Majster dobyl Banskú Bystricu, Neliba začal výhrou proti Skalici

(Autor: SITA/AP)
TASR|27. jan 2012 o 19:27

Piatkové kolo najvyššej hokejovej súťaže Slovenska ponúklo tesné víťazstvá Nitry, Žiliny a Trenčína.

Žilina si poradila s Martinom

Úvod zápasu sa niesol v znamení dvoch početných výhod hráčov Martina, Šišovský však v dobrej pozícii po prihrávke Krišku spoza brány puk zblízka netrafil. V 7. minúte Cíger uvoľnil Zelisku a ten sám proti Lacovi zakončil pomedzi jeho betóny - 0:1.

V polovici tretiny sa nepresadil Cíger a z dorážky ani Sobota. V 13. minúte sa dostal puk po zrazenom pokuse Siváka na hokejku Richarda Hunu a ten strelou do odkrytej brány vyrovnal. Pred sirénou unikol súperovej obrane Kriška, ale strážcu žilinskej svätyne neprestrelil.

Prvá desaťminútovka prostredného dejstva bola z oboch strán nevýrazná, ojedinelé možnosti Smotrilu a Nemca zostali nevyužité.

Až v tej druhej sa začali diať veci. V priebehu 61 sekúnd poslal rozhodca na trestnú lavicu až trojicu Žilinčanov a Martinčania mali k dispozícii dlhú presilovku o dvoch hráčov.

Tú využil na začiatku 36. minúty Šišovský a hostia opäť viedli. Nasledovala ďalšia početná výhoda o dvoch hráčov, ktorej sa síce vlci ubránili, ale hneď po jej skončení napriahol na modrej čiare Brcko a prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste - 1:3.

Do záverečnej časti vleteli "žltozelení" ako vymenení s cieľom niečo s výsledkom urobiť. Nemec po prihrávke Richarda Hunu ešte presne nemieril, ale Devečka od modrej už Šimka prekvapil a puk skončil za jeho chrbtom. V 51. minúte sa v presilovke ocitol znenazdajky sám pred bránou súpera Róbert Huna a strelou od brvna vyrovnal.

Dokonalý obrat vlkov zavŕšil o 131 sekúnd delovkou spoza kruhu Kudělka. Keďže v samom závere vytiahol Laco fantastický zákrok pri zakončení Krišku, Žilinčania si vďaka skvelej tretej tretine pripísali do tabuľky dôležité tri body.

MsHK DOXXbet Žilina - MHC Martin 4:3 (1:1, 0:2, 3:0)

Góly: 13. Richard Huna (P. Sivák, D. Devečka), 46. D. Devečka (D. Kudělka), 51. Róbert Huna (D. Kudělka, P. Sivák), 53. D. Kudělka (Richard Huna) - 7. Zeliska (J. Cíger), 36. Šišovský (L. Kozák, M. Výborný), 38. Brcko (Kriška)

Vylúčení: 6:8 na 2 min, navyše: 35. P. Sivák na 10 min za nešp. správanie - 35. Drgoň na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Goga - Bogdaň, J. Tvrdoň, 1697 divákov

Žilina: M. Laco - D. Devečka, Kudělka, T. Staňo, Dlouhý, Ďurkech, Krčula - P. Sivák, Róbert Huna, Richard Huna - Drábek, V. Nemec, Stupka - M. Drevenák, Troliga, Smotrila - T. Sýkora, Jarab, J. Kubiš

Martin: M. Šimko - Matejka, Drgoň, L. Kozák, M. Výborný, Škumát, Brcko, Vartovník, Mocek - J. Markovič, Galamboš, Michal Važan - Kriška, V. Škoda, Šišovský - Macejka, Murček, Miroslav Ižvolt - J. Cíger, Zeliska, M. Sobota

Tréneri hodnotia:

Milan Jančuška (tréner Žiliny): "Za stavu 1:1 to bol vyrovnaný zápas. My sme do druhej tretiny vstúpili nešťastne, po hlúpych fauloch sme boli viackrát vylúčení a hrali v oslabení aj o dvoch hráčov. Martin bol v tom momente lepší, mohol viesť aj vyšším rozdielom. Vydarila sa nám tretia tretina, za čo chcem pochváliť hráčov, že ju zvládli po taktickej stránke. Som rád, že sa nám podarilo získať tri body."

Ladislav Spišiak (tréner Martina): "Do Žiliny sme pricestovali so snahou získať aspoň bod. Zápas sme mali dobre rozohratý, v úvodných piatich minútach sme dostali súpera pod tlak a išli sme do vedenia. Druhá tretina nám dokonale vyšla. Následne sa zdalo, že máme problémy v obrane, keď pri vylúčení Drgoňa sme prakticky hrali na troch-štyroch obrancov, čo nás stalo veľa síl. V závere naše obranné rady už šliapali vodu, čo Žilina využila na strelenie rozhodujúceho gólu."

začiatok článku

Nitra vezie z Popradu víťazstvo

Úvod duelu poznamenala séria nepresností na oboch stranách. Prvú šancu zaznamenal až po piatich minútach Kovačevič, po ktorého nahodení do priestoru brány bol ešte v nádejnej pozícii Vaic.

Skóre otvorili hostia, keď v 9. minúte Šimonovič nestačil sklopiť betóny a Tománek skóroval. Vyrovnanie mal na hokejke Takáč, 4 minúty pred prvou sirénou netrafil odkrytú bránu Nitranov.

Popradčania sa nevedeli dostať do rytmu ani v prostrednej časti. V 25. minúte Balán napálil puk pred Šimbocha a len len, že sa neodrazil od Gurčíka až do siete.

Nasledovala presilová hra a Chovan namieril z medzikružia len do nitrianskeho gólmana. Keď sa v polovici stretnutia pomedzi domácich bekov znovu preštrikoval Tománek a okabátil Šimonoviča, popradský zimák pokrikom volal po nasadení Melicherčíka. Poprad však zakrátko dokázal odpovedať, Kovačevič nabil Chovanovi a po šťastnom odraze bolo 1:2.

V 37. minúte bol v šancí Kroták, pridlho však špekuloval a dobrú pozíciu premárnil. Poprad potom nevyrovnal ani v 25 sekundovej početej výhode o dvoch mužov. Najmä vďaka dobrému výkonu brankára Šimbocha do kabín odchádzali Svozilovi zverenci s jednogólovým mankom.

Poprad sa trápil i v tretej časti. Domácim nešla kombinácia, nevychádzal prechod stredného pásma a ani jedna z pätiek si nedokázala vypracovať územnú prevahu. V 44. minúte znovu udreli hokejisti spod Zobora, keď Garip Saliji namieril presne do vinkla - 1:3.

Popradčania strelili kontaktný gól, po peknej akcii Balán nahral Vaicovi a znovu to bolo len o gól. S pribúdajúcim časom sa stupňovalo úsielie "kamzíkov", v presilovke len tesne minul od modrej Kroták.

Popradčania v záverečnej päťminútovke dva krát v krátkom slede faulovali a museli sa brániť dvojnásobnej presile. Záver už domáci nezvládli, v power play inkasovali. Gól Tavželja od modrej 6 sekúnd pred koncom už nič nemenil.

HK AutoFinance Poprad - HK Nitra 3:4 (0:1, 1:1, 2:2)

Góly: 31. Michal Chovan (Kovačevič, Vaic), 49. Vaic (Balán), 60. Tavželj (P. Svitana, Kovačevič) - 9. R. Tománek (Martin Segľa), 30. R. Tománek, 44. G. Saliji (Hamrák, Ďurák), 60. Hamrák (G. Saliji)

Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Višňovský - Gajan, Milan Grečko, 1368 divákov

Poprad: Šimonovič - Pentikäinen, R. Suchý, Tavželj, Kovačevič, Fabian, Jáchym, Malina, D. Kramár - M. Chovan, S. Takáč, Kuľha - P. Svitana, Balán, Vaic - Škovira, A. Kroták, Homa - P. Gapa, Ištoci, Wesselényi

Nitra: Šimboch - Rais, Ďurák, Vosátko, Ordzovenský, Gurčík, K. Grman, M. Bača, Hrudík - G. Saliji, Hamrák, T. Hrnka - H. Ručkay, Martin Segľa, R. Tománek - T. Radulay, Bene, M. Mašlonka - Šumichrast, Káčer, L. Klíma

Róbert Spišák, tréner Popradu: "Nemôžem byť spokojný vôbec s ničím. Nepredviedli sme to, čo nás zdobilo v posledných stretnutiach. Osobná statočnosť, dôraz v súbojoch, v týchto činnostiach sme absolútne prepadávali. Pri koncovke zas chýbala zdravá agresivita."

Karol Kolečányi, tréner Nitry: "Odohrali sme taktický a disciplinovaný zápas, v ktorom chlapci splnili to, čo sme si predsavzali. Vedeli sme, že Poprad má šikovných útočníkov, ktorí ak dostanú priestor, vedia podržať puk a vytvoriť si šance. Snažili sme sa hlavne prehusťovať stredné pásmo, čo nám zdarne vychádzalo. Sme spokojní."

Trenčín úspešnejší v nájazdoch

Vo Zvolene sa hral od začiatku vyrovnaný hokej. Do väčších šancí sa však mužstvá nedostávali. Až v 8. minúte v presilovke sa domáci častejšie objavovali pred Kováčovou bránkou.

V 12. minúte mal gól na hokejke Fabuš, ale Škrečka neprekonal. Na druhej strane ani Sikela neskóroval. Leskovjanského gól v závere tretiny neplatil pre postavenie domáceho hráča v bránkovisku. Pri tejto akcii sa zranil Kováč a do bránky nastúpil Hiadlovský.

V druhej tretine už bol v bránke opäť Kováč, ktorý sa pri Ďalogovej strele zapotil. Druhá časť patrila hosťom, najprv Gabriš nastrelil bočnú žrďku bránky, Kopecký netrafil ani otvorený priestor bránky a v 35. minúte bekendom medzi betóny dostal Tybor hostí do vedenia. Posledná tretina bola v réžii domácich. V 45. minúte prešiel spoza bránky Brabenec a puk poslal ponad hornú žrďku do Kováčovej bránky.

V 52. minúte urobili hostia v rozohrávke chybu, keď vyhodilipuk priamo na hokejku Baláža a ten bez prípravy vymietol ľavý rok Kováčovej bránky. Hostia si zobrali oddchový čas, čo im prospelo. Mikula vystrelil puk, ten Škrečkovi vypadol z lapačky a do bránky ho zasunul Gašparovič.

V záverečných sekundách Baláž ani na dvakrát neprekonal Kováča. V predĺžení gól nepadol a o víťazstve hostí rozhodol v samostatných nájazdoch Gašparovič.

HKm Zvolen - Dukla Trenčín 2:3 po sam. nájazdoch (0:0, 0:1, 2:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 43. Brabenec (Škvaridlo), 52. V. Baláž - 35. Tybor (Gabriš, J. Gašparovič), 57. J. Gašparovič (O. Mikula, R. Tvrdoň), rozhodujúci sam. nájazd premenil J. Gašparovič

Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Müllner - Bundil, Milan Novák, 1483 divákov

Zvolen: Škrečko - J. Mucha, Juraško, M. Vantroba, Marek Ďaloga, L. Pokovič, Hraško, Zošiak, Šiška - Leskovjanský, L. Jurík, V. Baláž - Marek Slovák, Brabenec, Škvaridlo - Otčenáš, Síkela, Trochta - Martin Ďaloga, Ihnaťo, M. Jurík

Trenčín: V. Kováč (19. T. Hiadlovský) - Hlubuček, Vizváry, E. Bednár, Gabriš, M. Biro, Habšuda, Štindl, Nechala - P. Fabuš, Sojčík, Pardavý - O. Mikula, R. Tvrdoň, J. Gašparovič - Melichárek, A. Šťastný, Tybor - Jakúbek, P. Kopecký, M. Filo

Vladimír Klinga, asistent trénera Zvolena: "My sme si dnes veľmi pripustili, že hráme 6-bodový zápas. Celý zápas sme hrali v kŕči. Po dlhom čase nastúpili zranení hráči, ale našej hre chýbala ľahkosť."

Róbert Kaláber, tréner Dukly: "Zápas mal dobrú úroveň. Prvá tretina bola poznačená viacerými vylúčeniami. V druhej sme sa ujali vedenia, ale súper dokázal vyrovnať. V samostatných nájazdoch sa na nás usmialo šťastie. Ďakujem hráčom za túžbu po víťazstve."

Na Slovane vhadzoval buly Svitko

Po úvodnom slávnostnom vhadzovaní, ktoré obstaral slovenský motocyklový jazdec Štefan Svitko, videlo viac ako 10 000 divákov svižný hokej. Už v 2. min sa Kutálek predral cez troch brániacich hráčov, ale puk z jeho hokejky skončil na betóne brankára Konráda. V 4. min urobili domáci chybu v rozohrávke, Višňovský našiel pred bránkou voľného Lušňáka, a ten bez väčších problémov otvoril skóre stretnutia - 0:1.

O 12 sekúnd neskôr viedla Skalica už dvojgólovým rozdielom: Holovič vymietol ľavý horný roh Konrádovej bránky a nový tréner Slovana Jan Neliba si vybral oddychový čas. Tri minúty na to našiel v presilovke Bartánus voľného Ďatelinku a ten spomedzi kruhov prestrelil Tomeka - 1:2. Za Slovan vyrovnal v 13. min rovnako v presilovej hre Šatan, keď dorazil puk pri ľavej žŕdke skalickej bránky. V záverečných minútach úvodného dejstva musel Konrád riešiť niekoľko spletitých situácií, ale poradil si s nimi.

Aj v druhej tretine pokračoval rušný hokej s množstvom šancí na oboch stranách. V 30. min poslal hostí do vedenia obranca Vyrúbalík, ktorý v početnej výhode prestrelil od modrej čiary všetko, čo mu stálo v ceste. Skaličania následne nevyužili 102-sekundovú presilovku o dvoch korčuliarov, čo v 38. min potrestal vyrovnávajúcim gólom ďalší zadák Štajnoch.

V tretej tretine pokračoval atraktívny hokej vo vynikajúcej atmosfére. V 46. min sa ocitol vo veľkej šanci Ďatelinka, ale v rozhodujúcom momente neudržal rovnováhu. Skaličania si pri vylúčení Štajnocha vytvorili obrovský tlak, ale Konrád neinkasoval.

Rozhodnutie priniesol gól Kukumberga v 56. min. Šatan po ľavej strane vnikol do útočného pásma, jeho strelu Tomek vyrazil iba pred seba a center prvého útoku "belasých" poslal puk popri ležiacom skalickom gólmanovi do bránky - 4:3. Skóre sa nezmenilo už ani v záverečnej hre bez brankára v podaní Skaličanov.

HC Slovan Bratislava - HK 36 Skalica 4:3 (2:2, 1:1, 1:0)

Góly: 7. I. Ďatelinka (M. Bartánus, D. Buc), 13. Šatan (M. Bakoš, I. Ďatelinka), 38. Štajnoch (L. Hudáček), 56. Kukumberg (Šatan, Jerofejevs) - 4. Lušňák (T. Višňovský), 4. Holovič (Šátek, Jaborník), 30. Vyrúbalík (Šmach)

Vylúčení: 9:5 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Romaško (Rus.), D. Konc - M. Orolín, P. Stano, 10 027 divákov

Slovan: Konrád - Dobroň, Švarný, P. Frühauf, I. Ďatelinka, Štajnoch, Jerofejevs, Trška, Jass - Šatan, Kukumberg, Bulík - M. Bartánus, Lipiansky, L. Hudáček - A. Kudrna, Preisinger, M. Bakoš - D. Buc, M. Macho, D. Skokan

Skalica: T. Tomek - Vyrúbalík, Šmach, Jankovič, Kloz, Magušin, Gula, Jaborník, M. Srnec - Pálffy, R. Školiak, Obdržálek - J. Hruška, Lušňák, T. Višňovský - Kutálek, Holovič, Šátek - T. Mikúš, Klejna, R. Konečný

Jan Neliba, tréner Slovana: "Pre mňa to bola veľmi ťažká premiéra, navyše sme v 4. minúte prehrávali už 0:2. Myslím si, že mužstvo ukázalo charakter. Rozhodovalo sa v oslabení 3 na 5, keď sme zblokovali množstvo striel, prežili to a potom sme vyrovnali. Bolo to ako na hojdačke. Veľmi ďakujem celému kolektívu, že zabojovali a ten zápas sme vyhrali."

Peter Oremus, tréner Skalice: "Myslím si, že zápas sme odohrali veľmi dobre, teda až na ten záver. Keď si povieme, že si budeme plniť svoje povinnosti, hrať stopercentne dozadu a obranca sa potom vyberie niekam dopredu. To bola chyba, ktorá rozhodla zápas. Po dlhej dobe sme odohrali kvalitný zápas, ale napriek tomu každá prehra mrzí. Chceli sme Slovan bodovo predbehnúť, no to sa nám nepodarilo."

Piatu prehru Bystričanov s Košičanmi v sezóne neodvrátila ani power play

Košičania sa na Banskú Bystricu pozerajú z tabuľkového horného poschodia, no tak ako predchádzajúce zápasy sa s ňou poriadne natrápili. A mohli si za to sami, síce už v 7. min po peknom individuálnom prieniku cez dvoch hráčov Haščák bekhendovým blafákom otvoril skóre, no od tej chvíle si už majster myslel, že má vyhraté a hral akoby na pol plynu.

V 14. min sa mu benevolencia vypomstila, po strele Hričinu doskočil puk k Nemčekovi a ten zblízka vyrovnal. Prvá tretina spĺňala vyššie parametre ako druhá a aj šancí sa zrodilo na oboch stranách nepatrne viac. Už v 2. min spálil šancu hosťujúci Gron a v 17-tej Dravecký len tesne minul bránku. Na strane domácich sa mohli radovať v 9. min Grman v presilovke a tesne pred prestávkou Nemček minul v letku puk pred odkrytou bránkou.

Druhá tretina bola skôr o zúfalstve ako o umení a najmä Košičania sa predbiehali v kiksoch a nepresnostiach. Ak sa aj k strele dostali, tak ju zakončili slabúčko, ako trebárs Pašek v 23. min. O dve minúty neskôr v prečíslení si zobral Gron zodpovednosť na seba a neuspel, rovnako zakončil na druhej strane Dolník v 30. min, keď si situácia žiadala možno nahrávku.

V 39. min biedu na ľade pretrhlo po súboji Zálešáka a Grmana rozbité plexisklo a mužstvá odišli na prestávku predčasne. Domáci mali o čom premýšľať, občas súpera pritlačili, aj strelami zasypali, pred bránkou agresívne dobiedzali a Hylák v bránke sa zapotil oveľa viac ako Chorošun. V tretej tretine sa čakalo, či sa niekto z nich presadí a strelí stý gól v sezóne. Bystričania na túto cifru čakajú už ako jediní z mužstiev a aj tento fakt nasvedčoval, že sa strelecky trápia.

V 44. min Haščák v nádejnej pozícii nedozrel na Chorošuna, ešte väčšiu šancu spálil o pár sekúnd neskôr Bartoš a zápas čoraz viac smeroval do predĺženia. Až Gron v presilovke premenil v 47. min nájazd po účinnom, opäť bekhendovom blafáku a naklonil misky váh na košickú stranu. Zaujímavé bolo, že gól padol 22 sekúnd po šarvátke Heizera a Martina Chovana a domáci obrancovia asi prekonávali mikrospánok.

V 57. min len betón Hyláka zabránil Kútnemu skórovať a už piatu prehru v sezóne Bystričanov s Košičanmi neodvrátila ani 63-sekundová power play.

HC'05 Banská Bystrica - HC Košice 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)

Góly: 14. F. Nemček (T. Hričina, Brňák) - 7. Marcel Haščák (Jenčík), 47. M. Novák (Homer)

Vylúčení: 6:9 na 2 min, navyše: T. Hričina (B. Bystrica) na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: M. Gašparík - Zvškovec, M.Valach, 1555 divákov

Banská Bystrica: Chorošun - Kubka, M. Grman, Brňák, Cebák, Bambúch, Beňa, Mačkovič, Huba - Kristoffersson, Jokila, Hvila - F. Nemček, Heizer, T. Hričina - Marcinek, Češík, Kútny - Matoušek, J. Petro, Dolník

Košice: Hylák - Homer, J. Tabaček, Šeda, Kolba, Slimák, Martin Chovan, M. Novák, Jokeľ - P. Bartoš, Zálešák, Dravecký - Spilar, S. Gron, Michel Miklík - Marcel Haščák, Pašek, Jenčík - Mlynarovič, Matúš Chovan, M. Nagy

Milan Staš, tréner Banskej Bystrice: "Bolo to podobné stretnutie ako predchádzajúce, odpovedali sme rýchlo na gól súpera, a potom to bolo chybách, kto ich viac urobí. Boli sme to my, pred rozhodujúcim inkasovaným gólom sme sa ich dopustili až trikrát. Žiaľ, nemalo by sa to stávať, pretože v takýchto zápasoch rozhodujú detaily. Na výčitky niet miesta, až na koncovku, no šancí sme si tentoraz vypracovali menej."

Miroslav Ihnačák, tréner Košíc: "Veľmi ťažký zápas proti húževnatému súperovi, ktorý dobre bránil. Často sme sa nechali vylučovať a dostávali sme sa z tempa. Keď sme stiahli útoky na tri, išlo to lepšie a záver nám vyšiel podľa predstáv."

HK Orange 20 10 0 0 1 0 0 9 15:41 2

Poznámka: (počet zápasov, výhry - 3 body, výhry po predĺžení - 2 body, výhry po samostatných nájazdoch - 2 body, prehry po predĺžení - 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch - 1 bod, prehry - 0 bodov, skóre, body)

Domov»Hokej»Slovensko»Majster dobyl Banskú Bystricu, Neliba začal výhrou proti Skalici