenie, ochotu bojovať do poslednej sekundy."

začiatok článku

Košičania rozhodli už v I. tretine

Zápas začal vo vysokom tempe. Za domácich minul bránu súpera Sivák, na opačnej strane sa zasa v skrumáži nepresadil Gron. V následnej presilovej hre nedokázali svoje dobré možnosti z bezprostrednej blízkosti premeniť Nemec a Richard Huna. V druhej polovici úvodného dejstva sa začal strelecký koncert hostí.

V 13. minúte ho odštartoval individuálnou akciou Marcel Haščák, položil si Laca a zasunul puk za jeho chrbát. V početnej výhode potom napriahol na modrej čiare Tabaček a prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste. Aby toho nebolo málo, v samom závere zvýšil už na rozdiel troch gólov po prihrávke Bartoša Zálešák.

Po prvej tretine tak bolo o výsledku prakticky rozhodnuté a to ovplyvnilo ďalší priebeh duelu. Hneď v prvých sekundách síce po prihrávke Grona ohrozil Laca Bartoš, to bola ale na dlhé minúty jedna z mála výraznejších možností.

V polovici stretnutia sa východniari presadili aj štvrtýkrát, keď sa spoza brány pretlačil pred Laca Pašek a zasunul puk do siete. Domáci mohli v 35. minúte aspoň skorigovať hrozivý stav, po zakončení Lineta v samostatnom úniku však skryl Hylák puk vo svojej lapačke.

Do záverečného dejstva vstúpili vlci so snahou streliť aspoň jeden čestný gól. V 44. minúte mal k nemu blízko Sivák, na výborne chytajúceho Hyláka však opäť nevyzrel. Na opačnej strane zasa pred Lacom neuspel nepokrytý Zálešák.

Košický brankár nepustil v ďalšom priebehu za svoj chrbát ani šance Stupku a Drevenáka, ale v 54. minúte už bol prikrátky na zakončenie Richarda Hunu po prihrávke jeho brata Róberta - 1:4. Hostia i napriek tomu zápas bezpečne doviedli do víťazného konca a spod Dubňa si odviezli tri body.

MsHK DOXXbet Žilina - HC Košice 1:4 (0:3, 0:1, 1:0)

Góly: 54. Richard Huna (Róbert Huna, D. Kudělka) - 13. Marcel Haščák (Pašek, Kolba), 17. J. Tabaček (Dravecký, Zálešák), 19. Zálešák (P. Bartoš, J. Tabaček), 29. Pašek (Marcel Haščák, Mlynarovič)

Vylúčení: 8:8 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Grečko - Rovenský, V. Snášel, 1856 divákov

Žilina: M. Laco - D. Devečka, Kudělka, Leško, Dlouhý, Ďurkech, Houdek, Staňo, Krčula - P. Sivák, Róbert Huna, Richard Huna - Drábek, V. Nemec, Stupka - M. Drevenák, Troliga, Smotrila - T. Sýkora, Linet, J. Kubiš

Košice: Hylák - Homer, J. Tabaček, Šeda, Kolba, Slimák, M. Novák, Martin Chovan - P. Bartoš, Zálešák, Dravecký - Spilar, S. Gron, Michel Miklík - Marcel Haščák, Pašek, Mlynarovič - E. Piatak, Matúš Chovan, Jenčík

Tréneri hodnotia:

Milan Jančuška, tréner Žiliny: "Spokojnejší som s druhou polovicou zápasu. Rozhodla prvá tretina, kedy sme urobili individuálne taktické chyby a inkasovali tri góly, z toho dva v oslabení po zbytočných fauloch. Možno keby sme strelili nejaký gól skôr, ktorý by nás nakopol, bolo by to o inom. Chválim hosťujúceho brankára Hyláka, ktorý mužstvo podržal v rozhodujúcich momentoch. Za stavu 0:3 sa proti tímu ako Košice hrá ťažko. Súper si víťazstvo bez problémov podržal."

Miroslav Ihnačák, tréner Košíc: "V prvej tretine sme strieľali pekné góly po pekných kombináciách. Táto tretina rozhodla o zápase. Domáci síce v závere duel zdramatizovali, ale už sa im to nepodarilo zvrátiť."

Važanov nájazd rozhodol o víťazstve Martina

Domáci urobili v úvode zápasu dve chyby, čo zužitkoval Markovič hneď v 45. sekunde. Po tomto góle domáci ožili. Puk na vyrovnanie mal na hokejke Leskovjanský, ale nastrelil len žŕdku Šimkovej bránky. Vyrovnávajúci gól medzi betóny dal v prvej presilovke Marek Ďaloga.

Hostia mali 23 s výhodu o dvoch hráčov, ale napriek tlaku na bránku gól nedali. V 22. minúte Otčenáš nahodil puk pred bránku hostí, čo využil Škvaridlo na strelenie druhého gólu domácich. Po vyhratom buly hostí z prvej prihrávky poslal puk za chrbát Sáblíka opäť Markovič.

Po Matejkovej delovke zazvonila žŕdka domácej bránky. V 38. minúte sa išiel rozhodca poradiť s videorozhodcom o Škvaridlovom góle, nakoniec ho neuznal. V poslednej časti sa obe mužstvá snažili strhnúť víťazstvo na svoju stranu, ale do vyložených šancí sa nedostávali.

Až v 52. minúte prešiel celým klziskom Škvaridlo, ale sólový únik nevyužil. V predĺžení gól nepadol a tak o víťazovi rozhodli samostatné nájazdy. V nich boli úspešnejší hostia, ktorí premenili dva, kým domáci ani jeden. Víťazný gól dal Važan.

HKM Zvolen - MHC Mountfield Martin 2:3 pp a sn

Góly: 6. Marek Ďaloga (Leskovjanský, Otčenáš), 23. Škvaridlo (Otčenáš) - 1. Markovič (Michal Važan, Galamboš), 28. Markovič (Galamboš), rozhodujúci sam. nájazd premenil Michal Važan

Vylúčení: 4:3, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Rudolf Lauf, Korba, Smerek, 1505 divákov

Zvolen: Sáblík - Vantroba, Hraško, Marek Ďaloga, J. Mucha, Ťavoda, Šiška, Zošiak, Pokovič - Marek Slovák, M. Jurík, V. Baláž - Leskovjanský, Otčenáš, Škvaridlo - Síkela, Fekiač, Martin Ďaloga - Zuzin, Huňady, Méry

Martin: M. Šimko - Matejka, Drgoň, L. Kozák, M. Výborný, Vartovník, Brcko - Markovič, Galamboš, Michal Važan - Kriška, V. Škoda, Šišovský - Macejka, Murček, Miroslav Ižvolt - J. Cíger, Zeliska, Sobota

Vladimír Klinga (asistent trénera Zvolena): "Nastúpili sme v oklieštenej zostave, pred zápasom nám navyše ochorel Brabenec. Napriek tomu mladí chlapci, ktorí dostali šancu, nesklamali. Aj keď obe mužstvá sa snažili hrať zo zabezpečenej obrany, vytvorili si dostatok šancí. Trošku nás vyviedol z miery vyrovnávajúci gól na 2:2. Nájazdy sú o šťastí aj umení, súper mal lepších strelcov a brankára, preto zvíťazil."

Ladislav Spišiak (tréner Martina): "Prišli sme do Zvolena ukradnúť nejaký bod, a to sa nám podarilo. Naša hra bola postavená na dobrej defenzíve a strednom pásme. Čakali sme na našu šancu a prišla. Som rád, že máme dva body z horúceho zvolenského ľadu a ideme ďalej."

Nitra otočila domáci zápas so Skalicou

Pred výbornou kulisou začali lepšie hostia. Holovič z pravej strany na dvakrát z ostrého uhla prestrelil Fedora a Skalica viedla. Domácich inkasovaný gól na pár minút zaskočil. V 8. min si na výbornú prihrávku od Beneho nakorčuľoval obranca Tůma, no odkrytú bránku vo výbornej pozícii prestrelil. V 12. min bol blízko ku gólu aj Hrnka, ale zblízka proti Tomekovi neuspel. Hoci sa do konca prvej tretiny bolo na čo pozerať, skóre sa už nezmenilo.

Do druhej časti vstúpili aktívnejšie domáci hráči, ktorí v úvode tretiny viackrát pohrozili obrane Skalice. V 27. min hrali domáci presilovku, no blízko ku gólu mal Skaličan Višňovský. Jeho zakončeniu chýbala presnosť, ktorú v rovnakej presilovke predviedol domáci Ručkay. Toho našiel prihrávkou spoza bránky Tománek a bolo vyrovnané.

Následne mali presilovku aj hostia, do výbornej šance sa dostal Pálffy, ale svoju šancu pred Fedorom nepremenil. 34. min priniesla výbornú prihrávku Stümpela na G. Salijiho, ktorý však neuspel v nájazde. Skóre nezmenili ani strely obrancov Vyrúbalíka a Tůmu v závere druhej časti.

Aj vstup do tretej tretiny vyšiel lepšie domácim. V 42. min strieľal po Stümpelovej prihrávke obranca Vosátko a jeho pokus usmernil do bránky Tománek. Radosť v Nitra aréne bola ešte väčšia od 48. min. Brankár Tomek neudržal puk po Ordzovenského strele a Hrnka pohodlne zvýšil - 3:1.

Hostia sa v tretej tretine dopustili viacerých chýb a po jednej z nich úspešne dorazil Segľovu strelu mladík Bene. V 58. min Skalica znížila na 4:2, keď Obdržálek nezištne vyzval ku gólu Višňovského. Hostia v závere skúsili hru bez brankára, no na výsledku sa nič nezmenilo.

HK Nitra - HK 36 Skalica 4:2 (0:1, 1:0, 3:1)

Góly: 27. H. Ručkay (R. Tománek), 42. R. Tománek (Vosátko, Stümpel), 48. T. Hrnka (Ordzovenský, G. Saliji), 54. Bene (M. Segľa) - 2. Holovič (Kloz, Obdržálek), 58. T. Višňovský (Obdržálek, Lušňák)

Vylúčení: 5:7, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: V. Goga, P. Jonák - J. Tvrdoň, V. Brath, 3574 divákov

Nitra: I. Fedor - Rais, Ďurák, Vosátko, Ordzovenský, Gurčík, Tůma, M. Bača, Árvay - G. Saliji, Hamrák, T. Hrnka - H. Ručkay, Stümpel, R. Tománek - Bene, M. Segľa, M. Mašlonka - Piačka, Káčer, L. Klíma

Skalica: T. Tomek - Vyrúbalík, Šmach, Jankovič, Kloz, Magušin, Gula, M. Srnec - Pálffy, R. Školiak, J. Hruška - Obdržálek, Lušňák, T. Višňovský - Kutálek, Holovič, Šátek - T. Mikúš, Klejna, R. Konečný - J. Jurík

Karol Kolečáni, tréner Nitry: "Všetci dnes mohli vidieť, čo s tímom urobí príchod jedného hráča. Celá kabína sa zomkla, hrali sme veľmi oduševnene. K dobrému výkonu pomohlo aj skvelé publikum. Hráči príkladne bojovali a verím, že takto budeme pokračovať."

Peter Oremus, tréner Skalice: "Do Nitry sme prišli bodovať, ale jeden strelený gól je veľmi málo. Ten druhý už nepočítam, lebo prišiel neskoro. Štyridsaťpäť kôl sa však nedá hrať len so štyrmi obrancami. Niektorí naši obrancovia žiaľbohu nemajú extraligovú úroveň. To je asi všetko, domácim blahoželám."

Slovan prehral po predĺžení

Úvod bol z oboch strán rozháraný, chýbal väčší dôraz, hráči robili veľa chýb pri rozohrávke. V 13. min sa natlačil pred Kostúra Šatan, hosťujúci útočník Češík ho stihol iba zahákovať a hlavný arbiter Müllner nariadil trestné strieľanie. Šatan pri nájazde oklamal bekhendovým blafákom Kostúra a v páde otvoril skóre -1:0. Banskej Bystrici sa podarilo vyrovnať už o tri minúty neskôr, keď Konrád vyrazil puk pred osamoteného Jokilu, ktorý už nemal problém prekonať ho.

Domáci začali druhú tretinu oveľa svižnejšie, vytvorili si tlak z ktorého rezultoval v 22. min gól na 2:1 z hokejky Kukumberga. Hra nabrala spád, Banskobystričania sa po zbabranom úvode v druhej dvadsaťminútovky začali viac tlačiť pred súperovu bránku. V 29. min zaspala obrana Slovana, Lamper našiel ideálne Kokavca a ten vyrovnal. Slovan získal aj tretí krát vedenie. V 35. min sa Jerofejevsova strela odrazila od hosťujúceho brankára k Štajnochovi, ktorý v zápase nastúpil netradične na poste krídelníka, a ten už nemal problém skórovať. Následne mohli náskok Slovana zvýšiť z dobrej pozície Kudrna a potom Lipiansky, ktorý však trafil iba žŕdku. Aj keď sa oba tímy snažili, chýbala väčšia presnosť v zakončení.

V tretej tretine chceli oba tímy s výsledkom niečo spraviť, viac čistejších gólových šancí si vypracoval Slovan, ale obaja brankári boli pozorní. V 58. min nevyhodil pri oslabení puk Jerofejevs a nepokrytý Nemček vyrovnal na 3:3. Banská Bystrica aj tretí krát v sezóne vyhrala v Slovnaft aréne po samostatných nájazdoch, keď úspešnými exekútormi boli Nemček a Jokila, na domácej strane sa nepresadili Bartánus a ani Šatan.

HC Slovan Bratislava - HC'05 Banská Bystrica 3:4 (1:1, 2:1, 0:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 13. Šatan (z trest. strieľania), 22. Kukumberg (Lipiansky, M. Bartánus), 35. Štajnoch (M. Sloboda, Jerofejevs) - 16. Jokila (Hvila, Kristoffersson), 29. M. Kokavec (Lamper, Matoušek), 58. F. Nemček (M. Grman, Jokila), rozhodujúci sam. nájazd F. Nemček

Vylúčení: 9:3 na 2 min, navyše: 17. Štajnoch a 56. I. Ďatelinka (obaja Slovan) obaja na 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner - P. Šefčík, M. Junek, 5279 divákov

Slovan: Konrád - P. Frühauf, I. Ďatelinka, Dobroň, Švarný, Trška, Jerofejevs - Šatan, Kukumberg, Bulík - M. Bartánus, Lipiansky, L. Hudáček - Buc, M. Macho, Štajnoch - A. Kudrna, Preisinger, M. Sloboda

Banská Bystrica: Kostúr - Kubka, M. Grman, Cebák, Huba, Brňák, Bambúch, Beňa - Kristoffersson, Jokila, Hvila - T. Hričina, Heizer, F. Nemček - Marcinek, Češík, Kútny - Lamper, Matoušek, M. Kokavec