AKTUALIZOVANÉ 16.05

Najlepším volejbalistom sa stal tichý líder Kmeť

Slovenským volejbalistom roka sa stal Tomáš Kmeť, ktorý bol kapitánom reprezentácie pri úspechoch na európskom šampionáte, v Európskej lige a v predkvalifikácii na olympijské hry.

Tomáš Kmeť (vpravo).(Zdroj: foto pre SME - Tibor Somogyi)

Agentúrny článok bol nahradený autorským o 16.05

BRATISLAVA. Tomáš Kmeť sa v bundeslige posunul z rodinného Unterhaching do špičkového Berlína a výrazný skok zažil aj v reprezentácii, kde sa stal kapitánom.

Pod jeho vedením zažila reprezentácia najlepší rok v ére samostatnosti. Kmeť patril k lídrom tímu pri výhre v Európskej lige či piatom mieste na majstrovstvách Európy. Zaslúžene sa preto stal víťazom ankety o najlepšieho volejbalistu roka.

„Úprimne musím povedať, že som ocenenie nečakal. Skôr som si myslel, že vyhrá Lukáš Diviš, ktorého som aj sám favorizoval. Každopádne si to veľmi vážim, aj keď viac je to pre mňa úspech celého tímu, nielen môj osobný,“ začal spoľahlivý blokár, ktorý vyhral v ankete druhýkrát.

Tomáš je tichý líder, vraví tréner

Víťaza vyzdvihol aj tréner Štefan Chrtiansky, ktorý sa priznal, že by tento rok vyberal rovnako ako novinári.

„Tomáš je tichý líder. Tím dokáže podržať v dôležitých momentoch a jeho charizma má vplyv aj na spoluhráčov. Veľmi si na ňom vážim to, že v zlomových situáciách nepanikári a vie ich riešiť s kludom,“ povedal kouč, ktorý vystriedal po európskom šampionáte Emanuele Zaniniho.

Taliansky tréner nečakane skončil pre náročný program a rodinné problémy.

Napriek najlepšej sezóne berie Kmeť stále svoju kapitánsku pozíciu len ako zastupovanie nahrávača Michala Masného, ktorý má už dlhšiu dobu problémy s chrbtom.

„Určite nebudeme poverčiví, že s úspechom sa pozícia nemení. Keď sa Mišo vráti, tak bude znova kapitánom,“ dodal s úsmevom Kmeť.

Tri zo štyroch

Volejbalisti splnili posledný rok tri zo štyroch cieľov. Jediné, čo im ušlo bol postup do Svetovej ligy, keď nestačili na Kanadu.

Tento rok sa budú znova snažiť dostať do kvalifikácie o Svetovú ligu cez víťazstvo v Európskej lige. Tá sa bude hrať novým formátom na päť turnajov, z ktorých štyri tímy postúpia do Final Four.

„Svetová liga je našim cieľom. Mrzí ma však aké náročné podmienky majú európske tímy. Kanada si odohrala jeden turnaj s Panamou a podobnými tímami a my musíme znova vyhrať Európsku ligu, aby sme mali aspoň šancu. Toto by mohla svetová federácia zmeniť,“ priznal Kmeť.

Vrchol sezóny však čaká na slovenský tím už v máji na olympijskej kvalifikácii v bulharskej Sofii. Šancu dostať sa na hry majú ako posledný náš kolektív. Z ôsmich tímov postupuje do Londýna len víťaz.

„Bude to veľmi ťažké, ale nádej tu je. Favoritom našej skupiny sú Taliani, ale s Nemcami a Fínmi môžeme hrať reálne o postup do semifinále a tam už je možné všetko. Naďalej žijeme svoj tajný sen,“ pokračoval Kmeť.

ico

Nadpis článku

Štvrtý rok po sebe sa najlepším trénerom mužskej zložky stal v ankete Slovenskej volejbalovej federácie (SVF) EMANUELE ZANINI. Taliansky odborník si prvenstvo vyslúžil za úspešnú uplynulú sezónu. Pod jeho vedením vyhrali Slováci druhýkrát v histórii Európsku ligu a neskôr obsadili historické piate miesto na majstrovstvách Európy.

Talian je známy tým, že vyžaduje od hráčov maximálny prístup a sám je veľký profesionál. Volejbalový fanatik dokázal v mnohom zmeniť myslenie slovenských hráčov, sprofesionalizoval podmienky v reprezentácii a dal družstvu správny smer. V októbri sa po štyroch rokoch rozhodol, že z rodinných dôvodov nepredĺži spoluprácu so SVF. Slovensko pod jeho vedením poskočilo v rebríčku Medzinárodnej volejbalovej federácie (FIVB) o 20 miest a etablovalo sa v širšej európskej špičke. Zanini je rodák zo San Giovanni del Dosso, je ženatý a má dvoch synov. Momentálne je trénerom talianskeho klubu Aqua Paradiso Monza. V ankete Volejbalista roka dostal 110 bodov a skončil na prvom mieste.

Od roku 2008 ste nepretržite víťazom ankety tréner roka. Čo na to hovoríte?

"Je to uznanie mojej práce, veľmi si to cením a som na to hrdý. Mojou filozofiou je kontinuita a dobrú prácu a výsledky treba rozvíjať. Som preto dvojnásobne hrdý, že som v ankete vyhral viackrát po sebe."

Rok 2011 bol veľmi úspešný. S mužskou reprezentáciou ste vyhrali Európsku ligu, skončili na skvelom piatom mieste na majstrovstvách Európy a družstvo už pod vedením Štefana Chrtianskeho postúpilo na záverečný turnaj kvalifikácie OH 2012. Aký bol rok 2011 s vášho pohľadu?

"Som rád, že aj v mojej štvrtej sezóne sme pracovali kvalitne a tvrdo a naša snaha bola odmenená. Vyhrali sme Európsku ligu a vyšli nám majstrovstvá Európy. Boli v sezóne aj horšie momenty, tomu sa nevyhnete, ale celkovo som veľmi spokojný. Naši hráči zaznamenali za posledné roky veľké zlepšenie, možno najlepšie z európskych tímov. Svojimi výsledkami a výkonmi si vydobyli meno. Dnes každý v Európe vie kto je Kmeť, Diviš, Sopko, Nemec a tak ďalej. Aj to je pre mňa veľká pocta. Teší ma, že slovenský mužský volejbal má v Európe svoje meno. Zaslúžili sme sa o to všetci, tréneri, hráči i ľudia na federácii, ktorí nám vytvorili dobré podmienky."

Sledovali ste zápasy Slovákov na olympijskej predkvalifikácii v Poprade?

"Videl som len posledný set vo finále proti Španielsku. Nemal som možnosť vidieť viac, pretože mám veľa práce v klube v Monze. Sledoval som však samozrejme všetky výsledky a štatistiky po každom našom zápase, pretože štatistiky mám rád. Teší ma, že sa tímu podarilo postúpiť do Sofie."

Myslíte, že máme šancu postúpiť na OH?

"Bude to veľmi náročné, pretože v Sofii sa predstaví osem silných družstiev. Dôležité však je, že nikto dnes nemôže podceniť Slovákov. Ukázali, že môžu hrať s každým."

Potrebujeme výkony napríklad ako proti Bulharsku na ME v Prahe?

"Určite. Víťazstvom nad tak silným tímom ako je Bulharsko získali slovenskí volejbalisti sebavedomie a vieru. Je veľmi dôležité, že vedia, že majú šancu. Keď to dokážeš raz, tak prečo by si to nemohol zopakovať?"

Ste v kontakte s trénerom Chrtianskym?

"Voláme si pravidelne. Boli sme v kontakte aj počas olympijskej kvalifikácii a po nej. Mám so Štefanom perfektný vzťah."

A s hráčmi?

"Áno občas si napíšem cez mail, alebo skype aj s nejakými slovenskými hráčmi, ale nechcem to bližšie rozoberať. Je to osobné. Minulý týždeň som však bol napríklad s Tomášom Kmeťom, pretože sme hrali v Berlíne CEV Cup a stihli sme sa porozprávať. Asi pred mesiacom sme hrali v Ríme a porozprával som sa s Milanom Benczom. Vždy sa teším, keď mám šancu byť v kontakte s hráčmi, s ktorými som tak dlho spolupracoval na našich cieľoch. Štyri roky sú štyri roky..."

Volejbalistom roka 2011 sa stal Tomáš Kmeť. Je to podľa vás správna voľba?

"Ja si myslím, že je to zaslúžené. Tomáš odohral veľmi dobrú sezónu a bol lídrom nášho tímu. Aj teraz v oboch zápasoch CEV Cupu proti Monze podal kvalitné výkony."

Aké by bolo vaše poradie ankety?

"Kmeť, Diviš, Kohút. Podľa mňa títo traja hráči podávali v minulom roku najlepšie výkony. Na Slovensku však vyrástlo viacero výborných hráčov a je preto zaujímavé, že sa dá vyberať zo šesť až sedem výborných hráčov a nie je to jasné."

Ako sa vám darí v Monze? Momentálne ste na piatom mieste a mierite do play-off.

"Sme piaty, ale bodový odstup od ďalších tímov je malý. Cez víkend nás čaká dôležitý zápas s Modenou a momentálne sa na neho pripravujeme (pozn.: Monza vyhrala 3:0). Okrem ligy hráme aj CEV Cup a máme preto nabitý program. Len v piatok ráno sme sa vrátili z Berlína a v nedeľu nás čaká náročný ligový duel. Mám mladých hráčov na pozícii nahrávača a libera a to sú veľmi dôležité posty. Zatiaľ som spokojný, ale myslím, že to môže byť ešte lepšie."

V CEV Cupe ste vyradili Berlín a dostali ste sa už do štvrťfinále. Aké sú vaše ambície v tomto európskom pohári?

"Chceme sa dostať minimálne do semifinále, to znamená, že vo štvrťfinále musíme zdolať rumunské Zalau. Potom by sme sa stretli s Dinamom Moskva a to bude náročný súper. Som však maximalista a zo semifinále je už blízko do finále a k celkovému prvenstvu, takže budeme bojovať."

Nedostali ste nejaké ponuky viesť národný tím? Neláka vás opäť reprezentácia?

"Nie, nie. Tak ako som povedal, keď som ukončil svoju prácu na Slovensku. Chcem sa venovať momentálne len klubu, aby mi ostal aj nejaký čas na rodinu. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť, ale momentálne sa sústredím len na náročnú prácu v klube. Chcem ešte raz poďakovať Slovenskej volejbalovej federácii za štyri roky, ktoré sme spolu prežili."

Zdroj: sita, svf.sk

Výsledky

MUŽI

1. Tomáš Kmeť (Berlín Recycling Volleys/Nem.) 189 bodov, 2. Lukáš Diviš st. (Lokomotiv Novisibirsk/Rus.) 154, 3. Martin Nemec (KAL Incheon Jumbos/Kór. rep) 122, 4. Emanuel Kohút (Sisley Belluno/Tal.) 104, 5. Branislav Skladaný (Generali Unterhaching/Nem.) 77, 6. Martin Sopko st. (Al Nasr Dubaj/SAE) 70, 7. Michal Masný (Delecta Bydgoszcz/Poľ.) 25, 8. Milan Bencz (Volley Rím/Tal.) 25, 9. Roman Ondrušek (Chaumont sur Loire/Fr.) 20, 10. Andrej Barbierik (Spartak Myjava) 14

ŽENY

1. Monika Smák (VK Modřanská Prostějov/ČR) 156 bodov, 2. Paula Solange Pereirová-Soaresová (VK Modřanská Prostějov/ČR) 129, 3. Veronika Hrončeková (VK Modřanská Prostějov/ČR) 85, 4. Nikola Radosová (Post Schwechat Viedeň/Rak.) 64, 5. Lucia Hatinová (Post Schwechat Viedeň/Rak.) 55, 6. Lucia Nikmonová (COP Nitra) 40, 7. Ivana Bramborová (Pavia Volley/Tal.) 40, 8. Simona Kóšová (VK Slávia EU Bratislava) 38, 9. Ivana Zburová (Post Schwechat Viedeň/Rak.) 38, 10. Dominika Valachová (VK Doprastav Bratislava) 21

DRUŽSTVÁ

1. Reprezentácia mužov 188 bodov, 2. Reprezentácia junioriek 57, 3. VKP Bratislava 23, 4. Slávia EU Bratislava 23, 5. Reprezentácia kadetiek 20

TRÉNERI

Muži: 1. Emanuele Zanini (reprezentácia mužov) 110 bodov, 2. Jaroslav Vlk (VK Slávia Svidník) 39, 3. Štefan Chrtiansky (reprezentácia mužov) 32,

Ženy: 1. Zuzana Tlstovičová (VK Slávia EU Bratislava) 65 bodov, 2. Marek Rojko (reprezentácia junioriek) 51, 3. Eva Koseková (reprezentácia junioriek) 50

NAJLEPŠÍ HRÁČI NA JEDNOTLIVÝCH POSTOCH:

MUŽI:

nahrávač: Branislav Skladaný

smečiar: Lukáš Diviš st.

blokár: Tomáš Kmeť

univerzál: Martin Nemec

libero: Roman Ondrušek

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 2. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 2. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 3. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 4. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 5. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 6. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 7. Svadba v kraji lietajúceho mnícha Cypriána
 8. Vecný dar pre Detské kardiocentrum v Bratislave
 9. VZN o hazarde sa dá zachrániť
 10. Prieskum: Ako si Slováci požičiavajú? Hlavne rýchlo
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 10 457
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 10 385
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 8 383
 4. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 7 010
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 6 917
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 5 088
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 991
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 3 519
 9. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 907
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 545

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Rezník z TASR by bol v RTVS pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.

TECH

Akadémia vied má päť slabých ústavov, dva špičkové

Päť ústavov nestojí na pevných základoch.

Neprehliadnite tiež

Talent Tottenhamu nechutným zákrokom takmer ukončil kariéru protihráča

Tottenham remizoval doma 2:2 a v Európskej lige skončil.

Na ďalšom víťazstve Chicaga sa podieľali Hossa aj Pánik

Chicagu po skvelej forme patrí druhé miesto v Západnej konferencii, pred ním je len Minnesota.

S klubom senzačne získal titul. Najlepšieho trénera minulého roka vyhodili

Taliansky kouč doviedol v minulej sezóne Leicester City k titulu v anglickej Premier League.

Štartujú jarné klasiky. Pozrite si, kedy jazdí Sagan

Už v sobotu sa začína sezóna klasík. Peter Sagan sa na nich bude môcť spoľahnúť aj na pomoc slovenských kolegov.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop