AKTUALIZOVANÉ 16.05

Najlepším volejbalistom sa stal tichý líder Kmeť

Slovenským volejbalistom roka sa stal Tomáš Kmeť, ktorý bol kapitánom reprezentácie pri úspechoch na európskom šampionáte, v Európskej lige a v predkvalifikácii na olympijské hry.

Tomáš Kmeť (vpravo).(Zdroj: foto pre SME - Tibor Somogyi)

Agentúrny článok bol nahradený autorským o 16.05

BRATISLAVA. Tomáš Kmeť sa v bundeslige posunul z rodinného Unterhaching do špičkového Berlína a výrazný skok zažil aj v reprezentácii, kde sa stal kapitánom.

Pod jeho vedením zažila reprezentácia najlepší rok v ére samostatnosti. Kmeť patril k lídrom tímu pri výhre v Európskej lige či piatom mieste na majstrovstvách Európy. Zaslúžene sa preto stal víťazom ankety o najlepšieho volejbalistu roka.

„Úprimne musím povedať, že som ocenenie nečakal. Skôr som si myslel, že vyhrá Lukáš Diviš, ktorého som aj sám favorizoval. Každopádne si to veľmi vážim, aj keď viac je to pre mňa úspech celého tímu, nielen môj osobný,“ začal spoľahlivý blokár, ktorý vyhral v ankete druhýkrát.

Tomáš je tichý líder, vraví tréner

Víťaza vyzdvihol aj tréner Štefan Chrtiansky, ktorý sa priznal, že by tento rok vyberal rovnako ako novinári.

„Tomáš je tichý líder. Tím dokáže podržať v dôležitých momentoch a jeho charizma má vplyv aj na spoluhráčov. Veľmi si na ňom vážim to, že v zlomových situáciách nepanikári a vie ich riešiť s kludom,“ povedal kouč, ktorý vystriedal po európskom šampionáte Emanuele Zaniniho.

Taliansky tréner nečakane skončil pre náročný program a rodinné problémy.

Napriek najlepšej sezóne berie Kmeť stále svoju kapitánsku pozíciu len ako zastupovanie nahrávača Michala Masného, ktorý má už dlhšiu dobu problémy s chrbtom.

„Určite nebudeme poverčiví, že s úspechom sa pozícia nemení. Keď sa Mišo vráti, tak bude znova kapitánom,“ dodal s úsmevom Kmeť.

Tri zo štyroch

Volejbalisti splnili posledný rok tri zo štyroch cieľov. Jediné, čo im ušlo bol postup do Svetovej ligy, keď nestačili na Kanadu.

Tento rok sa budú znova snažiť dostať do kvalifikácie o Svetovú ligu cez víťazstvo v Európskej lige. Tá sa bude hrať novým formátom na päť turnajov, z ktorých štyri tímy postúpia do Final Four.

„Svetová liga je našim cieľom. Mrzí ma však aké náročné podmienky majú európske tímy. Kanada si odohrala jeden turnaj s Panamou a podobnými tímami a my musíme znova vyhrať Európsku ligu, aby sme mali aspoň šancu. Toto by mohla svetová federácia zmeniť,“ priznal Kmeť.

Vrchol sezóny však čaká na slovenský tím už v máji na olympijskej kvalifikácii v bulharskej Sofii. Šancu dostať sa na hry majú ako posledný náš kolektív. Z ôsmich tímov postupuje do Londýna len víťaz.

„Bude to veľmi ťažké, ale nádej tu je. Favoritom našej skupiny sú Taliani, ale s Nemcami a Fínmi môžeme hrať reálne o postup do semifinále a tam už je možné všetko. Naďalej žijeme svoj tajný sen,“ pokračoval Kmeť.

ico

Nadpis článku

Štvrtý rok po sebe sa najlepším trénerom mužskej zložky stal v ankete Slovenskej volejbalovej federácie (SVF) EMANUELE ZANINI. Taliansky odborník si prvenstvo vyslúžil za úspešnú uplynulú sezónu. Pod jeho vedením vyhrali Slováci druhýkrát v histórii Európsku ligu a neskôr obsadili historické piate miesto na majstrovstvách Európy.

Talian je známy tým, že vyžaduje od hráčov maximálny prístup a sám je veľký profesionál. Volejbalový fanatik dokázal v mnohom zmeniť myslenie slovenských hráčov, sprofesionalizoval podmienky v reprezentácii a dal družstvu správny smer. V októbri sa po štyroch rokoch rozhodol, že z rodinných dôvodov nepredĺži spoluprácu so SVF. Slovensko pod jeho vedením poskočilo v rebríčku Medzinárodnej volejbalovej federácie (FIVB) o 20 miest a etablovalo sa v širšej európskej špičke. Zanini je rodák zo San Giovanni del Dosso, je ženatý a má dvoch synov. Momentálne je trénerom talianskeho klubu Aqua Paradiso Monza. V ankete Volejbalista roka dostal 110 bodov a skončil na prvom mieste.

Od roku 2008 ste nepretržite víťazom ankety tréner roka. Čo na to hovoríte?

"Je to uznanie mojej práce, veľmi si to cením a som na to hrdý. Mojou filozofiou je kontinuita a dobrú prácu a výsledky treba rozvíjať. Som preto dvojnásobne hrdý, že som v ankete vyhral viackrát po sebe."

Rok 2011 bol veľmi úspešný. S mužskou reprezentáciou ste vyhrali Európsku ligu, skončili na skvelom piatom mieste na majstrovstvách Európy a družstvo už pod vedením Štefana Chrtianskeho postúpilo na záverečný turnaj kvalifikácie OH 2012. Aký bol rok 2011 s vášho pohľadu?

"Som rád, že aj v mojej štvrtej sezóne sme pracovali kvalitne a tvrdo a naša snaha bola odmenená. Vyhrali sme Európsku ligu a vyšli nám majstrovstvá Európy. Boli v sezóne aj horšie momenty, tomu sa nevyhnete, ale celkovo som veľmi spokojný. Naši hráči zaznamenali za posledné roky veľké zlepšenie, možno najlepšie z európskych tímov. Svojimi výsledkami a výkonmi si vydobyli meno. Dnes každý v Európe vie kto je Kmeť, Diviš, Sopko, Nemec a tak ďalej. Aj to je pre mňa veľká pocta. Teší ma, že slovenský mužský volejbal má v Európe svoje meno. Zaslúžili sme sa o to všetci, tréneri, hráči i ľudia na federácii, ktorí nám vytvorili dobré podmienky."

Sledovali ste zápasy Slovákov na olympijskej predkvalifikácii v Poprade?

"Videl som len posledný set vo finále proti Španielsku. Nemal som možnosť vidieť viac, pretože mám veľa práce v klube v Monze. Sledoval som však samozrejme všetky výsledky a štatistiky po každom našom zápase, pretože štatistiky mám rád. Teší ma, že sa tímu podarilo postúpiť do Sofie."

Myslíte, že máme šancu postúpiť na OH?

"Bude to veľmi náročné, pretože v Sofii sa predstaví osem silných družstiev. Dôležité však je, že nikto dnes nemôže podceniť Slovákov. Ukázali, že môžu hrať s každým."

Potrebujeme výkony napríklad ako proti Bulharsku na ME v Prahe?

"Určite. Víťazstvom nad tak silným tímom ako je Bulharsko získali slovenskí volejbalisti sebavedomie a vieru. Je veľmi dôležité, že vedia, že majú šancu. Keď to dokážeš raz, tak prečo by si to nemohol zopakovať?"

Ste v kontakte s trénerom Chrtianskym?

"Voláme si pravidelne. Boli sme v kontakte aj počas olympijskej kvalifikácii a po nej. Mám so Štefanom perfektný vzťah."

A s hráčmi?

"Áno občas si napíšem cez mail, alebo skype aj s nejakými slovenskými hráčmi, ale nechcem to bližšie rozoberať. Je to osobné. Minulý týždeň som však bol napríklad s Tomášom Kmeťom, pretože sme hrali v Berlíne CEV Cup a stihli sme sa porozprávať. Asi pred mesiacom sme hrali v Ríme a porozprával som sa s Milanom Benczom. Vždy sa teším, keď mám šancu byť v kontakte s hráčmi, s ktorými som tak dlho spolupracoval na našich cieľoch. Štyri roky sú štyri roky..."

Volejbalistom roka 2011 sa stal Tomáš Kmeť. Je to podľa vás správna voľba?

"Ja si myslím, že je to zaslúžené. Tomáš odohral veľmi dobrú sezónu a bol lídrom nášho tímu. Aj teraz v oboch zápasoch CEV Cupu proti Monze podal kvalitné výkony."

Aké by bolo vaše poradie ankety?

"Kmeť, Diviš, Kohút. Podľa mňa títo traja hráči podávali v minulom roku najlepšie výkony. Na Slovensku však vyrástlo viacero výborných hráčov a je preto zaujímavé, že sa dá vyberať zo šesť až sedem výborných hráčov a nie je to jasné."

Ako sa vám darí v Monze? Momentálne ste na piatom mieste a mierite do play-off.

"Sme piaty, ale bodový odstup od ďalších tímov je malý. Cez víkend nás čaká dôležitý zápas s Modenou a momentálne sa na neho pripravujeme (pozn.: Monza vyhrala 3:0). Okrem ligy hráme aj CEV Cup a máme preto nabitý program. Len v piatok ráno sme sa vrátili z Berlína a v nedeľu nás čaká náročný ligový duel. Mám mladých hráčov na pozícii nahrávača a libera a to sú veľmi dôležité posty. Zatiaľ som spokojný, ale myslím, že to môže byť ešte lepšie."

V CEV Cupe ste vyradili Berlín a dostali ste sa už do štvrťfinále. Aké sú vaše ambície v tomto európskom pohári?

"Chceme sa dostať minimálne do semifinále, to znamená, že vo štvrťfinále musíme zdolať rumunské Zalau. Potom by sme sa stretli s Dinamom Moskva a to bude náročný súper. Som však maximalista a zo semifinále je už blízko do finále a k celkovému prvenstvu, takže budeme bojovať."

Nedostali ste nejaké ponuky viesť národný tím? Neláka vás opäť reprezentácia?

"Nie, nie. Tak ako som povedal, keď som ukončil svoju prácu na Slovensku. Chcem sa venovať momentálne len klubu, aby mi ostal aj nejaký čas na rodinu. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť, ale momentálne sa sústredím len na náročnú prácu v klube. Chcem ešte raz poďakovať Slovenskej volejbalovej federácii za štyri roky, ktoré sme spolu prežili."

Zdroj: sita, svf.sk

Výsledky

MUŽI

1. Tomáš Kmeť (Berlín Recycling Volleys/Nem.) 189 bodov, 2. Lukáš Diviš st. (Lokomotiv Novisibirsk/Rus.) 154, 3. Martin Nemec (KAL Incheon Jumbos/Kór. rep) 122, 4. Emanuel Kohút (Sisley Belluno/Tal.) 104, 5. Branislav Skladaný (Generali Unterhaching/Nem.) 77, 6. Martin Sopko st. (Al Nasr Dubaj/SAE) 70, 7. Michal Masný (Delecta Bydgoszcz/Poľ.) 25, 8. Milan Bencz (Volley Rím/Tal.) 25, 9. Roman Ondrušek (Chaumont sur Loire/Fr.) 20, 10. Andrej Barbierik (Spartak Myjava) 14

ŽENY

1. Monika Smák (VK Modřanská Prostějov/ČR) 156 bodov, 2. Paula Solange Pereirová-Soaresová (VK Modřanská Prostějov/ČR) 129, 3. Veronika Hrončeková (VK Modřanská Prostějov/ČR) 85, 4. Nikola Radosová (Post Schwechat Viedeň/Rak.) 64, 5. Lucia Hatinová (Post Schwechat Viedeň/Rak.) 55, 6. Lucia Nikmonová (COP Nitra) 40, 7. Ivana Bramborová (Pavia Volley/Tal.) 40, 8. Simona Kóšová (VK Slávia EU Bratislava) 38, 9. Ivana Zburová (Post Schwechat Viedeň/Rak.) 38, 10. Dominika Valachová (VK Doprastav Bratislava) 21

DRUŽSTVÁ

1. Reprezentácia mužov 188 bodov, 2. Reprezentácia junioriek 57, 3. VKP Bratislava 23, 4. Slávia EU Bratislava 23, 5. Reprezentácia kadetiek 20

TRÉNERI

Muži: 1. Emanuele Zanini (reprezentácia mužov) 110 bodov, 2. Jaroslav Vlk (VK Slávia Svidník) 39, 3. Štefan Chrtiansky (reprezentácia mužov) 32,

Ženy: 1. Zuzana Tlstovičová (VK Slávia EU Bratislava) 65 bodov, 2. Marek Rojko (reprezentácia junioriek) 51, 3. Eva Koseková (reprezentácia junioriek) 50

NAJLEPŠÍ HRÁČI NA JEDNOTLIVÝCH POSTOCH:

MUŽI:

nahrávač: Branislav Skladaný

smečiar: Lukáš Diviš st.

blokár: Tomáš Kmeť

univerzál: Martin Nemec

libero: Roman Ondrušek

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 2. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 3. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 4. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 5. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 6. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 7. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 8. Lety do exotiky už aj z Bratislavy
 9. Nonstop banka vo vrecku - aplikácia Mobil Banking
 10. Ako sme jazdili v socializme
 1. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení
 2. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 3. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 4. Už aj seniori presadajú do SUV
 5. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 6. Americká ambasáda zaberá pozemky už rok bez nájomnej zmluvy
 7. Bratislava gets a new public space and park
 8. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 9. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 10. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 6 637
 2. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení 2 785
 3. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho 2 767
 4. Ako sme jazdili v socializme 2 651
 5. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 847
 6. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole 1 761
 7. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 304
 8. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 256
 9. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 1 196
 10. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov 803

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KOMENTÁRE

Potrebujeme posilniť kultúru záväznosti

Musíme prestať so spájaním LGBTI s ohrozením tzv. tradičnej rodiny.

Neprehliadnite tiež

Lobotka debutoval v španielskej La Lige za Celtu Vigo

Dvadsaťdvaročný slovenský futbalista nastúpil v 76. minúte proti San Sebastiánu.

Po derby zostali po fanúšikoch Slovana zničené toalety

Sobotné derby, ktoré skončilo prehrou domácich, malo predohru ešte mimo štadióna. Fanúšikovia Slovana sa predviedli na toaletách.

Juventus a Neapol vstúpili do Serie A víťazne

Úradujúci majster zdolal Cagliari 3:0.