Djokovič zdolal vo skvelom finále Nadala

Novak Djokovič
Novak Djokovič (Autor: TASR/AP)
TASR|29. jan 2012 o 15:41

Srbský tenista Novak Djokovič sa tretíkrát v kariére stal víťazom dvojhry Australian Open. V dramatickom a zároveň najdlhšom grandslamovom finále zdolal Španiela Nadala.

MELBOURNE. Srbský tenista Novak Djokovič obhájil titul na stých majstrovstvách Austrálie po pol druhej nadránom miestneho času 5:7, 6:4, 6:2, 6:7 (5:7), 7:5 za 353 minút. Získal rovnakú prémiu 2,3 milióna austrálskych dolárov ako Azarenková za 82 minút.

Bol to najdlhší zápas na Australian Open v dejinách (predtým Nadal – Verdasco 2009 za 5:14) a najdlhšie grandslamové finále vôbec (predtým Wilander – Lendl na US Open 1988 za 4:54). Nadal je prvým hráčom histórie, čo prehral tri grandslamové finále za sebou.

Tri súboje jednotky a dvojky a rovnakých súperov Djokovič – Nadal sú rekordom. Novak získal piaty grandslamový titul, z toho tretí v Austrálii a pridal sa v profesionálne ére k takým ako Agassi, Federer a Wilander. Vyhral tri grandslamové trofeje za sebou (vlani Wimbledon a US Open) tak ako Laver, Federer, Sampras a Nadal.

Ťahá sériu 21 grandslamových zápasov bez prehry. Rod Laver odovzdával trofej už o druhej ráno pred stále plnou arénou (15 000 ľudí) nesúcou jeho meno.

Pozrite si niekoľko záberov z vrcholu úvodného grandslamu 2012.

Djokovič mohol skončiť finále už v 4 setoch, no za stavu 4:3 a 40:0 nevyužil 3 brejkbaly, za stavu 5:3 v tajbrejku zahodil 3 uponáhľané forhendy. V 5. sete za viedol Rafa 4:2 a 15:0, keď Novak vypálil nevídaný return. Toto zrejme

Španiela zlomilo, lebo Srb jasne ukázal, že to nevzdá. Za stavu 4:4 zahrali hráči neskutočnú výmenu s 31 údermi, a po brejku na 6:5 už Novak dopodával do víťazstva. Teraz prehráva s Nadalom už len 14:16 a vyhral 7 zápasov za sebou.

Rafael Nadal

Djokovič prišiel na tlačovku o 4-tej ráno: ,,Najväčší zápas v živote? Podľa drámy a štatistík možno, ale musím ho dať hneď vedľa Wimbledonu, lebo to je sen každého chlapca. Som nesmierne pyšný, hral som pred očami Lavera a ďalších legiend, dostal som sa k veľkým menám do histórie. Obaja sme mohli vyhrať. Sme síce profesionáli, takéto zápasy by sme mali zvládať, ale toto bolo mimoriadne. Pre tieto chvíle žijeme a obetujeme sa, dali sme tam posledné kvapky. V závere už rozhodovalo iba šťastie, vôľa a viera.“

Nadal: ,,Najťažší zápas v živote, som vyčerpaný, bol to veľký tenis, krásne predstavenie pre fanúšikov. Som hrdý, že som bol súčasťou tejto drámy, mal som šancu zdolať najlepšieho tenistu sveta a bol som najbližšie zo všetkých finále - herne aj mentálne. Je to povzbudzujúce pred sezónou. Niektoré šance som nevyužil, ale ani on, nezabudnite, že som prehrával 1:2 na sety, 3:4 a 0:40.

Vlani by som asi taký zápas stratil. Ďalším pozitívom je, že po zranení som hral na vysokej úrovni a aj fyzicky som vydržal a pričinil sa o tento zážitok. Za stavu 4:2 a 15:0 zahral Novak skvelý return, aký som v živote nevidel. Asi najlepší v dejinách. Vyviedol to aj Federerovi na mečbal na US Open, dnes ho to vrátilo do boja. Je to čudné, ale asi som ešte nikdy nevymenoval toľko pozitívnych bodov po ťažkej prehre.“

Stý ročník videlo dovedna 686 006 divákov, čo je o vyše 32 000 viac než predlanský rekord. V prvú sobotu prišlo na denné i nočné zápasy spolu 80 649 ľudí, čo je absolútny grandslamový rekord na svete na jeden deň.

Novak Djokovič (1-Srb.) - Rafael Nadal (2-Šp.) 5:7, 6:4, 6:2, 6:7 (5), 7:5

Nadalovi vyšiel úvod stretnutia, keď v piatom geme prelomil podanie súpera a po potvrdení brejku sa ujal vedenia 4:2.

Djokovič, ktorý mal po päťsetovom semifinálovom maratóne s Britom Andym Murray o deň voľna menej, robil príliš veľa nevynútených chýb, nevychádzal mu jeho obľúbený bekhend po čiare. Po výmene druhej rakety síce Djokovič získal tri gemy v rade a otočil na 5:4, no záver setu patril Nadalovi.

Španiel za stavu 5:5 aj vďaka niekoľkým forhendovým winnerom zobral Djokovičovi servis a pri vlastnom podaní následne premenil v poradí tretí setbal. V druhom dejstve Djokovič pridal na agresivite, zlepšil úspešnosť prvého podania i returny a karta sa začala obracať.

Vo štvrtom geme rodák z Belehradu po úspešnom voleji Nadala brejkol, vybudoval si náskok 4:1 v ďalšom priebehu setu mu stačilo udržať si servis. Španiel nezložil zbrane, za stavu 2:5 odvrátil setbal, v deviatom geme pri podaní Djokoviča ďalšie dva a znížil na 4:5.

Srb však po skvelom bekhendovom obhodení a následnej Nadalovej dvojchybe napokon získal druhý set vo svoj prospech.Djokovič aj vďaka výbornému pohybu ovládol centrálny dvorec, neustále tlačil Nadala do defenzívy a v treťom dejstve dovolil uhrať Španielovi iba dva gemy.

Zakončil ho víťazným forhendom po čiare. Vo štvrtom sete mal Djokovič za stavu 4:3 rozhodnutie na svojej rakete, keď pri podaní Nadala viedol 40:0. Španiel však potom získal päť fiftínov v rade a vyrovnal na 4:4, čo u neho vyvolalo explóziu radosti.

Na centri sa na konci gemu objavili dažďové kvapky, po rovných štyroch hodinách zápasu nasledovalo krátke prerušenie a muselo sa dohrávať pod zatiahnutou strechou.

O osude štvrtého setu napokon rozhodol tajbrejk, v ktorom viedol Djokovič 5:3. Nadal však potom získal štyri body za sebou a vynútil si piaty set. V úvode rozhodujceho dejstva bol Španiel lepším hráčom a po brejku v šiestom geme sa ujal vedenia 4:2.

Djokovič však vyrovnal na 4:4, v jedenástom geme opäť prelomil Španielovo podanie a pri vlastnom servise následne dotiahol zápas do úspešného konca. Za stavu 6:5 premenil po víťaznom forhende hneď prvý mečbal, keď predtým dokázal odvrátiť brejkbal.

Twitterové ohlasy hráčov a trénerov:

• Tamira Paszeková: "Jednoducho úžasný Nole :)"
  • Rennae Stubsová: "Šialené!!! Najlepší tenisový zápas v histórii! Obaja teraz majú kŕče počas slávnostného vyhlásenia."
  • Robin Haase: "Skvelý výkon aj od empajrového rozhodcu. Podľa mňa bol rád, že na slávnostnom ceremoniáli si mohol postáť."
  • Pat Cash: "Čo sa dá povedať o nasadení Djoka? Superčlovek. Gratulujem však obom. Ja som unavený už len zo sledovania!"
  • Nicolás Almagro: "Dvaja fenoméni nášho športu. Rafa dosahuje obrovskú úroveň a je veľmi blízko k velikánovi Nolemu! Bravo obom!"
  • Janko Tipsarevič: "Nenachádzam slová. Úroveň tenisu stúpa stále vyššie a vyššie. Blahoželám obom - pravým šampiónom."
  • Jesse Levine: "Najväčším víťazom tohto finále bol tenis, dostal sa do novej dimenzie. Skláňam klobúk pred oboma aktérmi."
  • Anastasia Rodionovová: "Standing ovations obom hráčom! Azda ani nie sú ľudia, ale už predsa nemôžu stáť na nohách!"
  • Anastasia Pivovarovová: "Najúžasnejšie finále, aké si viete predstaviť!!! Myslím si, že je to prvý raz, keď hráči sedia počas ceremoniálu :D Hrdinovia!!!"
  • Carlos Moya: "Myslel som si, že potrvá dlho, kým zažijeme niekoho s Nadalovou víťaznou mentalitou. Ono však nie - je tu Djokovič."
  • Taylor Dent: "Gratulujem Djokovičovi, ale mám stiahnutý žalúdok za Nadala. Viem však, že on je silný a pozviecha sa aj z tejto prehry."
  • Heather Watsonová: "Potrebujem niečo na zníženie pulzu."
  • Gustavo Kuerten: "Niečo výnimočné, až absurdné! Vzrušujúci spektákel. Šou, šou, šou!"
  • Thiemo De Bakker: "Djokovič je monštrum. Neskutočne to dotiahol."
  • Vania Kingová: "Chúďa Rafa!!! Ten bekhend nemal minúť. Brilantný zápas."
  • Ivan Ljubičič: "Brutálne."
  • Juan Ignacio Chela: "Géniovia."