Mihálik a Netík sa s Popradom lúčili víťazstvom

Tomáš Netík.
Tomáš Netík. (Autor: SITA/AP)
Ondrej Gajdoš, SITA|28. jan 2012 o 16:32

HC Lev vyhral nad favorizovaným Minskom 4:3 a prvý raz v tejto sezóne získal tri víťazstvá za sebou.

POPRAD. Vyše dvojmetrový obranca Vladimír Mihálik sa v sobotu rozlúčil s mužstvom HC Lev víťazným zápasom nad favorizovaným Dinamom Minsk 4:3. Do konca sezóny posilní švédsky klub Timra v elitserien. V priebehu zápasu padlo rozhodnutie, že do Švédska pôjde aj útočník Tomáš Netík – angažoval ho Växjo Lakers. Po Jurajovi Mikúšovi sú to ďalší dvaja hráči, ktorí odchádzajú z Popradu na hosťovanie.

HC Lev vyhral po nadšenom výkone tretí zápas za sebou (predtým Nižnekamsk 3:1, CSKA Moskva 3:2), čo sa mu v premiérovom ročníku KHL podarilo prvý raz. Aj tak však jeho nádej na postup do play off je už len teoretická. Na ôsme miesto má dvanásťbodovú stratu. Do konca základnej časti odohrá Poprad ešte deväť zápasov.

Vypredané hľadisko so 4500 divákmi sledovalo na najužšom klzisku v KHL (56 x 26 m) vzrušujúci, rýchly hokej. Domáci tím viedol od 13. minúty Špirkovým gólom, Bartečko si na začiatku druhej tretiny po úniku vychutnal kanadského brankára Lalanda.

Bieloruský tím, ktorý prišla povzbudiť asi stovka fanúšikov, potom už márne doťahoval náskok Popradu. Veľkou prekážkou mu bol brankár Ján Laco. Na druhej strane Lalanda po druhej tretine striedal Mezin a gól už nedostal.

V bieloruskom mužstve nastúpili štyria Slováci: Obšut, Slovák, Podhradský aj Nagy, ktorý bol ešte pred mesiacom hráčom HC Lev.

HC Lev Poprad - Dinamo Minsk 4:3 (1:0, 3:2, 0:1)

Góly: 13. Špirko (Š. Novotný), 24. Bartečko (V. Mihálik), 27. Kristek (Špirko, Sigalet), 40. Chabada - 25. Laine (Podhradský), 31. Drozd (Corso), 47. A. Michaľov (Pavlovič)

HC Lev Poprad: Laco - Pilař, Mezei, Sigalet, Mihálik, Hunkes, Štrbák, Lewis, Hellström - Netík, Lundberg, Bartečko - Novotný, Kristek, Špirko - Huna, Chabada, Fabricius - Ježek, Matai, Sekáč

Dinamo Minsk: Lalande (41. Mezin) - Slovák, Obšut, Karalahti, Denisov, Krajíček, Podhradský, Dudko - Irgl, Pivko, Laine - Drozd, Corso, Linglet - Kulakov, Nagy, Meleško - Pavlovič, Kitarov, Michalev

Domáci hrali od začiatku stretnutia aktívne a už po niekoľkých sekundách sa dostal do dobrej príležitosti Sigalet, brankár hostí však zasiahol. "Levi" pokračovali v hre smerom dopredu, dobre kombinovali a vytvárali si gólové príležitosti.

Hostia pohrozili v 11. minúte po strele Obšuta, Laco zasiahol efektne lapačkou. Na opačnej strane nedokázal Lalandeho na dva razy prekonať Netík, no v 13. minúte otvoril skóre duelu Špirko - 1:0. Jeho strela sa odrazila od pravej žŕdky hosťujúcej bránky a následne od brankára putovala až za čiaru. V ďalšom priebehu úvodnej dvadsaťminútovky už diváci gól nevideli.

Druhá tretina priniesla gólové hody, najprv sa v 24. minúte presadil domáci kapitán Bartečko, ktorý v úniku po elegantnom blafáku a bekhendovom zakončení zvýšil na 2:0. Hosťujúci tím odpovedal o minútu neskôr, keď sa v početnej výhode o jedného hráča presadil Laine.

"Levom" sa v 27. minúte podarilo rovnako v presilovke zvýšiť na 3:1, Kristek sa dostal k dorážke a poslal puk ponad spleť tiel brániacich hráčov. O štyri minúty neskôr znížil opäť na rozdiel jedného gólu Drozd, ktorý zužitkoval prihrávku Corsa spoza bránky - 3:2. Skóre po druhej tretine uzavrel 29 sekúnd pred jej koncom Chabada - 4:2.

V 46. minúte sa rútil na Mezina osamotený Novotný, no brankára hostí nedokázal prekonať. Na druhej strane sa o minútu neskôr presadil Michalev a znížil opäť na rozdiel jedného gólu - 4:3. "Levi" mohli odpovedať po šanciach Hunu a Netíka, ale Mezin im dobrými zákrokmi zabránil skórovať.

Oba tímy sa v ďalšom priebehu snažili skórovať, dobre bránili a vyrážali do nebezpečných protiútokov. V 57. minúte sa ocitol pred bránkou hostí Netík, ale nechal vyniknúť Mezina. V závere hostia odvolali brankára, no stav sa už nezmenil.

Chabarovsk - Čeľabinsk 2:3 (0:1, 1:1, 1:1) - Ján Lašák (Chabarovsk) nechytal

Metallurg Novokuzneck - Barys Astana 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)

Sibir Novosibirsk - Avtomobilist Jekaterinburg 2:3 (0:2, 0:0, 2:1)

Salavat Julajev Ufa - Spartak Moskva 4:2 (1:1, 1:1, 2:0) - Ivan Baranka (Spartak) 0+1

Ak Bars Kazaň - Severstaľ Čerepovec 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)

Atlant Mytišči - Nižnij Novgorod 0:3 (0:1, 0:2, 0:0)

Neftechimik Nižnekamsk - Viťaz Čechov 4:3 (1:1, 0:1, 3:1

Dinamo Riga - CSKA Moskva 1:2 (1:0, 0:1, 0:1) - Rastislav Staňa (CSKA) odchytal celý zápas