AKTUALIZOVANÉ 16.05

Najlepším volejbalistom sa stal tichý líder Kmeť

Slovenským volejbalistom roka sa stal Tomáš Kmeť, ktorý bol kapitánom reprezentácie pri úspechoch na európskom šampionáte, v Európskej lige a v predkvalifikácii na olympijské hry.

Tomáš Kmeť (vpravo).(Zdroj: foto pre SME - Tibor Somogyi)

Agentúrny článok bol nahradený autorským o 16.05

BRATISLAVA. Tomáš Kmeť sa v bundeslige posunul z rodinného Unterhaching do špičkového Berlína a výrazný skok zažil aj v reprezentácii, kde sa stal kapitánom.

Pod jeho vedením zažila reprezentácia najlepší rok v ére samostatnosti. Kmeť patril k lídrom tímu pri výhre v Európskej lige či piatom mieste na majstrovstvách Európy. Zaslúžene sa preto stal víťazom ankety o najlepšieho volejbalistu roka.

„Úprimne musím povedať, že som ocenenie nečakal. Skôr som si myslel, že vyhrá Lukáš Diviš, ktorého som aj sám favorizoval. Každopádne si to veľmi vážim, aj keď viac je to pre mňa úspech celého tímu, nielen môj osobný,“ začal spoľahlivý blokár, ktorý vyhral v ankete druhýkrát.

Tomáš je tichý líder, vraví tréner

Víťaza vyzdvihol aj tréner Štefan Chrtiansky, ktorý sa priznal, že by tento rok vyberal rovnako ako novinári.

„Tomáš je tichý líder. Tím dokáže podržať v dôležitých momentoch a jeho charizma má vplyv aj na spoluhráčov. Veľmi si na ňom vážim to, že v zlomových situáciách nepanikári a vie ich riešiť s kludom,“ povedal kouč, ktorý vystriedal po európskom šampionáte Emanuele Zaniniho.

Taliansky tréner nečakane skončil pre náročný program a rodinné problémy.

Napriek najlepšej sezóne berie Kmeť stále svoju kapitánsku pozíciu len ako zastupovanie nahrávača Michala Masného, ktorý má už dlhšiu dobu problémy s chrbtom.

„Určite nebudeme poverčiví, že s úspechom sa pozícia nemení. Keď sa Mišo vráti, tak bude znova kapitánom,“ dodal s úsmevom Kmeť.

Tri zo štyroch

Volejbalisti splnili posledný rok tri zo štyroch cieľov. Jediné, čo im ušlo bol postup do Svetovej ligy, keď nestačili na Kanadu.

Tento rok sa budú znova snažiť dostať do kvalifikácie o Svetovú ligu cez víťazstvo v Európskej lige. Tá sa bude hrať novým formátom na päť turnajov, z ktorých štyri tímy postúpia do Final Four.

„Svetová liga je našim cieľom. Mrzí ma však aké náročné podmienky majú európske tímy. Kanada si odohrala jeden turnaj s Panamou a podobnými tímami a my musíme znova vyhrať Európsku ligu, aby sme mali aspoň šancu. Toto by mohla svetová federácia zmeniť,“ priznal Kmeť.

Vrchol sezóny však čaká na slovenský tím už v máji na olympijskej kvalifikácii v bulharskej Sofii. Šancu dostať sa na hry majú ako posledný náš kolektív. Z ôsmich tímov postupuje do Londýna len víťaz.

„Bude to veľmi ťažké, ale nádej tu je. Favoritom našej skupiny sú Taliani, ale s Nemcami a Fínmi môžeme hrať reálne o postup do semifinále a tam už je možné všetko. Naďalej žijeme svoj tajný sen,“ pokračoval Kmeť.

ico

Nadpis článku

Štvrtý rok po sebe sa najlepším trénerom mužskej zložky stal v ankete Slovenskej volejbalovej federácie (SVF) EMANUELE ZANINI. Taliansky odborník si prvenstvo vyslúžil za úspešnú uplynulú sezónu. Pod jeho vedením vyhrali Slováci druhýkrát v histórii Európsku ligu a neskôr obsadili historické piate miesto na majstrovstvách Európy.

Talian je známy tým, že vyžaduje od hráčov maximálny prístup a sám je veľký profesionál. Volejbalový fanatik dokázal v mnohom zmeniť myslenie slovenských hráčov, sprofesionalizoval podmienky v reprezentácii a dal družstvu správny smer. V októbri sa po štyroch rokoch rozhodol, že z rodinných dôvodov nepredĺži spoluprácu so SVF. Slovensko pod jeho vedením poskočilo v rebríčku Medzinárodnej volejbalovej federácie (FIVB) o 20 miest a etablovalo sa v širšej európskej špičke. Zanini je rodák zo San Giovanni del Dosso, je ženatý a má dvoch synov. Momentálne je trénerom talianskeho klubu Aqua Paradiso Monza. V ankete Volejbalista roka dostal 110 bodov a skončil na prvom mieste.

Od roku 2008 ste nepretržite víťazom ankety tréner roka. Čo na to hovoríte?

"Je to uznanie mojej práce, veľmi si to cením a som na to hrdý. Mojou filozofiou je kontinuita a dobrú prácu a výsledky treba rozvíjať. Som preto dvojnásobne hrdý, že som v ankete vyhral viackrát po sebe."

Rok 2011 bol veľmi úspešný. S mužskou reprezentáciou ste vyhrali Európsku ligu, skončili na skvelom piatom mieste na majstrovstvách Európy a družstvo už pod vedením Štefana Chrtianskeho postúpilo na záverečný turnaj kvalifikácie OH 2012. Aký bol rok 2011 s vášho pohľadu?

"Som rád, že aj v mojej štvrtej sezóne sme pracovali kvalitne a tvrdo a naša snaha bola odmenená. Vyhrali sme Európsku ligu a vyšli nám majstrovstvá Európy. Boli v sezóne aj horšie momenty, tomu sa nevyhnete, ale celkovo som veľmi spokojný. Naši hráči zaznamenali za posledné roky veľké zlepšenie, možno najlepšie z európskych tímov. Svojimi výsledkami a výkonmi si vydobyli meno. Dnes každý v Európe vie kto je Kmeť, Diviš, Sopko, Nemec a tak ďalej. Aj to je pre mňa veľká pocta. Teší ma, že slovenský mužský volejbal má v Európe svoje meno. Zaslúžili sme sa o to všetci, tréneri, hráči i ľudia na federácii, ktorí nám vytvorili dobré podmienky."

Sledovali ste zápasy Slovákov na olympijskej predkvalifikácii v Poprade?

"Videl som len posledný set vo finále proti Španielsku. Nemal som možnosť vidieť viac, pretože mám veľa práce v klube v Monze. Sledoval som však samozrejme všetky výsledky a štatistiky po každom našom zápase, pretože štatistiky mám rád. Teší ma, že sa tímu podarilo postúpiť do Sofie."

Myslíte, že máme šancu postúpiť na OH?

"Bude to veľmi náročné, pretože v Sofii sa predstaví osem silných družstiev. Dôležité však je, že nikto dnes nemôže podceniť Slovákov. Ukázali, že môžu hrať s každým."

Potrebujeme výkony napríklad ako proti Bulharsku na ME v Prahe?

"Určite. Víťazstvom nad tak silným tímom ako je Bulharsko získali slovenskí volejbalisti sebavedomie a vieru. Je veľmi dôležité, že vedia, že majú šancu. Keď to dokážeš raz, tak prečo by si to nemohol zopakovať?"

Ste v kontakte s trénerom Chrtianskym?

"Voláme si pravidelne. Boli sme v kontakte aj počas olympijskej kvalifikácii a po nej. Mám so Štefanom perfektný vzťah."

A s hráčmi?

"Áno občas si napíšem cez mail, alebo skype aj s nejakými slovenskými hráčmi, ale nechcem to bližšie rozoberať. Je to osobné. Minulý týždeň som však bol napríklad s Tomášom Kmeťom, pretože sme hrali v Berlíne CEV Cup a stihli sme sa porozprávať. Asi pred mesiacom sme hrali v Ríme a porozprával som sa s Milanom Benczom. Vždy sa teším, keď mám šancu byť v kontakte s hráčmi, s ktorými som tak dlho spolupracoval na našich cieľoch. Štyri roky sú štyri roky..."

Volejbalistom roka 2011 sa stal Tomáš Kmeť. Je to podľa vás správna voľba?

"Ja si myslím, že je to zaslúžené. Tomáš odohral veľmi dobrú sezónu a bol lídrom nášho tímu. Aj teraz v oboch zápasoch CEV Cupu proti Monze podal kvalitné výkony."

Aké by bolo vaše poradie ankety?

"Kmeť, Diviš, Kohút. Podľa mňa títo traja hráči podávali v minulom roku najlepšie výkony. Na Slovensku však vyrástlo viacero výborných hráčov a je preto zaujímavé, že sa dá vyberať zo šesť až sedem výborných hráčov a nie je to jasné."

Ako sa vám darí v Monze? Momentálne ste na piatom mieste a mierite do play-off.

"Sme piaty, ale bodový odstup od ďalších tímov je malý. Cez víkend nás čaká dôležitý zápas s Modenou a momentálne sa na neho pripravujeme (pozn.: Monza vyhrala 3:0). Okrem ligy hráme aj CEV Cup a máme preto nabitý program. Len v piatok ráno sme sa vrátili z Berlína a v nedeľu nás čaká náročný ligový duel. Mám mladých hráčov na pozícii nahrávača a libera a to sú veľmi dôležité posty. Zatiaľ som spokojný, ale myslím, že to môže byť ešte lepšie."

V CEV Cupe ste vyradili Berlín a dostali ste sa už do štvrťfinále. Aké sú vaše ambície v tomto európskom pohári?

"Chceme sa dostať minimálne do semifinále, to znamená, že vo štvrťfinále musíme zdolať rumunské Zalau. Potom by sme sa stretli s Dinamom Moskva a to bude náročný súper. Som však maximalista a zo semifinále je už blízko do finále a k celkovému prvenstvu, takže budeme bojovať."

Nedostali ste nejaké ponuky viesť národný tím? Neláka vás opäť reprezentácia?

"Nie, nie. Tak ako som povedal, keď som ukončil svoju prácu na Slovensku. Chcem sa venovať momentálne len klubu, aby mi ostal aj nejaký čas na rodinu. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť, ale momentálne sa sústredím len na náročnú prácu v klube. Chcem ešte raz poďakovať Slovenskej volejbalovej federácii za štyri roky, ktoré sme spolu prežili."

Zdroj: sita, svf.sk

Výsledky

MUŽI

1. Tomáš Kmeť (Berlín Recycling Volleys/Nem.) 189 bodov, 2. Lukáš Diviš st. (Lokomotiv Novisibirsk/Rus.) 154, 3. Martin Nemec (KAL Incheon Jumbos/Kór. rep) 122, 4. Emanuel Kohút (Sisley Belluno/Tal.) 104, 5. Branislav Skladaný (Generali Unterhaching/Nem.) 77, 6. Martin Sopko st. (Al Nasr Dubaj/SAE) 70, 7. Michal Masný (Delecta Bydgoszcz/Poľ.) 25, 8. Milan Bencz (Volley Rím/Tal.) 25, 9. Roman Ondrušek (Chaumont sur Loire/Fr.) 20, 10. Andrej Barbierik (Spartak Myjava) 14

ŽENY

1. Monika Smák (VK Modřanská Prostějov/ČR) 156 bodov, 2. Paula Solange Pereirová-Soaresová (VK Modřanská Prostějov/ČR) 129, 3. Veronika Hrončeková (VK Modřanská Prostějov/ČR) 85, 4. Nikola Radosová (Post Schwechat Viedeň/Rak.) 64, 5. Lucia Hatinová (Post Schwechat Viedeň/Rak.) 55, 6. Lucia Nikmonová (COP Nitra) 40, 7. Ivana Bramborová (Pavia Volley/Tal.) 40, 8. Simona Kóšová (VK Slávia EU Bratislava) 38, 9. Ivana Zburová (Post Schwechat Viedeň/Rak.) 38, 10. Dominika Valachová (VK Doprastav Bratislava) 21

DRUŽSTVÁ

1. Reprezentácia mužov 188 bodov, 2. Reprezentácia junioriek 57, 3. VKP Bratislava 23, 4. Slávia EU Bratislava 23, 5. Reprezentácia kadetiek 20

TRÉNERI

Muži: 1. Emanuele Zanini (reprezentácia mužov) 110 bodov, 2. Jaroslav Vlk (VK Slávia Svidník) 39, 3. Štefan Chrtiansky (reprezentácia mužov) 32,

Ženy: 1. Zuzana Tlstovičová (VK Slávia EU Bratislava) 65 bodov, 2. Marek Rojko (reprezentácia junioriek) 51, 3. Eva Koseková (reprezentácia junioriek) 50

NAJLEPŠÍ HRÁČI NA JEDNOTLIVÝCH POSTOCH:

MUŽI:

nahrávač: Branislav Skladaný

smečiar: Lukáš Diviš st.

blokár: Tomáš Kmeť

univerzál: Martin Nemec

libero: Roman Ondrušek

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 4. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 5. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 7. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 8. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 9. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 12 111
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 584
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 7 655
 4. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 6 192
 5. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 5 865
 6. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 5 649
 7. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 5 338
 8. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 5 318
 9. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 3 641
 10. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 3 226

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.

ŠPORT

Kozák má problém. Príde Slovensko o svoju jednotku?

Slovákov čaká 10. júna v Litve kvalifikačný zápas o postup na MS 2018.

Neprehliadnite tiež

Ottawa otočila zápas s Pittsburghom, rozhodne siedmy zápas

Víťaz tejto série si v boji o Stanleyho pohár zmeria sily s Nashvillom Predators.

Ich akadémia inšpirovala aj Barcelonu. Ajax môže byť opäť postrachom

Finále Európskej ligy v Štokholme bude mať sprísnené bezpečnostné opatrenia.

Funkcie reprezentačného trénera som sa nedržal pre peniaze, vraví Cíger

Zdeno Cíger v online diskusii s čitateľmi denníka Pravda priznal, že sa stotožňuje aj so statusom svojej partnerky.

Kozák má problém. Príde Slovensko o svoju jednotku?

Futbalovú reprezentáciu čaká 10. júna v Litve kvalifikačný zápas o postup na svetový šampionát 2018.