Šprint žien v Osrblí vyhrala Ukrajinka Pidhrušná

TASR|28. jan 2012 o 14:25

Ukrajinka Olena Pidhrušná uplatila na ME v Osrblí skúsenosti z biatlonového Svetového pohára a v šprinte na 7,5 km.

OSRBLIE. Ukrajinka Olena Pidhrušná uplatila na ME v Osrblí skúsenosti z biatlonového Svetového pohára a v šprinte na 7,5 km jasne s náskokom 29,4 sekundy zvíťazila pred svojou krajankou Valj Semerenkovou. Tretie miesto vybojovala Poľka Weronika Ziemniaková-Nowakowská so stratou 35,3 sekundy. Slovenkám sa nedarilo, najvyššie skončila na 30. mieste Martina Chrapánová so značnou stratou 2:30,4 min.

S klesajúcim slnkom v Osrblí prituhovalo, mráz sa šplhal výrazne pod mínus desať a v kombinácii s náročnou traťou bol pre viaceré z 53 žien veľkým nepriateľom. Šprintu dominovali dve Ukrajinky, Pidhrušná i Valj Semerenková, a ak by štartovala aj pôvodne nahlásená Vita Semerenková, možno by si vyhradili komplet stupeň víťazov. Pidhrušná vyťažila z čistej streľby na rozdiel od jej prenasledovateliek, Valj Semerenková netrafila dva terče (1-1), Ziemniaková jeden (0-1).

Slovenky sa nepresadili

Slovenky sa nepresadili, najmä od Prekopovej a Chrapánovej sa čakalo oveľa viac. Na 30. mieste Martina Chrapánová doplatila aj na prechladnutie a jej streľba 0-2 napovedala, že v stojke sa pripravila o lepšie umiestenie. Hneď za ňou skončila 31. Terézia Poliaková vychádzajúca najmä z veľmi dobrej streľby (0-1). Až 43. miesto patrilo Lucii Šímovej (1-2) a 48. Natália Prekopová (1-3) mohla byť v cieli najviac nespokojná.

Martine Chrapánovej sa v cieli ťažko chytal dych. "Neviem povedať, čo sa stalo pri streľbe stojmo, dosť som bola zadýchaná pred strelnicou a nesústredene som strieľala, asi som to s tempom prehnala. Chcela som viac, znovu sa mi vrátila choroba, musím ju doliečiť. Mám silnú nádchu, ťažko sa mi dýchalo a počas pretekov ma dusilo."

Natália Prekopová si ani zďaleka nenaplnila predsavzatia. "Vôbec nie som spokojná, štyri chyby boli priveľa, z toho výsledok neurobíte. Boli ideálne podmienky, možno priveľký stres spôsobil, že som netriafala. Na moje pomery som dobre bežala, len tá streľba. Bolo chladnejšie, no zima mi neprekážala.

Zlatá Ukrajinka, 25-ročná Olena Pidhrušná: "Veľmi bolo zima, ťažko sa bežalo. Nie som zvyknutá v takom mraze štartovať, na Svetových pohároch je teplejšie. Mala som nižšie štartovné číslo a dlho sa obávala, či ma niekto nepreskočí vo výsledkoch."