V rýchlostných pretekoch v Osrblí vyhral Rus Volkov

V sobotňajších rýchlostných pretekoch mužov na 10 km v rámci 19. otvorených majstrovstiev Európy v biatlone v Osrblí triumfoval Rus Alexej Volkov.

OSRBLIE. O 18,5 sekundy za ním zaostal Ukrajinec Arťom Pryma, bronz si vybojoval ďalší ruský biatlonista Sergej Kľačin. Z kvarteta Slovákov v 80-člennom štartovom poli bol najlepší Tomáš Hasilla, ktorý za víťazom zaostal o 1:26,7 min a vo výsledkovej listine sa zaradil na 20. miesto.

Dvadsaťtriročný Alexej Volkov si vybojoval už svoj štvrtý titul kontinentálneho šampióna v kariére, prvý v rýchlostných pretekoch. V nádhernom slnečnom, ale mrazivom počasí perfektne zastrieľal a k tomu pridal tradične kvalitný bežecký výkon. Biatlonista, ktorý už má na svojom konte aj päť umiestnení v elitnej desiatke v pretekoch Svetového pohára, tak bude v nedeľu vybiehať do stíhacích pretekov z najvýhodnejšej pozície. Volkov triumfoval v stíhačke na predchádzajúcich dvoch európskych šampionátoch.

Slovákom preteky nevyšli

Slovákom sa preteky príliš nevydarili. Tomáš Hasilla mal síce bezchybnú streľbu, ale bežecky za najlepšími nestačil. S bezmála jedenapolminútovou stratou uzatváral najlepšiu dvadsiatku.

"Som spokojný, je to až nad moje očakávanie. Prvé dve kolá sa mi bežalo dobre, ale v treťom som to nezvládol. Bolo to na mňa príliš rýchle. Je skvelé počasie, strieľalo sa mi perfektne. Vďaka aj divákom, ktorí vytvorili perfektnú kulisu a svojím povzbudzovaním mi pomohli. Musím zložiť pochvalu aj organizátorom, ktorí pripravili vynikajúco upravené trate. Takéto si veru v Osrblí nepamätám a to sem chodím už veľmi dlho," povedal po pretekoch Tomáš Hasilla.

Martin Otčenáš je lepší bežec, ale trať si predĺžil až o tri 150 m dlhé trestné okruhy za nepresnú streľbu. Skončil tridsiaty siedmy. "Určite to nebolo podľa mojich predstáv. Nie som spokojný. Streľbu som pokazil. Asi to nebol ten správny deň," neskrýval sklamanie pretekár, ktorý stále bojuje o svoje miesto v A-tíme pre Svetový pohár.

Petra Kazára s dvoma chybnými výstrelmi klasifikovali na 53. mieste. "Boli to pekné preteky. Škoda dvoch trestných okruhov. Za streľbu by som sa ohodnotil na trojku. Vlani som bol päťdesiaty, teraz je to o tri miesta horšie. Pre mňa je najväčším a najpríjemnejším prekvapením, koľko divákov prišlo na preteky," uzavrel Peter Kazár.

Norbert Gröne na strelnici doslova vybuchol, štyrikrát mieril mimo terč a nekvalifikoval sa ani do nedeľných stíhacích pretekov. Obsadil až 66. priečku.

Popoludní or 13.00 h sa v Osrblí začnú rýchlostné preteky žien na 7,5 km.

Výsledky - rýchlostné preteky mužov na 10 km:

1. Alexej Volkov (Rus.) 23:14,2 min (0 trestných okruhov), 2. Arťom Pryma (Ukr.) +18,5 s (0), 3. Sergej Kľačin (Rus.) +19,6 (1), 4. Serhij Semionov (Ukr.) +20,4 (1), 5. Andrejs Rastorgujevs (Lot.) +37,1 (1), 6. Vladimir Iliev (Bul.) +38,4 (0), ... 20. Tomáš Hasilla +1:26,7 (0), 37. Martin Otčenáš +2:04,1 (3), 53. Peter Kazár +3:11,3 (2), ... nekvalifikoval sa do stíhacích pretekov 66. Norbert Gröne (všetci SR) +4:23,4 (4)