Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Colorado po ťažkej štvrťhodine komplexným výkonom poslalo finále do Denveru

New Jersey 8. júna (TASR) - V šiestom zápase finálovej série play off NHL o Stanleyho pohár vyhrali v New Jersey hosťujúci Colorado Avalanche nad Devils 4:0 a sériu vyrovnali na 3:3. Lavíny bez ujmy prečkali nápor súpera v úvodnej štvrťhodine a komplex

Ray Bourque z Colorada Avalanche vo výskoku nad brankárom New Jersey Devils Martinom Brodeurom v druhej tretine zápasu finálovej série play off NHL o Stanleyho pohár 7. júna 2001 v East Rutherforde. Avalanche vyhral nad Devils 4:0 a sériu vyrovnali na 3:3.

ným výkonom si vynútili vyvrcholenie série na domácom ľade v Denveri v noci zo soboty na nedeľu. Prvýkrát od roku 1994 (NY Rangers - Vancouver 4:3) sa o držiteľovi trofeje rozhoduje v poslednom možnom zápase finálovej série.

Za posledných 16 rokov sa len trom tímom podarilo otočiť nepriaznivý stav série 2:3 v celkové víťazstvo v Stanley Cupe. Šance v Denveri sú aj vzhľadom na doterajší priebeh série otvorené pre obe strany. Finalisti a najlepšie mužstvá oboch konferencií NHL totiž v posledných dvoch zápasoch ukázali, že vedia eliminovať súpera jeho zbraňami a potvrdzujú vyrovnanosť logického vyústenia zámorskej sezóny. Avalanche oplatili diablom predchádzajúcu prehru z domáceho ľadu sústredeným výkonom všetkých útočných formácií s ideálnymi defenzívno-ofenzívnymi partiami poltucta zadákov a s bezchybným zastrešením brankárskeho výkonu veterána Roya. Oporný stĺp víťaza Prezidentskej trofeje zaznamenal svoj 19. čistý štít kariéry v play off.

Po tretí rok v sérii sa bude o šampiónovi rozhodovať v sobotu (nedeľu ráno SELČ). V Colorade dúfajú, že po dvoch prehratých zápasoch číslo 7 (v semifinále proti Dallasu) príde do tretice všetko najlepšie. Naposledy kapitán mužstva zdvihol pohár nad hlavu na domácom ľade v roku 1997 (Yzerman z Detroitu).

NEW JERSEY - COLORADO 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)
- stav série: 3:3

Úvodné rozostavenie na buly bolo z oboch strán šachovou partiou. Holík prebral medzi Sýkorom a Eliášom úlohu centra iba na pár sekúnd, lebo potom už s českými krídlami hral ich celosezónny šéf Arnott. Holíkova druhá formácia však bola okamžite nasadzovaná do hry, akonáhle sa na ľade zjavovala Sakicova lajna. V nej sa na úvodnom buly na mieste Tanguaya postavil Messier, tiež však iba z taktických dôvodov. Pravdou však je, že tréner Hartley počas zápasu trochu miešal zostavu, keď nahusťoval krídelnú kvalitu častejším nasadzovaním vyvolenej šiestice. Tieto trénerské špekulácie viedli aj k opatrnejšiemu úvodu, ale najmä domáci postupne naberali ofenzívnu odvahu a svojou aktivitou si vybojovali dve presilovky. V prvej dokonca dostal Gomez puk do bránky, ale keďže korčuľou, nulové skóre sa nemenilo. V 10. minúte bol pomer striel 7:0 v prospech domácich a až potom Colorado vďaka početnej prevahe vyslalo na Brodeura svoje prvé dva pokusy a Foote mohol otvoriť skóre. Skúsený obranca síce zaváhal, ale jeho hrdinské chvíle mali prísť až neskôr. Predtým si lavíny ešte vyše päť minút museli odtrpieť nápor súpera, ktorý pokračoval po hrúbke Škoulu na útočnej modrej, keď český bek zastavil unikajúceho Maddena a cenu faulu. Jeho spoluhráči sa síce v oslabení skvele ubránili, ale aj v ďalšom priebehu čelili jedovatým návalom protivníka. Lenže ten si čisté šance nevypracoval, naopak, vyčkávacia taktika vyšla hosťom dokonale. Foote získal v strednom pásme zle rozohratý puk, vnikol na hranicu útočného pásma a bez váhania bombou prestrelil Brodeura. "Gól Foota v závere prvej tretiny nás úplne demoralizoval," skonštatoval tréner diablov Larry Robinson. "Obvykle nechodím príliš do ofenzívy, no teraz to vyšlo," povedal Foote.

V úvode druhého dejstva dostal vedúci tím do vienka výhodu dvojminútovej početnej prevahy. Hviezdna pätica Bourque, Blake - Hejduk, Sakic, Tanguay z nej odohrala skvelú polovicu a hoci po tvrdom nápore z viacerých šancí neuspela, zaúradovala za ňu druhá línia. Drury v rohu zabránil Niedermayerovi k tradičnému oslobodeniu zo zovretia, White nestačil tancujúci puk dostatočne odstreliť, ekvibrilisticky ho na modrej udržal Foote, okamžite ho posunul Škoulovi a jeho pohotový švih tečoval do bránky dôrazný Nieminen. Dovtedy dosť sebavedome pôsobiaci hráči Devils očividne znervózneli, puk im skákal od čepelí, navyše ho nevedeli v strese rýchlo rozohrať a súperi im ho odpaľovali. Prvá strela domácich prišla až po štyroch pokusoch hostí v 6. minúte, následne mal najväčšiu šancu svojho tímu v druhej tretine Mogiľnyj, ale sám zoči-voči Royovi neuspel. Bolo to výnimočné zaváhanie defenzívy lavín, ináč účinne prehusťovali neutrálnu zónu, cez ktorú nedokázali diabli prenikať kombináciami. Nahadzované puky takisto nemali úspech, lebo hosťujúce defenzívne krídla, operujúce najmä na obrannej modrej, sa okamžite za vlastnú bránku presúvali na pomoc obrancom. Diabli nielenže nedokázali využiť zlým striedaním ponúknutú presilovku, ale nedostali sa za dve minúty ani do pásma, ani raz nevystrelili a vyprodukovali zakázané uvoľnenie... Ani v ďalšej prevahe trápiaci sa tím neoslnil, Colorado vývoj kontrolovalo a mohlo viackrát definitívne udrieť. Hejdukovu tečovanú presilovkovú strelu Brodeur zázračne kryl a potom domáci kapitán Stevens prečítal v nájazde dvoch na jedného gólom zaváňajúcu, ale okatú prihrávku Tanguaya na Sakica. V závere tretiny sa Drury rozhodol "najedovať" domácich divákov podobným individuálnym husárskym kúskom, aký predviedol v poslednom zápase v East Rutherford. Voľný si nakorčuľoval na ľavom krídle, po zasekávačke sa pohral s Whitom i Rafalským a výborným švihom, hoci za prispenia šťastného teču, v predstihu rozhodol u víťazovi súboja.

V tretej tretine už totiž diabli produkovali iba zúfalé úsilie, ktoré síce vyznelo dynamickejšie ako v predchádzajúcej časti, ale ich pološance bez váhania likvidoval v pohode chytajúci Roy. Na druhej strane Brodeurovi neustále hrozili najmä hráči z druhého sledu a veľké príležitosti nevyužili Podein a Reinprecht. Najproduktívnejší muž play off, kapitán Colorada Sakic už nebol osobne bránený, čo využíval so svojimi krídlami na rýchle kontry, ale v podstate pôsobil nenápadne a dokonalou celoplošnou robotou zapadol do víťazného monolitu. "Myslím, že mali asi tri presilové hry, no my sme v nich výborne korčuľovali," povedal Sakic, ktorý šesť minút pred koncom vybojoval za bránkou puk, jednou rukou ho posunul Reidovi a ten pred bránkou našiel pohotového strelca Tanguaya. Po štvrtom góle sa hľadisko v hale začalo predčasne vyprázdňovať a stovky divákov prišli o dve, na finále sezóny exkluzívne boxerské vložky. Ináč sa už nič podstatné neudialo, Colorado bez problémov odkontrolovalo jasný triumf mužstva, ktoré optimálne realizovalo taktické pokyny zo šatne a pritom predviedlo aj kvalitný hokej.

Góly: 19. Foote, 23. Nieminen (Škoula, Foote), 39. Drury (Reinprecht, Foote), 54. Tanguay (Reid, Sakic). Vylúčení: 7:6 na 2 min, Daneyko, Sutton (NJ), Hinote (COL), Dingman (COL) na 5 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 24:18. Rozhodcovia: Marouelli, McCreary - 19.040 divákov.

Devils: Brodeur - Niedermayer, Stevens, Rafalski, Sutton, Daneyko, White - Sýkora, Arnott, Eliáš - Corkum, Holík, Nemčinov - Mogiľnyj, Gomez, Brylin - Stevenson, Madden, Pandolfo. Tréner: Larry Robinson

Avalanche: Roy - Foote, Bourque, Klemm, Škoula, Blake, DeVries - Hejduk, Sakic, Tanguay - Hinote, Drury, Nieminen - Reid, Dingman, Reinprecht - Podein, Yelle, Messier. Tréner: Bob Hartley.

Hlasy aktérov:

Larry Robinson (tréner New Jersey): "Keď sa skončí stretnutie a vy neviete nájsť hráča, ktorý hral dobre, je to veľké sklamanie. Čaká nás luxus siedmeho zápasu. Okolo haly sme sa nabehali veľa a to, čo máme zvládnuté v teniskách, potrebujeme realizovať v našej pracovnej obuvi."

Bob Hartley (tréner Colorada): "Patrick Roy nám dáva dôvod veriť si, je to samotný príbeh tejto série. Je to typ brankára, ktorý poriadne súpera zastrašuje a s takým pocitom sa hrá ťažšie. Na vynútenie si siedmeho zápasu sme si vytvorili dnes večer veľa šancí, no netrúfam si odhadnúť, koľko ľudí šancu dávalo nám."

Ken Daneyko (New Jersey): "Teraz je to ako Super Bowl - jeden zápas rozhodne o všetkom. Mohli sme dať niekoľko gólov, no Roy bol skvelý."

Ray Bourque (Colorado): "Cítim, že ten veľkolepý pocit prichádza. Bol to jeden z najdôležitejších zápasov v mojej kariére, no ten sobotňajší bude rozhodne najvýznamnejší. Hráme siedmy zápas a to bude po prvý raz, čo budem hrať priamo o Stanley Cup. Skutočne sa na to teším."

Scott Gomez (New Jersey): "Bol to pre nás smutný zápas. V úvode sme hrali dobre, nevyužili sme šance, najmä presilovkové a inkasovaný gól do šatne nás paralyzoval. Patrick Roy chytal skvele."

Chris Drury (Colorado): "Mužstvo podalo vynikajúci výkon, asi najlepší v sérii. Všetci sme šťastní, že o trofej sa pobijeme na našom ľade. A ešte krajšie by bolo, keby sme ju darovali našim divákom."

Patrick Roy (Colorado): "Nikto nemá rád chyby, no myslím, že v sérii ich robí každý, je to súčasť hry. Skúšate s nimi žiť, treba ich vyčleniť a hrať svoju hru. O to sa stále snažím."

Martin Brodeur (New Jersey): "Keby niekto povedal v septembri, že o víťazovi rozhodne jeden zápas, rozbúchalo by sa nám srdce. Je to každého veľký sen. Pred posledným zápasom je každý plný očakávania."