Hantuchová vydrela bod, Cibulková prehrala

Daniela Hantuchová.
Daniela Hantuchová. (Autor: TASR)
Ondrej Gajdoš|4. feb 2012 o 14:21

Tenistky Slovenska hrajú po úvodných dvojhrách s Francúzskom 1:1.

BRATISLAVA. Prvý bod v zápase 1. kola II. svetovej skupiny Pohára federácie Slovensko - Francúzsko vybojovala pre domáci tím Daniela Hantuchová (20. vo WTA). V súboji s Pauline Parmentierovou (62.) splnila úlohu favoritky, ale Francúzka jej na kurte v Aegon aréne vzdorovala v troch setoch. Hantuchová zvíťazila po vyše trojhodinovej dráme 5:7, 6:1, 9:7.

Parmentierová potvrdila, že vie na Hantuchovú zahrať. Doteraz mali vyrovnanú zápasovú bilanciu 1:1 a posledné stretnutie na US Open 2011 vyhrala francúzska tenistka 6:2, 6:3.

Hantuchovú podržali fanúšikovia

Hantuchová podporovaná divákmi využila výhodu domáceho prostredia. Po väčšinu stretnutia bola aktívnejšou hráčkou a v závere mala pevnejšie nervy.

Vývoj prvého setu sa 28-ročnej slovenskej tenistke vymkol z rúk za stavu 4:1, keď prepustila iniciatívu súperke. Parmentierová vyrovnala na 4:4 a hoci Hantuchová po svojom podaní ešte viedla 5:4, Francúzka po ďalších troch víťazných gemoch získala prvý set.

V druhom sete dominovala Hantuchová. Vo výmenách od základnej čiary rozbehala súperku a presne zakončovala. Parmentierovej dovolila získať iba jeden gem za stavu 3:0.

V rozhodujúcom treťom sete viedla Slovenka 2:0, 3:1 aj 4:2, ale bojovná Francúzka obrátila na 4:5. Za tohto stavu pri podaní Hantuchovej nastal kritický moment, domáca tenistka prehrávala 0:30. Vtedy sa však mohla spoľahnúť na podanie, vyrovnala na 5:5.

Parmentierová ešte viedla 6:5, no potom už zavážili skúsenosti Hantuchovej. Po dvoch víťazných gemoch obrátila na 7:6 a za stavu 8:7 pri svojom podaní premenila druhý mečbal. Zožala aplauz 3500 divákov. Tím hostí podporovala asi stovka francúzskych fanúšikov. Pre Hantuchovú je to okrúhle 30. víťazstvo v zápase Pohára federácie.

Po zápase povedala: "Ďakujem skvelým fanúšikom, výrazne mi pomohli. Prvý set mi za stravu 4:1 zbytočne utiekol. Škoda, že som po celý zápas nehrala tak dobre ako v druhom sete. Nikdy sa nevzdávam a ukázala som to v treťom sete za nepriaznivého stavu 4:5 a 0:30. Veľmi som túžila po víťazstve a prvom bode pre Slovensko. Som rada, ako som zvládla závere zápasu."

"S Danielou sme odohrali veľmi dobrý zápas. Súperka sa poučila z predchádzajúceho stretnutia na US Open 2011, mala ma prečítanú. Od druhého setu hrala Hantuchová agresívnejšie. Za stavu 6:6 v treťom sete som si myslela, že sa hrá tajbrejk, a to ma trocha vyviedlo z koncentrácie - prehrala som si podanie. Z prehry som sklamaná, ale víkendový zápas Pohára federácie ešte nie je stratený," povedala po zápase Parmentierová.

Cibulková prehrala prekvapujúco vo dvoch setoch

Dominika Cibulková prehrala v druhej dvojhre prekvapujúco s Viriginou Razzanovovou vo dvoch setoch 4:6, 4:6 za hodinu a pol.

Slovenská jednotka začala proti skúsenej Francúzke zle, keď rýchlo prehrávala 0:3. Stav prvého setu síce dokázala bojovnosťou vyrovnať, ale nakoniec ho prehrala tesne 4:6. Pritom v desiatej hre mala výhodu podania, ale svoj servis na udržanie v sete zakončila dvojchybou.

V druhom sete si obe hráčky držali podanie až do desiatej hry kedy podávala Cibulková. Skúsená Francúzka využila nervozitu Slovenky, ktorý nezvládla dôležitý moment a prehrala servis čistou hrou.

„Musím skloniť hlavu pred Danieliným výkonom, keď našla postupne v hre, čo má hrať. V závere ukázala, že je veľká bojovníčka. Čo sa týka Dominiky, to bol výkon, v ktorom ma prekvapila Virginie Razzanová. Hrala presne ten tenis, ktorý Dominike nevyhovuje. Snažili sme sa zmeniť rytmus, ale nepomáhalo to,“ povedal kapitán Matej Lipták.

Lipták dodal, že verí, že Cibulková sa otrasie z tohto výkonu a v nedeľu predvedie iný výkon.

Z Cibulkovej bolo cítiť, že bojuje s nádchou a priznala, že sa nevedela dostať do tempa.

„Niekedy som sa ponáhľala s niektorými loptami, bola som veľmi nedočkavá. Virginie som dlho nevidela tak hrať, potvrdila, že to je nevyspytateľná súperka. Prechladnutie je v pohode, lebo nemám teplotu.“

Cibulková dodala, že nedeľňajší zápas proti Parmentierovej bude iný. Jej výhodou by mohlo byť aj to, že Francúzka bude mať v nohách tri hodiny s Hantuchovou.

Výsledok - 1. kolo II. svetovej skupiny Pohára federácie:

Slovensko - Francúzsko 1:1 po sobotňajších dvojhrách

Dominika Cibulková - Virginie Razzanová 4:6, 4:6

Daniela Hantuchová - Pauline Parmentierová 5:7, 6:1, 9:7

Hantuchovej vyšiel úvod stretnutia, keď vo štvrtom geme vďaka kvalitným returnom prelomila podanie Parmentierovej a vybudovala si náskok 4:1. Francúzka však v ďalších minútach pridala na agresivite, začalo jej vychádzať prvé podanie a podarilo sa jej vyrovnať na 4:4.

V "maratónskom" deviatom geme nevyužila Francúzka štyri brejkbaly, no za stavu 5:5 po sérii víťazných forhendov opäť získala Hantuchovej servis a pri vlastnom servise následne premenila po 70 minútach v poradí tretí setbal. V druhom dejstve za stavu 0:1 a 40:30 spravila Parmentierová tri nevynútené chyby za sebou, stratila koncentráciu a Hantuchová sa po potvrdení brejku ujala vedenia 3:0. Slovenka sa dostala na koňa, začala dominovať v dlhých výmenách od základnej čiary a druhý set získala jasne vo svoj prospech.

Na začiatku rozhodujúceho dejstva sa Hantuchová po rýchlom brejku ujala vedenia 2:0. Parmentierová však nezložila zbrane, od stavu 2:4 získala tri gemy v rade a pri podaní Slovenky bola dve loptičky od víťazstva. Hantuchová následne uhrala štyri fiftíny za sebou, vyrovnala na 5:5 a po brejku v trinástom geme išla podávať na víťazstvo v zápase.

Za stavu 7:6 a 30:30 však nazareagovala na Parmentierovej defenzívny lob v domnení, že išlo o aut a Francúzka po následnom víťaznom bekhende vyrovnala na 7:7. Hantuchová sa rýchlo otriasla, hneď vzápätí čistou hrou prelomila súperkin servis a pri vlastnom podaní premenila po troch hodinách a šiestich minútach po kvalitnom forhende v poradí druhý mečbal.

nedeľa 12.00: Cibulková - Parmentierová, Hantuchová - Razzanová, Hantuchová, Cibulková - Alize Cornetová, Kristina Mladenovičová