AKTUALIZOVANÉ 19.49

Weiss ako tréner reprezentácie skončil

Vladimír Weiss sa dohodol so zväzom na ukončení pôsobenia na poste reprezentačného trénera. Dostane odstupné 105-tisíc eur.

(Zdroj: SME - Vladimír Šimíček)

Vladimír Weiss pristúpil na dohodu s trojmesačným odstupným (105­tisíc eur).

Agentúrny článok bol nahradený autorským o 19.49

BRATISLAVA. Vladimír Weiss skončil ako tréner futbalovej reprezentácie. Po obojstrannom kompromise s vedením futbalového zväzu.

„Dôvod jeho odchodu je veľmi jednoduchý. Neúspešná kvalifikácia o postup na ME. Ak by sme boli úspešnejší, tak by sme túto situáciu neriešili,“ vyhlásil prezident futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik.

Zväz sa dohodol s Weissom na ukončení zmluvy k 31. januáru 2012. „Tréner dostane tri mesačné odmeny a týmto budú naše vzťahy usporiadané,“ povedal Kováčik, ktorý označil rokovania s Weissom za zdĺhavé.

weiss.jpg ico
fotogalériu z Weissovho pôsobenia nájdete na futbal.sme.sk

Najideálnejšia dohoda

„Vo finále sme dospeli k rozumnej dohode, ktorú považujem ideálnu pre všetky zainteresované strany. Pre zväz, trénera Weissa i mňa osobne. A v prvom rade pre slovenský futbal,“ dodal šéf SFZ, ktorý nemal s Weissom ideálny vzťah.

Zväz mal s trénerom uzavretú veľmi nevýhodnú zmluvu, ktorú podpísal ešte bývalý prezident František Laurinec.

Tá Weissovi zaručovala plnú výšku kontraktu, aj keby sa ho zväz rozhodol prepustiť. Platila do konca kvalifikácie o postup na MS 2014. Základný mesačný plat mal slovenský tréner 35­tisíc eur. Štartovné za každý prípravný zápas bolo tritisíc eur, za kvalifikačný duel päťtisíc.

Zväz tak dohodou ušetril zhruba 630­tisíc eur.

Podľa Kováčika už nemá SFZ voči Weissovi žiadne podlžnosti. „Všetko už má vyplatené,“ dodal.

So Slovanom v Španielsku

Weissa sme včera nezastihli, so Slovanom je na sústredení v Španielsku.

Národný tím viedol od júla 2008 – najdlhšie zo všetkých trénerov. Ako jediný kouč s reprezentáciou vybojoval účasť na veľkom turnaji. Na MS v Afrike jeho tím postúpil až do osemfinále. „Ďakujem Weissovi za všetko, čo pre slovenský futbal urobil, a oceňujem jeho korektný prístup pri vzájomných rokovaniach. Myslím si, že sa raz k národnému tímu vráti,“ tvrdil Kováčik.

V poslednej kvalifikácii však národný tím prepadol a nepresvedčil ani herne.

Dlhodobo mal Weiss problém pri komunikácii s médiami. Neraz reagoval vulgárne a impulzívne, za čo dostal vlani od zväzu aj desaťtisícovú pokutu.

Kováčik favorita tají

Hráči z reprezentácie i bývalí tréneri Weissa podporili a jeho odchod považujú za chybný krok. „Je to škoda pre slovenský futbal. Mal dobré výsledky, hoci posledná kvalifikácia mu nevyšla,“ tvrdil bývalý reprezentant Karhan pre agentúru SITA. Šéf zväzu poprel, že už rokoval s možnými kandidátmi. „Bolo by nekorektné rokovať s kýmkoľvek, kým sme neukončili dohodu.“

Kováčik však už má favorita. „V tejto chvíli však nepoviem jeho meno. Musím ho najprv osloviť, či má záujem. Pre mňa je dôležitý názor viceprezidenta pre reprezentáciu Vencela, s ktorým mám v utorok stretnutie.“

Kedy bude známy Weissov nástupca, Kováčik nevedel povedať. „Nedokážem v tejto chvíli povedať žiadny termín. Ak sa nám do konca februára nepodarí angažovať trénera, tak sa dohodneme s pánmi Vencelom a Lešickým, kto bude viesť reprezentáciu.“

Medzi hlavnými kandidátmi sa spomína Čech Pavel Vrba (kouč Plzne), Jozef Chovanec (bývalý tréner Sparty Praha – momentálne bez angažmánu) či Stanislav Griga (Senica).

„Myslím si, že ak by to už mal byť zahraničný tréner, tak maximálne z Česka, pretože máme podobnú mentalitu. V hokeji sa ukázalo, že to nemusí fungovať,“ uzavrel Karhan

ico

Weiss pri reprezentácii

l Nastúpil 7. júla 2008.

l Tím viedol v 40 zápasoch, z nich Slováci 16 vyhrali, 16 prehrali a 8­krát remizovali.

l Postúpil na majstrovstvá sveta 2010, kde vypadol až v osemfinale s Holandskom. V skupine pritom Slováci vyradili aj úradujúcich majstrov sveta Talianov.

l V poslednej kvalifikácii na majstrovstvá Európy však Weissov tím zlyhal. Ani v jednom zápase Slováci nestrelili viac ako jeden gól.

l Z posledných ôsmich súťažných zápasov vyhrali len dva duely s Andorrou.

l Weiss bol pri národnom tíme najdlhšie z doterajších trénerov.

Weissova bilancia pri národnom tíme

rok 2008: 6 zápasov - 4 víťazstvá - 0 remíz - 2 prehry - skóre 12:7, zisk 12 bodov

rok 2009: 12 zápasov - 5 víťazstiev - 2 remízy - 5 prehier - skóre 21:18, zisk 17 bodov

rok 2010: 13 zápasov - 4 víťazstvá - 4 remízy - 5 prehier - skóre 16:17, zisk 16 bodov

rok 2011: 9 zápasov - 3 víťazstvá - 2 remízy - 4 prehry - skóre 7:11, zisk 11 bodov

Spolu: 40 zápasov - 16 víťazstiev - 8 remíz - 16 prehier - skóre 56:53, zisk 56 bodov

ico

Prehľad doterajších trénerov futbalovej reprezentácie

 • Jozef Vengloš (od 6. 4. 1993 do 15. 6. 1995)
 • Jozef Jankech (4. 7. 1995 - 23. 10. 1998)
 • Dušan Radolský (23. 10. 1998 - 10. 11. 1998)
 • Dušan Galis (1. 1. 1999 - 23. 2. 1999)
 • Jozef Adamec (26. 2. 1999 - 30. 11. 2001)
 • Ladislav Jurkemik (1. 2. 2002 - 31. 12. 2003)
 • Dušan Galis (1. 1. 2004 - 12. 10. 2006)
 • Ján Kocian (2. 11. 2006 - 30. 6. 2008)
 • Vladimír Weiss st. (7. 7. 2008 - 31. 1. 2012)

sita

Reakcie na Weissov koniec pri reprezentácii

Dušan Galis (bývalý tréner SR):

"Nie som presvedčený, že ide o pozitívnu skutočnosť pre slovenský futbal. Lepšieho trénera Slovensko nemá. Veľkú úlohu pri ukončení spolupráce so SFZ určite zohrali veci, o ktorých sa písalo v uplynulých mesiacoch. Nechcem špekulovať o budúcom trénerovi, prajem mu však, ako aj slovenskému futbalu, veľa úspechov."

Ladislav Jurkemik (bývalý tréner SR):

"Myslím, že to nebolo správne. Vlado pre slovenský futbal urobil veľa na klubovej aj reprezentačnej úrovni. Po jednom neúspechu, či vlastne by som ani nehovoril o neúspechu, pretože taká malá krajina akou je Slovensko sa jednoducho nemôže pravidelne kvalifikovať na veľké turnaje, ho tam mali podržať. Som z toho sklamaný. Myslím, že to je pre slovenský futbal škoda, pretože sme mali konečne trénera, ktorý má úspech. To, čo dokázal, sa možno už ani nikomu nepodarí."

Jozef Adamec (bývalý tréner SR):

"Je to pre mňa veľké prekvapenie. Weiss je podľa mňa super tréner. Mal tam zostať. Neviem presne za akých okolností k tomu došlo, ako sa dohodli na ukončení spolupráce, ale Vlado si zaslúžil byť reprezentačným trénerom. Weiss si prešiel slovenským futbalom, pozná naše pomery, takže neverím, že nový tréner bude lepší. Vlado je erudovaný tréner. Dokáže zvládnuť aj vypäté situácie, rozhodne si zaslúžil pokračovať. Je to veľká škoda pre slovenský futbal. Ja by som Vlada nevymenil."

Tibor Jančula (bývalý reprezentant SR):

"Po tých udalostiach sa to už dalo čakať. Atmosféra na zväze nie je dobrá a vyvrcholilo to práve týmto. Vlado to už vzdal, nemal chuť tam bojovať a takto to dopadlo. Problém je to, že nemáme teraz adekvátnu náhradu. Ak beriem do úvahy aj Českú republiku, tam tiež nie je veľký výber. Navyše, čo sa týka financií, tak ani prípadná česká alternatíva nebude príliš lacnejšia, pričom v prípade Vlada boli jedným z dôvodov aj peniaze. Myslím, že sme celkom nedocenili ten úspech, ktorý dosiahol s reprezentáciou na MS 2010 v JAR."

Juraj Piroska (útočník FK Senica, reprezentant SR):

"Ja si myslím, že tréner Weiss odviedol pri reprezentácii skvelú prácu. Postúpil so SR na majstrovstvá sveta 2010, to hovorí za všetko. A bol to práve on, kto ma prvýkrát vytiahol do seniorskej reprezentácie, za čo som mu nesmierne vďačný."

Erik Jendrišek (útočník Freiburgu, reprezentant SR):

"Myslím si, že to je pre nás škoda, pretože to bol prvý tréner, ktorý v novodobej histórii Slovenska niečo dotiahol do konca. Neviem, čo teraz očakávať. Každý vie, že tie vzťahy s vedením zväzu neboli najlepšie. Tréner Weiss vie čo robí, niekedy je možno lepšie cúvnuť. Ťažko sa k tomu vyjadrovať, pretože nepoznám presné okolnosti. K budúcemu trénerovi sa nechcem vyjadrovať, je to predčasné, hádal by som. Budem na neho spomínať pozitívne, dal mi možnosť okúsiť reprezentáciu. Aj v mojom ťažkom období mi dal dôveru, aj keď som v Schalke nehrával. Uvidíme, možno sa naše futbalové cesty ešte pretnú."

Miroslav Karhan (stredopoliar Spartaka Trnava, bývalý reprezentant SR):

"Myslím si, že to je škoda pre slovenský futbal. Mal dobré výsledky, hoci posledná kvalifikácia nevyšla podľa predstáv. Ja osobne mu môžem byť vďačný, za to, že som odohral stovku reprezentačných zápasov. Myslím si, že ak by to už mal byť zahraničný tréner, tak maximálne z Čiech, pretože máme podobnú mentalitu. Hokejový experiment ukázal, že to nemusí fungovať."

Ján Ďurica (obranca Lokomotivu Moskva, reprezentant SR):

"Som z toho poriadne prekvapený. Neviem presne, čo sa stalo, keďže nesledujem internet ani iné médiá. Zachytil som, že sa bude o tejto veci rokovať, ale aj nepoznám detaily. Myslím si, že je to škoda, tréner Weiss dokázal nielen pre reprezentáciu, ale aj pre celý slovenský futbal niečo, čo sa predtým nikomu inému nepodarilo. Ja stojím za ním a opakujem, že je to škoda. Život sa však nekončí, ide ďalej."

Karim Guédé (stredopoliar Freiburgu, reprezentant SR):

"Je to škoda, pretože Vladimír Weiss prvýkrát postúpil so Slovenskom na majstrovstvá sveta a bol úspešný. Budem na neho spomínať v dobrom, pretože som pod jeho vedením debutoval v reprezentácii, vďačím mu za všetko. Neviem sa vyjadriť k otázke budúceho kouča národného tímu."

Ľubomír Michalík (obranca Carlisle United, reprezentant SR):

"Ťažko takto narýchlo reagovať, pretože určité šumy tu boli už približne dva mesiace, ale teraz to ako definitívnu správu počujem prvý raz. Jedna kvalifikácia pod vedením trénera Weissa bola vynikajúca, z druhej vyvstalo sklamanie. Ak by sme to však zhrnuli, tak podľa mňa by v súvislosti s celým týmto obdobím určite mala prevažovať spokojnosť. Málokto by pred kvalifikáciou MS 2010 veril v postup, už účasť na šampionáte v Juhoafrickej republike teda bola prekvapením a osemfinálový výsledok takisto. Nemyslím si, že odvtedy môžeme automaticky rátať s úspechom v kvalifikácii MS či ME každé dva alebo štyri roky."

SITA, TASR

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Šport

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci sa pripravujú o stovky až tisícky eur
 2. Mobil banking VÚB opäť bližšie k najlepšej bankovej aplikácii
 3. Objavte novinku s duálnym účinkom proti starnutiu pleti
 4. Na čo dbať pri výbere nehnuteľnosti? Tu je niekoľko rád
 5. Tip na výlet: Prechádzka tokajskými vinicami a biele tigre
 6. First moment za skvelú cenu: Neapol, Capri, Pompeje, Ischia
 7. Geológ: recykláciu umelého kopca v Slnečniciach sledujeme denne
 8. Volkswagen radí: ako svietiť a čo s hmlovkami?
 9. Nákupná cena dlhopisov bude čoskoro najnižšia v roku
 10. Nový cestovný poriadok ŽSR z vášho regiónu v denníku SME
 1. Move in immediately, if you feel like it
 2. Predaj poistenia motorových vozidiel cez web rastie a bude rásť
 3. Slováci sa pripravujú o stovky až tisícky eur
 4. Mobil banking VÚB opäť bližšie k najlepšej bankovej aplikácii
 5. Tip na výlet: Prechádzka tokajskými vinicami a biele tigre
 6. Na čo dbať pri výbere nehnuteľnosti? Tu je niekoľko rád
 7. Objavte novinku s duálnym účinkom proti starnutiu pleti
 8. V bratislavskom Poluse vystrájali čerti :-)
 9. Pred Auparkom vystúpi Veronika Rabada, chýbať nebude ani Mikuláš
 10. First moment za skvelú cenu: Neapol, Capri, Pompeje, Ischia
 1. Nový cestovný poriadok ŽSR z vášho regiónu v denníku SME 20 528
 2. First moment za skvelú cenu: Neapol, Capri, Pompeje, Ischia 14 169
 3. Takto vyzerá miesto, odkiaľ k nám putuje slovenské hovädzie 14 129
 4. Prehrieva sa vám mobil? Môžete prísť o peniaze 11 422
 5. Kramáre prešli zmenami. Detským pacientom viac chutí jesť 9 608
 6. Na školách potrebujeme kontroverznejšie témy. Byť ticho nepomáha 8 724
 7. Liek na obezitu v reklamách nenájdete 6 532
 8. Tip na výlet: Prechádzka tokajskými vinicami a biele tigre 6 144
 9. Geológ: recykláciu umelého kopca v Slnečniciach sledujeme denne 5 137
 10. Slováci sa pripravujú o stovky až tisícky eur 5 091

Hlavné správy zo Sme.sk

PREŠOV KORZÁR

Obvineného kanadského profesora sa zastávali aj matky dievčat (fotogaléria)

Mušinka: Tento prípad nie je detská pornografia.

EKONOMIKA

Stovkám ľudí nedali výplaty, konatelia agentúry sú vo väzbe

Stovkám ľudí - Srbom, Ukrajincom aj Slovákom z okolia Trnavy – nevyplatili zárobok.

Dobré ráno

Dobré ráno: Fico sa chce vrátiť, preto útočí na médiá

Predseda Smeru chce opäť sprísniť tlačový zákon.

Komentár Zuzany Kepplovej

Marrákeš nekončí, Marrákeš trvá

Na nevyplatených Srboch by nám malo záležať.

Neprehliadnite tiež

Je ťažko predstaviteľné, že titul nezíska najbohatší Slovan

Vybrali sme osem momentov jesennej časti futbalovej ligy.

Až takýto skvelý úvod sezóny sme neočakávali, vraví tréner Fialkových

Bajčičák opisuje zmeny, ktoré pomohli k lepším výsledkom.